Yeni misafirleri için mütevazı bir Malatya rehberi

Dünya Bizim yazarlarıyla, bulundukları şehirlere dönük küçük çaplı, 'rehber' niteliğinde bir dizi söyleşi yapalım dedik. Malatya'ya dair sorularımızı Şakir Gönülce yanıtladı.

Yeni misafirleri için mütevazı bir Malatya rehberi

Yeni bir eğitim öğretim sezonu daha açıldı Eylül ayı ile birlikte. Çiçeği burnunda üniversiteliler, kazandıkları üniversilerin bulundukları şehrin sokaklarını aşındırmaya başladı.

Dünya Bizim Ansiklopedisi'nde yer alan şehir maddeleri ve “Üniversite Rehberi” başlığı altında, özellikle genç arkadaşlarımıza yönelik rehber niteliğinde yazılar çıktı/ çıkıyor, söyleşiler yapıldı/ yapılıyor. Bu kez Dünya Bizim yazarlarıyla, bulundukları şehirlere dönük küçük çaplı, “rehber” niteliğinde bir dizi söyleşi yapalım dedik.

Malatya'ya dair sorularımızı Şakir Gönülce yanıtladı.

Özellikle üniversiteye yeni başlayan kardeşlerimize şehrinizi birkaç cümleyle anlatın desek, neler dersiniz?

Öncelikle Malatyamıza gelecek, üniversiteye yeni başlayacak kardeşlerime, buraya gelirken içlerinde hiçbir tedirginlik olmadan, gönül rahatlığı ile gelebileceklerini söylemek istiyorum. Bunu neden söylüyorum; çünkü ülkemizin geçtiği şu hassas günlerde kardeşlerimin boşu boşuna bir tedirginlik yaşamalarını istemiyorum. Günün her saatinde, her sokağında rahatlıkla dolaşabileceğiniz güvenli bir kenttir Malatya. Burada hiç kimse sizin kim olduğunuzu merak etmez. Merak etmediği gibi Malatya'ya misafir olarak gelenlere karşı da daha özel bir muamele içinde olurlar. Tabi yıllar içinde çoğu hasletlerimizi kaybetmiş olabiliriz ama misafirperverliğimizin hâlâ devam ettiğini söyleyebilirim, sevgili kardeşlerime.

Gençler şehrinizde ilk olarak "olmazsa olmaz" dediğiniz neler yapmalı? Nereleri ziyaret etmeli? Özellikle şehrinizin bir anlamda koruyucusu manevi büyükler kimlerdir, kabirleri hangi semttedir?

Malaya'ya gelecek kardeşlerime öncelikle şunu tavsiye ediyorum. Hükümet meydanına gelsinler, tam karşılarında bulunan Yeni Cami'nin soğuk suyundan bir içsinler, bir abdest alıp namaz kılsınlar. Malum Malatya yeni bir şehir, merkezde tarihi yapıya pek rastlanmaz. Bunun tek örneği Yeni Cami'dir diyebilirim. Malatya yeni dedik ama bizim bir de Eski Malatyamız var. Yeni adıyla Battalgazi olan bu ilçemiz, şu an büyükşehrin ilçelerinden biri ve yalnızca on km. uzaklıkta. Battalgazi ilçemiz tarihi çok eskilere dayanan bir yerleşim yeridir. Selçuklulardan kalma Ulu Cami, kervansaray, tarihi surların kalıntıları, Kanlı Kümbet, Aslantepe Höyüğü ve açık hava müzesinin kardeşlerimin ilgisini çekebilecek tarihi yerler olduğunu düşünüyorum.

Şehrimizin manevi büyükleri olarak Battal Gazi'yi ve Somuncu Baba'yı sayabiliriz. Adına destanlar, romanlar yazılmış, filmler çekilmiş, kahramanlıkları kuşaktan kuşağa anlatılmış Battal Gazi'nin mezarı maalesef Malatya'da değildir. Somuncu Baba'nın kabri ise Malatya'dan yaklaşık yüz on km. uzaklıktaki Darende ilçemizde yer alır. Her yıl bu ilçemizde Somuncu Baba'yı anma ve anlama çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlenir. Eşsiz güzelliklere sahip doğa harikası bir yerde kurulmuş olan Somuncu Baba Camii ve Külliyesi, görülmeye değer güzelliklerimiz arasındadır diyebilirim.

Şehrinizde gezilmesi görülmesi gereken tarihi ve/veya doğal güzellikleriyle ünlü yerler nereler?

Zaten biraz önce bu soruya cevap verdim ama sadece tarihi yerler hakkında birkaç kelime ettim sanırım, özellikle tarihe meraklı kardeşlerimin mutlaka Battalgazi'yi iyice gezmelerini salık veriyorum buradan. Doğal güzellikler olarak da Yeşilyurt ilçemizi görmelerini isterim. Büyükşehrimizin iki merkez ilçesinden biri olan Yeşilyurt da doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor Malatya'da. Özellikle kirazıyla meşhur olan ilçemiz suyu ve serinliği ile özellikle yazın vazgeçilmez mekanlarımızdandır. Yeşilyurt'a mutlaka gitmelerini, oranın havasını teneffüs etmelerini, suyunun bir tadına bakmalarını öneriyorum. Bu ilçemizde piknik yapabilir, park ve bahçelerinde dinlebilirler ama kardeşlerime benim tavsiyem Yeşilyurt'ta herhangi bir pide fırınına ya da bir kasaba gidip yemek sipariş etmeleridir. Evet yanlış duymadınız, pide fırınına ya da bir kasaba gidip yemek sipariş etsinler, istedikleri yemek hemen hazırlanacak ve pişirilecektir. Yalnızca biraz sabırlı olmaları gerekir. Tepsinin üzerine birkaç pide koyup yemek yiyebilecekleri uygun bir yer de göstereceklerdir. Unutmadan söyleyeyim, bu hizmetler için ayrıca bir ücret ödemelerine de gerek yok.

Gençler için şehrinizde ne tür kültürel aktiviteleri tavsiye edersiniz? Özellikle kamu kurumlarının süreklilik arzeden hangi kültürel aktiviteleri takibe değer?

Malatya'da özellikle belediyelerin birçok kültürel etkinlikleri var. Belediyelerin düzenlediği bu etkinlikler dışında öne çıkan birkaç derneğimizi takip etmelerini, en azından bu dernekleri bir ziyaret etmelerini söylüyorum Malatya'ya yeni gelecek kardeşlerime. Meşale Derneği, TİMAV, Ensar Vakfı Malatya Şubesi ve BİLSAM ilk aklıma gelen derneklerimiz. Mutlaka bu derneklerden birini, hatta hepsini bir ziyaret etmelerini önemle salık veriyorum gelecek kardeşlerime. Bu derneklerin faaliyet takvimlerine bir göz atmalarının kendileri açısından çok faydalı olacağı kanatindeyim.

Şehrinizde "gençler mutlaka takip etmeli" diyebileceğiniz, ilim, kültür ve sanat alanında düzenledikleri faaliyetlerle göz dolduran hangi dernek, vakıf ve merkezler var? Mevki olarak neredeler?

Derneklerden bahsetmişken, birkaç cümle daha ekleyelim bu konuya. Biraz önce söylediğim derneklerin aslında hiç bir farkı yok. Hepsi de aşağı yukarı aynı düşünen insanların bir araya gelerek oluşturdukları derneklerdir. Şimdi bu konuyu biraz daha açacak olursam, Meşale Derneği'ni merkeze koyarsak diğer dernekler onun çevresinde oluşmuş derneklerdir diyebilirim. Daha doğrusu bir dernek ile şöyle böyle ilişkisi olan bir kimsenin yolu mutlaka Meşale Derneği'nden geçmiştir. Adını zikrettiğim bütün bu dernekler Malatya merkezde ve birbirlerine çok yakın bir mesafedeler. İnanın iki dernek arasında bir km. mesafe bile yok. Kime sorsanız buraları size gösterecektir. Birkaç saat içinde bütün bu dernekleri yaya olarak ziyaret edebilirler diye düşünüyorum.

Şehrinizde gençlerin kültür sanat edebiyat dergilerinin yeni sayılarını edinebileceği, yeni çıkan kitapları bulabileceği kitapçılar hangileri? Keza sahaflar.... Mevki olarak neredeler?

Malatya'da birçok kitapçı var ama ben burada bir pasajdan bahsetmek istiyorum: Kiğılı Pasajı. Kiğılı Camii altında yer alan bu pasaj eskiden kitapçıdan geçilmezdi ama şu günlerde bir iki kitapçının bulunduğu bu pasajda istedikleri kitap ve dergileri temin edebilirler. Unutmadan, bir de İstanbul Pasajı var. Burada daha çok eski kitapların alınıp satıldığı onlarca irili ufaklı kitapçı var. Kiğılı Pasajı da, İstanbul Pasajı da hemen merkezde yer alıyor ve kardeşlerimin buraları kolaylıkla bulacağından hiç kuşkum yok.

Şehrinizde "gençler mutlaka bir fırsatını bulup tanışmalı, sohbetinde bulunmalı" dediğiniz ilim, kültür, edebiyat adamlarından kimleri sayarsınız? Nerede bulabilir gençler onları?

Kardeşlerim öncelikle Meşale Derneği'ne bir uğrasınlar, orada Zeki Şengöz hocayla tanışsınlar. Zeki hoca 28 Şubat döneminde çok cefa çekmiş, bu davaya gerçek anlamda gönül vermiş erenlerdendir. Uzun tutukluluk döneminden sonra herkes Zeki hocanın köşesine çekileceğini sandı ama o hapisten çıktığı ilk günden beri o eşsiz gülümsemesiyle etrafını aydınlatmaya devam ediyor. Zeki hocanın genel sohbetleri yok ama onunla oturup bir çay içmelerinin gençlerimiz açısından çok faydalı olacağı kanatindeyim.

Sohbetten laf açılmışken Abdurrahman hocadan bahsetmemek olmaz. Her gün başka bir yerde tefsir sohbetleri yapan Doç. Dr. Abdurrahman Ateş hocayı salı akşamları Meşale Derneği'nde bulabilirler. Ama genç kardeşlerime Abdurrahman hocanın en azından bir sohbetine katılmalarını ısrarla öneriyorum. Zaten bu sohbetlerin birine katılırlarsa eğer bir daha bırakamayacaklardır. Bundan birkaç yıl önce ben de haber yapma bahanesiyle bir defa bu sohbete katılmış ve o yıl sezon sonuna kadar hocayı can kulağımla dinlemiştim. Geçen yıl ise haftada üç gün ayrı mekanlarda Abdurrahman hocayı takip ettiğimi gururla söylemeliyim. Salı akşamları Meşale Derneği'nde onun sohbetleri gelenek haline gelmiştir. Diğer günler hoca nerede, onu sohbetler başlayınca kendisinden öğreneceğiz inşallah.

Dernekler konusunda aklıma gelmedi ama Medeniyet Derneği'nden ve Ramazan Keskin hocadan da bahsetmek istiyorum. Medeniyet Derneği merkezde Akpınar Meydanı'na çok yakın bir mesafede. Ramazan hoca pazar günleri ikindi namazından sonra sohbetlerini sürdürüyor. Ramazan Keskin hoca çok farklı özellikleri olan değerli kanaat önderlerimizdendir. Özellikle sert tutumu ve söylemleri ile dinleyenlerin zihninde yeni ufuklar açan Ramazan hocanın bir sohbetine katılmalarını özellikle belirtmek isterim.

 

Mehmet Emre Ayhan sordu

Yayın Tarihi: 21 Eylül 2015 Pazartesi 14:32 Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2016, 15:05
YORUM EKLE

banner19

banner36