DÜNYA BİZİM ilkeli yayınını sürdürecek ve heyecanını hiç kaybetmeyecek

DÜNYA BİZİM yayın hayatında beşinci yılına yaklaşıyor. Belli bir başarı çizgisi yakalamış bu yayın organımızın daha kurumsal bir yapıya sahip olmasını başından beri önemsedik ve önemsiyoruz..

DÜNYA BİZİM ilkeli yayınını sürdürecek ve heyecanını hiç kaybetmeyecek

 

DÜNYA BİZİM adlı sitemiz yaklaşık 4.5 yıl evvel dünyaya gözlerini açtı. Küresel İletişim Merkezi adıyla ilk olarak DÜNYA BÜLTENİ ile başladığımız internet yayıncılığı serüvenimiz içinde, DÜNYA BİZİM, daha çok kültürel haberlerin verildiği, rol modellerin öne çıkarıldığı, belli bir ontolojik duruşa sahip olan kişi, kurum, cemaat, vakıf, dernek, grup ve sair tüm yapıların ürettikleri işlerin değerlendirildiği bir mecra olarak hizmet vermeyi ilke edindi.

Bu ilkenin gerçekleştirilmesine yönelik olarak da Asım Gültekin kardeşimizin yayın yönetmenliğinde yola koyuldu.

Bizce de bu tercihinde de büyük bir isabet kaydetti.

Yayınlanan yazılar kitaplaştı; Dünyabizim taklit dahi edildi

Asım Gültekin kardeşimiz bu hedefe yönelik olarak bizlerle çok uyumlu bir çalışma gösterdi. Onun daha önceki dönemlerde çeşitli yayın organlarında başarıyla işlediği beyaz haberler kavramı, düşündüğümüz yayın çizgisi içinde daha bir mana kazandı.

Bugüne kadar 1000'in üzerinde arkadaşımız DÜNYA BİZİM'de bu tür haberler kaleme aldılar. 10000'in üzerinde özgün haber üretildi. Tüm bunların ortaya çıkmasında Asım kardeşimiz çok önemli bir fonksiyon icra etti.

DÜNYA BİZİM'in bu yeni açtığı mecra ile birlikte, camiamız yeni yeni yazarlar kazandı. DÜNYA BİZİM'de yayınlanan yazılar farklı farklı kitaplarda bir araya gelerek çeşitli basılı eserler ortaya çıktı.

Bizler tüm bunlarla iftihar ettik. Zaten başlangıçta kuruluş maksatlarımızdan biri de bu olduğundan, ortaya çıkan bireysel ve toplu değerler bizleri ziyadesiyle mutlu etti.

DÜNYA BİZİM, özgün ve kaliteli bir yayın çizgisi ortaya koymayı başardığından, tabiidir ki taklit edildi. Bu taklit hadiseleri bile bizi gizliden gizliye sevindirdi. Sevilen ve beğenilen değerler taklit edilir anafikri uyarınca bu taklitlerden bir yandan keyif aldık, diğer yanıyla da kendi içinde DÜNYA BİZİM'i aşabilecek bir cevher barındırıp barındırmadıklarını dikkatlice izlemeye çalıştık.

DÜNYA BİZİM'in daha çok taklit edeninin olmasını, tatlı rekabetlerin oluşmasını, bu rekabetlerin de bu mecraları daha da geliştireceğini düşünmekteyiz ve buna da samimiyetle inanmaktayız.

Bir ayrılık değil, süregelen çalışma içinde bir rol farklılaşmasıErhan Erken

Allah'a şükürler olsun ki, DÜNYA BİZİM yayın hayatında beşinci yılına yaklaşıyor. Belli bir başarı çizgisi yakalamış bu yayın organımızın daha kurumsal bir yapıya sahip olmasını başından beri önemsedik ve önemsiyoruz. Ortaya çıkan bir başarı hikâyesinin, tek tek fertlere bağlı kaldığı ölçüde uzun ömürlü olamayacağına inanmaktayız. Kalıcı başarıları, ancak anlaşmış ve birbirini tamamlayan fertlerden oluşmuş grupların yakalayacağını eskiden beri savunduğumuzdan, bu yaklaşımın hem Küresel İletişim ailesinin diğer yayın organları, hem de DÜNYA BİZİM için de doğru olduğunu düşünmekteyiz.

Asım Gültekin kardeşimiz, yayın yönetmenliği sürecinde DÜNYA BİZİM'e ciddi bir katkı sağladı. Kendisine müteşekkiriz. Kendi kaleme aldığı yazısında da ifade ettiği gibi kendisi, DÜNYA BİZİM dolayısıyla ihmal ettiği bazı başka çalışmalarına da zaman ayırmak istediğini beyan edince, onun üzerindeki yüklerin bir bölümünü başka arkadaşlarla birlikte üstlenmek gibi bir yolu tercih etmeye karar verdik.

Asım kardeşimiz DÜNYA BİZİM ailesi içinde bundan böyle yayın danışmanı olarak yer alacak. Bir eli, bir gözü, zihninin önemli bir yanı yine bu yapının içinde bulunacak.

Onun yazısı sonrasında birçok yorumda ima edildiği tarzda bir kopuşu biz öngörmedik, karşılıklı görüşmelerimizde de böyle bir hususu dile getirmedik. Kendisi de bu tür bir kopuşu düşünmediğini fakat gündelik 'boğuşmaların' biraz dışında kalmasının kendisi için de iyi olacağını ifade etmişti. Tabii bunları yazı diliyle anlatırken vedalaşma ve helalleşme fasıllarının yoğun oluşu bazı arkadaşlarımız tarafından bir ayrılık ifadesi gibi algılanmış olabilir.

Bizce olayı bir ayrılık değil, süregelen çalışma içinde bir rol farklılaşması olarak ele almak daha isabetlidir.

Bizim nazarımızdan bakıldığında, Asım Gültekin kardeşimiz için, onun arzu ettiği başka alanlara da açılabilmesine imkân tanıyacak, kendisini yenilemesine fırsat verecek bir mesafenin ortaya çıkması, belki başka hayırlara da vesile olabilecektir.

Bakalım zaman bize neler gösterecek, inşallah sağ olanlar buna şahit olacaklardır.

Katkılarınızı artan bir şevk ile göstermenizi bekliyoruz

Bundan sonraki dönemde Asım kardeşimiz, DÜNYA BİZİM'in yayın danışmanı, iyi bir izleyicisi ve verimli bir yazarı olarak yanımızda ve içimizde olacak.

Onun boşalttığı alanları, bir ekip çalışması içinde yükü üstlenecek arkadaşlarla doldurmaya gayret edeceğiz.

Bugüne kadar DÜNYA BİZİM'e katkıda bulunan arkadaşlarımızdan, bundan sonra da bu katkılarını artan bir şevk ile göstermelerini bekliyoruz.

DÜNYA BİZİM mecrası başlangıçtan bugüne bizimle aynı ilkeleri ve hassasiyetleri paylaşan arkadaşlara daima açık olmuştur ve açık kalmaya da inşallah devam edecektir.

Bu, bizimle teması olan tüm dostlarımıza ve kardeşlerimize açık bir çağrıdır.

Oluşturulacak olan yayın kurulu ekibi ve editörümüz Mehmet Emre Ayhan, sizlerle DÜNYA BİZİM arasındaki sağlam köprüyü daima açık tutacaktır.

Okurlarımız ve izleyicilerimizden de, bizleri, ilk günlerden beri yaptığınız gibi dikkatlice takip etmenizi, eksik yanlarımızı gördüğünüzde uyarmanızı, yanlışlarımız olursa da düzeltmenizi diliyoruz. Güzel yanlarımızı gördüğünüzde de bunları dostlarınız ile paylaşarak DÜNYA BİZİM'in daha fazla insanımızla buluşmasını temin etmenizi istirham ediyoruz.

Daha kaliteli DÜNYA BİZİM sayılarında buluşmak dileğiyle…

Allah'a emanet olunuz.

 

Erhan Erken yazdı

Yayın Tarihi: 23 Ocak 2013 Çarşamba 12:02 Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2013, 09:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hazal Sezgin
Hazal Sezgin - 9 yıl Önce

yaklaşık iki yıl oluyor 'dünya bizim'i tanıyalı ve bu güzel uygulama vesilesiyle kendi adıma pek çok yararını gördüm diyebilirim.. bir kere pek çok güzel insanın bilmediğim birçok güzel özelliğini görmüş oldum.. bu bile başlı başına 'dünya bizim'i sevmeme yeter..Rabbim gittiğiniz yoldan razı olsun, razı olduğu yoldan hiç ayırmasın sizi, diyeyim.. ki daha nice 5 yılları doldurasınız..

Hazal Sezgin
Hazal Sezgin - 9 yıl Önce

ayrıca Asım abi'mizin kararını ben biraz şuna benzetmek istiyorum izninizle: hani askerler var güçleriyle cephede savaşırlar ve o esnada pek çok yara alırlar ama bunun farkına varmazlar. yaralarının farkına ancak cephe gerisine çekildiklerinde varırlar ve madden ve manen güçlenip cepheye öyle dönerler.. Asım abimizin hâli de biraz buna benzese gerek.. hem ayrıca cephe gerisinde de olsa tamamen meydandan uzaklaşmış değil, bunu unutmamak gerek sanırım.. Rabbim yâr ve yardımcınız olsun..

davut dokuzköy
davut dokuzköy - 9 yıl Önce

"Dünle beraber gitti cancağızım;Ne kadar söz varsa düne ait,Şimdi yeni şeyler söylemek lazım."evet,yenilenmek her zaman iyidir.taze kılar insanı ve herşeyi.isimlere takılmadan yola devam.yolunuz açık olsun.başarılar diliyorum.

ÖKKEŞ KUL
ÖKKEŞ KUL - 9 yıl Önce

asım ağabeyimizi ben vaktiyle yazdığı beyaz haberler başlıklı yazılarıyla tanıdım:insanın içine ferahlık veren, olayın hep olumlu yanını görmeye çalışan, gören usta bir kalem olarak... dünya bizim'i de tümüyle nerdeyse bir beyaz haberler sitesi haline getirdi.yazılarına olan özlemimiz inş. uzun sürmez. biz onu yorulmaz bilirdik.yoruldum diyorsa gerçekten yorulmuştur. en kısa zamanda onu dinlenmiş olarak burada tekrar görmek istiyoruz.

banner26