Turan Koç: Günlerim çığlık çığlığa!

Değerli Şair ve dünya çapında bir kıymet olan değerli bilim adamımız Prof. Turan Koç'a 'beş vakti' ni nasıl geçirdiğini sorduk..

Turan Koç: Günlerim çığlık çığlığa!

Şair Turan Koç'a şu beş soruyu sorduk. Beş soruyu harmanlayıp bize bir cevap verdi.

Turan Koç1-Turan Koç güne nasıl başlıyor?
2-Öğle aralığında Turan Koç hangi kapıları aralıyor?
3-Turan Koç ikindi vaktinde dünyanın neresindedir?
4-Akşamları Turan Koç hangi minval üzeredir?
5-Turan Koç geceyi/geceleri nasıl yaşıyor?

Efendim, “Hayretler içinde!” desem, yine de ne demek istediğimi anlatmış olmuyorum.

Şunu söylemek istiyorum: Uykuya, hani şu uçsuz tünele giriş ne kadar ürpertili ve bazen de sıkıntılı olursa, uyanış, tam tersine, o ölçüde aydınlık ve sakin oluyor. Elbette zaman zaman o dünyadan büyük sarsıntılarla söküldüğüm de olmuyor değil. Ama uyanış, her halükarda daha az macerasız, daha risksiz ve daha kendiliğinden. Bir de uyanmış oluyorsunuz; o kadar. Öyle hârikulade bir şey ki bu. Bu hayret süresi, bu kırmızı yankılanmalarla dolu anlar bazen akşama kadar öyle devam eder.

Bu estetik sürecin bir basamak ilerisi bana ibadet ülkesi olarak görünür ve sessizce oraya girerim. Gövdem sükûn bulur. Bir şiirimde, “öğlen şarıl şarıl akar ikindi sularına” diye bir dize var. Başka bir şiirde, “ilk ikindiyle son ikindi arasında” diye kısa bir not düştüğümü hatırlıyorum.

Turan KoçSonra bir gün bir caddede gezerken Cüneyd, kulağıma iyice eğilerek, “Ân” dedi, “acı acı esen bir mutluluk rüzgârıdır.” Bir daha âkil-bâliğ oldum.

Kısaca, günlerim, çoğunlukla çığlık çığlığa akan bu anların çağıltısı içinde geçer. Öğlen, ikindi, kuşluk ve akşam gibi vaktin kabardığı bu anlarda hazır bulunmaktan çok büyük haz alırım. Orada, o anlarda hazır bulunmak, benim için varolmak anlamına gelir. O vakitlerde sanki zamana düğüm çalınmış gibi oluyor; öyle hissederim. Hele hele o ânlara tercüman olacak bir şiirle inmişsem oralardan, dört köşe olurum.

 

Adem Turan sordu.

Yayın Tarihi: 31 Ekim 2009 Cumartesi 18:38 Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2009, 10:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa nezihi
mustafa nezihi - 12 yıl Önce

bir de uyanmış oluyorsunuz o kadar!

banner26