Taşranın samimiyeti sıkıntıları gideriyor

Anadolu'da Kültür Sanat söyleşilerinde Sivas'ta faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Sivas temsilcisi Abdullah Altunkes ile konuştuk.

Taşranın samimiyeti sıkıntıları gideriyor

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: http://www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Bu çerçevede Sivas'ta faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Sivas temsilcisi Abdullah Altunkes ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Derneğimiz 2004 yılında İHH’ya bağlı SADER olarak İstanbul’da, Türkiye’de eğitim gören misafir öğrencilerle ilgilenmek için kuruldu. Adı daha sonra Bab-ı Âlem olarak değişti. Diğer illerde de misafir öğrencilerin bulunmasından dolayı farklı illerde aynı amaçlarla derneklerimiz kurulmuştu. Bu dernekleri toparlamak amacıyla 2008'de Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) kuruldu. Halen federasyona bağlı 40 dernek ve 15 temsilcilik olarak faaliyet gösteriyor. Sivas’ta biz de 2014 yılından itibaren temsilcilik olarak hizmet veriyoruz. Derneğimizin amacı ülkemize gelen misafir öğrencilerimizin bizimle beraber yaşarken mümkün mertebe sorun yaşamamaları ve buraya geldiklerinde maddi-manevi ihtiyaç duyacakları hemen her noktada onlara yardımcı olmaktır.

Kurumunuzda ne tür kültürel/ sanatsal faaliyetler, etkinlikler, çalışmalar yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Haftalık sohbetler, seminerler panel, gezi ve uluslararası öğrenci buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Yakın zamanda Türkiye genelinde gerçekleştirilen öğrenci buluşmalarımız oldu. Mayıs'ın ilk haftasında 33 şehirde gerçekleştirilen buluşmalardan bir tanesi de Sivas’ta yapıldı. Derneğimizin amacı doğrultusunda üniversitemizde okuyan öğrencilerimiz hem kendilerini şehir insanlarına tanıttı hem de kendileri şehir ile bir bütünleşme sağlamaya çalıştılar. Kent meydanında kurulan ülke çadırlarına şehrin ilgisi her yönden çok iyiydi. Milli Savunma Bakanımız sayın İsmet Yılmaz’ın yanı sıra valimiz ve belediye başkanımız da etkinliğimizin açılışına katılarak öğrencilerimizle sohbet ettiler.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

100 öğrencimizin en az %80 i katılıyor.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Yönetimim kurulumuzun yarısı üniversiteli gençlerden oluşuyor.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Şimdilik yok. Ama tanıtım bülteni hazırladık ve şehrimizdeki birçok önemli kurumla paylaşarak hem öğrencilerimizi hem de derneğimizi tanıttık.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Maalesef, şu anda bir internet sitemiz yok fakat sosyal medyada yer alıyoruz.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/eksileri neler?

Maddi imkânsızlık var ancak samimiyet birçok sıkıntıyı ortadan kaldırıyor.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Sivas Belediyesi, Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak projelerimiz var. Bunlardan bir kısmını yavaş yavaş gerçekleştiriyoruz. İlerleyen zamanlarda inşallah daha aktif çalışmalarımız da olacaktır.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Misafir öğrencilerimizle şehrimizi kaynaştırmak istiyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin hem Türkiye’nin hem de Sivas’ın kültür elçileri olmasını istiyoruz. Bu noktada da şu anda Sivas’ta bu amaç ve doğrultuda faaliyet gösteren şimdilik biz varız, inşallah güzel ve hayırlı hizmetler yapmaya devam ederiz.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: Medine

* Kültür: Tarihin ve sanatın özü

* Gençlik: Bilgi, iman, eylem

 

Sefa Toprak konuştu

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2015, 13:02
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13