Yeni misafirleri için mütevazı bir Bursa rehberi

Dünya Bizim yazarlarıyla, bulundukları şehirlere dönük küçük çaplı, 'rehber' niteliğinde bir dizi söyleşi yapalım dedik. Bursa'ya dair sorularımızı Fikri Özçelikçi yanıtladı.

Yeni misafirleri için mütevazı bir Bursa rehberi

Yeni bir eğitim öğretim sezonu daha açıldı Eylül ayı ile birlikte. Çiçeği burnunda üniversiteliler, kazandıkları üniversilerin bulundukları şehrin sokaklarını aşındırmaya başladı.

Dünya Bizim Ansiklopedisi'nde yer alan şehir maddeleri ve “Üniversite Rehberi” başlığı altında, özellikle genç arkadaşlarımıza yönelik rehber niteliğinde yazılar çıktı/ çıkıyor, söyleşiler yapıldı/ yapılıyor. Bu kez Dünya Bizim yazarlarıyla, bulundukları şehirlere dönük küçük çaplı, “rehber” niteliğinde bir dizi söyleşi yapalım dedik.

Bursa'ya dair sorularımızı Fikri Özçelikçi yanıtladı.

Özellikle üniversiteye yeni başlayan kardeşlerimize şehrinizi birkaç cümleyle anlatın desek, neler dersiniz?

Bursa, medeniyet kurucusu bir şehirdir. Onun bu yönü, diğer tüm yönlerinden daha baskındır, daha önemlidir. Tarih ve coğrafya Bursa’ya öyle nimetler lütfetmiş ki, Bursa, her dönemin hep önemli şehri olmuştur.

Biliyoruz ki her şeyin bir mecazı, bir de hakikati vardır. Bu durum, şehirler için de geçerlidir. Bursa’nın da bir mecazı, bir de hakikati vardır. Bursa’nın mecazı, onun görünen yönüdür. Bu görünen yön, diğer şehirlerden pek de farklı olmayan bir çehredir aslında. Bu çehrede isteyenler için modern hayat görünür, isteyenler için Osmanlı esintisi vardır, isteyenler için de tarih vardır.

Doğrudur, bunların hepsi Bursa’da vardır ama Bursa’nın toplamı bunları aşar. Bursa, masallardaki sihirli odalara benzer biraz. Kapısı daracık ve küçücüktür odanın, içeriye baktığınızda hiçbir olağanüstülük göremezsiniz ama ne zaman ki kapıdan içeri girip keşfeden bir gözle incelemeye başlarsınız içersini, işte o zaman keşfetmeye çalıştığınız şeyin göründüğünden daha büyük, daha derin olduğunu anlarsınız hayretler içinde.

Bursa, bu yönüyle insanı sonsuz hayretlere düşürecek bir şehirdir. Ne Uludağ’ın keşfini bitirmek mümkündür ne de külliyelerinin ve külliyelerdeki muhteşem ama bazen de günümüze düşen izdüşümüyle trajik tarihin…

Yürüyüşü Bursa’yı anlamak olan birisinin ömrü, Bursa’yı anlamaya yetmez asla.

Kısacası Bursa, hakikatini gizlemek için çokça mecazları olan bir şehirdir. Bunlara takılmadan şehrin kalbine yürümeyi bilmeli. Bu yürüyüşte rehberlik yapacak gönül ehli de çok Bursa’da, siz yeter ki isteyin.

Gençler şehrinizde ilk olarak "olmazsa olmaz" dediğiniz neler yapmalı? Nereleri ziyaret etmeli? Özellikle şehrinizin bir anlamda koruyucusu manevi büyükler kimlerdir, kabirleri hangi semttedir?

Önce Bursa’yı önemli yapan yüzünü görmeliler şehrin. Bunun için de Bursa’nın kalbine zehirli hançer gibi saplanan yüksek binaları değil de Eski Bursa tabir edilen Bursa’yı tanımalılar. Bu Eski Bursa da, külliye ve hanların merkezinde olduğu Bursa’dır aslında.

Bunu daha somutlaştırmak gerekirse, öncelikle Çekirge’deki 1. Murad Hüdavendigar Külliyesi tanınıp bilinmeli. Burayı merkez aldıktan sonra Muradiye mahallesinde eski Osmanlının izi sürülürken 2. Murad Külliyesi'ne uğramalı mutlaka. Mevlid yazarı Süleyman Çelebi’nin kabrinde bir Fatiha okunmalı Çekirge’de. Buradan çıkıp Üftade, Tophane ve Tophane’deki İstiklal Şehitliği (Osman Gazi de burada medfundur), Somuncu Baba, Ulu Cami, Abdal Murad, Orhan Camii ve buradaki Hanlar bölgesi bilinmeli. Sonra elbette Bursa’nın manevi mimarı Emir Sultan Külliyesi... Buradan da Yeşil Cami, Yeşil Türbe ve hüzünlü Yıldırım Külliyesi öncelikle bilinmesi gereken yerler.

Bundan sonrası, şehirde derinleşmedir. Bu derinleşmede kılavuzunuz kalbiniz olacaktır.

Şehrinizde gezilmesi görülmesi gereken tarihi ve/veya doğal güzellikleriyle ünlü yerler nereler?

Bu soru bir üstteki soruyla birleştirilmeli belki de. Denebileceklerin çoğunu zaten üstte dedim ama buna ek olarak şimdi TYB Bursa Şubesi tarafından kullanılan Seyyid Usul Dergahı, Uluumay Osmanlı Kıyafetler ve Takılar Müzesi (2. Murad Külliyesi’nin hemen yanı başında zaten), İnkaya’daki asırlık çınarı görmek için İnkaya Köyü, Osmanlı mimarisini anlamak için Kızık köyleri ve özellikle de Cumalıkızık köyü mutlaka görülmeli.

Bursa kadar tarihi değere sahip olan İznik de bilinmeli mutlaka. Teleferikle ya da yürüyerek Uludağ’ı keşfeden bir grupla Uludağ da bilinmeli.

Gençler için şehrinizde ne tür kültürel aktiviteleri tavsiye edersiniz? Özellikle kamu kurumlarının süreklilik arz eden hangi kültürel aktiviteleri takibe değer?

Birlik Vakfı Bursa Şubesi’nin Eylül'de baslayıp Mayıs'ta biten ve her hafta farklı bir konuğun ağırlandığı ‘Cuma Meclisi’ düzenli takip edilmesi gereken etkinliklerden. Bu etkinlikler, hem katılan konuklar hem konukların birikimleri ve hem de konu çeşitliliği bakımından bir okul kabul edilebilir. Ayrıca, TYB Bursa Şubesi'nin şehrin kültürel kimliğine yıllardan beri ciddi bir katkısı olduğunu kaydetmek gerekir. TYB Bursa Şubesi'nin organize ettiği etkinlikler, katılımcılar göz önüne alındığında, dikkatle takip edilmesi gereken etkinliklerden. Keza şehre bunlara benzer bir hareketlilik kazandıran İbrahim Paşa Kültür Merkezi sohbetleri de mutlaka takip altına alınmalı. Bunların dışında Ensar Vakfı, Yedi Hilal Derneği gibi STK’ların etkinlikleri de gözlerden ırak tutulmamalı.

Şehrinizde "gençler mutlaka takip etmeli" diyebileceğiniz, ilim, kültür ve sanat alanında düzenledikleri faaliyetlerle göz dolduran hangi dernek, vakıf ve merkezler var? Mevki olarak neredeler?

Bu konuda özellikle Birlik Vakfı Bursa Şubesi'ni öncelikle anmak gerekir. Bu vakfın, üniversite öğrencileri tarafından organize edilen Genç Birlik kolu, yurt içi ve yurt dışında çeşitli etkinliklere yelken açmaktadır. Zaten Birlik Vakfı Bursa Şubesi, kendine çalışma alanı olarak üniversite öğrencilerini belirlediği için, doğal olarak gençlere hitap ediyor. Vakfın aynı zamanda bir akademi gibi çalıştığını söylemek, abartı sayılmamalı. Karabaş-ı Veli Tekkesi de, gelenekleri yaşatmaya çalışan bir uğraş içinde. Bunun dışında Ensar Vakfı’nın etkinlikleri ve daha küçük ölçekli birçok etkinlikten söz edilebilir. Birlik Vakfı’nın merkezi, Çekirge’deki 1. Murad Külliyesi'nde, caminin hemen bitişiğinde. Ensar Vakfı ise şehrin merkezinde, Demirtaşpaşa Mahallesi, Abdal Caddesinde.

Şehrinizde gençlerin kültür sanat edebiyat dergilerinin yeni sayılarını edinebileceği, yeni çıkan kitapları bulabileceği kitapçılar hangileri? Keza sahaflar.... Mevki olarak neredeler?

Ulu Caminin hemen bitişiğindeki Emirhan’da bulunan Gaye Kitabevi, akademisyenlerin ve Bursa entelejansiyasının uğrak yerlerindendir. Keza buradan çok da uzak olmayan Heykel’deki Sönmez İşhanı, Atatürk Caddesindeki Seriyye Kitabevi, tüm ihtiyaçlara cevap verir diyebiliriz. Uludağ Yayınları ve sahibi Cahit Çollak'ı da mutlaka zikretmemiz gerekir. Bunun dışında çeşitli cemaatlerin kitabevleri de mevcut ki ilgilisi onları zaten bulur.

Şehrinizde "gençler mutlaka bir fırsatını bulup tanışmalı, sohbetinde bulunmalı" dediğiniz ilim, kültür, edebiyat adamlarından kimleri sayarsınız? Nerede bulabilir gençler onları?

Bu, zor bir soru. Herkesin mezhebi ve meşrebine göre sohbet ehli güzel insanlar var burada. Bu alanda Uludağ Üniversitesi hocalarının yanında, şehrin kültür-sanat insanları ilim-kültür-sanat meclislerinde ilimlerinin zekâtlarını hakkıyla vermektedirler. Zaten yukarıda, etkinlikler bahsinde saydığımız kurumların etkinliklerine katılmakla bu şahıslarla temas da gerçekleşmiş olur.

Ama burada adını özellikle anacağım biri var. O da, benzeri neredeyse kalmamış olan bir Osmanlı beyefendisi, bir ilim deryası olan Safiyüddin Erhan Bey'dir. Safiyüddin Erhan Bey'in değerini daha çok kişinin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir şekilde onunla tanışıp onun başkalarında bulunmayan hikmetleri gözlemlenmeli, bir mümin hayata ve eşyaya nasıl bakmalıymış, biraz da Safiyüddin Bey dinlenerek anlaşılmalı diye düşünüyorum.

Not: Bu soruları yanıtlarken fikirleriyle bana katkı sağlayan Doç.Dr. Hasan Basri Öcalan ile Ramazan Durak’a teşekkürü bir borç bilirim.

Haberin fotogalerisi için tıklayınız:  //www.dunyabizim.com/?aType=fotohaber&FotoID=9471 

Fotoğraflar: Doç. Dr. Hasan Basri Öcalan arşivi

 

Mehmet Emre Ayhan sordu

Yayın Tarihi: 09 Eylül 2015 Çarşamba 12:19 Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2016, 15:04
YORUM EKLE

banner19

banner36