Prizren'de AKEA ne yapıyor, Ramazan nasıl?

Kosova’da gençlik, kültür ve eğitime kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren AKEA derneğinin Prizren Şubesi Başkanı Ilir Gashi ile konuştuk.

Prizren'de AKEA ne yapıyor, Ramazan nasıl?

 

AKEA, Kosova’da bulunan bir dernek. Dernek bünyesinde eğitimden kültüre, spordan insanî yardıma kadar pek çok alanda çalışmalar yapılıyor. Biz de derneğin kuruluşundan bu yana faaliyette bulunan Prizren Şubesi Başkanı Ilir Gashi’ye derneğin amacını, faaliyetlerini ve yaşadıkları sorunları sorduk.

Öncelikle sizinle başlayalım. Kaç yıldır AKEA derneğindesiniz? Dernekte ne tür görevlerde bulundunuz?

AKEA’nın kuruluşunun ilk gününden bu yana üyeyim derneğe, yani 8 sene oluyor. Eskiden AKEA Kültür Komitesi sorumlusuydum, sonra Eğitim Komitesi sorumlusu oldum ve şimdi de 2 senedir şube başkanlığı görevindeyim.

Kosova’da faaliyet gösteriyor bildiğim kadarı ile AKEA. Kosova’dan da bahsetmekte fayda var. Türkiye’de hâlâ Kosova’nın bağımsız bir ülke olduğu bilinmiyor pek çok kişi tarafından. Yoğun bir etnik ve dinsel çeşitlilik de var Kosova’da. Biraz Kosova’dan bahsedebilir misiniz? Kosova’da kimler yaşıyor, demagojik yapısı nedir?AKEA Prizren Kültür Fuarı

Kosova’da yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor. 2011 yılında yapılan sayıma göre nüfusun %96’sı Müslümandır. Etnik olarak Arnavutlar çoğunluğu oluşturuyor, Sırplar %7, Türkler %1, Boşnaklar, Romanlar ve diğerleri 3%.

AKEA ne zaman kuruldu ve ne tür faaliyetlerde bulunur? Amacı, çizgisi nedir?

AKEA, 2004 yılında Kosova’nın farklı bölgelerinden farklı derneklerin birleşmesiyle kuruldu. Amacımız, sosyal bir dernek olduğumuz için, Kosova halkının hizmetinde olmak. Kültürümüzü, geleneklerimizi, dine karşı duyarlığımızı yitirmemek. Globalleşme ve entegrasyon döneminde kendi değerlerimizi korumak ve aynı zamanda temel ilkemiz olan evrenselliği iyi benimsemek.

Siz Prizren’de bulunuyorsunuz. Prizren Kosova’nın neresine düşer? AKEA’nın Prizren’deki faaliyetleri nelerdir?

Prizren, Kosova’nın güney kısmında bulunur. Ülkenin ikinci büyük şehri. AKEA, faaliyetlerini, organizasyonlarını, kültür, eğitim, öğretim, çevre duyarlılığı, spor, insanî yardımlaşma alanlarında yapmaktadır. Bu da halkın değişik kesimlerine hitap ettiğimizi, AKEA’nın günümüz ihtiyaçlarını az da olsa gidermekte olan bir dernek olduğunu göstermektedir.

İstanbul bizim de 500 senelik başkentimizdi

AKEA’nın başka nerelerde şubeleri var?  Türkiye ile de ortak bazı faaliyetlerde bulunuyorsunuz sanırım, bunlardan da bahsedebilir misiniz?

AKEA’nın ülke genelinde birkaç şubesi vardır. Merkezi Priştina’da olup, Prizren dâhil toplam 13 şehirde şubemiz bulunmakta veya şube açılışı aşamasındayız. Türkiye ile çok iyi ilişkilerimiz var. Türkiye’deki kardeşlerimizden tecrübe ve bilgi edinmeye çalışıyoruz. Ne de olsa İstanbul bizim de 500 senelik başkentimizdi.

Ortak faaliyetlerimizi ağırlıklı olarak TİKA ve İHH gibi kuruluşlarla yapmaktayız. TİKA ile kültür faaliyetleri (kitap basımı, sempozyumlar vs… Mesela Aliya İzzetbegoviç’in kitabı ve sempozyumu), İHH ile da insanî yardım faaliyetleri alanında işbirliği yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca Türkiye’den birçok aydın, yazar veya düşünür bizim misafirimiz oldu. Kosova’daki resmî temasları esnasında derneğimizi de ziyaret eden T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sonra Mustafa Özel, Mustafa İslamoğlu, Abdullah Yıldız gibi ünlü şahıslar ve çok sayıda akademisyen, gazeteci ve farklı belediyelerden gelen yönetici ile beraber olma şerefini yaşadık.

Özellikle gençlerle ilgili yaptığınız faaliyetler nelerdir? Etkinliklerinizin hitap ettiği kitle daha çok kimlerden oluşur?

AKEA Prizren Çevre FaaliyetleriAKEA’nin Gençlik Komitesi tarafından birçok faaliyet sürdürülmekte. Bunlardan ilköğretim okulları öğrencileri ile yapılan ‘çevre bilgi yarışması’, her ay Prizren’in bütün liselerinde dağıtılan ‘gençlik mesajı’ broşürü, bayram namazı çıkısı camiden çıkan çocuklara ‘bayram hediyesi’ verilmesi, lise ve üniversite sınavlarına hazırlama, haftalık sohbetler, sportif etkinlikler, geziler vs. gibi faaliyetler üye olan gençlerimizin aktif olmalarını sağlıyor ve diğer gençlerin de ilgisini çekiyor.

Etkinliklerinize, faaliyetlerinize ilgi nasıl?

Etkinliklerimiz farklı alanlarda hayata geçtiği için şüphesiz ki sadece belli bir kesime hitap etmediği gibi, bunların bütün vatandaşların ilgisini çekmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu anlamda, yaptığımız faaliyetlerde katılım bizim açımızdan memnun edicidir. Her faaliyet sonunda farklı insanlardan tebrikler alıyoruz, bazen eleştiri de... Bu bizim motivasyonumuzu artırmakla beraber, sorumluluk bilincinin daha da yerleşmesine de teşvik ediyor. Çünkü faaliyetlerimiz insanlarımız tarafından takip ediliyor, bu da bizim en iyisini yapmamızı gerektiriyor.

Üç dilde kitap fuarı

Dernek olarak yayıncılıkla, kitapla olan ilişkiniz nasıl? Okuma programları düzenliyor musunuz?  Ya da bu alanda herhangi bir etkinlik…

AKEA Prizren Şubesi olarak kitapla ilgili en büyük faaliyetimiz “Prizren Kitap Fuarı”nı düzenlemektir. Kitap fuarı, 2009 yılından itibaren her yıl düzenlenen bir etkinliktir. Edebiyata ve yazıya karşı dikkatimizden ve sevgimizden kaynaklanan bir organizasyondur. Fuarda Arnavutça, Türkçe ve Boşnakça kitaplar bulunmaktadır. Burada farklı dallardan kitaplar mevcuttur. Fuar boyunca her akşam farklı yazarlarla buluşma, şiir programları, kitap veya yayınevi tanıtımları yapılmaktadır.

Bu yılki fuarımızda ayrıca Kosova Meclisi Başkanvekili ve bizim yakın dostumuz olan sn. Enis Kervan’ın Yanova Türkleri adlı kitabının tanıtımını da gerçekleştirdik. Ayrıca fuar dışında da yılda birkaç kitabı tanıtmak artık bizim için alışkanlık haline geldi. Üyelerimize de kitap okuma görevleri veriyoruz ve sonra herkes okuduğunu anlatmaya çalışıyor.

Ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz? Dernek olarak en çok zorlandığınız konu, faaliyet nedir?

Faaliyetler olunca zorluklar da ortaya çıkıyor. En çok zorlandığımız konu, maddî ihtiyaçlarımız. Bu hem nakit hem de envanter olabiliyor. Çünkü derneğimiz ağırlıklı olarak kendi üyelerimizin katkısıyla ayakta kalıyor. Bazı etkinliklerde sponsor arayışına giriyoruz ve bu her zaman sonuç vermiyor. Şehir esnafından gördüğümüz destek mutluluk verici ama ekonomik kriz de herkesi etkiliyor haliyle... Bunun için şehir merkezinden civardaki köylere istediğimiz kadar etkinlik düzenleyemiyoruz ve bu da kendimizi tanıtmak bakımından bariyer olarak karşımıza çıkıyor.

Kardeşliğimizi, değerlerimizi daha fazla anlatmak lazım. Özellikle farklı bölgelerde 50 senelik komünizmin etkisiyle İslam ve Türk kültürüne soğuk bakan insanlar var. Bizim de, her fırsat bulduğumuzda insanlara “Bütün müminler kardeştir” ilahî ilkesini anlatmayı kendimize görev olarak kabul ettiğimizi ifade etmek istiyorum.

Ramazan’da fuar da var futbol turnuvası da!

Ramazan ayındayız. Kosova’da, Prizren’de Ramazan nasıl geçer? Neler yapılır? Dernek olarak Ramazan’a özel etkinlikleriniz oluyor mu?AKEA Prizren Kültür Fuarı

Ramazan Prizren’de farklı tabii. Burada dinin ve geleneğin etkisi daha büyük. Dernek olarak Ramazan’da birkaç etkinlik düzenliyoruz. Bunları şöyle sıralayabilirim:

Kültür Fuarı, 2007 yılından itibaren düzenlenen ve geleneksel yiyecek, içecek ve giyeceklerin satıldığı, değişik sergilerin yapıldığı, tarihî Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nda Ramazan boyunca her gece insanların gelip güzel vakit geçirdiği bir organizasyon.

İftar organizasyonları, esnafımızın maddi desteğiyle farklı köylerde ve yerleşim merkezlerinde hemen her gece yapılan organizasyonlardır. Burada insanlar ile tanışmak, onlara davet yapmak ve düşüncelerimizi anlatmak bizim açımızdan önemli bir fırsat.

Bir de Ramazan sepeti hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın verdiği en az 5 avro karşılığında, bizler temel ihtiyaçları karşılayacak sepetler dolduruyoruz ve bunları listelerimizde bulunan ekonomik açıdan zayıf olan ailelere, yetimlere veya engelliler kuruluşlarına gönderiyoruz.

Ramazan Futbol Turnuvası, yoğun ilgi gören bir etkinlik. Buradan elde edilen gelir de yoksul ailelere dağıtılmaktadır.

Kermes, eşya satan esnafımızın gönüllü olarak bağışladığı ve bizim o eşyaları çok ucuz fiyatlara sattığımız Ramazan’a özel olan bir faaliyettir. Elde edilen gelirler de muhtaç olan kişi ve kuruluşlara verilmektedir.

İleriye yönelik planlarınız neler? Neleri hedefliyor, neler yapmak istiyorsunuz?

Planlarımız arasında Kosova genelinde şubelerimizin açılması, diğer ülkelerdeki kardeşlerimizle irtibatlarımızı güçlendirmek ve hep beraber gerek Kosova gerek ümmet için yararlı olmaya çalışmak var. Bizim gençlik bazında iyi bir potansiyelimiz var. Gençlerimizin eğitimi bizim için öncelik teşkil ediyor. Onların kaliteli bir eğitime tâbi tutulmasının, amaçlarımızı hayata geçirmeye, iyi bir toplum haline gelmeye ve kültürümüzü yaşatmaya vesile olacağına inanıyoruz. Dolayısıyla Türkiye’deki gençlik dernekleri, üniversitelerin, bize bu konuda yardımcı olurlarsa, sadece Kosova’ya değil, bütün bölgeye yararlı olacaklarını düşünüyoruz. Bu anlamda sizin aracılığınızla da herkese bu konuyu duyurmak istedik.

Son olarak, şunu söylemezsem olmaz dediğiniz bir şey var mı?

Biz mümkün olduğu kadar doğruluğun, adaletin, iyiliğin, kardeşliğin ve birlik-beraberliğin toplumumuzda ilelebet yaşaması için zamanımızdan, maddiyattan fedakârlık yapmaya çalışıyoruz. Kur’an’da “Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir” (Ali İmran 104) şeklinde bahsedilen topluluk olabilmeyi Allah hepimize nasip eylesin.

Ayrıca siz bir medya kuruluşu olarak bizimle ilgilendiğiniz için, faaliyetlerimizi anlamaya ve anlatmaya çalıştığınız için şahsım ve derneğimiz AKEA adına can u gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Size çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

Görkem Evci konuştu

Yayın Tarihi: 15 Ağustos 2012 Çarşamba 02:31 Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2012, 12:48
banner25
YORUM EKLE

banner26