Rahatsızız, talebimiz var!

Hukuksuz başörtüsü yasağına bir tepki de Afyon'dan geldi! Direnişçilerden Büşra Ceylan'la konuştuk.

Rahatsızız, talebimiz var!

Bayram vesilesiyle bir çocukluk arkadaşımla görüşmüştüm. Bayağı hasret giderdik, ayrı kaldığımız süre içerisinde yaptıklarımızdan bahsettik. Laf arasında, Afyon Hak ve Özgürlük Platformu’nun kurulduğunu söyledi bana. Başta başörtüsü yasağı olmak üzere, sistem tarafından dayatılan ve toplum içindeki farklı grupların kaynaşması yerine farklılıklarını daha da körükleyen her yasağa karşı koymak düşüncesiyle çıkmışlar yola. İki haftada bir düzenli olarak eylem yapıyorlarmış. Arkadaşım bunu söyleyince sevindim;‘’Maşallah!’’ dedim. Hemen onlarla irtibata geçmek istediğimi söyledim. O da yardımcı oldu ve platformun kurucularından Büşra Ceylan’la konuştuk.

Bu platformu oluşturmakla neyi hedeflediniz?

Başta başörtüsü yasağı olmak üzere tüm hak ve özgürlük ihlallerine karşı durmak sesimizi yükseltmek için kuruldu platformumuz. Zaten direnişler sekiz ilde uzun zamandır sürdürülüyordu. Bizde Afyonkarahisar olarak bu halkaya dâhil olmak istedik. Ve en son da Bursa dâhil oldu ve sayımız ona yükseldi.

Sesinizi duyurabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Sesimiz duyurabileceğimizi düşünüyoruz. Çünkü Afyon genel olarak kendi halinde bir şehir ve böyle eylemlerin olması ses getirir ve getirdi de... Tabi bunda basının özellikle özgür ve tarafsız basının rolü çok büyük.

 Eylemler ne zamana kadar sürecek?

Bu konuda çok ütopik cevaplar vermek istemiyoruz ama amacımız sadece başörtüsü   yasağının kalkması için eylem yapmak değil. Başörtüsü yasağı bugün kalksa bile bu ülkede hala farklı etnik gruplar üzerinde baskı varsa, inanç özgürlüğü tam olarak sağlanamıyorsa, sadece asker değil yargı da 'cunta'laşmışsa, ve en önemlisi 12 Eylül darbe anayasası hala yürürlükteyse eylemlerimize devam edeceğiz.

Bu sorun sadece başörtülülerin değil!

Eylemlerinize kimler katılıyor? Size destek veren kuruluşlar var mı?

Destek veren kuruluşlar var. Anadolu Gençlik Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Memur-sen, Eğitim Bir Sen, Gönül-der... Ancak bağımsız katılım daha fazla özellikle üniversite öğrencilerinden başı açık-kapalı, erkek-bayan.. Özellikle bunu daha fazla önemsiyoruz çünkü bu sorun artık sadece başörtülülerin sorunu olmaktan çıkıp insani platforma taşınmalı. Her kesimden insan bu yasağa hep bir ağızdan karşı çıkarsa çözüm o zaman gelecektir inşallah.

Afyon halkı bu eylemlere nasıl bakıyor, ne tür tepkiler alıyorsunuz?

Halktan güzel tepkilerde alıyoruz çok şükür ama bu eylemleri gereksiz görenler de var. Gereksiz görenler olduğu gibi bizi ve eylemlerimizi rejim tehlikesi olarak görenler bile var. Her fikirle muhatap oluyoruz yani… Aslında halkın tamamına yakını bu yasaktan rahatsız ama iş 'hak talep etmeye' gelince herkes geri çekiliyor. Özellikle Müslümanların bu pasifliklerini atıp biraz seslerini yükseltmeleri gerektiğine inanıyoruz. Halk da inşallah yavaş yavaş bizi kabullenecektir. :)

Yasak, beyinlerimize işlemiş!

Yaptığınız eylemlerin okulunuzda bir etkisini görüyor musunuz? Arkadaşlarınızın ve hocalarınızın bu gayretinize bakışları nasıl?

Elbette eylemler okuldaki gündemimizi etkiledi. Arkadaşlarımızın bir kısmı zaten eylemlere katılıyorlar, bir kısmı uzaktan tebrik etmekle yetiniyor, bir kısmı gereksiz görüyor, bir kısmı zaten yasağı savunuyor!... Ama bizim şöyle bir sıkıntımız var. Bizim dönemimiz zaten yasağı kabullenmiş bir şekilde okullara başladığı için onları eylem yapmak konusunda ikna etmemiz bayağı zor oluyor. Yasak beyinlerimize işlemiş. Hatta birçoğu (başörtülüler de dâhil) yasak olarak bile görmüyor ve geneli bu sorunun çözümü konusunda umutsuz. Hocalara gelince; tebrik edenler de oldu ama genel olarak pek iyi tepkiler almadık. Direkt olarak değil ama arkadaşlarımızla bize uyarılar gönderen hocalarımız var.

Başörtüsü yasağı duygusal bir takıntıdır!

 Sizce başörtüsü  yasağının asıl sebebi nedir?

Yasağın sebebi çok daha öncelere dayanıyor tabi ki. Bu, kılık kıyafet devrimiyle başlayan bir süreç esasında… Kıyafet devrimi sonrası başı açık, mini etekli kadınları modern; tesettürlü kadınları ise yobaz olarak nitelendiren diktanın savunucuları, daha sonrasında üniversitelerde başörtüsü yasağı getirecek ve bu yasak ilerleyerek tüm kamu kuruluşlarının kuşatacaktır. Türkiye'de farklı olanlara karşı asimilasyon politikası her zaman sürdürülmüştür. Dindar Müslümanlara karşı uygulanan ise başta 'başörtüsü yasağı' olmuştur. Esasında; başörtülü bir bayanla aynı fikirlere sahip bir erkeğin, özgürce okuyabilmesi ise, sistemin hala cevap veremediği, içinden çıkamadığı bir durumdur. Buradan da anlıyoruz ki aslında başörtüsü yasağı bir ideoloji sorunu değil, psikolojik-duygusal bir takıntıdır. 

Yasaktan özgürlüğe ulaşmada, yapmış olduğunuz eylemleri nereye koyuyorsunuz?

Klasik bir cevap olacak ama yaptığımız; Hz. İbrahim'e su taşıyan güvercinin yaptığından fazla bir şey değil. Yasak tüm acımasızlığıyla yıllardır devam ediyor. Birileri bizim en temel haklarımız elimizden alıyor. Bizim yaptığımız ise elimizden alınan bu 'haklar'ı yeniden talep etmek. Sistemden bize ait olmayan bir şey istiyor değiliz sadece kendi haklarımızı istiyoruz. Ve bu tür eylemlerin de haklar konusunda hem halkın bilincini ve farkındalığını uyandırmak hem de sisteme uyarılar yapmak için gerekli olduğunu düşünüyoruz. Mademki karanlık aydınlığın yokluğudur. O zaman biz ışık üretirsek şüphesiz ki zulmet sona erecektir.

 Son olarak, söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Başörtüsü yasağının çözümü elbette ki sadece eylemler olmayacaktır. Ancak bizler bu uğurda sesini yükselten, zulmün her türlüsüne karşı koyan, belirli bir zümrenin diğer zümrenin haklarını çiğnemesine engel olan, kısacası gücünü zulümden alan her türlü düzene hak adına karşı koyan kimseler olabilirsek ne mutlu bizlere! Bu direnişimizde bizlere kendimizi anlatabilme fırsatı veren ‘’dunyabizim’’e de teşekkürü borç biliriz. Dünya bizim! Onu adaletle koruyalım!

 

Şeyma Derbeder sordu.

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2009 Cuma 17:54 Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2009, 10:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Düzgün
Ahmet Düzgün - 11 yıl Önce

Afyon'da bu eylemi yapan,katılan tüm müslümanlardan Rabbimiz razı olsun.Yaptıkları müslüman camianın üzerinden ataleti atarak uyanmasına vesile olur insallah.Unutulmamalıki dünyayı değiştirmek isteyen kendi nefsinden başlamak zorunda.Tevhid,Adalet,Özgürlük talepleri ile yola çıkanları önemsiyoruz.

bilal yakar
bilal yakar - 11 yıl Önce

kutluyoruz sizi bu ulvi yolculuğunuza çıkarken .allah yar ve yardımcınız olsun.sonuna kadar destekliyoruz.dualarımız sizlerle

hümeyra çolaker
hümeyra çolaker - 11 yıl Önce

zulüm olması gerekeni yerine koymamaktır demiş İslamoğlu...işte bu başörtüsü yasağı zülum değil de ney?!!!!!!!! bu hareketi çok beğeniyorum ve tebrik ediyorum,rumuz: şeymanın yukarıda bahsettiği çocukluk arkadaşı:D

Meliha Özdemir
Meliha Özdemir - 11 yıl Önce

Aferin Kızlarım. Sizi tebrik ederim.

TUĞÇE EKİZ
TUĞÇE EKİZ - 11 yıl Önce

KEŞKE BİZLERDE KATILABİLSEK.. SONUÇTA HEPİMİZİN DAVASI BU.. SEYMA ABLA GERCEKTEN SENİ TEBRİK EDERİM...

banner26