Ruhu kamçılandıkça Kuran okuyor

Denemeci-Yazar Reşit Güngör Kalkan'a Kur'an okuma gerekçelerini sorduk

Ruhu kamçılandıkça Kuran okuyor

Gündelik hayatınızda Kur’an’ı hangi sıklıkta okursunuz? Kur’an okuduğunuz belirli bir vakit var mı?

Açıkçası belirli bir vakitten ziyade, ihtiyaç hissettiğim, merak duyduğum, içsel mekanizmamı harekete getirme arzusunun ruhumu yoğun olarak kamçıladığı zamanlarda okuduğumu belirtebilirim. Doğrusu, ilk gençlik yıllarımdaki katı politik ortamın dikte ettiği ‘okusana kardeşim’ zorlayıcılığının kolaycılığıyla birlikte, bıktıran tarafını çok oldu bırakalı.

Eserlerinizi Kur’an nasıl etkiler, etkiler mi?

Her şeyden önce yazdıklarım dolayısıyla hesaba çekileceğimi düşünerek yazma gayretinde olan biriyim. Fakat Kur’an merkezli yazma eyleminden ziyade otokontrol diyebileceğimiz bir ağırlık noktası itibarıyla yazıyorum. Yani yapılanların, yazılanların Kur’an dolayısıyla bir karşılığını beklemekten fazla, ayine olmasını düşünerek yazıyorum. 

Muhammediye‘Edebiyatımızda Kur’an deyince hangi ürünler - eserler akla gelir?

Naatları, münacatları öncelikle sayabiliriz. Muhammediyeler elbette unutulmaz. Aynı şekilde menkıbeler, kıssalar, siyer ve tefsir bahis konusu edilebilir. Özellikle siyer konusunda hassasiyet sahibi olduğumu belirtmeliyim. Türkçede yayınlanan siyer kitaplarının tamamına yakınını büyük bir merak ve titizlikle okuduğumu belirtmeliyim.

Kimin Kur’an okuyuşunu beğeniyorsunuz?

Elbette Abdussamed Abdulbasit.

Sizi etkileyen bir ayet var mı, söyler misiniz?

Ve iza kiyle lehüm la tüfsidu fil erdi kalu innema nahnü muslihun...

Onlara: Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, “Biz ancak ıslah edicileriz” derler.

(Bakara Suresi, 11. Ayet)

Teşekkür ederiz.

Eyvallah, ben teşekkür ederim.

 

 

Mustafa Celep sordu

Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2011 Çarşamba 12:48 Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2011, 22:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Eryiğit
İbrahim Eryiğit - 11 yıl Önce

Bu, kısa ama içten ve derinlikli söyleşi için Reşit Güngör Kalkan'a ve Mustafa Celep'e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Selam ve dualarımla...

Harun Akdere
Harun Akdere - 11 yıl Önce

Reşit Güngör Kalkan'ı tanıyanlar ne kadar samimi, mütevazi bir aydın olduğunu bilirler. Edebiyat onun için kırmak değil, yeşertmektir. Gönlü engin bir yazarın yazdığı denemeleri yıllardır okuyorum ve iyimserlikle doluyor kalbim. Teşekkür ediyorum.

Halil Karahan
Halil Karahan - 11 yıl Önce

Onu bunu bilmem ama Reşit Güngör'ün nefis Türkçesine hayran kaldım. Güzel ve özenli denemeler yazıyor. İsmet Özel çalışması da öyleydi bence. İyi çalışmalar.

Mustafa KIRMAZ
Mustafa KIRMAZ - 11 yıl Önce

Denemeci Reşit Güngör'ün yazdıkları Türkçe adına önemli bence. Güzel bir dil zenginliği, üslupta öyle. deneme kitaplarını bir solukta okumuştum. Tanışmak henüz kısmet olmadı. Kalemine sağlık.

banner19

banner36