Yazarlar neyi kurban ediyor?

Kurban'ı yazarlarımıza sorduk. Kısa bir soruşturma ile okumaya çalıştık.

Yazarlar neyi kurban ediyor?

Vedat Aydın [Yazar, okumayeri.net]

Kurban’ın sizdeki karşılığı nedir?

Kurban, Hz. İbrahim (a.s) karşısında Hz. İsmail teslimiyeti kuşanabilmektir. Rabbi tarafından kendisine bahşedilen nimetleri istendiğinde göz kırpmadan verebilmektir. Sevgiliye yakınlık duyabilmektir. Gözyaşı akıtabilmektir. Lebbeyk diyebilmektir. Dünyanın ciflerinden uzaklaşıp, Firdevs Cennetine talip olmaktır.

Kurban’da şairler/yazarlar ne yapar?2400.jpg

Kurban’da şairler/yazarlar Allah’la olan yakınlık mertebelerini kelimelere dökerler, dökmeliler. Hz. İbrahim’in çetin imtihanını, Hz. İsmail’in teslimiyetini anlamaya çalışırlar. Kâbe’nin eteğindeki kadın Hz. Hacer’in yalnızlığını düşünürler.  Zemzem’in sesini işitirler, serinliğini duyarlar, bereketini doldururlar ambarlarına. Hacı’ların Arafat’taki nidalarını, Müzdelife’deki kıyamlarını, Mina’daki kararlılıklarını ve Bayramdaki sevinçlerini dizelere, satırlara dökerler.

Hazreti İbrahim mi olmak zor, Hazreti İsmail mi?

Bunun hikmetini bizim kavramamız çok zor. Bu sınanmada ister İbrahim olun, ister İsmail size emredileni yapacaksınız! Kur’an-ı Kerim Peygamberlerin imtihan kıssalarıyla doludur. Sözün Gücü karşısında Davud (a.s), nefsin arzuları karşısında Yusuf (a.s), öfke karşısında Yunus (a.s), Hızır karşısında Musa (a.s) olabilirseniz, imtihanınızın niteliğinden ziyade, teslimiyet göstererek mükâfat alırsınız. Müslümanlar olarak bizlerin Hz. İbrahim’in fedakârlığından da, Hz. İsmail’in teslimiyetinden de büyük dersler çıkarmamız gerekmektedir.

Kamil_Yesil116_yasamgaleri_1.jpgKamil Yeşil [Yazar, öykücü]

Kurban’da şairler/yazarlar ne yapar?

Arife gününden itibaren Kurban heyecanını yaşamaya başlarım. Biliyorsunuz, arife veya arefe kavramı Kurban Bayramı ile ilgili bir husustur. Ramazan Bayramı için kullanılması yanlıştır ve Kurban Bayramı dolayısıyladır. Mutlaka kabir ziyareti yaparım. Hem arife günü hem Bayram Namazından çıktıktan sonra... Eğer nasip olmuşsa, kurbanlık almışsak, bıçaklar hazırdır. Genellikle kendim keserim kurbanı. Hem dua olarak hem boğazlamak suretiyle. Ama derisini yüzme, bölüp parçalama işlerini o kadar beceremem. Bizde adettir, Kurban Bayramı günü sabahtan çok az şey atıştırılır, Kurban’ın ciğeri, dalağı pişinceye kadar bir şey yenmez. Kurban Bayramı günü öğleye doğru karnımız kurbanın etiyle bayram eder. Sonra da bayramlaşmalar başlar.

Hazreti İbrahim mi olmak zor, Hazreti İsmail mi?

Teslim olduktan sonra ne İbrahim olmak zor ne İsmail. Bütün mesele teslimiyette…

Zeki Bulduk [Yazar, öykücü]

Kurban’ın sizdeki karşılığı nedir?

"Kurban olurum sana!" diye başlayan cümleler ilkin... Rahmetli Ninem ve Anam Kadın çok söylerler idi bir zamanlar. Kurban olunacak yaşları çoktan geçtim. Üzgünlük... Rahmetli dedem gelir aklıma. Bayram namazına götürürdü tekmili birden kardeşlerimle beni. Eve gelir gelmez sofra kurulmuş olur, mükellef bir kahvaltı yapılırdı. (Dedem rahmetli olduktan sonraki kurbanı neredeyse öğle ezanı okunurken kestik. Ve anladım artık bayramların üzerimize kaldığını. Kurbanların ise acemiler elinde çırpındığını...) Muhtemelen köyde kurbanı ilk kesen de dedem olurdu. İlk kurban, bayramın birinci günü gelene gidene ikram edilirdi. Ve tüm ihtiyarlar tek tek ziyaret edilir, “Sen onbaşının okuyan oğlansın değil mi?” cümlesi o ihtiyar, gözleri seçemeyen kadınların dilinde bal şeker olurdu.

Bir de, Ninem'in söylediği o söz: “Ya çocukları kurban kesin, deselerdi, Ya İsmail'i kesseydi İbrahim aleyhisselam. Özümüz döyüp de şu uşakları nasıl keserdik?!” sözü...

21532 Kurban’da şairler/yazarlar ne yapar?

Yazar ya da şairler bayramda yazar ya da şair midir bilmem; ama İmam Gazali'nin bir babası öldüğü gün, bir de bayram gününde kitap okumadığını işitmiştim. O gün yazar değilim. Mümkünse bir yurt ya da dergâhta olup kurban kesenlerin kenarcağızında duran kedi oluyorum; lakin etimi yemekten başka payım olmuyor şükür!

Hazreti İbrahim mi olmak zor, Hazreti İsmail mi?

Kierkegard bu soruya Korku ve Titremede üç ayrı cevap verir. Ben dördüncü cevabı vereyim: Müşahit olmak daha zor! Elinde bıçağı, oğlunun başına dikilmiş bir peygamberi doğduğum günden beri seyrediyorum. Müşahit olmak o kadar kolay mı?

Aykut Ertuğrul [Yazar, ğ dergisi]

Kurban’ın sizdeki karşılığı nedir?

Kurbanın bendeki karşılığı ortak danaya girmektir. Yedi kişi.

Büyükbabamın alnıma kan sürmesidir. Kendimi çocuk aklımla rütbe takılmış gibi hissedişimdir. Yaşlandı sandığım büyükbabamın her sene danayı tek başına yere yıkışını hayretle seyretmemdir. Böyle parmağını dananın ağzının içine sokup hayvana çelme takarak… 

Sonra et kokusu… Et tadı; her kurbanda dişlerime et kaçtığı için ya da ben eti fazla kaçırdığım için sonraki günler dişlerimin sızlamasıdır. Dolabın ağzına kadar et dolmasıdır. Aylarca kavurma yemekten bıkmamaktır. Sabah, öğle, bazen akşam… Sonra hayvanın beyni zekâ yapardır. İşkembe pek lezzetlidir. 21533

Ha bir de büyükbabam yavaş yavaş ama kontrolü elden bırakmadan danayı devirme işini amcama (Baba mı? Vefat.) bırakmıştı sonraki yıllar. Bense devrilen dananın kuyruğunu tutma görevinden ayaklarını, yerine göre kafasını tutma görevine getirilmiştim. Danayı yıkma sorumluluğu bana kaldığı zaman yapabilecek miyim diye her yıl tasalanır tedirgin olurdum.

Bu Allah’ın belası modern hayat işimizi kolaylaştırdı, şimdi amcam devir teslimi bana değil kesim tesislerindeki kasaplara yapıyor. Ben de öyle yapıyorum. Bizim oğlan büyüdüğünde beni bir boğayla güreşirken değil kasapla pazarlık yaparken görebilecek en fazla.

O baba olduğunda ne olacak kim bilir?

Ali Şeriati’nin Hacc’ını birkaç kez altını çize çize okudum, tavsiye ettim, hediye ettim, Kierkegaard’ın şu sözünü kendime çokça tekrar ettim: İbrahim’in hikâyesini kalpten bilen, sözcük sözcük bilen sayısız kuşaklar vardı. Bu bilgi kaç tanesini uykusuz bıraktı?

Ama yine de Kurban yaklaşınca aklıma hep bu sahneler geliyor.

Kurban’da şairler/yazarlar ne yapar?

Halka karışır. Bayramlaşır.

Hazreti İbrahim mi olmak zor, Hazreti İsmail mi?

Aynı anda hem İsmail [as.]’in, hem imanın babası olmak zor; yani cevabım İbrahim [as.].

Kierkegaard der ki, İbrahim’i iman şövalyesi yapan, evrensel etiği arkasına alabilmesidir. Oğlunu öldürdüğünde bunu kimseye makul bir şekilde açıklayamayacak olmasıdır. Kimse onun eylemini anlayamayacaktır, bilakis ayıplanacaktır. İsmail’in durumunda İbrahim evrensel etiği temsil ediyor olabilir ama İbrahim, oğlunu kurban ettiği gibi bir de dönüp geride kalanlara onu kendi eliyle öldürdüğünü anlatmak zorunda olacak olandır.

Koçu yaratan ve onu İbrahim’e ve İsmail’e ve ümmetine armağan olarak indiren Allah’a hamdolsun!

Hüseyin Akın (şair)

Kurbanın sizdeki karşılığı nedir?

Kurbanın bendeki karşılığı kelimenin menşeine uygun olarak çok yönlü bir yakınlaşmadır. Kendi gurbetimizde yaşıyoruz, kurbanla münzevi bir halet-i ruhiyeye girdiğimiz gibi ölüme, ölüm ve dirimin sahibine yakınlaşmış oluyoruz. Bu yakınlaşma da insanı teslimiyete davet ediyor. En yakın ‘bir’liğe teslim oluyor insan.21659

Kurbanda şairler/yazarlar ne yapar?

Kurbanda şairler kime yakınlık duyuyorlarsa -kime kurban olmuşlarsa- onun izini sürerler herhalde. Ben Kurbanda Sezai Karakoç’un “Masal’ şiirinde değişmemek için kendini toprağa gömen doğunun yedinci oğlunu düşünürüm hep. Bir milletin ‘kendi’ kalabilmesi için de kurbandan alabileceği çok şeyler olduğuna inanırım. Kan gördüğünde hiçbir şey yapamayan bir insanım ben. Kana inanırım. Bu medeniyetin temelinde de kurban kanı vardır çünkü. Medeniyet üzerinde düşünmek için düşünmek, düşünmek için de her şeyi bir süreliğine bir kenara bırakmak gerekiyor.

Hazreti İbrahim [as.]mi olmak zor Hazreti İsmail mi [as.]?

İbrahim ve İsmail olmak zaten bir sarp yokuşu tırmanmanın adıdır. Hiç İbrahim olamadım, ama sanırım İbrahim olmak daha zordur. Ne de olsa iki misli teslimiyet gerekir bunun için. Bir yanda İsmail’inden olmak, diğer taraftan bunu kendi ellerinle icra etmek… Çok büyük bir teslimiyet sınavı…

 

Yılmaz Yılmaz soruşturdu

Yayın Tarihi: 19 Kasım 2010 Cuma 23:39 Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2010, 08:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 11 yıl Önce

ibadetlerin nice hikmeti var kimbilir?Kurbanın sosyopsikolojik faydaları nelerdir ? neden hayvan kesilirken başında durulur,tekbir getirilir,kan dökmeye meyilli insan, kurban keserken yaşamdan biriktirdiği negatif enerjiyi hayvan boağzlayarak mı gideriyor?Kurban kesmek,kardeşin kardeşi kesmesinden uzaklaştırıyor mu?Hayvan kanı akıtarak cinnet geçirmekten uzaklaşıyor muyuz ?ben şunu anlıyorum,insanoğlu her an her şeyi yapabilir,insan da kan dökme güdüsü vardır,Allah bu güdüyü ibadete çevirmiş.

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 11 yıl Önce

tabii ki kurban başta bir ibadettir,tabii ki insan kurbanla yoksulu gözetir,et girmemiş evler et görür,tabii ki paylaşım duygularımız sağlamlaşır kurbanla,bunun yanında neden kurban kesilirken başında durulur,kan akarken bakılır?şahsım olarak söylüyorum,kan akarken ben rahatlıyorum.bana psikolojik faydası var kurbanın.Ben de bunu soruyorum işte,neden ilim erbabı insanlar bundan bahsetmez,yani kurban kesmek insanın caniliğini ibadete mi çeviriyor ?

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 11 yıl Önce

mesela namaz da böyledir,namaz önce ibadettir,mükellefiyettir.namazın sosyal faydaları var mı?,mesela cemaatle namaz!insana disiplini aşılar mı?,aynı anda tekbir alınıyor,aynı anda rüku,aynı anda secde,ve bunlar komutla oluyor,insan camiye gide gele,disiplin sahibi oluyor.bu disiplin hayatta ona riayeti öğretiyor.mesela biz çocuklara askere git hele anlarsın hanyayı konyayı gibi şeyler söyleriz,askerlik olgunlaştırır insanı,çünkü komuta riayet vardır,nefse gem vurma vardır.

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 11 yıl Önce

belli şeyler belli zamanda yapılacaktır.askerlik bu yüzden adam olmayanları adam eder,cemaatle namaz da böyledir,insanın egosuna gem vurur,toplu hareketi öğretir.konu konuyu açtı,kurbanın nedir sosyopsikolojik faydalarından buraya geldik.nedir sosyopsikolojik faydaları?

sayın gyy,hadi bakalım,mikrofon sende.

banner26