Ülkemde Müslümanca yaşantı teşvik edilir

Harman Staj Programı kapsamında ülkemizde bulunan Malezyalı Muhammed İrfan, ülkesindeki kültürel ve siyasi ortam, önde gelen kültür ve ilim adamları, İslam adına yapılan çalışmalar hakkında Nazif Koca'nın sorularını cevaplandırdı.

Ülkemde Müslümanca yaşantı teşvik edilir

Harman Staj Programı kapsamında ülkemizde bulunan Malezyalı Muhammed irfan, ülkesindeki kültürel ve siyasi ortam, önde gelen kültür ve ilim adamları, İslam adına yapılan çalışmalar hakkında Nazif Koca'nın sorularını cevaplandırdı.  

Bize bulunduğun ülkeden kısa bahsedebilir misin? Ülkenin nüfusu dini açıdan kimlerden oluşuyor?

Malezya’danım. Malezya’da çoğunluğu %55 ile müslümanlar oluşturur, daha sonra Çinliler %30, Hintliler %10, ve geri kalanlar da %5’tir. Ülkede hem medeni kanun hem de İslami kurallar uygulanır.

Ülkenin yönetiminde kimler var?

Devlet’in resmi dini İslam’dır ve dünya görüşünü de bu şekillendirir. Aynı zamanda alınan kararların ve çıkarılan yasaların şeriata uygunluğunu denetleyen bir denetleme kurulu vardır. Ancak parlemento bütün dini grupların temsil edildiği bir yapıdadır.

Ülkendeki İslami hayattan bahseder misin? İslam'ı gereğince yaşayabiliyor musunuz?

Müslüman bir ülkede olduğumuzdan yasal herhangi bir kısıtlama sözkonusu değildir. Hatta kültürümüz de bir şekilde İslam'la oluştuğu için toplumda da bir İslami yaşantı teşvik edilir. Tabiiki, bir kesim müslümanlar da İslami pratiklerle ilgisiz yaşıyorlar.

İslami çalışmalar yapan organizasyonlar, vakıflar var mı yaşadığın bölgede?

Benim eğitim gördüğüm Uluslararası Malezya İslam Üniversitesi aslında bir vakıftır. Varlıklı Arapların vakfettikleri ve bağışlardıkları paralarla inşa kurulmuştur. Vakıf sisteminin uyumlu çalışması ve teşvik edilmesi için çalışan bir merkezimiz de var. Vakıflar mevzubahis olduğunda her zaman Türkiye’ye refenrans vererek konuşuruz. Yaşadığım şehirde islama uygun bir yaşantıyı teşvik etmek amacıyla çalışan pek çok vakıf da var.

Ülkendeki müslümanlar Kur’an okumayı ve islami bilgileri hangi yollardan öğreniyor? (Medrese, kurslar, tekkeler gibi.)

Normalde her aile çocuğunun okul sonrası akşam dini eğitim veren okula gitmesini zorunlu tutar. Aileler aynı zamanda çocuğunu bu eğitimleri veren ayrı hocalara da gönderir. Bazı aileler de çocuklarının eğitimini evde kendileri takip eder.

Ülkendeki Müslüman âlimlerden kimleri biliyorsun? Dünyadan duyduğun, takip ettiğin âlim ya da âlimler var mı, varsa kimler?  

Şeyh Nik Abdul Aziz Nik Mat, Ustaz Hadi Awang, Anwar Ibrahim, Dr. Yusuf Kardavi, Nouman Ali Han, Mufti Menk, Dr. Tarık Ramazan.

Bize ülkendeki Müslüman edebiyatçılardan, yazarlardan, şairlerden, müzisyenlerden de bahseder misin? Kimleri takip ediyorsun?

Ustaz Hasrizal Abdul Jamil ve Ustaz Zaharudin Abdul Rahman gibi yazarlarımız, Usman Awang ve Abdul Samad gibi şairlerimiz, Raihan, Rabbani ve Muadz Zulkefly gibi şarkıcılarımız var.

Ülkende Müslümanca yayın yapan gazete, dergi, TV kanalı vs. var mı? Takip ediliyorlar mı?

Ülkemde Tv9 kanalı İslam temalı programlarla yayın yapıyor, şu an Hijrah TV adlı başka bir kanal daha devlet destekli olarak yayına başladı. İki kanal da insanlar tarafından biliniyor ve takip ediliyor. Diğer kanallar için islami kanal gibi bir ifade kullanılamazsa da programlarında islam kültürüne yer veriyorlar.

Ülkendeki üniversitelerde İslamiyet’e dair herhangi bir çalışma yapılıyor mu?

Evet, Malezya’da her üniversitede bir islam araştırmaları bölümü bulunuyor ve buralarda islamın ve müslümanların gelişmesi için çalışmalar yapılıyor.

Harman organizasyonu çerçevesinde belli bir süre Türkiye'de bulundun. Belki daha önce de başka vesilelerle ülkemize gelmişsindir. Gelmeden önce Türkiye hakkında herhangi bir fikrin var mıydı? Geldikten sonra neler gördün? Beğendiğin ya da eleştirdiğin neler var ülkemizde?

Uzun yıllar hayalini kurduktan sonra bu Türkiye’ye ilk gelişim oldu. Allah bana Türkiye’de olmayı ve Osmanlı İmparatorluğu tarihine içeriden bakabilmeyi nasip etti. Türkiye özellikle son on yıldır finansal ve politik açıdan iyi bir ülke. Davutoğlu benim üniversitemde eski öğretim üyelesi, eski dışişleri bakanı ve şimdiki başbakan olarak Türkiye’nin daha iyi bir yere gelmesi için çalışıyor. Biz de Türkiye’nin dünyanın güçlü devletlerinden biri haline gelerek Müslümanları savunmasını istiyoruz. Genel olarak da eleşirdiğim bir nokta olmadı, tarihi ve doğal güzellikleri ve insanlarının sıcaklığı ile hep güzel hatıralarla ayrıldım ve Türkiye’de kaldığım mekanları çok özledim.

 

Nazif Koca konuştu

Yayın Tarihi: 07 Ocak 2015 Çarşamba 12:03 Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 11:02
banner25
YORUM EKLE

banner26