TRT Arap bekleneni veremedi!

Birkaç gündür Türkiye'de olan Filistinli gazeteci Eymen Halid dunyabizim'e konuştu..

TRT Arap bekleneni veremedi!

Filistinli gazeteci Eymen Halid birkaç gündür Türkiye’de. TYB İstanbul Şubesi’nde kendisini dinleme imkânı bulduk. Çay içtik, kucaklaştık. Filistin bayrağı şeklinde dizayn edilmiş tesbihini bize hediye etti. “Aralarında bir tane bile yazarın olmadığı bin kişiye konuşmaktansa bir yazara konuşmayı tercih ederim” diyen bu kıymetli gazeteciye bazı sorular sorduk.

Gazze’de yaşananlar hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Duvar örüp tünelleri kapatacaklar 

Gazze kuşatmasının dünyada eşi ve benzeri yoktur. Anlatmakta zorluk çekiyorum. Zira hayâl gücünüz bunu almaz. Sadece şunu söylemekle yetineyim. Bir Amerikan şirketi şu an Mısır sınırına duvar örüyor. Yerin 30 metre altına kadar inen ve 1 metre kalınlığında bir duvar. Böylece tünelleri kapatacak ve tünel kazma imkânını da bitirecek.

Gazze’nin, Türkiye ve İHH’ya bakışları nedir?

Sizden gelen yardımların yürekten geldiğine inanıyorlar. İHH gibi yardım yapabilen yok. BM de yardım yapıyor ama onların sahtekârca bir tutum içinde olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Daha önce de Türkiye’ye geldiniz mi? Türkiye ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Türkiye ile ilgili hangi cümleleri kursam eksik kalır. Bu ikinci gelişim. Bazı yazılarımdan dolayı Ürdün ve Mısır’a girmem yasak mesela. Medeniyetler ilerlerler ve gerilerler. Siz ülke olarak bir aşamaya kadar geldiniz. Artık geriye düşmezsiniz inşallah. Bu yüzden siyasi alandaki hareketleriniz göz dolduruyor.

TRT Arap’a bakabildiniz mi? Nasıl buldunuz?

Bana arkadaşlarım, “Türkiye Arapça yayın yapan bir kanal kurmayacak mı” diye soruyorlardı. Ben de, “bekleyin” diyordum. Şimdi kuruldu ama TRT Arap bekleneni tam anlamıyla karşılıyor diyemem. Çin ve Güney Kore’nin Arapça yayın yapan kanalları var. TRT onlar kadar bile olamadı. Bize Türkiye’yi tanıtan belgeseller yapmalılar. Aramızda bağlar kurmalılar.

Türk dizileri Arapların ahlakını bozuyor haberlerini okuyoruz. Ne dersiniz buna?

Türk dizilerini sadece Türkiye sevgisi yüzünden izliyor Araplar. Fakat bu konuyu medyanın abarttığını düşünüyorum. O kadar büyük bir etkilenme olduğunu zannetmiyorum.

 

 

Cesur Küçük fırsat bu fırsat deyip konuşturdu

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2010, 17:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre Şimşek
Emre Şimşek - 9 yıl Önce

Eymen Halid'in "TRT-Arap bekleneni veremedi" düşüncesi erken dile gelen bir yorumdur. Daha durun bakalım yahu; bebek dünyaya gözlerini henüz açtı. Halk dilinde bir söz vardır : Acele işe şeytan karışır.

Ayrıca Çin ve Güney Kore'yi Türkiye ile eş tutmak kanımca biraz maksadı aşmaktır. Ne Çin, Ne Kore müslüman ülke mi ki bu örnekler verildi ? Sınır komşunuz Türkiye'dir, Asya değil.

Her şey güzel olacak inşaAllah !

Sevgi ve saygıyle.

banner19

banner13