Tokatlı öğrenciler değerlerini tanıyor

Kitabın başkenti Tokat

Tarihi süreç içerisinde Tokat, Anadolu’da kültürün, sanatın, ilmin ve bilimin önemli merkezlerinden olmuş şehirlerimizden biri. Geçmişten aldığı gücü bugüne taşımak bazen uygun şartlara ve zamana bağlı bir durum olarak karşımıza çıkar. Önemli ve değerli olan ise şehrin ruhunu canlı tutmaktır.

Tokat bunu başarmış ender şehirlerimizden. Alimler konağı, fazıllar yurdu, şairler yatağı Tokat’ın bugün de içindeki ruhu diri tuttuğunu görüyoruz. Bunun en önemli sebebi de zaman zaman derdi ve davası; vatan, millet, sağlam kuşanılmış bir gelecek olan idarecilerin Tokat’ta görev yapmış olması.

2018 Kasım ayında göreve başlayan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ile ivme kazanan kitabı hayatın merkezine taşıma hedefi, iz bırakan çalışmalarla devam ediyor. Tokat’ı kitabın başkenti yapacak çalışmalar her gün yeni bir bakış açısı ile öğrencilerle buluşuyor. Tokat Valiliği ve Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü’nün el ele vererek yürüttükleri “Eğitim Tokat” projesinin en önemli ayaklarından olan “Kitap Tokat” ile her öğrenci, okul ve kütüphane değerli ve nitelikli kitaplar ile buluşuyor, buluşmaya devam ediyor. 

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın; “Kitap okumayanın canına okurlar.” sözünü sık sık hatırlamakta fayda var.

Tokat’ta iz bırakan kahramanlar

Tokat’ta öğrenciler “Kitap Tokat” ile yeni kitaplarla buluşuyor. Bu kitaplar sadece tedavülde olan kitaplar değil. Tokatlı öğrenciler için özel olarak hazırlanan kitaplar da var. 2. dönem başında her öğrenciye hediye edilen Adam Olmuş Çocuklar serisi ile her öğrenci Fatih Sultan Mehmet, Neşet Ertaş, Aziz Sancar, Oğuz Kağan, Dede Korkut, Selahattin Eyyubi, Karamanoğlu Mehmet Bey, Biruni, Barış Manço gibi değerlerle tanışmış oldular.

Şimdi Tokatlı öğrenciler karne hediyesi olarak Tokat’ta İz Bırakan Kahramanlar ile buluşacak. Dokuz kitaplık setin içinde Fuat Sezgin  Türk ve dünya bilim dünyasına mâl olmuş bir isim olarak yer alıyor. Adını ilk olarak Tokat’ta yaptığı çalışmalarla duyuran Recep Yazıcıoğlu da başarı öyküsü ile bu setin içinde yer alan diğer bir isim.

Birçok alanda isim yapmış Tokatlı kahramanlar şu isimlerden oluşuyor; Gazi Osman Paşa, İbn-i Kemal, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Danişmend Gazi, Hüseyin Akbaş, Cahit Külebi ve Yaşar Güç.

Kitapların metinleri Suat Turgut’a ait. Çizimler ise Oğan Kandemiroğlu imzasını taşıyor.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, kitabın selamlama bölümünde bu kitapların önemine şu cümlelerle dikkat çekiyor: “Yaşadığımız şehirlere anlam katan değerler vardır. Şehirlerimiz bu değerleri ile anılır ve unutulmaz olur. Tarihe mâl olmuş bir şahsiyet, bir şair ya da yazar, zanaatıyla adını duyurmuş bir usta yaşadığı ve ait olduğu şehrin ölümsüz bir değeridir… Sizlere hediye ettiğimiz bu kitaplarla, Tokat’a değer katan birçok önemli ismi tanıyarak yaşadığınız bu şehre yeni değerler katmak için gayret göstereceksiniz.”

İz bırakan isimler çocukluklarından başlayarak başarı hikâyeleri eşliğinde anlatılıyor. Elbette Tokat’ta geçirdikleri yıllara özel olarak vurgu yapılıyor. Şair Cahit Külebi’nin özellikle Niksar günlerine değiniliyor. Külebi bunu şöyle ifade ediyor: “Niksar, yaşamım boyunca aklımda bir cennet köşesi olarak kalmıştır. Hayal gücüm böylesine güzel bir yörede şekil almış ve gelişmiştir.”

Efsane vali Recep Yazıcıoğlu ilk valilik görevine Tokat’ta başlayan ve Tokat’ta yaptığı çalışmalar ile adını bugün bile yaşatan bir değerli şahsiyet. Aramızdan ayrılan Yazıcıoğlu’nun adının Tokat’ta birçok yerde yaşatılıyor olması da Tokatlıların valilerine verdiği değeri göstermekte. Tokat yıllarına dair şöyle diyor Yazıcıoğlu: “Tokat ilimize büyük ilgi duydum. Dünyaca ünlü Gazi Osman Paşa gibi, Anadolu’yu fetheden Alparaslan’ın en güvendiği komutan olan Danişmend Gazi gibi ve daha birçok kahraman yetiştiren bu tarihi ilimizin valisi olmak benim için büyük bir şerefti.”

Set içinde hayatta olan bir değer de yer alıyor. Kaval yapımında ve icrasında usta olan, UNESCO’nun yaşayan İnsan Hazinesi listesine giren Yaşar Güç de yaşam öyküsü ile sesleniyor Tokatlı çocuklara: “Bu sanatı babamdan öğrenmeye başladığımda henüz 11 yaşındaydım. 40 yıldır bu işi yapıyorum. İşimi çok seviyor, büyük bir mutlulukla sürdürüyorum.”

Büyük komutan Gazi Osman Paşa da çocuklara evrensel bir mesaj veriyor: “Her millet yeni kuşaklarla yeniden doğar. Sizler geleceğimizin güneşlerisiniz. Sizden sonraki kuşaklara da değerlerimizi siz aktaracaksınız. Bu nedenle çok çalışalım, okuyalım, öğrenelim ve öğretelim.”

Yaşam öyküleriyle birlikte bir şehir rehberi de sunuyor birçok ismin hayatı. Danişmend Gazi şu bilgiyi paylaşıyor çocuklarla: “1078’de Tokat’ta yaptırmış olduğum Garipler Camii, Anadolu’da yapılan ilk camidir. Günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir.”

Ekip işinin eseri

Öğretmenler Günü’nde bütün eğitim çalışanlarına kitap hediye edilmesiyle başlayan ve hız kesmeden yeni çalışmalarla devam eden “Kitap Tokat Projesi”, kitaba gönül vermiş bir ekibin eseri. Başta Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı olmak üzere, Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ve milli eğitimin tüm personellerinin özverili gayretleri ile gözdolduran faaliyetlerle kitaplar şehrin ana konusu olmaya devam ediyor.

Elbette Kitap Tokat Ekibi’ni de burada anmak gerek. En çok kitap okuyanların ödüllendirildiği Okuma Kültürü Ödül Törenleri başta olmak üzere kitapların öğrencilerle ve kütüphanelerle buluşmasındaki her aşamayı titizlikle inceleyen ekibin her bireyi kitap dostu eğitimciden oluşuyor.

Ben de üyesi olmaktan gurur duyduğum Kitap Tokat Ekibi’nde şu isimler yer alıyor; Keziban Özcan, Mehtap Karaduman, Buket Gümüşdoğan, Hanife Koç, Murathan Bakan, Mustafa Karamanoğlu, Ümit Kocabay, Fatma Kalpakçı, Elif Cemile Türk, Hatice Öğreden, Semanur Cömert, Nusret Camcı, Ülkünur Polat, Mehmet Karaduman ve Atakan Kalkan.

Son söz kitabın arka kapak yazısından: “Sizler de Tokat’tan çıkıp hem kendi adınızı hem de şehrinizi en iyi şekilde temsil edecek yeteneğe sahipsiniz. Bunun yolu çok okumaktan ve kendi değerine sahip çıkmaktan geçiyor.”