Artık GYY değil, yayın danışmanıyım

Dünyabizim yoluna yine canlı, dolu dolu bir şekilde devam edecek. Ben de yayın danışmanı olarak ara sıra yazacağım yazılarla sizlere selam vermiş olacağım.

Artık GYY değil, yayın danışmanıyım

 

Selamün Aleyküm okur kardeşim,

2008 Eylülünden beridir, size Dünyabizim’den beyaz haberler vermeye gayret ediyoruz. Farkındasınızdır, Dünyabizim’de gördüğünüz bir haberi, bir röportajı ancak bizde çıktıktan sonra başka yerde görebilirsiniz. Yani Dünyabizim başka yerdeki bir haberi size vermez. Kendi haberini üretir, onu sunar okuruna.

Dünyabizim herkese seslenmez! Sıradan ilgilerin, pespaye haberciliğe tav olanların ilgileneceği bir site değildir. Bir duyarlığı olanlara, kitap, kültür, ilim, iman, sanat, fikir gibi bir kaygısı, bir derdi olanlara seslenir. Bir iman neşvesinin tezahürlerini arttırmaktır okuyanları için Dünyabizim. “Her gün bir yerlerden göçmek ne hoş” deyişi gibi Mevlana’nın, her gün yeni, güzel haberler getirmeye gayret eden Dünyabizim’de yazan “beyaz haberciler” için yazmak, bir derdi, bir güzelliği, bir Müslüman güzelliğini okurla paylaşma cömertliğini göstererek Dünya zindanını kutlu emaneti kuşanmakla saraya çevirmek mücadelesi vermektir.

3 günde bir dolu dolu kültürel haberler veren bir dergi çıkartıyoruz adeta

850 insanın emekleri ile, çabaları ile Dünyabizim sizlere her gün ümmetten güzel haberler vermeye çalıştı. İlk başladığımızda “3 ayda biter ki kaliteli Müslümanlardan haberler verme işi” demişlerdi kimileri. 4. yılı geçtik elhamdülillah. 12.250’inci haber metnimizi yayınlamışız ben bu yazıyı yazarken.

Ama tabii kolay olmadı. Hem oradan buradan araklama, kopyala-yapıştır yok, hem ucuz manipülatif haberciliğe tevessül etme, hem de Ümmet için güzel haberler vermeye devam et; Dünyabizim’den önce kimsenin bu derece, bu yoğunlukta üzerine yoğunlaşmadığı bir şey idi kültür haberciliği.

Sanallığa değil de yazılı kültüre alışık olanlar için söyleyeyim: 3 günde bir dolu dolu kültürel haberler veren, tamamen bu alanda hizmet veren bir dergi çıkartıyoruz adeta. 50 bin haftalık okuru olan bir haber dergisi yani!

Yarınların birçok iyi kalemi, birçok yazarı Dünyabizim’den yetişecek

Bizde kültürün, ilmin, sanatın önem sırasını az çok bilirsiniz. Belediyecilik, siyaset, hükümet, iktidar, ticaret ve spordan çok sonra gelir kültür işleri. İlme bu görsel devirde, bu sanal devirde kimsenin vakti yok artık. Ama Dünyabizim her şeye rağmen kültüre yatırım yaptı. Bunu yaparken de emekleri geçenlerin telif haklarını korudu, gözetti. Birilerinin emeğinin sırtından geçinmeyi tercih etmedi.

“Bize Allah rızası için yaz kardaş” diyerek yazanların emeğini beleşe getirmeye kalkışmadı. Elbette bizde yazanlar Allah’ın rızası için yazıyorlar ama bu, onların haklarını istismar etme hakkını bize vermez. Hiç böyle bir ucuzculuğa düşmedik. Düşmeyeceğiz inşallah.

Dünyabizim’in insanların kalbinde bir kısım güzellikler uyandıran üslubu, tarzı, çalışkanlığı, özgünlüğü elbette ki bize burasını “bizim” hissetmemizi sağlayan büyüklerin bize güvenmeleri, bize inanmaları ile oluştu. Sitemizdeki o içten, enerjik dile, tarza kimselerin uyum sağlaması kolay değildi. Bunu Erhan Erken Ağabeyin kurucu, kollayıcı anlayışı ile, tarzı ile bugünlere getirebildik.Asım Gültekin

Başka herhangi bir dindar yayın organında sitenin dili, üslubu daha ilk aylarında dinamikliğini yitirir, sağ muhafazakâr yaklaşımlara teslim olup donuklaşırdı. Veya kısa bir sürede site kültür haberciliğini bırakır, güncel haberciliğe vb. geçerdi. Bu vesile ile Dünyabizim’in sahibi Erhan Erken Ağabeye içtenlikle teşekkür ediyorum.

Yarınların birçok iyi kalemi, birçok yazarı Dünyabizim’den yetişecek. Sadece şu dört yılda yazdırdığımız arkadaşlara, gençlere baktığımda bunu görebiliyorum. Dünyabizim 4 yıldır Türkiye’nin en büyük kültür habercisi ekibine sahip yayın organı.

Ben artık yayın danışmanı olarak…

Tabii bu arada tüm bunları yaparken ben biraz fazlasıyla yoruldum. Sanallığın, elektronik aletlerin insan sağlığına olumsuz etkileri olduğunu az çok hepimiz biliyoruz. Ben bu süreçte bütün yazı ile irtibatlı yöneticilerde görüldüğü gibi kendi dünyama kapanma, Anadolu’da bir kenara çekilme, kitaba ve yazıya kapanmayı özleme gibi haller yaşayıp duruyordum fakat bunu pek de etraf ile paylaşmıyordum.

Geçenlerde bu sakinlik, yalnızlık özlemleri, bir kenara çekilme özlemleri yine yoklayınca beni, bu sefer geçmez inşallah dedim. Bekledim, geçmedi!

Yazı yazmak kimileri için çok zordur ama birinden yazı istemek ise inanın yazmaktan çok daha zor. Gelen yazıların redaktesini yapmak filan, onlar yazmak ve yazı istemekten daha kolay, çok daha kolay.

Ben açıkçası insanlardan yazı istemekten yoruldum. Bu cümlemi kendilerinden 20 kere, 40 kere, 150 kere yazı isteyip de, bıkmadan usanmadan yıllarca yazı isteyip de yazı alamadığım arkadaşlar, yazarlar, ağabeyler, ablalar çok iyi anlarlar(!)

Şimdi diyorum ki kendime, Asım, git Anadolu’ya otur; kitaplarına dal, oku, oku, oku, yaz! Kendi yazmak istediğin yazıları yaz. Sayıların etimolojisini mi yazarsın, denemeler mi yazarsın, öyküler mi yazarsın, İslamcı yazılar mı yazarsın; ne yazmak istiyorsan otur yaz!

Dünyabizim ne olacak peki? “Ee, bizden kim yazı isteyecek peki?” diyecek kardeşlerime sesleniyorum: Bunları konuştuk, tedbirlerini aldık. Dünyabizim yoluna yine canlı, dolu dolu bir şekilde devam edecek. Erhan Erken Ağabeyimiz, editörümüz Mehmet Emre Ayhan ve yayın kurulumuzla güzel şeyler olacak. Ben de yayın danışmanı olarak ara sıra yazacağım yazılarla sizlere selam vermiş olacağım.

Bu 4.5 yıllık süreçte kırdığım, üzdüğüm, hata işlediğim kardeşlerim oldu ise onlardan haklarını helal etmelerini diliyorum. Benim de hakkım var ise tembellik yapmayanlara, bulunduğu yerde İslam’ın güzelliklerini, kitapların, kültürün, irfanın, edebin güzelliğini yansıtan tüm kardeşlere hakkım helal olsun.

Allah’a emanet olunuz.

 

Asım Gültekin yazdı

Son GYY notu: Ey GYY notlarını seven okur! Artık, bu habere şöyle bir GYY notu düşmek lazım diye içimden geçirdiğimde oraya bir şey yazmamak biraz değişik gelecek ama... güzel olacak güzel...

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2013 Cumartesi 10:32 Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 14:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
y.t.g.
y.t.g. - 9 yıl Önce

haklı buluyorum. 'yazı isteyip almak' hepsinden zordur. dünyabizim için yeni dönem hayırlı olsun inşaallah.

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 9 yıl Önce

Niyet ettiği üzre sekine hâlinde bir geleceğe kavuşması için dua edeceğiz Asım ağabey'e.Allah emeklerini zayi etmesin.

Helim Dur
Helim Dur - 9 yıl Önce

Değerli Asım Kardeşim, Bu işe omuz vermeyip seni yordu isek, ölçü nedir bilmeden hesap sordu isek, koşmalıyken yerimizde durdu isek, özde kanatlanan umutları vurdu isek...Şimdi susup içimdeki sesi dinlemeliyim. Sonra; umulur ki kalem, yazıya teslim olur...

Bestami Yazgan
Bestami Yazgan - 9 yıl Önce

Yüce Mevlâ emeğinizi zayi etmesin. Allah yâr ve yardımcınız olsun. İnşallah başka güzel işlere imza atarsınız.

ŞEVKET
ŞEVKET - 9 yıl Önce

dünyabizimi, asım kardeşimizi allah için seviyoruz. merhaba ettiğim insanları 'ümmeti muhammedin sitesidir' diyerek siteden haberdar ediyorum...

Mustafa Demiray
Mustafa Demiray - 9 yıl Önce

Benden yazı alamadın ama böylesi daha hayırlı kardeşim. Sa'yin meşkur ola. Böyle bir işi ancak sen becerebilirdin, becerdin de. Allah'a emanet ol. Allah gönlüne göre versin.

ayşegül sena
ayşegül sena - 9 yıl Önce

ben gyy notlarını seviyordum ya :(

ayşegül g.
ayşegül g. - 9 yıl Önce

asım abi, sen istesende bir kenara çekilemezsin. işte buraya yazıyorum. kimbilir hangi ilginç fikir ile, ümmete dair hangi "dert" ile dolar yine bir yerde karşımıza çıkarsın. güle güle değil, hoşgeldin diyorum:)


banner26