Şimdi bu yazı hangisinin eseri?!

Editör hangi sorumluluklarla esere müdahale edebilir? Yazar hangi sorumluluklarla dergilerin kapısını çalar? Vedat Ali Tok’a sorduk.

Şimdi bu yazı hangisinin eseri?!

 

Berceste Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Vedat Ali Tok’a editörlüğü ve yazar tavrını sorduk. Şöyle cevapladı:

Yazıyı nereye yolladığını bilmeyenler Berceste

Öncelikle her derginin bir çizgisi, bir yayın anlayışının olduğu göz önüne alınarak yazarın/şairin ürünlerini rastgele bir dergiye göndermemeleri gerektiğine inanıyorum. Dergimizin bir sayısını bile okumamış olduğu halde ille sizin derginizde de yazım/şiirim çıkmalı diyen bazı yazarlar, şairler bizi çok üzüyor.  Yazar, yazdıklarının hangi dergide kabul göreceğini az çok kestirebilmeli. Bundan sonra editörün ve yazarın/şairin işi daha kolaydır; çünkü editörün müdahalesi artık çıkacak olan yazının kusursuz bir şekilde okuyucusuna ulaşması için belki yazarın gözünden kaçan hataları düzeltme noktasında olacaktır.

Editör mü musahhih mi?

Dergilerin, sitelerin çoğaldığı günümüzde artık her seviyedeki ve her görüşteki yazara/şaire göre bir mekânın olduğunu düşünüyor ve aşırı müdahale gerektirecek yazıların ille de dergimizde değerlendirilsin diye bir uğraşının içine girmiyorum. Çünkü çok müdahale edilen bir yazının hele de şiirin artık o yazarın/şairin ürünü olmaktan çıkıp onu düzeltene ait, en azından ortak bir ürün durumuna gelmiş olacağı endişesini taşıyorum.  Böyle bir müdahalenin hele de genç yazarlara faydadan çok zarar getireceğine inanıyorum; çünkü o, artık odasının düzeltilme işini hep annesine, babasına bırakan düzensiz bir çocuktan farksız olacaktır. Nasıl olsa editör düzeltecektir diyerek çalakalem yazan bir yazardan iyi bir eser, her yazıya müdahale etmek gerektiğine inanan bir editörden de musahhihlikten başka bir şey beklenemez kanaatindeyim.

 

Serdar Arslan sordu

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 15:51
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13