Suavi Kemal Yazgıç: Kestirme yollar öneren kimseye kulak vermeyin

“Dünyanın Çekmeceleri” kitabının yazarı Suavi Kemal Yazgıç ile kitabın yazım sürecini konuştuk. Yazgıç okurlarına “Okuma listeleri insana yanlış yapma fırsatı vermez. Yanlış kitap okumayan da güzel kitabın kıymetini bilemez.” diyor.

Suavi Kemal Yazgıç: Kestirme yollar öneren kimseye kulak vermeyin

Suavi Kemal Yazgıç’ın kitaplarla dostlu­ğu ne zaman başladı?

Kitaplarla bir tanışma anım olmayacak kadar talihli bir çocuktum ben. Çünkü rah­metli annemin bir kütüphanesi vardı ve bu kü­tüphanede az da olsa rahmetli dedemin de ki­tapları vardı. Kütüphanesi olan evde büyüyüp kitap okumayı zerre kadar sevmeyen arka­daşlarım da olduğu için bu durumu başlı ba­şına bir tanışma sebebi olarak saymasam da bir başlangıç tarihi vermeme engel olduğunu da söylemeliyim. Kendi kütüphanem ilkokul yıllarımda oluşmaya, üniversite yıllarımda da bir şahsiyet kazanmaya başladı.

Yeni kitabınız Dünyanın Çekmeceleri ile okurların karşısındasınız. Kitabınız ile il­gili neler söylemek istersiniz?

Bu kitabı yazıp yayınlamam on yedi se­nemi aldı. Hatta içindeki bazı hikayeler yirmi senedir kitaplaşmayı bekliyordu. Şimdi onları iki kapak arasında gördüğümde kendimi azat olmuş gibi hissettim. Dünyanın Çekmecele­ri kendi kaderiyle gidecek. Kuvvetle muhte­meldir ki bir yirmi sene daha ömrüm yok. Yine de yazmaya devam etmek konusunda şimdilik ümitliyim.

Oluşturduğunuz karakterler tamamen hayal ürünü mü yoksa kendi hayatınızdan iz­ler taşıyan karakterler mi?

Karakterlerim hem tamamen hayal ürü­nü hem de tamamen kendi hayatımın izini taşıyorlar. Birinden birini seçmek zorunda olduğumu düşünmüyorum. Ayrıca tanıdığım insanları da tamamen tanımam mümkün de­ğil. Tamamen gerçek kişileri anlatırken bile tanıdığım ve anlatabildiğim kadarıyla kaleme aldığım için ortaya kurgu metinler çıkıyor is­ter istemez.

Kitaplarınızı yazmaya başlamadan önce bir mesaj düşüncesi ile mi başlarsınız yoksa bu yazarken şekillenebilecek bir durum mu­dur?

Herkesin tercihi başka türlüdür. Kural konulası bir durum değil bu. Ben şiir yazdığım için bir cümleden, bir imgeden bazen de bir jest veya mimikten yola çıkarak yazarım. Me­sajı yazarken anlamaya çalışırım. Ancak bu doğru yol mudur bilemem. Böyle bir iddia da bulunmak da istemem.

Her yazarın ilham aldığı bir konu oluyor. Sizin yazarken ilham kaynağınız nedir?

Bu soruya cevap vermek yazdıklarımın belli bir doğrultuda anlaşılması için şartlan­maya sebep olur bence. Yazar bir konudan il­ham alarak yazıyorsa okur da kendine ait bir mevzudan hareketle metni anlamlandırır. Oku­ra engel olmamak için bu soruyu suskunlukla geçiştirmem gerekiyor.

Sizi eserlerini okuduğunuzda yazar ol­maya teşvik eden bir yazar var mı?

Okuduğum her kitap beni yazmaya teşvik etti. Galiba beni yazmaya teşvik etmeyen ki­tapları da yarım bırakmak gibi kötü bir alış­kanlığım var. Yazar ismi vermeye başlasam bu röportaj değil telefon rehberi olur. Okuduğum yazarın zayıf hatta kötü bir yazar olması bile benim için anlamlı değil. Bazen zayıf metin­lerden de yazmak için ilham ve motivasyon alabiliyorum.

Okuduğunuz ve okurlarımıza tavsiyede bulunabileceğiniz kitaplar var mı?

Kitap tavsiye listelerini zaman zaman ben de yaptım. Ancak bunun doğru bir yöntem ol­duğunu düşünmüyorum şimdi. Okuma liste­leri insana yanlış yapma fırsatı vermez. Yanlış kitap okumayan da güzel kitabın kıymetini bilemez. Tamam, her şeyin kestirme yollara bağlandığı bir zamandayız ama bu muhabbe­te “liste” mantığını sokmak muhabbeti öldü­rüyor. Rahmetli annem 1970’lerin, 1980’lerin bestsellerlerini okurdu ve evde hiç “klasik” kitap yoktu. Ben klasikleri çok geç öğrendim mesela. Her okuma macerası biricik. Anneci­ğim klasiklere hiç itibar etmedi ben ise keyifle okudum. Bunun annem adına bir noksan ol­duğunu da düşünmüyorum doğrusu.

Yazar adaylarına ne gibi önerilerde bu­lunursunuz?

Tavsiyelerin hepsini büyük bir ciddiyetle dinleyin ve okuyun ama yazarken size bir fay­dası olmayacağını da bilin. İyi bir tavsiye kadar ilham verici bir şey yoktur. Ancak tavsiye ne kadar iyi olursa olsun bir şartlanmaya sebep olmamalı. İnsan kendi yanlışlarından daha çok şey öğrenir. Sadece yaptıklarınızı kutsal­laştırmamak şartıyla. Yazdıklarını yırtmayı göze alamıyorsanız hiçbir tavsiye işinize yara­maz. Yazdıklarınızı yırtmayı öğrendiğinizde de siz tavsiye etme makamına gelmiş olursunuz. Bir de kestirme yollar öneren kimseye kulak vermeyin.

“Suavi Kemal Yazgıç: Kestirme yollar öneren kimseye kulak vermeyin” Kitabın Ortası dergisi, Mart 2019, sayı 24.

Röportaj: Mahi Çelik

Yayın Tarihi: 11 Ağustos 2021 Çarşamba 09:00 Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 09:23
YORUM EKLE

banner19

banner36