Taşrada halk faaliyetlere değil, kişilere bakıyor

'Dernek faaliyetlerinin şehirde mutlaka karşılığının olması ve diğer kurumlar tarafından desteklenmesi gerekiyor.' Kırklareli'nde faaliyet gösteren Aşiyan Derneği'nin başkanı Mustafa Keskin ile konuştuk.

Taşrada halk faaliyetlere değil, kişilere bakıyor

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Söyleşilerimize Kırklareli'nde faaliyet gösteren Aşiyan Derneği ile devam ediyoruz. Derneğin başkanı Mustafa Keskin ile konuştuk.

Derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Deneğimiz 2011 yılında çoğunluğu öğretmen ve serbest meslek sahibi kişiler olmak üzere yedi kişi ile Kırklareli merkezde kuruldu. Kuruluş esnasında amacımız bir grup müzisyen arkadaşımıza müzikal anlamda destek olmak, bu alanda projeler geliştirmek suretiyle sanatsal, kültürel ve sportif alanda faaliyetler icra etmekti. Ancak arzu edilen ortam oluşmayınca, dernek faaliyetlerimiz daha çok eğitim ve kültür faaliyetlerine kaydı.

Kurumunuzda ne tür kültürel/ sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Derneğimizde aslında genel olarak baktığımızda Türkiye’deki veya Kırklareli’ndeki dernek faaliyetlerinden çok farklı şeyler yaptığımız söyleyemeyiz. Dil kurslarımız oldu, ud ve gitar kurslarımız oldu, halkımızı ve ülkemizi yakından ilgilendiren konularda konferanslar, paneller ve konserler düzenledik, Aşiyanspor olarak turnuvalara katıldık, geziler ve piknikler organize ettik ve bunlara da devam ediyoruz.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Etkinliklerimizin çoğunluğu zaten gençlerle ilgili oldu. Gençlerle birlikte organize ettik. Çoğunlukla üniversite gençleri. Ama bunlara tecrübeleriyle yön verecek olan büyüklerimiz de bu faaliyetlere ortak oldular, destek oldular.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Elbette. Kulüp faaliyetlerinin yanısıra bir takım programları kendileri organize ediyorlar. Bunun yanında programlarımızda sunuculuk, teşrifatçılık ve ikram hizmetleri gibi alanlarda görev almaktadırlar.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

6 aylık olarak çıkardığımız Aşiyan dergimiz var. Bu yıl 4. sayımızı çıkardık. Kırklareli tarihi ve kültürü başta olmak üzere genel olarak tarih, edebiyat, kültür ve sanat ağırlıklı bir içeriğe sahip. Her dönem 1500-2000 civarında bir baskı yapıp kendi imkânlarımızla ücretsiz olarak dağıtımını yapmaktayız.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

İnternet sitemiz mevcut. www.asiyan.org şeklinde. Güncelleme hususunda ihmaller oluyor. Bu işler tabi ekip işi, gönül işi. Her zaman ilgiyi canlı tutmak gerekiyor. Bu da bazen mümkün olmuyor. Daha çok facebook ve twitter üzerinden paylaşımlar ve duyurular yapılıyor, bu alan daha aktif ve hareketli.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/ eksileri neler?

Taşrada herşeyden önce insan kaynağı ve ekonomik konularda sıkıntı yaşanıyor. Çoğu zaman bu dernek faaliyetleri bir ya da iki kişi üzerinden gidiyor. Bu kişiler olmadığı zaman o derneğin faaliyetinin sona ereceği gibi bir algı oluşuyor. Bu kişiler de haliyle yoruluyor ve bazen ümitsizliğe kapılabiliyor. Bunun yanında dernek faaliyetlerini destekleyecek güçlü kuruluş ya da firma olmuyor. Neticede faaliyetlerin bir çoğu dönüp dolaşıp ekonomik imkanlara bağlı kalabiliyor.

Diğer yandan taşrada herkesi tanıyorsunuz, herkese çabucak ulaşabiliyorsunuz ve bulunduğunuz bölgede faaliyetlerinizden herkes haberdar olabiliyor.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Zaman zaman ortak konferans ve konserler düzenledik. Ancak hâlihazırda birlikte yürüttüğümüz bir program ya da projemiz yok.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Karınca kararınca şehrimize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ancak bu dernek faaliyetlerinin şehirde mutlaka karşılığının olması gerekiyor ve diğer kurumlar tarafından desteklenmesi gerekiyor. Aslında taşradaki en büyük sıkıntı bu noktada halkın genel olarak faaliyetleri değil de kişileri ön planda görüyor olması. Bu da faaliyetler açısından büyük bir handikap. Halbuki büyük şehirlerde belki de halkın çoğu kurumların başındaki kişileri tanımaz, faaliyetleri bilir ve görür.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: Şehir bizim için Yesrib’in Medine olmasıdır. Bizler de şehirde kimi zaman muhaciriz kimi zaman ensar. Ama her zaman üzerimize düşen görevi yerine getirmekle mükellefiz.

* Kültür: Kültür, bizler için irfan menziline uluşmamızda hem güzergâhımız hem de yol azığımızdır.

* Gençlik: Dünü ve yarını bugüne bağlayacak olan heyecandır gençlik.

 

Sefa Toprak konuştu

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2015 Perşembe 12:21 Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 11:39
YORUM EKLE

banner19

banner36