YAYIN İLKELERİ

Ekim 2008’de kurulan ve o tarihten bu yana kesintisiz yayın yapan www.dünyabizim.com, dijital yayın yapan bir kültür ve sanat portalıdır. Yayıncılıkta 10. senesini dolduran Dünyabizim, ülkemizde yayın yapan, kendine özel nitelikleriyle ilk ve tek uzun soluklu kültür sitesidir. Bunu da yayınladığı yazılarının özgünlüğüne, yayın ilkelerine, zengin ve güçlü yazar kadrosuna borçludur.

Yayına başladığı günden beri kuşatıcı bir tavır sergileyen Dünyabizim sitesi, (Biz Kimiz sayfasında da dile getirdiğimiz üzere) yayınlandığı takdirde hukuki hak ve taleplere yol açacak, hakaret, tahrik içeren; milli ve manevi değerlerimize aykırı ve ahlakî açıdan mahsurlu içeriklere yer vermez. Üslup açısından kaba ve rahatsız edici metinleri yayınlamaz.

Yine hukuki hak doğuracak intihal içeren yazılara yer verilmez.

Daha önce başka mecralarda yayınlanmış yazılar yayınlanmaz.

İmla kurallarına uymayan, anlatım bozukluğu olan, kendi içinde bir bütünlüğü olmayan metinleri dikkate almaz.

Dünyabizim, site için kaleme alınmış, özgün ve nitelikli yazıları/haberleri paylaşır.

Dünyabizim öznel metinler yayınlar. İşlediği konuya göre sitede yayınlanacak yazıların mümkünse edebi bir üslupla veya açık ve akıcı bir tarzda ele alınması gerekir. Akademik bir dile yazılmış, anlaşılması zor, kuru ve ansiklopedik bilgi içeren yazılara yer verilmez.

Dünyabizim sitesinde ana manşetten verilen yazılar 2 kategoriye ayrılır:

Haber metinleri: Haber metinlerinde amaç, beğenilen kültür-sanatla ilgili bir gelişmeyi ilgililerine anlatmak ve okuyanların bir fikir edinmesini sağlamak olmalıdır. Haberlerde ele alınan kitap ise, kitap ile ilgili (yazar, yayınevi, vs.) bilgiler, etkinlik ise etkinlik ile ilgili (tarih, yer, düzenleyici, vs.) bilgiler yazıda net bir şekilde belirtilmelidir.

Değerlendirme yazıları: Değerlendirme yazılarında, üzerine yazı yazılan konu/kişi/düşünce/eser üzerine tarihi, fikri ve kavramsal çerçevede bir değerlendirme yapılması beklenir.

Dünyabizim şiir, hikâye ve romanlar üzerine hazırlanan yazılara yer vermekle birlikte bu edebi türlerin örneklerini, bir yazıya konu olmaksızın, doğrudan yayınlamaz.

Dünyabizim sitesinde manşetten yayınlanan her yazı için telif verilir. (Havadis ve etkinlik duyuruları için gönderilen haberlere telif ödemesi yapılmaz.)

Dünyabizim sitesinin önceliği İslam kültür ve medeniyetine katkıda bulunmuş şahıs, eser, düşünce ve çalışmalardır. Bununla birlikte insanlık tarihine olumlu yönde katkıda bulunmuş şahıs, eser, düşünce ve çalışmalar olumlu etkileri ve faydaları bağlamında ele alınabilir. İlmi, fikri ve kültürel değerleri bağlamında yazı konusu yapılabilir. Öte yandan tam aksi niteliklere sahip şahıs, eser, düşünce ve çalışmalar, olumsuz etkileri bağlamında, incelenip eleştiriye tabii tutulabilir.

YAZI GÖNDERİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Siteye yazı gönderimi ve yazarlarla iletişim mail üzerinden yapılmaktadır. Yazıların Word dosyası formatında teslim edilmesi gerekir. Mail adresimiz: [email protected]

Sitemize haber gönderecek yazarların, aynı konuların tekrar yazılmaması için, yazı yazılacak kişi, kitap ve konuyla ilgili sitemizde (varsa) yayınlanmış yazılara bakmaları ve yazılarını buna göre kaleme almaları gerekmektedir.

Dunyabizim.com'da yayınlanan yazıların tüm hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Sitede yayınlanan ve/veya telifi ödenen yazılar Dünyabizim’e aittir. Daha önceden onay alınarak haber sitesinde yayınlanan her bir yazının yayım ekibi tarafından uygun görülmesi haricinde yazarına bilgi verilerek kitaplaştırılması kabildir. Bu yazıların kitaplaştırılma sürecinde daha önceden telif hakkı (internet sitesinde yayınlandığı zaman diliminde) ödendiği için ayrıca telif ödenmez.

Yukarıda belirtilen maddeler temel prensipler olup, yazarlar ile yapılan sözleşmelerde farklılık arz edebilmektedir.

Dünyabizim’de yayınlanan yazılar, yazarları tarafından kitaplaştırılmak istendiğinde söz konusu yazıların daha önce Dünyabizim’de yayınlandığının belirtilmesi  gerekmektedir.

Sitemize yazı gönderen yazarların yukardaki genel kuralları kabul ettiği var sayılmaktadır.

banner19

banner13

banner26