Taşrada belirli standartların dışına çıkmak zor

Anadolu'da Kültür Sanat söyleşileri çerçevesinde Kayseri'de faaliyet gösteren Bedir Gençlik Derneği başkanı Mehmet Ali Boztürk ile konuştuk.

Taşrada belirli standartların dışına çıkmak zor

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Bu çerçevede Kayseri'de faaliyet gösteren Bedir Gençlik Derneği başkanı Mehmet Ali Boztürk ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Derneğimiz, 2013 yılının Nisan ayında, Kayseri’de bir grup İslamî hassasiyet sahibi genç tarafından kurulmuştur.

Amacımız, İslam ruhu ve heyecanıyla dolu, ideal sahibi bir nesil yetiştirmektir. Bu amaca binaen derneğimiz seminerler, dersler, konferanslar ve faaliyetler tertip etmektedir. Bununla birlikte derneğimiz, ihtiyaç sahibi, mazlum, yetim olan ailelere, kimselere gıda ve nakdî yardımla İslamî ve insanî uhuvvet anlayışını yerleştirmeyi hedeflemektedir.

Kurumunuzda ne tür kültürel/sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Bedir Gençlik Derneğimiz’de kışın haftanın her günü akşamları dersler yapılmaktadır. Pazartesi günleri “Arapça dersleri”, Salı günleri “Gençlere yönelik genel sohbet”, Çarşamba günleri “Kuran – Elif Ba – Tecvid – Mahreç – Kur’an’ı güzel okuma dersleri”, Perşembe günleri “İman (Akaid) dersleri”, Cuma günleri “İlmihal, Fıkıh ve delilleriyle Hadis dersleri”, Cumartesi günleri “Delilleriyle dini anlamaya yönelik Hadis ve Ahlak dersleri”, Pazar günleri ise “Hadis usulü ve Akaid dersleri” verilmektedir.

Bununla birlikte yine Pazar günleri saat: 09.30 – 13.30 arası çocuklar için Kur’an ve ahlak dersleri yapılmaktadır. Yaklaşık olarak her ay veya 2 ayda bir, derneğimizde veya şehrimizdeki konferans salonlarında halkımıza yönelik tanınmış ilim ehli hocalarla ve İslam davetçileriyle sohbetler yapmaktayız.

Belli günlerde (Yılbaşı, Ramazan ayı ve Kurban bayramı gibi) broşür bastırarak Kayseri halkına yönelik meydanda ve muhtelif yerlerde davet çalışması yapmaktayız. Derneğimizde İslamî ve ahlak bilinçlenme için kütüphanemiz bulunmaktadır. İhtiyaç sahipleri için iaşe ve yardım çalışmaları yapılmaktadır. Yaz aylarında ise; piknik, 3 günlük gezi ve kamp, Erciyes ve Ali dağı tırmanışı, kız ve erkek çocukları için yaz kuran kursu, Ramazan’da iftar programı vb. gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Etkinliklerimize katılanların tamamına yakın kısmını gençler oluşturmaktadır. Zaten dernek ismimizden de bunun anlaşılması gerekir.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Gençler, broşür hazırlanması ve dağıtılmasında, kış ve yaz Kur'an kurslarımızda, konferans salonlarında yapılan sohbet programlarında, genel olarak davet çalışmalarında ve etkinliklerimizde sorumluluk almaktadırlar.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Şu an yok. Ancak yakında, inşallah aylık bir dergi çıkarmayı planlıyoruz.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Web sitemiz: //www.bedirgenclik.com. Sürekli takip edilerek güncellenmektedir.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/eksileri neler?

Taşrada faaliyet göstermenin artısı da var eksisi de haliyle. Artıları, kolay ve hızlı tanınabilmektir. Eksileri ise daha az bir kitleye ulaşmak ve belirli standartların dışına çıkmanın zor olmasıdır.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Kamu kurumlarıyla şu an’a kadar ortak bir faaliyet yapmadık.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/yürüttüğünüz projeler var mı?

Bedir Gençlik Derneğimiz’in kuruluşundan bugününe, zamanla ve tecrübeyle daha çok ve faydalı faaliyetler yürütmeye çalışıyoruz. İnşallah zamanla daha güzel projelerle hizmet vermeye devam ederiz.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

Şehir: Kayseri demektir.

Kültür: İslam demektir.

Gençlik: Gelecek demektir.

 

Fatih Pala konuştu

Yayın Tarihi: 27 Haziran 2015 Cumartesi 13:12 Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 10:18
YORUM EKLE

banner19

banner36