Ürdün düğünleri ile Türklerinki çok benziyor

Türkiye’ye genelde eğitim için gelen yakın coğrafyadaki genç ziyaretçilerimizin hislerine tercüman olmak, onların yaşantılarına bir parça girebilmek adına bir başlattığımız röportaj dizisi devam ediyor. Deniz Baran, Ürdün'den gelen Amer Maraqa ile konuştu.

Ürdün düğünleri ile Türklerinki çok benziyor

Türkiye’ye son yıllarda ilgi gösteren ve genelde eğitim için gelen yakın coğrafyadaki genç ziyaretçilerimizin hislerine tercüman olmak, onların yaşantılarına bir parça girebilmek adına bir başlattığımız röportaj dizisi devam ediyor. Şimdi de Ürdün'den gelen Amer Maraqa'ya kulak veriyoruz.

Bize ülkenden bahsedebilir misin? Nüfus hangi kesimlerden oluşuyor?

Ürdün, Ortadoğu’da yer alıp Suriye, Irak, Suudi Arabistan ve Filistin ile sınırı olan bir ülke. Ürdün’ün sosyal yapısı, halkı oluşturan farklı topluluklardan müteşekkil. Mesela ben bir şehirde doğdum ve şehirde aile toplulukları öne çıkıyor. Ben örneğin Maraqa ailesindenim.

Din konusuna gelirsek Ürdün’ün farklı dinleri barındıran bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. %75 Müslüman, %20 Hristiyan ve %5 diğer inançlar mevcut.

Ülkenin kültürünü anlatacak 3 şeyden bahseder misin?

Sadece Ürdün’e has 3 şey söylemek güç zira tüm Ortadoğu kültürü ile iç içe geçmiş bir kültürel yapısı var ülkemin. Ama illa bir şeyler söylemek gerekirse aklıma gelecek 3 kavram “cömertlik, misafirperverlik ve sosyo-politik denge” olur.

Ülkende sanat, edebiyat, müzik alanlarında oldukça öne çıkan; gençlerin en çok saygı duyduğu, takip ettiği Müslüman şahsiyetler kimler?

Ürdün yukarıda bahsettiğim gibi çok geniş yelpazede bir nüfus profili içerdiğinden farklı kültürel zeminlerden yetişen, farklı topluluklardan gelen birçok insan çok farklı zevklere ve tercihlere sahip. Tamamen Doğu kültürüne ait unsurlar da görebilirsiniz, tamamen Batı kültürüne ait unsurlar da bulabilirsiniz. Ama yine bir isim vermek gerkirse Maher Zain’in çok popüler olduğunu söyleyebilirim.

Ülkende İslam kültürüne dair yayım yapan önemli dergi, gazete, TV kanalı vb. var mı?

Pek ünlü bir dergi olduğunu söyleyemem ama tüm Arap ülkelerinde yayımlanan ve 11 yıldır popüler olan Khawater TV programının öne çıktığını söyleyebilirim.

Ülke yönetiminde Müslüman kesimin etkisi nedir?

İslami grupların Ürdün’de çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Ürdün’de kraliyet rejimi mevcut, parti sistemimiz de yok ve hâliyle doğrudan krallık etki alanına sahip.
En büyük İslami grup ise Müslüman Kardeşler.

Ülkendeki Müslümanların dini yaşantısını sürdürmesinin önünde bir engel var mı?

Kamusal alanda bir zorlama faaliyetine dönüşmediği sürece hiçbir engel yok.

Peki Müslümanların din eğitimini ve bilgisini aldıkları kurumlar nelerdir?

Asıl eğitimin alındığı yer aile ve okullar. Bunun dışında bazı TV programları ve düzenlenen konferanslar vb. de ikincil unsur olarak mevcut.

Türkiye’ye geliş sebebiniz neydi?

Burada yüksek lisans yapmak için burs kazandım.

Yakın gelecekte Ürdün’e dönmeyi düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Henüz gencim, bolca gezmek ve dünya hakkında deneyim kazanmak istiyorum. Bu sebeple belki şimdi değil ama bir gün...

En çok neyi özlüyorsun?

Ailemi ilk sıraya koyup geçersem hava durumu! Ürdün’ün yazını çok özlüyorum.

Türkiye’ye adaptasyon problemi yaşadın mı? Bir yabancı olarak yaşadığın problemler neydi?

Evet maalesef. Burs komitesi bize imkan yettiğince her şeyi ayarladı ama bir şey hariç: Durumumuza uygun, kalacağımız bir yer. Bu hem zahmetli bir süreci beraberinde getirdi hem de insan ilişkileri konusunda da sıkıntı yarattı. Bizlerle aynı şeyi umursamayan, aynı şeylerle ilgilenmeyen birçok Türkiyeli öğrenci ile tanıştık fakat bu farklılıklar sebebiyle aramızda büyük bir iletişim boşluğu doğdu. Ama şimdi bu duruma çözüm sunulmaya çalışıldığını duydum; iyi bir hamle olur.

Peki sana Türkiye’yi en yakın hissettiren şeyler neydi?

Türkiye ve Ürdün’ün kültürü oldukça yakın her açıdan. Ancak bir şey hariç, Ürdün’de insanlar Arapça dışında dilleri de konuşabilirler ki bu yabancıların alışması için çok büyük bir avantaj!

Türkiye’ye gelmeden önce burası hakkında düşündüğün ama çok yanıldığın bir şey var mı?

Düğünler! Düğünlerimizin bu kadar aynı olmasını beklemezdim. Biz Ürdün’de bazı yerlerde neredeyse aynı tarz düğünler yapıyoruz.

Türkiye’deki üniversiteler hakkında ne düşünüyorsun?

Daha iyi olduklarını düşünüyordum, beklentimin biraz altında.

Türkiye’deki kültürle kendi kültürünü karşılaştırdığında en büyük farklılıklar neler sence?

Burada eğitim seviyesi düşük ciddi bir kitle var. Türkiye’deki insanlar genelde iyi yürekli ve cana yakın ancak eğitim konusunda çok daha yüksek bir seviye olduğunu düşünüyordum. Ancak yine de olumlu bir gelişme olarak eğitimi geliştirme çalışmalarının olduğunu görüyorum.

En çok nereleri seviyorsun?

İstanbul benim favorim. Özellikle Üsküdar, Nişantaşı ve Süleymaniye.

Türkiye’de günlük hayat içerisinde dini yaşantıyı sürdürmenin zor olduğu alanlar gözlemledin mi?

Diğer din mensuplarını bilemem ama Müslümanlar için hiçbir engel görmedim.

 

Deniz Baran konuştu

Yayın Tarihi: 11 Eylül 2015 Cuma 10:33 Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 11:44
banner25
YORUM EKLE

banner26