banner17

Tıp fakültesinin nabzı bu dergide!

Cerrahpaşa ve Çapa tıp fakültelerinin öğrencileri dergide buluştu.

Tıp fakültesinin nabzı bu dergide!

Aziz arkadaşım Abdullah Uçar ile geçenlerde burada gerçekleştirdiğimiz söyleşide, tıp talebelerinin çıkarttığı dergiden de bahsetmiştik. Henüz bir sayısı yayınlanmış olan dergide birçok başarılı genç arkadaş tıbbiyenin sesi olmaya adayken, ikinci sayısı hazırlanıyor olan derginin editörü Betül Yıldırım arkadaşımız ile CTF Panorama’yı konuştuk.

CTF Panorama
(+)

Betül, bize CTF Panorama’nın başlayış öyküsünden bahseder misin?

Aslına bakarsanız dergi fikrinin ortaya çıkışı erkek arkadaşlara ait. Fakat zeminini oluşturan konuşmalar daha öncelere dayanıyor. Fikrin ortaya çıkmasından evvel Müslümanların kendini ifade tarzına yönelik konuşmalarımız olmuştu. Her doğumun öncesinde bir sancı vardır. Sıkıntılı bir günün ardından beraber ikindi namazını kılan üç arkadaşımız, namazın ardından mescitte dergi çıkarma fikrini istişare etmişler. Dergi fikrinde mutabık olunca çok vakit kaybetmeden kadim dost Veysel’in yanına gitmişler. Dört kişilik ekiple hazırlıklara başlayıp ortaya çıkan fikirlerle biz de dergiye dâhil olduk. Ve sonrasında Abdullah Uçar Abinin kapısını çalmışlar. Abdullah Abi ilk başta dalga gelmiş bu dergi fikriyle; fakat arkadaşlarımızın hazırlıklarını ve “samimiyetlerini” görünce o da ekibe dâhil olmuş. Böylece bu ekip ile dergimizin ilk sayısını çıkardık.

Dergide kimler yer alıyor?

Dergide Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Tarık Sağlam, Zeynep Nur İncekara, Furkan Kılıç, Ümran Yıldız, Veysel Hüseyin, Halit Deniz, Merve Aydın, ben ve Çapa Tıp Fakültesi’nden Abdullah Uçar ile ilk dergiyi çıkardıktan sonra aramıza yeni kişiler eklendi. Yine Cerrahpaşa’dan 2. sınıf öğrencisi Feyzanur Acar ve 5. sınıf talebelerinden Nuseybe Akbal dergi ekibinde yer alıyor.

Derginin içeriğinde neler var?

Bizler tıp fakültesi öğrencisi olduğumuz için dergi konularımızın sağlıkla alakalı olmasını önemsiyoruz. Bu çerçevede, sağlık alanına ışık tutmuş ve isimleri hak ettiğinden az anılan hekimleri tanı(t)maya çalışıyoruz; hastanenin sesini kalem ve kâğıtlarımızla dinliyoruz; ihtiyaç sahiplerine yardım götüren kurumları tanıtıyor, merak edilen soruları, yaptığımız röportajlarla cevaplarıyla buluşturuyoruz. Bilimsel köşemizde araştırmalarımızla bilim dünyasına küçük adımlar atıyoruz. Ve elbette ki hayatın sadece okuldan ibaret olmadığının farkında olarak bir sayfada film ve kitaplara yer veriyoruz. Tüm bunlara inanan tıbbiyelilerin gözüyle kaleme alıyoruz.

CTF PanoramaCTF Panorama’dan beklentileriniz neler?

“Yol, sadece yola çıkmayanlar için uzundur” diyerek çıktığımız yolda öğrenmek, keşfetmek ve keşifleri paylaşmak istiyoruz. Aslında bizler, susayanlara su, susamayanlara mikrofon olan CTF Panorama ile ayrılıkların ve ayrımcılıkların ayırdığı bir zamanda, farklılıklarımızla ve farkındalıklarımızla bir arada yaşanılabilir bir dünya düşlüyoruz.

CTF Panorama hakkında okuyucunun görüşü nedir?

Spektrumu geniş tepkiler aldık diyebilirim. İkinci sayımızı merakla bekleyen bir kesim ve belki de ilk sayıdan rahatsız olan bir diğer kesim. İlk sayıdan sonra yardım etmek isteyen, dergimizde yer almak isteyen arkadaşlar oldu. Sınıfımızda bize yönelen bakışlar arttı. “Bunlar dergi de çıkarmış” diyenler de oldu. Hocalarımızdan da değişik tepkiler aldık. Bir hocamız dergimizi akademik kurulda arkadaşlarına göstermek istediğini söyledi. Fakat bunları bırakıp TUS’a çalışmamız gerektiğini söyleyen hocalarımız da oldu ama hepimiz aldığımız tepkilerden memnunuz ilk sayımız adına.

Son olarak neler söylemek istersin?

Samimiyeti değişmez mihenk taşı kabul eden CTF Panorama ekibi olarak, dergimizin hazırlanmasında ortaya çıkan zorluklara karşı kolaylıkları ve imkânları var eden Allah’a hamd ediyor, bu süreçte desteklerini bizden esirgemeyen muhterem hocalarımıza ve kıymetli arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dergimizi tanıtmak adına bu fırsatı bizlere verdiğiniz için ayrıca sizlere de teşekkür ediyoruz.

 

Hatice Tüfekçi inceledi ve çok beğendi

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2010, 20:29
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ebuzer zilliyetoğlu
ebuzer zilliyetoğlu - 8 yıl Önce

derginin giriş sayfasından niyetler apaçık meydan larousse
içeride ilk sayının vermiş olduğu hamlık ve sayfa düzensizliği
iyi olan tek şey paranız varmış renk üstüne renk basmışlar.
sanat bölümü cidden güzel ama alakasız mı alakasız yazılar var
ilk yürüyüş niyet olsun ikinci yürüyüşünüzde aynı hatalar tekrarlanmaz temennisiyle.
hastalarla yaptığınız diyalog için çokça tebrik ;)

MESUT ACAR
MESUT ACAR - 8 yıl Önce

RABBİM YOLUNUZU AÇIK ETSİN

Abdullah Uçar
Abdullah Uçar - 8 yıl Önce

Sayın EbuZer Zilliyetoğlu, yaptığınız eleştirinin samimiyet bâbında epey sorunlu olduğunu düşündüğümden size selam olsun demekle yetiniyorum. iyi günler

banner19

banner13

banner20