Yazıya müdahale ayrışmayı getirebilir!

Editörler ve yazarlar üzerine sorularımızı Ayraç dergisinden İsa Karaaslan’a sorduk.

Yazıya müdahale ayrışmayı getirebilir!

 

Ayraç Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi Editörlerinden İsa Karaaslan’a “Editör hangi sorumluluklarla esere müdahale edebilir? Yazar hangi sorumluluklarla dergilerin kapısını çalar?” diye sorduk.Ayraç

Editörlerin edebi ürünlere müdahale etme hakkı elbette vardır; fakat bu müdahale iyi niyet standardı taşıdığı ölçüde kabul görür. Müdahale gerekli ise, edebi ürün sahibinin bilgisi ve ilgisi dâhilinde yapılmalıdır. Tabii, sözünü ettiğimiz iyi niyet müdahalesi editörün donanımı ölçüsünde mümkündür. Bir editörün, şairlere yahut yazarlara iyilik yapması, onun en doğal hakkıdır. Özellikle genç şair ve yazarların yetişmesi ve yönlendirilmesi noktasında, edebi ürüne müdahalede bulunan editörler gerekli.

Mavera güzel bir örnek

Edebi ürün gönderenlerle editör ilişkisinin en güzel örneklerinden birini Mavera Dergisi’nde, Cahit Zarifoğlu’nun “Okuyucularla” köşesinde, yazmış olduğu değerlendirmelere bakarak görebiliriz.   Müdahale her şartta gereklidir ve editörü öne çıkaran taraf da budur. Edebiyat tarihimize baktığımızda, bizde editörlük anlayışı Servet-i Fünun Dergisi’nde Tevfik Fikret’le birlikte yerleşmeye başlamıştır, denebilir. Tevfik Fikret, Servet-i Fünun Dergisi’nin yazı reisliğini üstlenen isimdi, dolayısıyla gelen yazılara, şiirlere de müdahale ediyordu ve fakat kendi kıstaslarına göreydi bu müdahale. Sonunda sert tartışmaların ve dergiden ayrılmaların yaşandığını biliyoruz. Bu yüzden, müdahalenin sınırlarını belirlerken iyi niyet ve hakkaniyet kavramlarının üzerinde ciddiyetle durmak gerekiyor.

Serdar Arslan sordu

Yayın Tarihi: 25 Ocak 2012 Çarşamba 03:10 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 15:46
banner25
YORUM EKLE

banner26