Tam dört dilde yayın yapıyorlar!

Sonpeygamber.info sitesinin genel yayın yönetmeni Fatma Ekinci ile site hakkında konuştuk..

Tam dört dilde yayın yapıyorlar!

 

O mübarek Peygamberimiz (s.a.v.)’i dünyanın dört bir yanına tanıtan bir site var internette. Sonpeygamber.info. Bizler de bu internet sitesinin Genel Yayın Yönetmeni sayın Fatma Ekinci Hanımefendi ile bir sohbet yapalım dedik. Çıktık yola. Sitenin mutfağı Üsküdar’da bir tekke. İçerisi maneviyat kokuyor. İçeri giriyoruz besmeleyle… Nazik, naif hanımlar bizi karşılıyorlar. Sessizlik hâkim ortama. Bunca iş, bunca yazı sessiz hallediliveriyor. Diller değil, beyinler, gözler, ayaklar çalışmada. Habire bilgi taşımaktalar sitenin odalarına. Yığın yığın bilgi, onları yorulmadan üreten ve taşıyan insanlar. Bir tıkla karşınıza geliversin diye mübarek Peygamberimiz (s.a.v.)’e dair her şey.Sonpeygamber.info

Çalışanları ise birbirinden üstün. Her biri alanında eğitimli. Her biri fedakâr. Her biri İslâm’ın boyasıyla boyanmış. Yaptıkları iş çok önemli. Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.)’i bütün dünyaya tanıtmak, ehil ellerden çıkan, mükemmel yazı ve tasarımlarla. Ortamı sizin için gözlemledikten sonra bu mükemmel sitenin genel yayın yönetmeni Fatma Ekinci Hanımla bu kutlu tekkede ikram edilen çay ve kurabiyeler eşliğinde sohbete başlıyoruz.

Kaç yıl oldu internette yayın hayatınıza başlayalı?

2007 yılında sayın Başbakanımız ve Diyanet İşleri Başkanının katılımı ile gerçekleşen büyük bir gala ile açılışını yaparak yayın hayatına başladı. O günden bu yana Türkiye’de ve dünyanın 140 ülkesinde milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Neden internet?

Tüm dünyada kullanımı en yaygın kitle iletişim aracı olan internet vasıtasıyla dünyanın en ücra köşesine ulaşmak mümkün. Coğrafî sınırların kalktığı bir dünyada yaşıyoruz artık. Bugün bir iletişim ve medya aracı olarak internetin en yaygın ve etkili araç olduğunu söylemek, malumu ilan etmek demek. Ancak internetin bu gücünü öngörerek Hz. Peygamberi ve O’nun evrensel mesajını tüm dünyaya anlatmak ve mevcut yanlış algıları tashih etmek için kurumsal bir web sitesi kurmak üzere yola çıktığımızda bu proje bir ilkti. İnternet vasıtasıyla Kanada’dan Avustralya’ya, Rusya’dan Uzak Doğu’ya, Kenya’dan Suriye’ye kadar geniş bir coğrafyadaki insanlara tek “tık”la ulaşabiliyorsunuz. Mesela Antartika (Antarktika)’dan bir ziyaretçiniz olduğunu görmek müthiş heyecan verici!

Sonpeygamber.info’nun farkı nedir?

Özellikle arama motorları ve sosyal paylaşım ağlarının gelişmesiyle bilginin dolaşımı kolaylaştı; bireysel ve kitlesel hareketler inanılmaz bir hızla yayılma imkânı buldu. Bu hız ve yaygınlık, dolaşıma giren bilginin güvenilirliği sorununu da beraberinde getirdi. Bilgi kirliliği ile malul bir ortamda, internetin hâkim diline teslim olmadan, Hz. Peygamber’i ilmî verilerden hareketle özgün bir dil ve üslupla anlatarak yeni bir dil üretmek en önemli farkımız diyebilirim. Ayrıca Sonpeygamber.info’nun kurumsal dinî yayıncılıkta bir ilk çalışma olduğunu ve benzerlerine model oluşturduğunu da ilave etmem gerek.

Bildiğim kadarıyla yalnızca Türkçe değil yayınlarınız. Kaç dilde yayın yapmaktasınız?

Uluslararası bir perspektifle hareket eden Sonpeygamber.info şu an Türkçe, İngilizce, Rusça ve Almanca olmak üzere 4 dilde yayın yapıyor. İnşallah İspanyolca, Çince, Arapça gibi dillerde de yayın yapmak için çalışmalara başlamış durumdayız. Bu arada bir de Türkçe ve İngilizce yayın yapan bir çocuk sitemiz var.

Sonpeygamber.infoSürekli yenilenen bir yüzü var Sonpeygamber info’nun. Neler anlatılıyor sitenizde?

Hz. Peygamber’i tüm dünyaya bilimsel veriler ışığında ve yeni bir dil ve üslupla anlatmak amacıyla kurulan Sonpeygamber.info Web Portalı orijinal içeriği ve kullanıcı dostu yeni tasarımıyla ve daha pek çok yönüyle bir ilk oldu.

Hz. Peygamber’in hayatı, mesajı, sünneti, hadisleri ve Asr-ı Saadet hakkında her tür ansiklopedik bilginin yanı sıra bu bilgilerin günlük hayata taşınması ve yapılan ilgili çalışmalardan okuyucuların haberdar edilmesini sağlayacak şekilde haftalık periyotlarla yayın yapıyoruz. Hz. Peygamber hakkında dünyada internet üzerinden yapılan aramalarda bir referans site olma yolunda ilerleyen Sonpeygamber.info’nun, Türkiye’de akademik çalışmalarda referans olarak gösterilmeye başlanması bu hedefin yerel düzeyde gerçekleştiğinin işareti. İnşallah diğer dillerde de aynı düzeyi yakalamak için gayret ediyoruz.

Çok güçlü akademisyenlerin ve gazeteci yazarların da bulunduğu bir yazar kadronuz var. Yazarlarınızdan isim vermenizi istesek?

Evet, hadis ve siyer alanında yayın yaptığımız için öncelikle bu alanlarda akademik dünyadan pek çok uzman ismin çalışmaları yer alıyor Sonpeygamber.info’da. Ayrıca farklı alanlarda uzmanlaşmış akademisyenlerin ve okuyucularınızın yakından tanıdığı pek çok edebiyatçının yazıları da mevcut. Sitemizde yazıları bulunan yazarlardan ilk aklıma gelenler; Hayrettin Karaman, İ. Lütfi Çakan, Adem Apak, Ali Ural, Leyla İpekçi, Senai Demirci, Cihan Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu.

Sitenizde farklı farklı odalar var. Bir tıkla o odadan ötekine geçiveriyoruz. Hatta bir anda Asr-ı Saadet’e gidiyoruz. Neler anlatıyorsunuz?

Az önce de bahsettiğim gibi Hz. Peygamberle ilgili her konuda referans bir site olması hasebiyle Sonpeygamber.info’da sadece bir Peygamber biyografisi yok. Siyer ve hadis konularında ihtisas bölümleri de dâhil olmak üzere sosyal hayattan eğitime, siyasetten ibadet hayatına kadar Peygamberimiz ve Asr-ı Saadet’le ilgili pek çok konu yer alıyor. Kur’an’da Hz. Muhammed (sav)’in nasıl anlatıldığı veya Peygamber sevgisinin kültür ve sanata nasıl yansıdığı, sahabe biyografileri, sünnetin dindeki yeri gibi başlıkların yanı sıra kendi mutfağımızda yaptığımız özel seslendirme çalışmaları da var. Özellikle hadislerin orijinal metinleriyle beraber seslendirmelerinin yapıldığı “41 Hadis” seçmeleri en çok ilgi gören bölümlerimizden.

Çocuklar için de bölümünüz var. Gördüğüm kadarıyla da sürekli yenileniyor. Orada neler var? Neyi amaçlıyorsunuz çocuklara hitap ederken? Dünya çocuklarını da kucakladığınızı söyleyebilir miyiz?

Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren aktif bir şekilde yayında olan Sonpeygambercocuk.info büyük bir özen ve pedagojik dikkatle hazırlandı. Sitede Hz. Peygamberin hayatı, hadisleri, sahabe vb. konular, çocukların anlayabileceği bir dil ve üslupla anlatılıyor. Oyun, aktivite, albüm gibi faaliyetlerle çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyorlar.  Animasyonlar, müzik ve seslendirmeler de çocuk sitemizi özgün kılan unsurlar arasında.

Araştırdığım kadarıyla "Sonpeygamber.info"da bir de 'Online Hadis Platformu' bulunuyor. Platform, katılımcılara internet üzerinden, yetkin bir ilahiyatçı rehberliğinde, hadis alanında altyapı sağlayan bir bilgi paylaşım programı. Amacı ne bu platformun? Her yıl olacak mı? Konuya ilgi duyan insanlar buna nasıl katılacaklar? Şartları ne?

Sonpeygamber.info web portalının en önemli ve özgün bölümlerinden biri de “Online Hadis Platformu”. Belirttiğiniz özellikleri taşıyan ve bir hadis paylaşım platformu olarak sınırlı sayıda katılımcının belirli periyotlarla üyelik sistemiyle kayıt yaptırdıkları programın amacı, katılımcıların ilahiyat fakültesi mezunları düzeyinde hadis bilgisine sahip olmalarını sağlamak. Platform oturumları internet üzerinden gerçekleştirildiği için dünyanın her yerinden programa iştirak edebilmek mümkün. Yılın belirli dönemlerinde site üzerinden duyuruları yapılarak başvuru alınıyor. Katılım şartları ve oturumlar hakkında daha detaylı bilgi için www.sonpeygamber.info’ya başvurulabilir.Fatma Ekinci

Pek çok ödüller aldınız. Bize biraz da aldığınız ödüllerden bahseder misiniz?

Sonpeygamber.info, iki önemli uluslararası ödül aldı. İlk olarak 2008 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed al-Nahyan'ın himayesinde ve Başbakan Şeyh Abdullah bin Zayed'in onursal başkanlığında düzenlenen Al-Mahabba Ödülleri kapsamında “Dünyada Hz. Muhammed (sav)’i en iyi anlatan kitle iletişim aracı” ödülüne layık görüldü. Son olarak Malezya’nın başkenti Kuala Lampur’da 5-8 Aralık 2011 tarihleri arasında düzenlenen Birinci Uluslararası Müslüman PR (Halkla ilişkiler) Uzmanları Kongresi’nde  “Global Müslüman PR Üstün Başarı Ödülü”nü aldık.

Ödüller alırken bir taraftan da ödüller vermektesiniz. Mesela hadis ve siret alanlarında ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalara destek sağlamak amacıyla, “Hadis ve Siret Araştırmaları Ödülleri Yarışması” düzenlemektesiniz. Bu yarışmaya halkımız da katkıda bulunmakta oylarıyla. Bu yarışma hakkında bilgi verir misiniz?

Hz. Peygamber hakkında yapılmış akademik çalışmaların topluma taşınması konusunda bir köprü vazifesi olma misyonuyla hareket eden Sonpeygamber.info projesi, web sitesiyle sınırlı kalmayarak alana katkı yapacak bir takım faaliyet alanları geliştirmekte. Bu minvalde mevcut çalışmaları takdir ve yeni çalışmaların yapılmasını teşvik etmek amacıyla Hadis ve Siret alanında yapılmış yüksek lisans ve doktora tezlerine seçkin bir jüri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde Hadis ve Siret Araştırmaları Ödülleri takdim ediyoruz. 2 yıllık periyotlarla devam edecek olan yarışmaya 2010 yılında makale kategorisi de eklendi. Sizin de dile getirdiğiniz gibi, bir de okuyucularımızın site üzerinden yaptıkları oylamayla belirledikleri “Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü” mevcut. Bu ödül, hadis ve sirete ömrünü adamış hocalarımıza vefa amacıyla düzenlendi.

Şimdiye kadar "Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü" kimlere verildi?

Okurlarımız tarafından bu ödülün takdim edildiği isimler; 2008 yılında Prof. Dr. Yaşar Kandemir, 2009 yılında Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, 2010 yılında merhum Prof. Dr. İbrahim Canan ve 2011 yılında Emin Saraç Hoca oldu.

Biraz da “Siyer Atölyesi”nden bahseder misiniz?

Elbette, az önce de bahsettiğim gibi hadis ve siret alanlarına katkıda bulunmak ve daha nitelikli çalışmaların yapılmasını teşvik amacıyla çeşitli düzeyde akademik toplantılar düzenliyoruz. Son yıllarda sayıları giderek artan siyer literatürünü değerlendirmek ve bu alandaki ihtiyaçlara dikkat çekmek amacıyla alanın uzmanları ve ilgililerinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz “Siyer Atölye”leri de bunlardan biri. Geçmiş yıllarda “Türkçe Akademik Siyer Literatürü”, “Siyer-Edebiyat İlişkisi” ve “Popüler Siyer Çalışmaları” başlıklarıyla düzenlediğimiz atölyenin konusu bu yıl “Çocuklara Yönelik Siyer Çalışmaları” olacak.

Anladığım kadarıyla hanımlardan oluşan güçlü bir grupsunuz ve çok hayırlı bir iş yapmaktasınız. Çok yoruluyor musunuz? Peygamberimizin yolunda harcanan dakikalar, saatler, günler… Bunun üzerinizde bıraktığı o manevi haz belki de bu yorgunluğa değer. Ne dersiniz?

Sonpeygamber.info’da gönüllü veya profesyonel olarak faaliyet gösteren yetkin bir ekibimiz var. Her biri gerektiğinde gecesini gündüzüne katarak yayının en güzel şekilde gerçekleşmesi için elinden geleni yapıyor. Bu bir hizmet yarışı, yorulmadan yol almak mümkün değil elbette. Ancak bu işin beden ve zihin yorgunluğundan çok daha zor olan tarafı yüklediği manevi sorumluluk aslında. Kur’an-ı Kerim’in tanımlamasıyla “Rahmeten lil-âlemin” olan Efendimiz (s.a.v.)’i doğru bir şekilde anlatmak, insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde O’nun evrensel mesajını ve O’na olan bağlılığımızın gereği olarak sünnetini bugüne taşıyarak hayata geçirmek misyonunu eksiksiz yerine getirmek büyük bir sorumluluk. Meridyen Derneği gönüllüleri ve Sonpeygamber.info ekibi olarak bu sorumluluğun layıkıyla yerine getirilebilmesi için büyük bir özveriyle çalışıyoruz.

Siteye ek olarak Son Peygamber’i anlatan bir televizyon kanalı açmayı da düşünüyor musunuz?

Sonpeygamber.info, internet alanında bir ilk örnek olması hasebiyle dinî alanda internet yayıncılığında yeni bir dil inşâ edilmesine de öncülük ediyor. Tabiatıyla bu alanda yapılacak çok şey var. İnternet ortamında Hz. Peygamberle ilgili çalışmalarda referans bir site olmak, bu alanda yaptığımız özgün çalışmalarla gündem oluşturmak ve dil sayısını artırmak bunlar arasında öncelikli olanlar. Tüm bu adımların, Sonpeygamber.info projesinin, bir Siyer Enstitüsüne dönüşmesine vesile olması hedefimiz.

Son olarak, okurlarımızdan ne bekliyorsunuz? Yani okurlarımız size nasıl destek olabilirler?

Sonpeygamber.info’da hiç bir ticarî kaygı gütmeden, hiçbir şartla reklam almadan yayın yapıyoruz. Türkiye’de kurumsal bir çatı altında yayın yapan ilk internet sitesi olduğumuzu söyleyebiliriz. Tüm finansman, Meridyen Derneği üyeleri ve gönüllülerimiz tarafından yapılan bağışlarla karşılanıyor. Bu hizmette payı olmasını arzu eden tüm Peygamber sevdalılarının her türlü desteğine açık bir proje Sonpeygamber.info web portalı.

Ayrıca Hz. Peygamber (sav)’in anlatıldığı bir sitenin çok daha fazla tanınması ve ziyaretçilerinin milyonları bulması gerekir. Sosyal paylaşım sitelerinde ve internetteki diğer mecralarda Sonpeygamber.info’yu tanıtabilir, siteyi ziyaret ederek yazı ve çalışmaları kendi portföylerinde paylaşabilirler.

 

Fatma Toksoy konuştu

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 10:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
gülnihal
gülnihal - 7 yıl Önce

çok güzel bir site herkese tavsiye ediyorum çok güzel bir röpörtaj olmuş ellerinize sağlık fatma hocam

banner19

banner13