Tokat ölçeğini aşan faaliyetler yapıyoruz

'Anadolu'da Kültür Sanat' söyleşilerimize Tokat'ta faaliyet gösteren TDED Tokat Şubesi ile devam ediyoruz. Şube başkanı Mustafa Uçurum ile konuştuk.

Tokat ölçeğini aşan faaliyetler yapıyoruz

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: http://www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Söyleşilerimize Tokat'ta faaliyet gösteren Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Tokat Şubesi ile devam ediyoruz. Şube başkanı Mustafa Uçurum ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Derneğimiz genel merkezi 2008 yılında, Ekrem Erdem, Bülent Arınç, Ömer Dinçer, Şükrü Halûk Akalın gibi isimler tarafından kuruldu. Tokat şubesi 2012 yılında açıldı. Derneğin en önemli amacı Türkçeyi en iyi örnekleriyle yaşatmak, edebiyat-sanat çalışmalarıyla şehrin kültürel ortamına katkı sağlamak, kurslar düzenleyerek kendi kültürüne yabancı olmayan gençler yetiştirmek olarak sıralanabilir.

Kurumunuzda ne tür kültürel/sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Derneğimizin Tokat Şubesi 2012 yılında açılmış ama çeşitli nedenlerle faaliyetler gerçekleştirilememiş. 2015 yılı itibariyle biz bir ekip kurarak yönetimi devraldıktan sonra çalışmalara başladık.

Özellikle atölye çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Üniversiteli gençlerle yaptığımız şiir atölye çalışmaları ve yazarlık okulu faaliyetleri en önemli çalışmalarımız arasında.

Üniversite öğrencilerinin kaldığı yurtlarda “Mehmet Akif ve Asımın Nesli”, “Sezai Karakoç ve Diriliş Nesli” konulu söyleşiler gerçekleştirdik. Bu tür söyleşilerimiz devam ediyor.

Kardeş Ülkeler Şiir Akşamı” programımız Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi’nin gerçekleştirdiği çok önemli bir programdı. Tokat’ta bu denli bir faaliyet ilk defa yapıldı. Bosna, Kosova, Tunus, Kerkük’ten ve yurdumuzun değişik illerinden gelen şairlerle hafızalara kazılan bir şiir akşamımız oldu.

Yakın zamanda okuma çalışmalarına başlayacağız. Haftalık ve iki haftalık sürelerle Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Safahat okumaları programlarımız olacak.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Hedef kitlemiz lise ve üniversiteli gençler. Okullarda yaptığımız söyleşilerde edebiyata ve sanata ilgili gençleri tespit ediyoruz. Gençler şiir atölyesine ve yazarlık okuluna karşı çok ilgililer. Programlarımıza gençlerin ilgisi beklenenin üzerinde diyebilirim.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Dernek çalışmalarımız başlayınca gençler görev almak istediler. Hem de her aşamada. Gençleri sadece kursiyer olarak görmüyoruz. Her alanda yanımızda olmalarını arzuluyoruz. Necip Fazıl Anma Programımızı gençler düzenleyecek ve sergileyecek.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Şimdilik matbu bir çalışmamız yok ama atölye çalışmaları öyle gösteriyor ki gençlerin ürünlerini yayınlamak ve onları yüreklendirmek için bir dergi çalışmasına girebiliriz.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Genel merkezin sitesi mevcut. Biz faaliyetlerimizi facebook grubumuzdan duyuruyoruz.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/eksileri neler?

İmkânlar kısıtlı. Maddi destek bulabiliyoruz ama bu da oldukça az. Ayrıca faaliyet gerçekleştirmek için misafir davet ederken ulaşım noktasında zorluklar yaşanabiliyoruz.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Valilik ve Kültür Müdürlüğü şiir akşamımıza destek oldu. Bundan sonraki çalışmalarımız için bakanlığa proje sunduk. Bu projemiz onaylanırsa birçok faaliyeti daha kolay gerçekleştirebileceğiz.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/yürüttüğünüz projeler var mı?

Bir şeyler yapılacaksa nitelikli olmalı kriteriyle hareket ediyoruz. Sadece yapmak için ya da dostlar alışverişte görsün diyerek ortaya çıkmıyoruz. Yaptığımız şiir akşamı Tokat ölçeğini aşan bir programdı. Az ama öz çalışmalarla, akılda kalıcı faaliyetlerle çalışmalarımızı yürütmeyi hedefliyoruz. “Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi”ni duyanlar, farklı bir çalışmayla karşılaşacaklarını artık biliyorlar.

Okulda Şiir Var Şair Okulda” projemiz ile öğrencilerimizi şairlerle buluşturuyoruz. Bu projemiz okulların açık olduğu sürece devam edecek.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: Yaşanabilir hale gelmeyi bekleyen en geniş yaşam alanımız.

* Kültür: Kendimizi ifade edebileceğimiz ve bizden olan her türlü değer.

* Gençlik: İşlenmeyi bekleyen cevherler.Buğra Atlı konuştu

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 18:06
banner12
YORUM EKLE

banner19