Taşrada daha nitelikli faaliyetler yapabiliyorsunuz

Anadolu'da kültür sanat söyleşilerimiz devam ediyor. Sivas’ta faaliyetlerini sürdüren Kemal İbni Hümam Vakfı’ndan Abdusselam Bulut ile vakfın faaliyetlerinde dair konuştuk.

Taşrada daha nitelikli faaliyetler yapabiliyorsunuz

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Sivas’ta faaliyetlerini sürdüren Kemal İbni Hümam Vakfı’ndan Abdusselam Bulut ile konuştuk.

Vakfınız hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

1990 yılında dönemin Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu Bey'in öncülüğünde birçok hayırseverin katkılarıyla kurulmuştur. Vakfa verilecek ismin görüşüldüğü dönemde bir tevafuk neticesinde Kemaleddin İbni Hümam’ın ismi gündeme gelmiş ve aslen Sivaslı olan ve fıkıh sahasında otorite kabul edilen bu mümtaz şahsın isminin vakfa verilmesi uygun görülmüştür. Vakfımız eğitim, kültür ve yardımlaşma sahalarında faaliyet göstermektedir. Bu yıl 25. faaliyet dönemini tamamlamış bulunmaktayız. Amacımız milli ve manevi değerleri eğitim, kültür ve sosyal faaliyetler yoluyla topluma kazandırmak.

Kurumunuzda ne tür kültürel/sanatsal faaliyetler, etkinlikler, çalışmalar yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Vakfımıza ait 4 öğrenci yurdunda yaklaşık 500 öğrenciye barınma hizmeti sağlanmaktadır. Bunların çoğunluğu üniversite öğrencisidir. Öğrencilerimize yönelik çeşitli eğitim programlarımız bir yıl boyunca devam eder. Ayrıca Recep Ayan ve Selimiye isimli iki tane de kültür merkezimiz bulunmaktadır. Buralarda da kadınlara, gençlere, çocuklara yönelik çeşitli kurs ve etkinlikler düzenlenmektedir. Yine vakfa ait ilköğretim dershanesi de faaliyetleri ile Sivas’ın öncü kurumları arasına girmiştir. Sosyal yardımlar, öğrenci bursları vakfımızın kuruluşundan bu yana aralıksız sürdürdüğü faaliyetleridir. Yıl içerisinde birçok konferans düzenliyoruz, alanında çok önemli olan yazar ve hocalarımızı Sivas halkı ile buluşturuyoruz. Ayrıca vakfımız bugüne kadar 8 ayrı kitap da yayınlamıştır.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Bizim bütün etkinliklerimiz gençlere yöneliktir. Bu konuda zaman zaman zorlansak da gençlerin yoğun bir şekilde katılımı bizlere memnuniyet vericidir.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Her yurdumuzda öğrenci başkanlarımız ve yönetim kurulları vardır ve idari toplantılara katılarak karar süreçlerinin içerisinde yer alırlar. Vakıf olarak gençlerin kanaatlerini, tavsiyelerini önemsiyoruz. Eğitim ve sosyal faaliyetleri öğrenci temsilcilerimiz kendi yönetimleri ile organize eder, bizler de daha çok lojistik kısmında yer alırız.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Türkiye’de sempozyum kültürünün gelişiminde vakfımız öncü olmuştur diyebiliriz. 1990 yılında 100’ün üzerinde akademisyenin katılımıyla sempozyum yapmak önemsenecek bir başarıdır. Birkaçı bu sempozyumların ürünü olan “İslamofobi”, “Muhafazakarlık”, “Sivasîler”, “Kültürümüz ve Kitap”, “Eğitim ve Verimlilik”, “İbni Hümam’ın Hayatı ve Eserleri”, “Sivasî Tefsiri” gibi eserler vakfımızın başlıca yayınlarıdır. Ayrıca yayımı uzun yıllar devam eden Muştu, Hepbahar, Bilge Çocuk, Sivas Gündem isimli süreli dergi ve gazete yayınlarımız da oldu geçmişte. Yakın dönemde de yurt öğrencilerimizin hazırlığını sürdürdüğü bir dergimiz daha olacak inşallah.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Evet, var, //www.sivasibnihumamvakfi.org . İnteraktif değil ama belli aralıklarla güncelliyoruz. Ayrıca yapmış olduğumuz sempozyumlarda sunulan bildirileri bu siteden isteyen herkes e-kitap şeklinde ücretsiz olarak indirebilir.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/ eksileri neler?

Yaptığınız işler ne kadar büyük olsa da adınız taşralı kalıyor. Mesela bizim “Muhafazakarlık” sempozyumumuz İstanbul’da gerçekleşseydi eminim basında büyük yer tutardı ama Sivas’ta olunca ilgi sınırlı kalıyor. Bunu önemserseniz taşra bir dezavantajdır. Herkesin büyükşehirlere koşuştuğu bir dönemde taşralı kalmak ise bir STK için avantajdır. Çünkü sınırlı bir bölgede daha nitelikli işler yapabiliyorsunuz. Tabi bunun ülke genelinde tanıtılması ve ilgi çekmesi maalesef çok zor oluyor.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bugüne kadar ortak üç ayrı proje yürüttük. Kamudaki anlayış değiştikçe bu ilişkilerin artacağına inanıyorum.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Biz engelli öğrencilerin de yurdumuzu kullanabilmesi için dönüşüm yapmış olgunlukta bir kurumuz. Kurumsallık açısından Sivas’ta öncü, örnek bir kurum olduğumuz kanaatindeyim. Vakfımıza ait iki ayrı spor salonundan bugüne kadar yüzlerce sporcu yetişti. Yayınlarımızla, sempozyumlarımızla şehrin kültür hayatına gecelik salon programlarından çok daha büyük izler bıraktığımız kanaatindeyim. Dar gelirli öğrencilere karşılıksız burs veriyoruz, ihtiyaç sahibi ailelerimize yardımcı oluyoruz. Sadece bu dönem 500 civarında öğrenciyi yurtlarımızda misafir ettik, bu sayı her geçen gün de artmakta. 4 ayrı Kur’an kursumuz var. Anne çocuk sağlığı kursları düzenliyoruz. Bunlar bu şehir için önemli kazanımlar, katkılar. Geliştirerek devam edeceğiz inşallah.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: İnsandır.

* Kültür: İnsanlıktır.

* Gençlik: Klişe ama severim; inancı ve ideali uğruna fedakârlık yapabilmektir.

 

Sefa Toprak konuştu

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2015 Perşembe 14:48 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 09:45
YORUM EKLE

banner19

banner36