YAYIN İLKELERİ

Ekim 2008’de kurulan ve o tarihten bu yana kesintisiz yayın yapan www.dunyabizim.com, bir kültür ve sanat portalıdır. Yayıncılıkta 12. senesini dolduran Dünyabizim, kendine has nitelikleriyle ülkemizde yayın yapan ilk ve tek, uzun soluklu kültür sitesidir. Bunu da yayınladığı yazılarının özgünlüğüne, yayın ilkelerine, zengin ve güçlü yazar kadrosuna borçludur.

Yayına başladığı günden beri kuşatıcı bir tavır sergileyen Dünyabizim sitesi, (Biz Kimiz sayfasında da dile getirdiğimiz üzere) yayınlandığı takdirde hukuki hak ve taleplere yol açacak, hakaret, tahrik içeren; milli ve manevi değerlerimize aykırı ve ahlâkî açıdan mahsurlu içeriklere yer vermez. Üslup açısından kaba ve rahatsız edici metinleri yayınlamaz.

Hukuki hak doğuracak intihal içeren yazılara yer vermez.

İmla kurallarına uymayan, anlatım bozukluğu olan, kendi içinde bir bütünlüğü bulunmayan metinleri dikkate almaz.

Dünyabizim, site için kaleme alınmış, özgün ve nitelikli yazıları/haberleri paylaşır.

Dünyabizim öznel metinler yayınlar. Akademik bir dile yazılmış, anlaşılması zor, kuru ve ansiklopedik bilgi içeren yazılara yer vermez. İşlenilen konuya göre yazıların mümkünse edebi bir üslupla veya açık ve akıcı bir tarzda ele alınmanı önceler.

Dünyabizim sitesinde ana manşetten verilen yazılar 2 kategoriye ayrılır:

  • Haber metinleri: Haber metinlerinde amaç, beğenilen kültür-sanatla ilgili bir gelişmeyi ilgililerine anlatmak ve okuyanların bir fikir edinmesini sağlamak olmalıdır. Haberlerde ele alınan bir kitap ise kitap ile ilgili (yazar, yayınevi, vs.) bilgiler, etkinlik ise etkinlik ile ilgili (tarih, yer, düzenleyici, vs.) bilgiler yazıda net bir şekilde belirtilmelidir.
  • Değerlendirme yazıları: Değerlendirme yazılarında, üzerine yazı yazılan konu/kişi/düşünce/eser üzerine tarihi, fikri ve kavramsal çerçevede bir değerlendirme yapılması beklenir.

Dünyabizim şiir, hikâye ve romanlar üzerine hazırlanan yazılara yer vermekle birlikte bu edebi türlerin örneklerini, bir yazıya konu olmaksızın doğrudan yayınlamaz.

Dünyabizim sitesinin önceliği İslam kültür ve medeniyetine katkıda bulunmuş şahıs, eser, düşünce ve çalışmalardır. Bununla birlikte insanlık tarihine olumlu yönde katkıda bulunmuş şahıs, eser, düşünce ve çalışmalar olumlu etkileri ve faydaları bağlamında ele alınabilir; ilmi, fikri ve kültürel değerleri bağlamında yazı konusu yapılabilir. Öte yandan tam aksi niteliklere sahip şahıs, eser, düşünce ve çalışmalar, olumsuz etkileri bağlamında, incelenip eleştiriye tabii tutulabilir.

YAZI GÖNDERİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Siteye yazı gönderimi ve yazarlarla iletişim mail üzerinden yapılmaktadır. Yazıların Word dosyası formatında teslim edilmesi gerekir.

Mail adresimiz: [email protected]

Sitemize haber gönderecek yazarların, aynı konuların tekrarlanmaması için yazı yazılacak kişi, kitap ve konuyla ilgili sitemizde (varsa) yayınlanmış yazılara bakmaları ve yazılarını buna göre kaleme almaları gerekmektedir.

dunyabizim.com’da yayınlanan yazıların tüm hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Sitede yayınlanan ve/veya telifi ödenen yazılar Dünyabizim’e aittir. Öncesinde yazarına bilgi verilerek yayınlanan her bir yazının kitaplaştırılması mümkündür. Bu yazıların kitaplaştırılma sürecinde daha önceden telif hakkı (internet sitesinde yayınlandığı zaman diliminde) ödendiği için tekrar telif ödemesi yapılmaz.

Dünyabizim’de yayınlanan yazılar, yazarları tarafından kitaplaştırılmak istendiğinde söz konusu yazıların daha önce Dünyabizim’de yayınlandığının belirtilmesi gerekmektedir.

Sitemize yazı gönderen yazarların yukardaki genel kuralları kabul ettiği var sayılmaktadır.

Yukarıda belirtilen maddeler temel prensipler olup yazarlar ile yapılan sözleşmelerde farklılık arz edebilmektedir.