banner17

Salonda sahne bile yoktu!

Yakup Gökçen, nam-ı diğer 'Hayati' ile FKM'den konuştuk.

Salonda sahne bile yoktu!

Öncelikle oyunlarınızdan ağlayarak ayrılmış bir izleyici olarak size teşekkür ediyorum. Şöyle başlayalım; FKM ile tanışmanız ve topluluğa katılım sürecinizden kısaca söz eder misiniz?

Yakup Gökçen, FKM
(+)

Ben daha önce çalıştığım tiyatrodan ayrılmıştım. İş arıyordum. Ev arkadaşım FKM’ye gitmemi salık verdi. Şubat ayı idi, üniversiteler için 2. yarıyıl ders kayıt zamanı, tiyatrolar içinse sezonun ortası. Ben üniversiteye kayıt için gitmiştim. Öğle tatili oldu, bir hocayla imza işim var, onu bekliyorum. Beyazıt’ta kampuste hocayı beklerken “bir gideyim tiyatroya, konuşayım” dedim. Daha FKM’yi tanımıyordum. Gittim, o gün de tevafuk Hayati'yi oynayacak kişi için biri denenecekmiş. Çünkü Hayati’yi oynayan kişi askere gidiyormuş. Ben de denemelere katıldım ve seçildim.

FKM oyuncuları kimlerdir, nasıl bir araya geldiler?

Açıkçası diğerleri nasıl geldi pek bilmiyorum, birçok unsur mevcut ama sanırım oyuncu alınacak diye gazeteye ilan verilmiş, sonra arkadaş tavsiyeleri var, ben sonradan dâhil olduğum için tam bilmiyorum.

Oyunlarınızın sanatsallığının yanında, içeriği itibariyle manevi bir tarafı var. Rollerinizi oynarken duygularınız sizinle midir? Yoksa tamamen profesyonel bir havada mı geçer oyunlar?

Tiyatronun, oyunculuğun tam bir kendinin farkında olma işi olduğunu düşünüyorum. Fakat bizim oyunlarımızda manevi tarafınızı hissedip manevi duygularınızı çağırmıyorsa ortaya profesyonel bir oyunculuk çıkmıyor.

FKMNe için tiyatro yapar FKM? Düsturları nelerdir?

Tiyatro, tarihi boyunca hep politik bir sanat olagelmiştir. Herkes onu adeta bir silah gibi kendisi için kullanmıştır. Benim FKM için konuşma yetkim yok ama şahsî düşüncem, yaşadıklarımdan yola çıkarak “FKM hizmet için sanat yapar” diyebilirim.

Düsturlarına gelirsek, sanatı, tiyatroyu en güzel şekilde yapmak diyebiliriz sanırım. Çünkü niyette hizmet, rıza-ı ilahi varsa o iş güzeldir, yoksa malayani boş iştir.

Ne yapmaz peki FKM oyuncuları? Sınırları var mıdır?

FKM oyuncuları için konuşamam ama, oyuncuya çalıştığı kurumdan, çalışma ortamından gelen bir sınır olduğu gibi şahsî de sınırları vardır tabii ki. Her işte olduğu gibi, herkes gibi.

Sizi “Hırsız”, “O’nu Beklerken”, “Tuna Boyu”nda severek izledik. En çok keyif aldığınız rol hangisiydi?

Bir de sizin unuttuğunuz, HACATA var. Benim ilk göz ağrım Tuna Boyu, “Hayati” de en çok keyif aldığım rol. Sanırım 400 oyun kadar oynamışımdır Hayati’yi. O kadar bütünleştiğimi hissederdim ki oyundan sonra bile normal hayatta da saatlerce Hayati olabilirim.

Yakup Gökçen, Çizgi
(+)

Oyunlarınızın birçoğunun bitiminde dakikalarca ayakta alkışlandınız. Bu başarının kaynağı nedir?

Her şey Allah’tandır. Fakat oyunlar bizi, izleyen insanları, onların yaşadıklarını anlatıyor. Bir nevi bizim oyunlarımızda insanlar kendilerini buluyorlar. Bence en büyük neden bu. Biz de elimizden geldiğince bu duyguları yansıtmaya çalışıyoruz, o kadar.

FKM’de unutamadığınız, paylaşmak istediğiniz bir anınız?

Anı çok da hangisini anlatmalıyım bilmiyorum. Siz de takdir edersiniz ki oyunlarımızı oynayabilmemiz için mekanın bazı fizikî şartları haiz olması gerekiyor; minimum sahne, kulis, salon gibi... Bu şartları gideceğimiz yerler taşıyor mu diye önceden organizasyonu yapan abimiz soruyor araştırıyor, uygunsa turneye dâhil ediyor.

Tuna Boyu oyunu ile on bir günlük, yaklaşık 20 oyunluk Güneydoğu turnesi organizasyonu yapıldı. Biz birçok yerde oynadık. Yanlış hatırlamıyorsam Gaziantep’in İslahiye ilçesindeydi. Sıra buraya geldi. Bir önceki şehirden sabah geldik, kahvaltı yapıp salona geçeceğiz .Organizatör abimiz ev sahibi abilerle salona bakmaya gitti, bir yarım saat sonra geldi. “Arkadaşlar sizinle konuşmamız gereken bir durum var, çok önemli” dedi. Biz kahvaltıyı bıraktık, abinin söyleyeceklerini bekliyoruz.

Yakup Gökçen, FKM
(+)

Abi dedi ki; “Arkadaşlar burada salon yok, kulis yok, sahne yok. Hiçbir şey yok. Burada abiler bizim güneydoğuya geldiğimizi duymuşlar ve bu fırsatı kaçırmak istememişler; bir oyun da burada oynasınlar, hizmet olsun demişler. Üstü kapalı, yanlarının bir kısmı kapalı eski bir yazlık düğün salonu var, eğer biz kabul edersek burayı salon, yemek masalarından sahne, çadır bezlerinden kulis yapacaklar, kabul etmezsek oynayamayacağız, yemek yiyip gideceğiz” dedi. Biz açıkçası şaşırdık, çünkü daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadık. Çok aksilikler, eksikliklerle karşılaştık ama böylesi bir ilk.

Sonra oynarız tabii ki, buraya kadar gelmişiz, abiler bizim için hüsn-ü niyette bulunmuş, hizmet için yalan da olsa getirmişler, biz sahnesiz kulissiz oynamışız çok mu dedik. Ve hep beraber abilerle sahne yaptık, kulis yaptık, 700-800 kişiye oyunu oynadık. Bazı kazalar da oldu mesela; ben oyunun ilk epizodunda sahneden aşağıya düştüm, sonra hemen çıkıp devam ettim. Allahtan düştüğümü pek anlamamışlar, oyunun içinde zannetmişler. Velhasıl çok bereketli çok güzel bir oyun oldu, iyi ki oynamışız.

Yakup Gökçen
(+)

FKM seyircilerine bir mesajınız var mı? Yeni oyunları ne zaman göreceğiz?

Onlar olmadan hiç bir şey olmuyor. Daha iyi oyunlar izlemek isteyebilirler fakat bizi bir başımıza bırakmayı istemesinler.

Tek kelime ile özetlenecek olsa sizin için ‘Hayat’ nedir?

Gölgelik...

 

Cihad Kaya sordu

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 15:24
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20