banner16

YAYIN İLKELERİ

Dunyabizim.com özgün metinler yayınlar: Sitede, başka bir yerde yayınlanmamış ve başka bir yere gönderilmemiş yazılar yayınlanır.

Dunyabizim.com’da, başka bir metinden kopyala-yapıştır usulüyle alınmış herhangi bir içeriği olmayan, ansiklopedik, kuru, tatsız üsluplu biyografik bilgilerin yer almadığı, bir üslup kaygısının gözetildiği, tadın, seviyenin olduğu, başarılabildiği kadar anlatım bozukluğu ve imla yanlışları barındırmayan değiniler, portre yazıları, haberler, söyleşiler yayınlanır.

Gönderdiğiniz haber metinleri, sitemizden önce -kendi blogunuz bile olsa- asla bir yerde yayınlanmamış olmalıdır. (Duyurular için bu ilke geçerli değildir.)

Dunyabizim.com öznel metinler yayınlar: Gönderilen metinlerde öznel, içtenlikli bir üslup kullanılabilmelidir. Fakat bu üslup, abartılı övgülere ve de aşırı sahiplenici ifadelere de kapı aralamamalıdır.

Dunyabizim.com haber metinlerini önceler: Sitemizde manşetten iki çeşit metin yayınlanmaktadır: Haber ve değerlendirme.

Haber: Sitemizin yapmış olduğu yayınlardan muradı, okuyucunun haber yapılan şeye yönlendirilmesidir. Bu nedenle habercilerin, insanlar tarafından bilinmesi gerektiğini düşündükleri şeyleri haber yapmaları gerekmektedir. Haber metinleri, beğendiğiniz kültür-sanat olayını/öznesini ilgililerine anlatmak ve okuyanların bir fikir edinmesini sağlamak olmalıdır. Haberlerde ele alınan kitap ise, kitap ile ilgili (yazar, yayınevi, vs.) bilgiler, etkinlik ise etkinlik ile ilgili (tarih, yer, düzenleyici, vs.) bilgiler net bir şekilde belirtilmelidir.

Değerlendirme: Kültürel ve sanatsal bir eserin ele alınıp incelendiği metinler değerlendirme kapsamında ele alınır. Bu metinlerde, yazarın, kişinin, hareketin, mefhumun geliştirilmesine yönelik tenkitlere yer verilebilir. Değerlendirmelerde, üzerine yazı yazılan şeyin, tarihsel, düşünsel, kavramsal... ilişkilerine değinilmesi istenir.

Dunyabizim.com kültür adamlarının ve kültür-sanat eserlerinin iyi yönlerini vurgulamaya dikkat eder. Sitemizde, art niyetli, saldırgan, menfi haberlere, değerlendirmelere ve denemelere yer verilmez.

Dunyabizim.com'da bazı edebi türlerde yazılar (şiir, öykü) yayınlanmaz.

Dunyabizim.com İslami hassasiyetleri önceler: Sitemiz, Müslüman kültür adamları ile ilgili ve Müslüman kültür adamlarının üretimlerine dair haberleri önceler. Müslüman olmayan, İslam gayesi ile yapılmayan işlere dair haber ve değerlendirmeler, Müslüman düşüncesi ve kültürüne etkileri ve katkıları bakımından değerlendirildiği takdirde yayınlanır. Bu ürünlere dair yazılarda, ürünlerin neden ele alındığının açıklıkla ifade edilmesi istenir.

Dunyabizim.com’da Manşetten yayınlanan her metin için telif verilir.

Havadis ve Etkinlik Takvimi kategorilerine giren bültenler-metinler için telif ödenmez.

UYARILAR

* Sitemize haber göndermeden önce lütfen, haber yazdığınız kişi hakkında, sitemizde (varsa) daha önce yayınlanmış yazılara bakınız ve yazınızın bu metinlerden farklı olmasına dikkat ediniz. (Şimdiye kadar yayınlanan haberlerimizin konulara göre indeksini Dünyabizim Ansiklopedisi'nden araştırabilirsiniz: http://www.dunyabizim.com/tags )

* Sitemizde yayına giren bir haber, haberin daha önce Dünya Bizim'de yayınlandığı belirtilerek ve dunyabizim.com'a aktif link verilmek suretiyle alıntılanabilir, başka sitelerde yayınlanabilir.

* Gönderilen haberler bir hafta içinde yayın sırasına alınır veya yazarı ile iletişime geçilir.

* Dunyabizim.com'da yayınlanan yazıların tüm hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

* Yazının yayınından sonra, yazarından gelen yazı üzerindeki değişiklik talepleri, ancak genel yayın yönetmeninin uygun görmesi halinde uygulanır; uygun görülmezse uygulanmaz ve herhangi bir hak talep edilemez.

* Sitede yayınlanan ve/veya telifi ödenen yazılar Dünya Bizim’e aittir. Daha önceden onay alınarak haber sitesinde yayınlanan her bir yazının yayım ekibi tarafından uygun görülmesi haricinde yazarına bilgi verilerek kitaplaştırılması kabildir. Bu yazıların kitaplaştırılma sürecinde daha önceden telif hakkı (internet sitesinde yayınlandığı zaman diliminde) ödendiği için ayrıca telif ödenmez.

Yukarıda belirtilen maddeler temel prensipler olup, yazarlar ile yapılan sözleşmelerde farklılık arz edebilmektedir.

* Dünya Bizim’de yayınlanan yazılar herhangi başka bir yerde kitaplaştırıldığı zaman bu yazıların daha önce Dünya Bizim’de yayınlandığına dair bir cümlenin zikredilmesi gerekmektedir.

Sitemize yazı gönderen habercilerimizin bu genel kuralları kabul ettiği var sayılmaktadır.

HABERLERİNİZİ ŞU ADRESE GÖNDEREBİLİRSİNİZ: [email protected]

Portre:

Bu kategorilere girecek portre vb. türü metinlerinizin kronoloji ve biyografik malumat (şurda doğdu, burda yaşadı, şuralarda okudu, vs.) üzerine şekillenmemesine dikkat ediniz.

Kitap:

Bu kategorilere girecek kitap değerlendirmelerinizde, kitabı özetlemeyiniz. Bu değerlendirmelerinizde, kitabın içinden ilgi çekici, okurun merakını uyandırıcı ve okuru kitaba yönlendirici birkaç detay/bölümü işlemeye özen gösteriniz.

Sinema:

Hakkında yazacağınız/ kritik edeceğiniz filmlerin, Müslümanları rencide edici içerikler taşımamasına dikkat ediniz. Yazınızı yazarken filmin hikâyesini özetlemekten kaçınınız. Şayet yazınız bir kritik ise filmin sinematografik okumasını yapmaya özen gösteriniz. Yazınızın tamamını olay örgüsü üzerine temellendirmekten kaçınınız. Hakkında yazacağınız filmlerin ana akım sinemaya dahil popüler filmler olmamasına, belli bir ahlaki ve estetik kaygı taşıyan filmler olmasına dikkat ediniz.

Dergi

Konu edineceğiniz dergiye dair yazınızda, dergide ilginizi çeken, gündeme getirmek istediğiniz bir-iki yazı/şiir/öykü/röportaja odaklanınız. "İçindekiler" kısmını yazıp göndermeyiniz.

Söyleşi

Biriyle röportaj yapmadan önce, bu röportaj niyetinizi yayın yönetmenine bildiriniz. Yayın yönetmeninin 'olur'uyla röportaj yapınız. Röportajınıza mutlaka, o röportajı neden yaptığınızı, röportaj yaptığınız kişinin kim olduğunu belirten birkaç cümlelik bir giriş ekleyiniz.

Etkinlik:

Bu kategoriye girecek etkinlik haberlerinizde mutlaka etkinliğin nerede ne zaman yapıldığını ekleyiniz. Ayrıca etkinlikten birkaç kare fotoğraf göndermeyi ihmal etmeyiniz.

Polemik:

Bu kategoriye girecek polemik yazılarınızda kimseyi incitmemeye, hakaret ve suçlamalara yer vermemeye özen gösteriniz.

banner7

banner6