Yedi Güzel Adam'ınız kimler?

Yazarlara, şairlere 'güzel adam' kabul ettikleri insanları sorduk. Bakalım kimleri saydılar? Niçin?

Yedi Güzel Adam'ınız kimler?

 

Cahit Zarifoğlu, “Yedi Güzel Adam” adlı kitabıyla, “İşaret Çocukları” adlı şiirlerinde anlattığı çocukların kemâle ermiş hallerini anlattı. Mehmet Akif için Asım’ın nesli ne ise, Zarifoğlu için de Yedi Güzel Adam o idi. Ancak Mavera’nın kurucu kadrosundan yedi kişi “Yedi Güzel Adam”a yakıştırıldı. Yakıştı da. Biz de yazarlara kendi yedi güzel adamlarını sorduk. Tabii ki “adam” kelimesini bir cinsiyetle sınırlamadan yaptık bu soruşturmayı.Cihan Aktaş

Cihan Aktaş’ın Yedi Güzel Adam’ı:

Rasim Özdenören: O, bize duymak istediğimiz cümleleri değil, söylenmesi gerekeni söyleyerek kafamızı karıştırıyor. Yargıçlık yapmaktan uzak, aramızdan biri olarak ve hayatın sahnelerini, insan evladının birbirini andıran tecrübelerinde ışıyan ya da mahcubiyetle geri çekilen bir başkalığı büyük bir ustalıkla, damıtarak kaleme alıyor.

Mustafa Kutlu: Onun hikâyelerinde, “ İmanın dışa vuran ifadesi olarak eylem; tarihin ezeli ve ebedi çocuğu” (Roger Garaudy, Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum, sf. 80; Tercüme Cemal Aydın, Nisan 2005), adım adım ilerleyerek, damla damla akarak tek tek ağaçları ormana dönüştürüyor.

Ali Şeriati: Bir kelimeyle bir ay yaşamanın mutluluğunu bir şeye değiştirmeyen, “taklit, tekrar ve tercüme”ye karşı teyakkuza çağıran düşünürümüz, Paris’te öğrenciyken Mesnevi’yi özlemişti; Meşhed yıllarında ise kolunun altında Nima Yusiç’in şiir kitabıyla dolaşırmış.

Aliya İzzetbegoviç: Entelektüel dürüstlüğünü hayat sınavındaki başarısıyla da taçlandırdığı için döne döne okuduğum bilge öncü.

Zehra Rahneverd: Anneliğini sürdürüyormuş gibi ders veriyor, dersten kaçarmış gibi şiir yazıyor, şiir yazar gibi mitinge katılıyor, mitinge koşar gibi resim yapıyor.

Mevhibe Kor: Hiç mimarlık eğitimi görmemiş gibi yapmadan, düşünceyi bütün riskleriyle sadece kendisi için meşru sayan bir duruşa karşı eleştirisini, kapısını yüksek sesli okumalar için herkese açarak sürdürüyor.

Yaşar Bostan: Çengelköy ve Sultanhamam hattında geçerken uğrayabileceğiniz adresleriyle, Sultanhamam çevresine bir Cağaloğlu hüviyeti katan kitap ve söyleşi sevgisiyle, “şehrin en uzak yerinden koşarak gelen adam” olmayı sürdürdüğü için...

Kamil YeşilKâmil Yeşil’in Yedi Güzel Adam’ı:

Zarifoğlu’nun Yedi Güzel Adam’ını biliyoruz. İsimlerde ihtilaf olsa da adamların güzelliğinde bir problem yok. Zira Zarifoğlu, “güzel” kelimesi ile “yakışıklı, boyu posu yerinde, endamı düzgün”lüğü değil; "Muhakkak ki, Allah'ın huzuruna çıkmayı umanlar, ahiret gününe inananlar ve Allah'ı çok çok zikredenler için Allah'ın Rasulü güzel bir örnektir." (Ahzab.21) âyetindeki güzelliği anlatmıştır. Şiire ilhamı veren bu âyettir. Güzellik, anlaşılacağı üzre surette değil sirettedir. Yani fiilde, tavırda, davranışta. Güzel adam; güzel çığır açan, çığırı güzel açan adamdır.

Peki, Zarifoğlu niçin o kişilere “güzel adam” demiştir. Çünkü bu söylediklerimizi o yedi güzel adamda görmüştür. Bu ifadede bir de üçler, yediler, kırklar’a yapılan imayı da hatırlayalım, derim. Yani ki, herkesin güzel adamı, örneği,  güzel çığır açıcı kişileri vardır. Benim yedi güzel adamım da benim için örnek kişiler. Her birinin örnekliği başka güzel:

Edeb örneğim,  her daim huzurda ve de hayrette olan güzel adam Mahmut Sami Efendi.

Elmas kıymetinde ve sertliğinde karakter güzeli bir adam Mehmet Akif Ersoy.

Adanmışlığın en güzel örneği Necip Fazıl Kısakürek.

Derinliğine derin, sadeliğine sade güzel adam Sezai Karakoç.

Vecdin ve aşkınlığın güzel adamı Fethi Gemuhluoğlu.

Samimiyetin yalın hali, içtenliğin güzel adamı Mustafa Kutlu.

Ve, her daim coşkun akan ırmak İsmet Özel.Sibel Eraslan

Sibel Eraslan’ın Yedi Güzel Adam’ı:

Benim güzeller atlasımda hayatımın değişik dönemlerine ayna uzatmış, insanca direncin, dik duruşun, onurun ve hayal kurabilmenin ne demek olduğunu fısıldamış efsane kadınlar, "10 güzeller"... Çocukluğumdan bu yana ışıklarını seyrederek yürüdüm. Yağmur yüklü bereket bulutlarına benziyorlar benim için, onlar gökyüzünden gelip geçerken ben yeryüzünde binlerce düşler kurdum, onlara bakarak, onları seyrederek ve kelimelerini okuyarak.

1-Şule Yüksel Şenler.

2-Ayla Ağabegüm (edebiyat öğretmenim).

3-Fatma Kutluoğlu (tefsir hocam).

4-Emine Şenlikoğlu.

5-Belkıs İbrahimhakkıoğlu.

6-Cihan Aktaş.

7-Yıldız Ramazanoğlu.

8-Fatma Barbarosoğlu.

9-Ümit Meriç.

10-Ayşe Böhürler.

Zeki BuldukZeki Bulduk’un Yedi Güzel Adam’ı:

Atasoy Müftüoğlu: “Nerelisin, ne iş yapıyorsun?” demeden, “nasılsın” deme cesareti gösterdiği ve yaşadığıma şükrettirecek bir dirençte olduğundan.

İbrahim Çelik: Müstearı denli naif, adı denli sağlam bir duruşu olduğu ve hikâyelerinin içinden hayatın en temiz ırmakları aktığı için.

Hasan Aycın: Sakalını, sözünü, selamını, öfkesini seviyorum.

Mürsel Sönmez: Divane bir derviş gibi dalsa da meydana; ağabeylerin en devrimci duranı ve kelimeleri birden kanlı canlı meydana dökülüyor ya... Aşk ve devrim için.

Asım Gültekin: İnsan olmanın terlemekten ve bıkmamaktan geçtiğini bilen, gözünü açtığı günden beri "ümmetim!" diye ağlayan peygambere bilfiil inandığı için. Kardeşim olduğu için.

İbrahim Paşalı: Boşnak bir duruşu vardır İbrahim’in. Delidir kelimeleri. Akıllıların dünyasını sallayacaksam İbrahim denli dostlarla sallayabilirim.

İbrahim Tenekeci: Unutmamak ve yerden kaldırmak üzerine kurulmuş bir nizam vardır onda. Ekmeği yerden alıp, öpüp başına götüren, sevdi mi yakmadan ama "İbrahim abi beni sevdi, kim tutar beni" dedirten bir ferahlıktır o. Kimsesizler mezarlığını ziyarete giden bir abim olduğu için.

Dedem: Boyun eğmeden ve zengin olmadan da ayakta durulacağını ve elif ba bilmeden de Kur'an'ı anlayabileceğimi öğretti.Melek Arslanbenzer

Melek Arslanbenzer’in Yedi Güzel Adam’ı:

Annem: Güzel çünkü sağduyunun ve soğukkanlılığın başka bir insanda bu kadar işlevsel ve güzel bir şekilde bir araya geldiğini görmedim. Yetimdir. İnsan hem yetim hem anneyse Allah’ın varlığının kanıtı gibi oluyor.

Ananem: Çok güzel ve özel bir kadındı. Çocuklarının geçimini temin etmek için İzmir Fuarı’nda tuvalet temizlermiş. Günde üç paket Maltepe sigarası içerdi. Taş gibi sapasağlamdı. Görseniz korkardınız. Ayakta kalmayı, namusluca yapılan hiçbir şeyden utanmamayı ondan öğrendim.

İsmet Özel: Çok güzel bir adam çünkü ayrıntıcı ve titiz bakışı sayesinde ferasetim artıyor.

Turgut Uyar: Güpgüzel bir adam çünkü merhamet saçıyor. İnsana merhametle bakıyor ve şiirlerini bir çeşit merhametle yazıyor.

Hakan Arslanbenzer: Çok çok güzel bir adam. Çünkü çok sesli çünkü çok gerçek.

Mehmet Akif Ersoy: Güzel bir adam. Öyle ateşli öyle dingin.

Ahmet Kaya: Güzel bir adam. Listedeki diğer isimler gibi haksızlığa uğramış ama yılmamış. Diğerleri gibi mücadele adamı, üzgün ve çocuksu.

Suat KöçerSuat Köçer’in Yedi Güzel Adam’ı:

Kemal Tahir: Arayışı ve bu arayışta kat ettiği mesafe ile hepimizin yoluna bir parça ışık tuttu. Bu nedenle güzel bir adamdır Kemal Tahir.

Ömer Lütfi Akad: Kimi zaman kavruk yüzlü taşra hikâyeleri, kimi zaman da metropol kalabalığında yok olup giden yalnızlıkları anlattı. Ama her halükarda, sinemasıyla bu ülkenin insanına bir ayna tuttu, ‘bu ülkenin sineması’nın temellerini attı.

Celal Güzelses: Derlediği yüzlerce türkü, nefes verdiği hoyrat ve yanık uzun havalarla, yaşadığı toplumun acısını da tatlısını da yeni kuşaklara taşıyan güzel bir ses, bir köprü oldu.

Bediüzzaman: Yemeğini koğuştaki karıncalara verip, kendisini yargılayanlara dua ederek çağın vicdanı olabilmiş bir adam.

Mustafa Kutlu: Güzel hikâyelerin güzel adamıdır. Her hikâyesi, şehrin caddelerinde, egzoz ve betona inat boy veren birer iğde ağacıdır.

Mesut Uçakan: İstanbul’a sinema aşkıyla gelip, kahvehanelerde sattığı kâğıt helvaların parasıyla film seyretmeye giden bir sinema âşığı. Önce sinemayı, sonra da sinema ile kendini, kâinatı keşfetmeye çalışan derviş sinemacı, güzel adam.

Şeref Akbaba: İnatla ama inatla bir dergiyi ayakta tutmaya çalışan sıkı adam, güzel adam.

 

Suavi Kemal Yazgıç soruşturdu

Yayın Tarihi: 28 Haziran 2012 Perşembe 13:51 Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 18:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
b.p..
b.p.. - 10 yıl Önce

ismet özel, mustafa kutlu, ismail kara, turgut uyar, yusuf karali hoca, mehmet akif, sezai karakoç. bunlar da benim 7 güzelim.

Malcolm
Malcolm - 10 yıl Önce

Fikir ve aksiyon adamı,Nevş-ü Nema bulmuş Tüm Fikir ve Aksiyonların Toplam Kalitesi,Dostum,Can Parçam En Önemlisi ADAMIM;Dr.Ali ŞERİATİ...

zebercet
zebercet - 10 yıl Önce

nuri pakdil ve cahit koytak var bir de...

7güzel
7güzel - 10 yıl Önce

keloğlan-nasrettin hoca-temel-kavuklu ile pişekar-tuzsuz deli bekir-karagözde benim 7 güzel adamımdır.

sabal
sabal - 10 yıl Önce

f.gülen, mustafa kutlu, malcolm x, ümit meriç, abdulbaki kömür, nureddin yıldız, m. esad çoşan

bahtiyar
bahtiyar - 10 yıl Önce

necmettin erbakan: yılmadan ,yıkılmadan etrafına ,sağına soluna bakmadan ben varım deği için,selamun aleyküm demenin bile tuhaf karşılandığı , yadırgandığı bir dönemde meydanlara çıkarak esselamu aleyüm dediği için ve ilk gün ne dediyse son anındada onu söylediği için, nurettin yıldız: sade ve pratik bilgieri ile bizleri aydınlattığı için daima müjedci olduğu ve söylediklerini yaşadığı için, cahit zarifoğlu:ümmeti dert edindiği için, mustafa kutlu, hasan nail canat, ihsan süreyya sırma,

h.t.ç
h.t.ç - 10 yıl Önce

bediüzzaman,mehmet akif, hakan albayrak, ibrahim tenekeci, şule yüksel şenler, merve kavakçı,nureddin yıldız

Cihad Meriç
Cihad Meriç - 10 yıl Önce

benim de yedi iyi adamım var: Hasan-el BennaCemil Meriç Somuncu BabaAhi EvrenNuri PakdilAtasoy MüftüoğluSır Hoca


banner19

banner36