Suavi Kemal kimin bahçesinde geziyor?

Şiirleri, hikâyeleri ve yazılarıyla sık sık karşılaştığımız velud yazar Suavi Kemal Yazgıç'a bu bereketi nasıl devşirdiğini sorduk. Ahmed Sadreddin sordu.

Suavi Kemal kimin bahçesinde geziyor?

Kültür birikimimizin kaydedildiği kitaplar, bizleri modern vakitlerin bunaltıcı havasından kurtaran bir bahçe, bir sayfiye adeta. Her biri ayrı bir havaya sahip bahçelerde kimler geziyor bunu merak ettik.

Şiirimizin naif sesi, hikâyeci, velud yazar Suavi Kemal Yazgıç'a kimlerin bahçesinde dolandığını sorduk. Okuduğu kitaplar, okuma usûlleri, kitap fuarları, takip ettiği süreli yayınlar hakkındaki sorularımızı cevaplayan Yazgıç, edebiyatımızın büyük şahsiyetlerinden Bahaddin Özkişi, Mitat Enç ve Tarık Buğra'nın eserlerine vurgu yaptı.

Şu an hangi kitabı/kitabları okuyorsunuz?

Halihazırda, Kamil Doruk'un öykü kitaplarını bir araya getirdiği “Yağ Sevgili Yürek” ile Abdülhak Şinasi Hisar'ın “Ahmet Haşim ve Yahya Kemal’e Veda” adlı iki kitabını bir araya getiren bir nüshasını okuyorum.

Kendinize ait bir kitap okuma usûlünüz var mı?

Kitap okuma usulümü okuduğum kitap belirler.

Kitap fuarlarına gider misiniz?

Kitap fuarlarına pek gitmiyorum. Ne de olsa, bana her gün kitap festivali…

Takip ettiğiniz bir süreli yayın, dergi ya da site var mı?

Mümkün olduğunca çok dergi takip ediyorum. İtibar, Cafcaf, Yedi İklim, Edebiyat Ortamı, Bir Nokta, Hece başlıcaları. İsmini saymadığım pek “çok” dergiye de haksızlık ediyorum maalesef.

Varlığına dikkat çekmek istediğiniz bir kitap, dergi ve ya yazar var mı?

Bahaddin Özkişi, Mitat Enç ve Tarık Buğra'nın eserlerini vurgulamak isterim.

 

Ahmed Sadreddin sordu

Yayın Tarihi: 02 Aralık 2013 Pazartesi 13:48 Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26