Sezai Karakoç'un eserleri hep yanıbaşımda

Yedi İklim Dergisi'nin genel yayın yönetmeni ve editörü, hikâye, roman ve düşünce türünde eserleriyle tanıdığımız Ali Haydar Haksal'a, okumaları hususunda bir kaç soru tevcih ettik. Ahmed Sadreddin sordu.

Sezai Karakoç'un eserleri hep yanıbaşımda

 

 

Kültür hayatımıza birçok hikâyeci, şair ve yazarlar kazandıran Yedi İklim Kültür, Sanat ve Medeniyet Dergisi'nin genel yayın yönetmeni ve editörü değerli büyüğümüz Ali Haydar Haksal'a, şuan okudukları, okumaları ve kitaplara ilişkin birkaç soru yönelttik.

Edebiyatın her türünde ürünler veren Ali Haydar Haksal, okumalarımızın yönünü tekrardan üstadlarımız ve klasiklerimize çevirmemiz gerektiğine işaret etti.

Şu an hangi kitabı/kitapları okuyorsunuz?

Benim her zaman için yoğun bir okuma programım var. Şu şu eserleri okuyorum demek yerine, elimin altında bulunan onlarca kitap bulunduğunu belirtmeliyim. Asıl alanım da bu. Zamanımın büyük bölümünü okumaya ayırıyorum.

Bir zamanlar, “Çantam Dolu Kitapla” başlıklı bir yazı yazmıştım. O zaman sağlık sorunum yoktu; sokağa çıktığım andan itibaren, elimin altında mutlaka kitap olurdu. Trende, vapurda, dolmuşta bir çay bahçesinde çantamdan kitap çıkarır okurdum. Şimdi evdeyim sürekli. Masam, yatak odam, salon, çocuklarımın odasında kitaplar bulunuyor. Her an yeni bir şey bulup okuyorum.

Okuma programlarımda romanlar, düşünce eserleri, öyküler, denemeler var. Kütüphaneme vardığımda okunası o kadar çok kitap var ki, hangisinden bahsedeyim. Bir de dergiye gelen onlarca yazıyı okumak durumundayım ister istemez. Yedi İklim Dergisi’ni, çıkıncaya kadar birkaç kez okumak durumunda kalıyorum.

Eserlerimin tamamı peyder pey İz Yayıncılık’ta yayımlanmaya başladı. Kendi eserlerimi de yeniden okumak durumunda kalıyorum. Bu arada Umberto Eco’nun eserlerini okudum bitirdim. Onlarla ilgili yazılar yazdım. Bir bölümü yayımlandı.

Cervantes’in Donkişot’u ile ilgili bir çalışma yaptım. Bu eserle ilgili ne bulduysam okudum, hala da okumayı sürdürüyorum. Tolstoy ile ilgili yapacağım çalışmadan dolayı, hem yazarın kendi eserlerini, hem de hakkında yazılmış olanları okuyorum.

Bu arada Tolstoy’un oğlu Sergey Tolstoy’ın anılarını okudum. Maksim Gorki’nin Tolstoy ile ilgili anılarını yeni bitirdim. Masamın üzerinde bulunan Andre Malraux’un “Kantonda İsyan”, Ataullah Iskenderî’nin “Hikmetler Kitabı”, Bertrand Russel’ın “Din ile Bilim”,  Prof. Dr. Ahmed Ağırakça’nın “Selâhaddin Eyyubi”ve“Kudüs’ün Yeniden Fethi” adlı eserler ilk elimin altında olanlar. Bunlar çeşitlenebiliyor.

Kendinize ait bir kitap okuma usûlünüz var mı?

Olmaz olur mu? Çok dikkatli bir okurum. Öteden beri bir eserin önemsediğim yerlerin altını kurşun kalemle, kitabı hırpalamadan ve fazla karalamadan çiziyorum. Kitabın içinde kâğıtlar bulundururum. Önemli notları yazarım. Bende çağrışım yapan önemli şeyleri not düşerim.

Kitabı çok önemserim. Kesinlikle sayfaları kıvırmam, arada mutlaka ayraç bulundururum. Okuduğum kitabı ne zaman bitirmişsem arkasına not düşerim. Bir eseri birkaç kez okuduğum bu tarih düşürmelerimden anlaşılır. Üstat Sezai Karakoç’un bütün eserleri yanıbaşımda duruyor. Onları sırayla alıp okuyorum.

Dergimiz adresine gelen hemen bütün kitapları eve taşırım. Okuduklarımı yeniden kütüphaneye götürüyorum. Genç yazarlarımızın çıkan yeni eserlerini de mutlaka okuyorum. Hayatı canlı tutmak için Batılı yazarların önemli eserlerini de okurum. Dağarcık dolu, bunu söyleyebilirim.

Kitap fuarlarına gider misiniz?

Sağlık sorunlarımdan ötürü gitmiyorum, gidemiyorum. Bu yıl bir fuara o da imza günü dolayısıyla gittim. Fuarı dolaşamadım. Neden derseniz, artık kitap koyacak yerim kalmadı. Yedi İklim kütüphanesinde 40 bin cildi aşkın kitap var. Evde de var. Mutlaka almam gereken bir eser varsa edinirim.

Takip ettiğiniz bir süreli yayın, dergi ya da site var mı?

Başta Yedi İklim olmak üzere, İtibar, EDEP, Edebiyat Ortamı, Türk Edebiyatı, Umran, Din ve Hayat, Türk Dili, Ay Vakti, Yasak Meyve, Bir Nokta, Mahalle Mektebi, Kertenkele gibi dergileri her ay mutlaka okurum. Bunların hemen hepsi dergiye geliyor ve okuyorum. Başka dergiler de geliyor tabiî. Adlarını unuttuklarım olabilir. Gelmeyenleri takip edemiyorum.

Çünkü dışarı çıkıp kitapçıları dolaşamıyorum. Bir de emekliyim, alım gücüm eskisi gibi değil.

Siteleri kesinlikle izlemem. Zaman çok kıymetlidir. Yapacak çok işimiz var. Ben bir kitabın sayfalarını karıştırmadıkça, altını çizmedikçe haz almam. Hem her eser benim için önemlidir.

Sıradan gibi görünen ve bilinen bir eserde de mutlaka edinilecek bir bilgi, bir haber bir gönderme olabilir. Dergiler çok tazedirler. Günü anımsatırlar ve yaşatırlar.

Varlığına dikkat çekmek istediğiniz bir kitap, dergi ve ya yazar var mı?

Gençlere Üstat Sezai Karakoç’un hemen bütün eserlerinin okunmasını öneriyorum. Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu, Akif İnan, Erdem Bayazıt, Ismail Kıllıoğlu, Ebubekir Eroğlu, Kamil Eşfak Berki, Durali Yılmaz, İhsan Deniz, Arif Ay, Hasan Aycın, Âlim Kahraman, Mustafa Kutlu, Mehmet Ragıp Karcı, Ömer Erdem, Cevdet Karal, Cemal Şakar, Nurettin Durman, Ali Günvar gibi yazarları; Büyük Doğu, Diriliş, Edebiyat, Mavera, Yönelişler gibi düşünce ve sanat geleneğinden gelen hemen bütün dergilierin okunmasını öneriyorum. Doğu ve Batı klasiklerinin mutlaka okunması gerekir. İslâm düşüncesinin kaynak eserlerinin de.

 

Ahmed Sadreddin sordu

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26