Yeni misafirleri için mütevazı bir Kayseri rehberi

Dünya Bizim yazarlarıyla, bulundukları şehirlere dönük küçük çaplı, 'rehber' niteliğinde bir dizi söyleşi yapalım dedik. Kayseri'ye dair sorularımızı Sergül Vural yanıtladı.

Yeni misafirleri için mütevazı bir Kayseri rehberi

Yeni bir eğitim öğretim sezonu daha açıldı Eylül ayı ile birlikte. Çiçeği burnunda üniversiteliler, kazandıkları üniversilerin bulundukları şehrin sokaklarını aşındırmaya başladı.

Dünya Bizim Ansiklopedisi'nde yer alan şehir maddeleri ve “Üniversite Rehberi” başlığı altında, özellikle genç arkadaşlarımıza yönelik rehber niteliğinde yazılar çıktı/ çıkıyor, söyleşiler yapıldı/ yapılıyor. Bu kez Dünya Bizim yazarlarıyla, bulundukları şehirlere dönük küçük çaplı, 'rehber' niteliğinde bir dizi söyleşi yapalım dedik.

Kayseri'yedair sorularımızı Sergül Vural yanıtladı.

Özellikle üniversiteye yeni başlayan kardeşlerimize şehrinizi birkaç cümleyle anlatın desek, neler dersiniz?

Kayseri birçok alanda olduğu gibi eğitimde de ileri bir seviyededir. Bu bağlamda şehrimizde yükseköğrenimlerini yapacak kardeşlerimiz çok şanslılar. Çünkü Kayseri, sanayisi, kültürü ve eğitimiyle ülkemizin önde gelen şehirlerindendir. Her şeyden önce, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerdir. Gerek kültürel gerekse konumu itibariyle İç Anadolu’nun gözde şehirlerindendir.

Kayseri, ulaşımı kolay bir şehirdir. Üniversiteye kadar giden tramvay, belediye otobüslerine alternatif bir toplu taşıma aracıdır. Bu taşımayla şehrin bir ucundan üniversiteye yarım saat içinde ulaşmak mümkündür.

Sakin ve huzurlu bir şehirdir Kayseri. Geçinmek kolaydır. Her keseye uygun alışveriş merkezleri ya da dükkânlar bulunur. Kiralar ülkemizin batısına göre daha makuldür. Hem Talas ilçesinde hem de şehrin toplu konut bulunan yerlerinde öğrenciler rahatlıkla kiralık ev bulabilmektedirler. Ayrıca şehrimizde özel ve kamu yurtları da bulunmaktadır.

Gençler şehrinizde ilk olarak "olmazsa olmaz" dediğiniz neler yapmalı? Nereleri ziyaret etmeli? Özellikle şehrinizin bir anlamda koruyucusu manevi büyükler kimlerdir, kabirleri hangi semttedir?

Benim “olmazsa olmaz” diyeceğim ilk ziyaret yeri, Seyyid Burhaneddin Hazretlerinin türbesidir. Mevlana’nın bilim hocası olan zat-ı muhterem, Kayseri’nin “manevi mimarı”dır. Kabri hemen Gültepe Parkı’nın yakınındadır. Ayrıca burada bir de kütüphane vardır. Yani üçü bir arada bir hazinedir bu mevkî… Burada hem manevi bir iklim yaşanır hem kitaplara ulaşılır hem de şehrin ortasında oksijeni bol bir parkta dinlenilir.

Ayrıca yaşayış tarzı, ilim ve irfan anlayışı ile kendi çağının örnek insanlarından birisi olan İbrahim Tennurî hazretlerinin de kabri vardır, ziyaret edilmesi gereken. Bu hakikat âşığı, Hacı Bayrâm-ı Velî’nin halîfesi ve Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan İstanbul’un manevî fâtihi Akşemseddin’in yıllarca hizmetkârlığını yapmış, ondan aldığı feyzle yazılı eserler vermiştir. Kabri, hemen çarşının ortasında, Cumhuriyet Mahallesinde kendisinin yaptırdığı Şeyh Camii’nin bitişiğindedir.

Ayrıca gençlerimizin Mimar Sinan'ı, Yaman Dede'yi, Cemil Baba'yı da öğrenmeleri, bu insanların hayatlarından dersler çıkarmaları kendi yararlarınadır.

Şehrinizde gezilmesi görülmesi gereken tarihi ve/veya doğal güzellikleriyle ünlü yerler nereler?

Hem sözlü hem yazılı kültürün yanı sıra mimari ve turistik mekânlarının yanında, şehrinizdeki doğal güzellikler nerelerdir, dendiğinde bizim aklımıza ilk olarak Erciyes gelir. Son yıllarda Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan master planıyla Erciyes’in çehresi değişmiş, kayak pistleri ve piknik alanları artırılmıştır. Erciyes, kışın kış sporu yapanların, yazın da dağcıların gözdesidir.

Yahyalı’daki Kapuzbaşı şelaleleri ve Sultan Sazlığı’ndaki Kuş Cenneti de görülmeye değer birer doğa güzellikleridir.

Tarihi güzelliklere gelince: Şehrimizde çok sayıda Selçuklu eseri bulunmaktadır. Bunların başında Hunat Hatun Külliyesi gelir. Şimdilerde “Kültür Merkezi” olarak kullanılan külliye, tarihi mekânları seven bir çok insanın buluşma noktası olmuştur. Şehrin ortasında bulunan Kayseri kalesi, geçmişle günümüzü kucaklamaktadır. Ayrıca şehir merkezinde birçok cami ve kümbet de vardır. Şehrin meydanında, Mimar Sinan'ın eseri olan Kurşunlu Camii, Osmanlılar zamanında yapılmış en önemli eserdir.

İstasyon Caddesi üzerinde bulunan, taçkapısı ve mihrabındaki süslemelerle dikkatleri çeken Hacı Kılıç Camii ve Talas Caddesi üzerinde bulunan ve 13. yüzyılda Selçuklular döneminde inşa edilen Han Camii de mutlaka ziyaret edilmesi gereken camilerimizdendir.

Ayrıca, Roma ve Asur kültürlerinin izlerini görebileceğiniz Kültepe mevkii, Kayseri'nin önemli tarihi mekanlarındandır.

Gençler için şehrinizde ne tür kültürel aktiviteleri tavsiye edersiniz? Özellikle kamu kurumlarının süreklilik arzeden hangi kültürel aktiviteleri takibe değer?

Kayseri'de yapılabilecek en iyi aktivitelerin başında büyükşehir belediyesinin sağlamış olduğu konservatuar ve kurs imkanları gelmektedir.

Üniversitede yapılan kültürel etkinliklere ek olarak, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ve Büyükşehir Belediyesi’nin kültür sanat etkinliklerini de tavsiye ederim. Bu yolla öğrenciler hem bilgilendirici hem de eğlendirici programlara erişebilirler. Ayrıca birçok sivil toplum örgütünün aktiviteleri de vardır. Yeter ki öğrenci kendini yetiştirmek istesin ve bunun için imkânları değerlendirsin.

Şehrinizde "gençler mutlaka takip etmeli" diyebileceğiniz, ilim, kültür ve sanat alanında düzenledikleri faaliyetlerle göz dolduran hangi dernek, vakıf ve merkezler var? Mevki olarak neredeler?

İlim Hikmet Vakfı, Yeni Ufuklar Derneği, Muradiye Kültür Vakfı, Ensar Vakfı, Hilalder, İlim Yayma Cemiyeti, Yeni Ufuklar Derneği, Bilgi Yurdu Derneği mutlaka izlenmesi gereken sivil toplum örgütleridir. Ayrıca Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi de kültürel aktiviteler bakımından takip edilmesi gereken bir dernektir. Bu derneklerin hepsi de şehir merkezindedir.

Şehrinizde gençlerin kültür sanat edebiyat dergilerinin yeni sayılarını edinebileceği, yeni çıkan kitapları bulabileceği kitapçılar hangileri? Keza sahaflar.... Mevki olarak neredeler?

Akabe Kitapevi, Ufuk Kitapevi, Kıvılcım Kültür Sanat Merkezi, Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Yayınevi, Kubbealtı Kitapevi, Altınoluk Kitapevi hem yeni çıkan kitapların hem de edebiyat dergilerinin bulunabileceği yerledir. Kıvılcım Kitapevi Mimarsinan Parkı'nda ve Seracettin Medresesi’nde, Akabe Kitapevi Cumhuriyet Meydanı Sahabiye Medresesi’nde tarihle iç içe hizmet vermektedirler.

Sahaflar ise daha çok Serçeönü Mahallesi’ndedir. Şehrin meydanında ve meydana yakın olan bu yerlerde çeşitli konularda ikinci el ve sıfır kitaplara ulaşmak mümkündür.

Şehrinizde "gençler mutlaka bir fırsatını bulup tanışmalı, sohbetinde bulunmalı" dediğiniz ilim, kültür, edebiyat adamlarından kimleri sayarsınız? Nerede bulabilir gençler onları?

Aydın Karakimseli ve Efdal Emre gençlerin tanışmasını istediğim iki şahsiyettir. Kendilerini öğretmen evinin karşısındaki Ehl-i Dil çay ocağında bulabilirler. Ocağın sahibi Nart Noyan onlara yardımcı olacaktır.

Akabe Kitapevi'nin sahibi Esat Ayata, İlim Hikmet Vakfı’ndan ulaşabilecekleri Ali Dursun gençlerin ufkunu açacak değerli insanlardır.

Ayrıca Muhsin İlyas Subaşı, Bekir Oğuzbaşaran, Mustafa İbakorkmaz, İmdat Avşar, Nurkal Kumsuz, Vedat Ali Tok, Güner Dinçaslan gibi bir çok şair ve yazar ile Kayseri Kalesinin ok burcunda bulunan Yoğunburç Kütür Evi’nde tanışıp sohbet edebilirler.

 

Mehmet Emre Ayhan sordu

Yayın Tarihi: 21 Eylül 2015 Pazartesi 15:00 Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2016, 15:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cihad Meriç
Cihad Meriç - 7 yıl Önce

İl il hazırlanan bu yazılar için emeği geçenlere teşekkürler. Bu hizmet hayra vesiledir. Bir şehir ile gerçek manada tanışmak hiç kolay değil. Böyle ipuçları işi kolay kılacaktır. Bu güzel yazıya ekleme yapayım. Biz kayseri deyince sayha derginin kaptanı Kani Çınar'ı biliriz. Akabe kitapevinde izi bulunabilir, arama derdi olanlar bulur. Yahyalı önemlidir. Darende uzak değildir. Aslında ilin iyi adamını bulunca gerisi gelir. Şehrin kendisinin en büyük üniversite olduğunu bilenlere selam olsun.

banner19

banner36