Vakfımızda öğrenciler aktif olarak görev alıyorlar

Anadolu'da Kültür Sanat söyleşileri çerçevesinde Birlik Vakfı Bursa Şubesi başkanı Mustafa Bayraktar ile konuştuk.

Vakfımızda öğrenciler aktif olarak görev alıyorlar

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Birlik Vakfı Bursa Şubesi, düzenlediği etkinliklerle ve özellikle kol kanat gerdiği üniversite öğrencilerini yetiştirmek için gösterdiği çabalarla dikkat çeken bir sivil toplum örgütümüz. Vakfın hem ilgi alanının bilinmesi hem hitap ettiği kesim tarafından daha iyi tanınması ve hem de böylesi çalışmalara gönülden destek olacakların haberdar olması için, “Anadolu'da Kültür Sanat” söyleşileri çerçevesinde Birlik Vakfı Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Bayraktar’la bir mülakat gerçekleştirdik.

Vakfınız hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Milli Türk Talebe Birliği, 1983 yılında 1980 darbe yönetimi tarafından kapatılınca, Kültür eski bakanlarımızdan İsmail Kahraman Bey'in önderliğinde, aralarında şimdiki Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyib Erdoğan’ın da bulunduğu bir grup idealist insan tarafından 29 Mayıs 1985 tarihinde kurulmuş bir vakıftır Birlik Vakfı. Amacı şüphesiz MTTB’nin yokluğunda üniversitelerimizde oluşan mukaddesatçı ve muhafazakâr gençliğin inşası ve örgütlenme ihtiyacıdır. Vakıf senedinde “Vakfın Kuruluş Amacı” şöyle ifade edilmektedir: Birlik Vakfı’nın gayesi; geleceğin teminatı olan insanımızın inançlı, vatansever, kültürlü ilmi seviyesi yüksek, çağdaş bilimsel ve teknolojik bilgilere sahip birer şahsiyet olmalarını sağlamak ve milletimizin birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Vakfın Bursa Şubesi ise 1993 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan günümüze kadar vakfın gayesine ve hedeflerine uygun olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Halen Hüdavendigar Külliyesi'ndeki şube merkezinde çalışmalarına devam etmektedir.

Kurumunuzda ne tür kültürel/sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Vakfımız, üniversite öğrencileri öncelikli olmak üzere halka açık programlar da yapmaktadır. Faaliyetlerimizi şu şekilde sıralamamız mümkün:

1-Cuma Meclisi: Üniversitenin ders başı yaptığı hafta başlayıp, 29 Mayıs tarihine kadar devam eden program, halka ve öğrencilere yönelik olarak her Cuma günü saat 20.00'da yapılmaktadır.

2- Sahih-i Buhari Okumaları: 6 seneden beri Cumartesi günleri sabah 08.00'da Prof. Dr. Halis Aydemir Hocamız tarafından yürütülen bir programdır.

3-Genç Birlik Çalışmaları: Uludağ Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerimizin, “Haftalık Akademiler” adıyla her hafta kendi fakültelerinde, branşlarına ve kendilerini geliştirmeye yönelik çalışmalarıdır. Çalışmalar, programa davet edilen Uludağ Üniversitesi'nin değerleri akademisyenleri tarafından yapılmaktadır.

4- Genç Birlik Kitap Atölyesi: Genç Birlik üniversite öğrencilerimiz her hafta Perşembe günleri akşam saat 20.00'da Görükle Kültür Merkezimizde o hafta belirlenip okunan kitapların kritiğini yapmaktadırlar.

5- Genç Birlik Şiir Geceleri: Genç Birlik üniversite öğrencilerimiz her hafta Pazartesi günleri akşam saat 20.00'da Görükle Kültür Merkezimizde şiir okumaları yapmaktadırlar.

6- Gemlik Kültür Merkezi: Yine bu sene hizmete başlayan Gemlik Kültür Merkezimiz de, özellikle Hukuk Fakültesi öğrencilerimizle faaliyetlerine devam ediyor.

7- Atölye Çalışmalarımız: Uludağ Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak Prof. Dr. İsmail Güler Hocamızın yürüttüğü program, Cumartesi günleri sürdürülmektedir. Bu sene 1. dönemde “İslam Sosyolojisi” başlığıyla UÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Ataman, “İslam Hukuku” başlığıyla UÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kaya hocalarımız Cumartesi Birlik Seminerleri programını gerçekleştirdiler.

8- Endülüs Projesi: Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2015 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde Genç Birlik öğrencilerimiz tarafından hazırlanan “İslam Medeniyetinin Endülüs Tecrübesi” projesine Endülüs seminerleriyle başlandı ve 25 kişilik proje ekibi, 3 Mart 2015 tarihinde İspanya’da Endülüs topraklarına 10 günlük bir gezi düzenlediler.

9- Hanımlar Komisyonu Cuma Seminerleri: Altı seneden beri yürütülen programlarımızdan birisi olarak “Kur’an Akademisi” her hafta Cuma günü kendi dalında uzman kimselerin konusuna uygun olarak davet edildikleri tefsir dersi ağırlıklı bir program olarak devam etmektedir.

10- Hanımlar Komisyonu Genç Birlik Çalışmaları: Hanımlar komisyonumuzun ikinci faaliyeti olarak Uludağ Üniversitesi'nde okuyan hanım öğrencilerimiz de, erkek öğrenciler gibi çalışmalarını erkek öğrencilerimiz formatında sürdürmeye devam etmektedir.

11-Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu üniversiteli öğrencilerden kendilerine ASEAN’lı öğrenciler dedikleri, Trabzon, Ankara, İzmir, İstanbul, Konya ve Sakarya’da okuyan Endonezya, Malezya ve Taylandlı öğrenciler kendi ülkeleriyle ve ümmetle ilgili meseleleri müzakere ettikleri programlar düzenlediler.

12-Ahmet Aktaş Erkek Öğrenci Yurdumuzda haftalık seminerler ve Cumartesi günleri sabah namazlarını farklı camilerde kılmak, yurdumuzdaki öğrencilerimizin aksatmadan sürdürdükleri faaliyetimiz olarak sene boyunca devam etti.

13-Emirsultan ve 1. Murat camilerinde kıldığımız teheccüd namazlarımız, iki yıldır üniversiteli öğrenci kardeşlerimizin ibadet şuuruna katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

14-Üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz aşure dağıtımımızı bu yıl da Görükle’de 5000 kişiye aşure dağıtarak gerçekleştirdik.

15- Kitap Kardeşliği Projesi: Uludağ Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde okuyan Genç Birlik öğrencilerimiz tarafından organize edilen projenin bu sene üçüncüsü gerçekleştirildi. Programda Van, Mardin ve Batman’da toplam 12 okul internet üzerinden tespit edilip, idarecileriyle yapılan görüşmelerle ihtiyaçları belirlendi (6 projeksiyon-7 dizüstü bilgisayar-4 yazıcı-280 mont-istenildiği kadar kırtasiye malzemeleri-sınav test kitapçıkları, soru bankaları). Bunlar temin edilerek 25 Nisan-02 Mayıs tarihleri arasında yirmi beş Genç Birlik üyesi öğrencimiz tarafından bizzat o okullara götürülüp elden teslim edildi.

16-Yaşayan Değerlerimiz: Yılın son programı olarak gerçekleştirdiğimiz bir programımızdır. Bursa’da yaşamış ve kendi alanlarında sıra dışı hizmetlerde bulunmuş kimselere şükran plaketi takdim ettiğimiz bu programda toplumumuzda ve özellikle de gençlerimizde vefa duygusunu canlandırmaya ve hizmette sıra dışı olmaya özendirme gayesini güdüyoruz.

17-Burs hizmetimiz: Vakfımızın yaptığı hizmetlerin birisi de, üniversite öğrencilerine burs verilmesidir. Bu yıl da altı yüz üniversite öğrencimize aylık 150 tl bursa verdik.

18-Aşevi hizmetimiz: Bizler Sultan Abdülhamit Han tarafından aşevi olarak yapılmış mekânda hizmet ve faaliyetimize devam ediyoruz. Faaliyetlerimiz arasında ihtiyaç sahiplerini doyurmak olmamakla beraber, Vakfiye amacı gerçekleşsin düşüncesiyle, mahallemizde bulunan ihtiyaç sahibi kimseler için günlük 300 porsiyon sıcak yemek dağıtmaya devam ediyoruz.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Faaliyetlerimizin tamamını Yönetim Kurulumuz ve öğrenci kardeşlerimizin katkıları ile yapmaktayız.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Kültürel faaliyetlerimizin tamamına yakınında öğrencilerimizin organizasyonları, katkı ve katılımları vardır. Kitap Kardeşliği projemiz, İslam Medeniyetinin Endülüs Tecrübesi Projemiz, Kitap Atölyesi, Şiir Geceleri, Gemlik Kültür Merkezi ve Atölye çalışmalarımızın hepsinde Genç Birlik öğrenci kardeşlerimizin plan ve gayretleri vardır. Hepsinden Allah razı olsun.

Matbu yayınlarınız var mı? Varsa neler?

Bu yıl yine tamamı öğrenci kardeşlerimize ait bir çalışma olarak Aylık Firdevs dergisini 5 sayı olarak çıkardık.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Halkın ve öğrencilerin bütün faaliyetimizi takip edebilecekleri sitemiz 4 yıldan beri mevcuttur: //www.bursabirlikvakfi.org/

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/eksileri neler?

Vakfımıza ait mülkiyetlerin bürokratik zorlukları bulunmasının dışında zikredilmeye değer bir artı/eksiden bahsetmemizi gerektirecek bir tarafı yoktur.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Yürütüyoruz. Geçen yıl Diyanet İşleri Başkanlığımızla ortaklaşa olarak “MUKADDES Miras” sergisini açtık ve Ramazan ayı boyunca Ördekli Kültür Merkezi'nde sergimiz halkımızın ziyaretine açık tutuldu.

Bu yıl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Yıldırım Belediyesi'yle vakfımızın ortak projesi olan “MADDE Bağımlılığı İle Mücadele” projesi kapsamında “Değerlisin, Sağlıklı Kal” seminerleri, Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bey'in ekibi tarafından eğitilen Halk Sağlığı'na bağlı doktorlar tarafından, Bursa Müftülüğümüze bağlı Erguvan Evlerinde gönüllü olarak hizmet veren din görevlilerine ve Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarımızın rehber öğretmenlerine bir program çerçevesinde verildi. Saha çalışmalarının altyapısını oluşturan bu çalışma hâlâ devam etmektedir. Vakıf olarak geleceğimiz olan gençliğimizi doğrudan ilgilendiren ve çok uzun soluklu olacak bu projeyi çok önemsediğimizi de belirtmek istiyorum.

Gençlik çalışmalarımızı Uludağ Üniversitesi'nin değerli akademisyenleri ve kamu kuruluşlarının yöneticileri ile ortaklaşa yürütmekteyiz.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/yürüttüğünüz projeler var mı?

Ülkemizde henüz kendisini yeni hissettirmeye başlayan STK çalışmalarını çok önemsiyorum. 6 senelik bir yönetimiz. Yukarıda özellikle üniversiteli gençlerimizle ilgili saymaya çalıştığımız faaliyetlerimizden katma değerimizin takdiri gönüldaşlarımıza ait olsun ama 60.000 öğrencinin bulunduğu Uludağ Üniversitesi'nde yaptığımız çalışmalarımızı yeterli görmemiz mümkün değildir. Bu konuda çalışmalarımızda yardım Cenab-ı Hakk’dan, samimiyet değerli gönüldaşlarımızdandır. Bunun dışında, bizleri tanıyan, Bursa’da yaşayan vatandaşlarımızdan katkılarını bekliyoruz. Sizlere de, bize kendimizi bir kez daha anlatma imkanı verdiğiniz için yönetim kurulundaki arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

Şehir: Geçmişimizle bağımızı bugünümüze aktaran göz önümüzdeki değerlerimiz.

Kültür: Şehrin ruhu.

Gençlik: Bu ruhu geçmişten yarınımıza aktaracak değerlerimiz.

 

Ahmet Serin konuştu

Yayın Tarihi: 27 Haziran 2015 Cumartesi 12:54 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 13:20
YORUM EKLE

banner19

banner36