Zemci Çetinkaya ödülü kime gider

Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülünün ikincisi veriliyor. Vural Kaya ile ödülü konuştuk.

Zemci Çetinkaya ödülü kime gider

Ödül konusunda kısır olan muhitimize bir soluk getirdiğiniz için öncelikle kendi adıma teşekkür edeyim. Ödül konusu tumturaklı bir konu. Herkes ödülleri ve ödül almayı tukaka ederek varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bir Cahit Zarifoğlu ödülü bile uzun soluklu olamadı maalesef. Bu açıdan ödüller her ne kadar bir kendini kanıtlama mercii olmasa da önemini yadsımak da çok mantıklı gelmiyor bana.

Siz bu ödülü  açtığınızda amaç neydi tam olarak? Vural Bey kişisel olarak ödüller hakkındaki düşüncen nedir?

Vural KayaKişisel olarak ödülleri ben de sevmiyorum aslına bakarsanız. Yıllıklara benziyor ödüller de. Eksikleri var, olur da her zaman.  Kimi ödül almış kitapları  okurken felaket bir şiirsel kirliliğe şahit oluyorsunuz. 2010’da o kadar şiir ödülü verilmiş ve bu şairlerin yüzde doksanı hiç ama hiç umut vaat etmiyor geleceğe ilişkin. Cahit Zarifoğlu ödülünün devam etmemesi çok kötü oldu ama. Bu ödül devam etmeliydi bence. Sanırım Zarifoğlu birinci dereceden arkadaşları tarafından adının kullanıldığı kadar tutulmuyor. Kimse kusura bakmasın ama öyle geliyor bana. Kişisel kanaatim bu benim. “Zarifoğlu’nun arkadaşıydım, şunları paylaştım, vay şöyleydik vay böyleydik, ne günlerdi azizim be!” diyen zevatın bugün her birinin tek başına yürütebileceği bir şey bu ödül. En fukarası bürokratik ağa. Eski dostlarının her biri bugün maddi manevi para ve isim sahibi adamlar. Kim ellerinden almış ki… Beyan Yayınlarından çıkan toplu şiirlerinde yüzlerce tashih var hala Zarifoğlu kitabının. Yazık… Burada suçu ben arkadaşlarına yüklüyorum doğrudan, Beyan Yayınları sahibine değil; hedefim çok açık yani. Kaldı ki Beyan’ın sahibinin hala saf, samimi biçimde Zarifoğlu’nun anısını canlı tuttuğunu söyleyebiliriz… Benim Cahit Zarifoğlu gibi büyük bir şair birinci dereceden ahbabım olsaydı onun anılarından müze kurardım evelallah!*

Her neyse…  Biz kendi işimize bakalım şu halde. Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülü’ne neden kalkıştık? Zemçi Bey aruza yaklaşık şiirler yazdı genelde. Kapkıner’in deyişiyle aruz görünümlü moderne de yakın durdu. Salt modern şiirle de iştigal etti. Mizah ve nazire şiirlerinde hep öncelikli çıkış noktası oldu. Aslen Sivas Gürünlüydü Zemçi Bey ve fakat Konya’da edebiyat sanat anlamında hizmetleri oldu. Murat Kapkıner’in Varide dergisinde yayınladı şiirlerini. Sonrasında Jurnal, Aşiyan, Çerağ, Bumerang gibi dergilerde de göründü. Onun çok derinlikli okumaları vardı ve dostlarıyla okuduklarını paylaşmayı severdi. Mert bir düşünürdü öte yandan. Üniversitede çok çektirdiler rahmetliye. Selçuk Fen Edebiyat’ta okutmandı. Bisikletle şehir turu attıkları bir akademisyen, öğretmen grubu vardı hocanın. Gezilip görülesi yerleri eski türbe ve mescitleri bisikletlerle gezip gören bu ordu hocanın vefatından sonra dağıldı. Sonra türkü meclisleri falan vardı bu ayrıksı ordunun. Okumama vesile olduğu kitaplar bağlamında çok sevdimdi ben hocayı. Bir de Bumerang’ı çıkarttığım günlerde şiir verdi ve sürekli vereceğini de ifade etmişti. Dergimiz hocanın vefatından önce kapandı gitti. Zemçi Bey derdi etrafındaki herkes. Büyüklü küçüklü herkes ama... Zemçi Bey… Bu laf bir insanın kazanımlarını çok iyi ifade etmiyor mu dersiniz? Biz yalnız ödülde Zemçi Bey’in şiir anlayışı üzerinden şiir söylemiş şairleri baz almıyoruz yalnızca. Jürimiz Türk Şiirine çok duyarlı. Şimdiki zamanda sesi en gümrah, kendici şaire veriliyor ödül. 

Zemçi ÇetinkayaGeçen sene bu ödülü  açtığınızda ve ödül sahibini bulduğunda ne gibi tepkiler aldınız? Ödül fobisi olan edebiyatçılarımız malum; ödülün kendisi ve ödülü alan şairle ilgili tepkiler nelerdi genel olarak? 

İlk ödül Makyaj Hatası adlı kitabıyla Yavuz Altınışık'ın oldu. Çok samimi bir ortamda tören falan düzenlendi. Jürimiz buna karar verdi. Çamur atanlar da oldu mu oldu. Haddini bilmez her yerde aynı. Cenahçı, klikçi bir ödül verildiğini şiirinde dizelerde pislik bulaştırarak ima edenler de oldu. Ve fakat biz değişik bir jüriyle ortadayız. Müspet tepkiler aldık, almaya da devam ediyoruz. Makyaj Hatası tam isabet deniliyor birçok şair ve eleştirmen tarafından…  

Bu sene kim ödül alacak merak ediyorum doğrusu. Bu ödül durumlarında aslında çok merak ettiğim bir konu var. Siz her ne kadar jüride olmasanız da bu soruya sanırım cevap verebilirsiniz. Ödül verirken şairin kişiliği ideolojisi ve de jüriye olan yakınlığı göz önüne alınıyor mu? Yoksa sadece şiirsel yetkinlik mi göz önünde tutuluyor?

Zemçi ÇetinkayaEvet, ben jüride değilim sadece organizasyonu yürütüyorum. Ve ayrıca doğal üye olmaklığım mahfuz hakkımız. Gene de jürimizin bize iş  bırakmadan temizce seçicilikleri işimizi kolaylaştırıyor. İdeolojisi çok bağlamıyor bizi. Kaldı  ki jürimiz zaten farklı düşünce ve ideolojilerde oluşan bir jüridir. Ama her biri nitelikli adamlardır. İşinin uzmanı edebiyatçılardır. Aksini iddia eden beri gelsin, derim. Konya çıkışlı isimlerin önde olması ödülün yaşadığımız şehirde bir ilk olması ve birilerine örnek olabilme amacımızı faş ediyor; anlayana tabii! Onca kurum, vakıf, dernek var Konya’da ve kültür sanat atılımı akıllarının ucundan bile geçmiyor şahane hazcı ağabeylerin amcaların. Oysaki kültürün karanlıkları boğabilecek tek gerçek olduğunu belki bizden öğrenirler diye umut etmekten başka çaremiz de yok doğrusu. Bağlayalım mevzuyu azizim: Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülünün ödülün en çok ses getiren tarafı jüri üyelerinin kallavi edebiyatçılardan, şairlerden oluşunda gizli. Bir tek şaire yani kırk yaş altı bir önceki yılda kitap yayınlamış bir şaire veriliyor. Onur ödülüdür…  

Edebiyatta bir Konya kolonisinden bahsetmek bilmiyorum çok acayip mi olur? Jüriye baktığımda çok çeşitli tekniklerle şiir yazan şairler ve tanınmış yazarlar var. Bu ödül, toplanma mecrası görünümünde biraz da. Ben ödüllerin kalitesini jürilere bakarak veririm her zaman. Jüridekiler hakkında size gelen tepki ve eleştiriler nelerdir? Jüri belirlemede en önemli faktör neydi? Gördüğümüz kadarıyla geçen seneki ödülle bu seneki ödül jürisi biraz farklı? Ben bu jüri olayına taktım! Neden değiştirdiniz, kısaca onu söyleseniz?!

Ah evet tam da biraz önce söylemeye çalıştığım  şeyler. Konya kolonisi bir yakıştırma. Biz sadece Konya’da kültür sanata kafası basma ihtimali olan kişi, kurum, vakıf ve derneklere örnekli bir ders vermeye çalışıyoruz o kadar. Yoksa ki bir toplanma yeri değil bizim için. Kimse de bu meseleyi gündeme getirmedi. Mesela geçen yılki ödülü Karagöz çevresiyle ilişkilendirenler iyi bilsin ki  tercihin doğruluğuna dair ilk çıkış Murat Güzel’den geldi. Karagöz çevresine teşne mi oldu şimdi Murat Güzel? Kime sorsanız geçen sene o ismi söylerdi zaten. Evet, kamuya açıklamasak da para ödülümüz de var ama esas ciddiyetle karşılanma sebebimiz jürinin niteliği. Bu var bu ödülde kısacası. Geçen seneki jüri ile bu seneki arasında değişiklik yok ilave var. Murat Kapkıner ve Ahmet Murat. Bu sene iki önemli şairimizin de desteğini aldık. Bu değişim değil jürinin elinin güçlenmesidir. Bu isimler de Konya demektir zaten. Geçen seneki jüriyle aynen devam iki fazlalaşarak…  

Ufacık ipuçları alsak sizden. En azından şimdiye kadar kimlerin adı geçti, geçiyor? Bu sene ödülün istikameti ne yana?

Bunu konuşmakta beis görmüyorum doğrusu ben. Geçenlerde jüri üyelerimize maille sordum; kimleri aday adayı görüyorsunuz en az üçer isim zikredebilir misiniz diye. Eksik olmasın bir kısmi üçer isim ilettiler… Şu isimler öneriyorlar önden genelde: Ahmet Edip Başaran, Salim Nacar, Cihad Duman, Ersun Çıplak,  Zafer Acar, Ömer Şişman, Ahmet Sarı, İdris Ekinci, Emrah Altınok, Cafer Keklikçi, Yavuz Türk, Ünsal Ünlü, Orhan Tepebaş, Murat Menteş… Liste uzuyor böyle.

Son olarak; "Zemçi  Çetinkaya" şiir ödülünün ileriki yıllardaki amacı  nedir? Şiir dışında da başka edebiyat dallarında ödül vermeyi düşünüyor musunuz? Maddi olarak ödülü arttırmayı düşünüyor musunuz mesela? Bir sponsorunuz var mı? (Malum devir hesap devri şairler de ekonomik sıkıntıda!) 

Zemçi bey aynı  zamanda iyi bir mizah yazarıydı. Mizah ile şiiri dönüşümlü yapmak da aklıma düşmedi değil ve fakat şimdilik şiire verilmesinden yana gönlüm. Şiirin onore olma hali haz veriyor bana nedense.

Ödül tek kitap için şairine veriliyor. Evet, onur ödülü mahiyetinde. Bir miktar para ödülü var. İlerleyen zaman içerisinde artar inşallah. Bu sene destek veren iki işletmemiz var. Böyle olunca daha bir rahat oluyoruz ama olmasa da biz bu işin üstesinden gelebiliyoruz yani. Bu sene 3B Dersaneleri ve Endülüs Kitap Kahve organizasyona destek oluyor. İsmail Özen abiye, Muhammet Pehlivan’a teşekkür ediyorum aracılığınızla. Geçen sene hiç kimsemiz yoktu; o zaman bile ahlayıp vahlamadık doğrusu. Allah var, keder yok azizim. Bir de bu rahatlığımız nerden geliyor derseniz. Zemçi Bey’in eski ama eskimeyen dostu Hasan Arslan ağabey ile birlikte yürütüyoruz organizasyonu. Hasan Arslan varsa önce mütebessim olmalı insan. Daha ne olsun!

İlgilisine Facebook’tan Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülü sayfasını öneririm ayrıca…

 

 

Enes Malikoğlu sordu

*GYY'nin notu: Zarifoğlu Ödülünün nasıl başlatıldığı kimlerin destek verdiğini, kimlerin ise bu güzel girişimi baltaladığını öğrenmek için linke tıklayınız!

Yayın Tarihi: 23 Mart 2011 Çarşamba 14:39 Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2011, 15:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
idris aydın
idris aydın - 12 yıl Önce

arkadaşlara içten teşekürlerimi yolluyorum zemçi hoca bunu fazlasıyla hakediyor sevgi ve saygıyla

muharrem sever
muharrem sever - 12 yıl Önce

şiir
adına
aşk
ödül ve
kıymet
bilmek; gürünlü ahmet beyi anmak.
saygıyla...

murat gündüz
murat gündüz - 12 yıl Önce

Bir işte ve bir şehirde Hasan ARSLAN varsa, hiç bir şeyden korkulmaz zaten. Allah her daim yar ve yardımcısı olsun.

Sevim Çankaya
Sevim Çankaya - 12 yıl Önce

Bu ödül bizce ya Salim Nacar'a ya da Ahmet Edip BAŞARAN'a gider. Öyle düşler gönlüm. Doğru karar jürin,n elbette..

Müzeyyen Çelik
Müzeyyen Çelik - 12 yıl Önce

Ahmet Edip Başaran bu ödüle en yakın duran isim kesinlikle. Hem şair duruşu,hem sağlam üslubu,hem de yeteneğiyle hak ediyor.

Mehmet Altıntaş
Mehmet Altıntaş - 11 yıl Önce

Zemçi Çetinkaya ödülü Cafer KEKLİKÇİ'ye verilmeli. Hakkaniyetli olmak gerekirse. Murat MENTEŞ'e de verilebilir. Yalnız o romancı.

banner19

banner36