banner17

Özel FM'de 'iyi şeyler' oluyor!

Özel FM'den enerjisi bitmeyen ağabeyimiz Mehmet Kâmil Gelgör ile 'İyi Şeyler' programını konuştuk.

Özel FM'de 'iyi şeyler' oluyor!

Yakında 100. programını yapacak olan ‘İyi Şeyler’ radyo programını, Özel Fm’de Mehmet Kâmil Gelgör hazırlayıp sunuyor. Radyo yayıncılığında sahici şeyler söyleme derdindeki ağabeyimizle, ‘İyi Şeyler’i, Özel Fm’i, radyoculuğu, konuk ettiği özel isimleri konuştuk. Ayrıca vizyonunu da görme şansına eriştik bu röportajla hem Özel Fm’in, hem de Mehmet Kâmil Gelgör’ün…

Mehmet Kâmil Gelgör - 'İyi Şeyler' programı fragmanı

Kendi programcılık serüveninizden bahseder misiniz biraz? Nerde, ne zaman başladınız program yapmaya?

İki yıl önce Özel Fm yayın kurulundan radyoda haftalık program yapma teklifi aldım. O zaman henüz yeni binasına taşınmamıştı radyomuz. Vakit kurban bayramı arefesiydi ve malum, böylesi kıymetli zamanlarda her vakit iyi ve doğru işler yapan insanlar ve organizasyonlar vardır. Kurbana özel gündemle her gün bir STK’yı misafir ettik. Doğrusu böyle bir hızlı giriş ile radyoculuk stajımız da başlamış oldu.

Mehmet Kâmil Gelgör, İyi Şeyler, Özel Fm
(+)

‘İyi Şeyler’ programını yapma isteğiniz nasıl doğdu?

Yine bir iyilik projesi olan ve isminin kamuoyunda duyulmaması için özel çaba gösterdiğimiz Gönül Kuşağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin 2000 yılından beri yönetim kurulunda bulunuyordum. Gönül Kuşağı Derneğimiz, yardımlaşma ve infak duygularınının riyaya kaçmaması ile hayrı çoğaltma arasında ince bir çizgi yakalayan harika bir organizasyondur. Gerçek ihtiyaç sahiplerini bulur ve onlara düzenli periyotlarla erzak yardımı yapar. Çoğu zaman medyanın haber yapmak için ısrarlı taleplerini ilkelerimizi göstererek geri çeviriyorduk. Ancak bir gün Kanal 7’yi ve meşhur ‘ancorhman’ini aramıştım, “bak ülkede ‘iyi şeyler’ de oluyor, millete moral vermek istiyorsan işte sana haber değeri olan zımba gibi bir çalışma” diye. Ama aradan günler geçti, duvardan ses var, ana haber sunucusundan çıt yok. Böyle bir ukde kaldı içimde. “Bir gün bu ülkede ve tüm yeryüzünde ne kadar doğru ve iyi proje varsa bunlar millete anlatılmalı ve maruf çoğaltılmalı” dedim kendi kendime.Mehmet Kâmil Gelgör, İyi Şeyler, Özel Fm

Programınızın adı neden ‘İyi Şeyler’?

İşte tam burada böyle bir program teklifi gelince “bunun bir adı olmalı” dedi arkadaşlarımız. Program fragmanımızda yer alan yolculuk metaforunu kullanmak istedim önce. Daha sonra bir müslüman olarak ana görevimizin inanmak/güvenmek  ve hemen ardından salih/iyi eylemler yapmak olduğunu, iyiyi, güzeli doğruyu yaymak ve kötülüklerden sakındırmak/uyarmak olduğunu düşündüm. Modern yaşamın ruha ihanet ettiği, her şeyi bir fiyata ve istatistiğe dönüştürdüğü malum. O halde bu zinciri kıranları, doğru ve salih amel işleyenleri tanıtmaya çalışarak “iyi şeyler”i çoğaltmalıyız diye düşündük ve adını böylece koymuş olduk.

‘İyi Şeyler’ programının gündemi genel itibariyle nedir?

Yaşadığımız ve tanıklıkta bulunduğumuz zaman ve mekânlarda doğru ve iyi şeyleri tanımaya ve tanıtmaya gayret ediyoruz. Gündemimizi genel olarak ikiye ayırmamız mümkün. Biri tüm zamanların gündemi ve günceli olan konular. Kitabımızın ve onu bize getiren efendimizin mesajının doğru anlaşılması ile ilgili çaba içinde olanları misafir etmeye çalışıyoruz. İyilik faaliyetlerini kurumsallaştıran STK temsilcileri de sık sık konuğumuz olurlar. Bir de anın vacibine denk düşen işleri yapanları davet ederiz. Buna bir örnek olarak “Rotamız Filistin-Yükümüz İnsani Yardım”/Gazze Özgürlük Konvoyu organizatör ve katılımcılarını ağırlamamızı örnek verebiliriz.

Mehmet Kâmil Gelgör, İyi Şeyler, Özel FmBu programı bundan sonra dinleyecek olanlar nasıl bir maddi ve manevi dünyayla karşılaşacaklar?

Asıl olanın iyilik olduğunu, kötülüğün ise arızî/geçici olduğu mesajını vermeye çalışıyoruz. Dinleyici hafızasında program bittiğinde hayata dair ümit etmesi gereken daha birçok şeyin var olduğunu ve bunlara destek olunması gerektiğini hedefliyoruz. Bazen hedef dinleyicimiz anne babalar olurken bazen direkt gençlere sesleniyoruz. Muhatabımızın dilini anlamaya çalışıyoruz. Bu, program konuğumuz için de geçerli. Onu iyi dinlemeye, anlamaya ve dinleyicilerimiz adına sorular sormaya çalışıyoruz. Eğer insicam bozulacak ise pek müdahale etmeyi uygun görmüyorum doğrusu.

Peki, programınızda şimdiye kadar yaptığınız çalışmalar dışında başka ne tür çalışmalarınız var? Projeleriniz var mı ileriye dönük?

Bu kurumlar ve hayır çalışmaları arasında köprüler oluşturmaya vesile olmak isterim doğrusu. Bir yerde Allah için, kullarının maslahatı için doğru ve güzel bir şey yapılıyorsa bundan herkesin haberdar olmasını isterim.

Bir de ayda bir yaptığımız dergi okumaları var. O ayın elimize ulaşan (ki şimdilik elli civarında) periyodik yayınlarını bir taramadan geçirip kendi kriterlerimize göre bir seçki oluşturuyoruz. Bu vesile ile camianın gündemine vakıf olma imkânı elde ediyoruz. Mesela geçen ay Mavi Marmara’yı gündemine alan, bilhassa kapağına taşıyan dergilere öncelik vererek bir okuma ve analiz yapmaya çalıştık. Enteresandır, bazı aylar dergi editörlerinin birbirlerinden habersiz bir şekilde aynı konuyu gündem yaptıklarını, hatta neredeyse kapaklarını bile –kopyalanmışçasına- ortak oluşturduklarını görebiliyoruz. Tabii bunda İslamî hassasiyeti olan dergi yönetimlerinin aynı gündemi ortak yaşadıklarını unutmamak lazım. Ramazan, kurban gibi…

Mehmet Kâmil Gelgör, İyi Şeyler, Özel Fm
(+)

Programınızda ağırladığınız konukları nasıl seçiyorsunuz?

Onlarca misafirimizle canlı veya bant kaydı şeklinde görüşmeler yaptık. Konuklarımızı kendi alanında doğru ve iyi projeler yapanlardan seçmeye özen gösteriyoruz. Bazen bir dernek/vakıf yöneticisi, bazen yazar, bazen de araştırmacı veya bir seyyahı ağırlıyoruz. Aziz kitabımızın doğru anlaşılıp hayata uygulanması yolundaki değerli uzmanları stüdyolarımızda sıkça görmek mümkün, elhamdülillah. İlk anda aklıma gelenlerden birkaçını sayabilirim:

İHH, Aziz Mahmud Hüdai Derneği, Mazlumder, Deniz Feneri, Kimse Yok mu, Genç Gönüller, Mirasımız-der, Kalemder, İhyader, Kur'an'ı Anlama Platformu (www.kuranianlamaplatformu.com), Kur’an’ın Anlamıyla Buluşma Platformu (http://www.kuranimiz.net), Duran Kömürcü, Doç. Dr. Murat Sülün, İslam Âlimleri Birliği (www.idsb.org), Uluslararası Gençlik Buluşması(www.internationalyouthgathering.net), Mikail(http://www.facebook.com/pages/Mikail/134243523435), Nihat Nasır, ÇEKÜD, GİMDES-Dr. H. Kamil Büyüközer (Helal Gıda Sertifikalaması), Ahmed Kalkan, Abdullah Yıldız, Ramazan Kayan, Asım Gültekin (Dunyabizim.com/Cafcaf mizah dergisi), Hafız Abdullah Demir (Türkiye Kuran-ı Kerim Kıraat Birincisi).

Mehmet Kâmil Gelgör, İyi Şeyler, Özel FmBugüne kadar kaç program yayınladı ‘İyi Şeyler’?

Kasım 2008'den bu yana programımızı her hafta düzenli yapmaya çalıştık. Yakında 100. programımızı yapmış olacağız inşallah.

Yayın felsefenizi birkaç cümleyle özetleseniz…

Bunu isterseniz radyomuzun resmi web sitesinden alıntılayarak özetleyelim ki bu daha hayırlı olur:

“Hamd bizleri bu günlere getiren âlemlerin yaratıcısı Allah’a mahsustur. “Allah'a davet eden ve gerçekten ben müslümanlardanım diyenden daha güzel sözlü kim olabilir.” (Fussilet / 33) Bu ayeti kerimeyi kendine şiar edinen Özel Fm, 1995 yılında popüler kimlikten uzak, müslümanlar arasında kardeşçe duyguları yeniden canlandırmak, onların üzerine farz-ı ayn olan ilimleri öğretmek ve beraberliklerini sağlamak üzere yayın hayatına başlamıştır.

Bir yolculuk ki; Allah (cc)’ın ol emriyle hayat bulanın (Hz. Âdem) varisi olarak binlerce yıl sonrasında da aynı istikamette gitmenin endişesini taşımak...

Bir yolculuk ki; her bahar önündeki bir çiçeği fark edebilmek...

Ve bir yolculuk ki; toprağın üzerinden toprağın altına temel atabilmek...

“Şüphe yok ki son gidiş Rabb’inedir.” (Necm / 42)

Mehmet Kâmil Gelgör, İyi Şeyler, Özel Fm
(+)

Neden Özel Fm? Daha doğrusu Özel Fm'in diğer radyolardan farkı nedir?

Şu sebepten Özel Fm: Yaşadığımız bu demde her gün farklı bir muhalif rüzgâr esiyor. Bu rüzgâr kökleriyle toprağa sıkıca tutunamayanları önüne katıp sürüklüyor. Bizim medyamız diyebileceğimiz kuruluşlara şöyle bir bakın. Önce kuruluş manifestolarını bir okuyun, bir de şimdi geldikleri noktaya. O zaman bu sorunun cevabı da kendiliğinden verilmiş olacak.

Özel Fm ,ciddi yayın ilkeleri olan bir kuruluş. Genel çerçeve olarak dinin sahih bir şekilde anlaşılması için yayın yapan özenli bir çizgisi, misyonu var. Bu anlamda seçici olmaya gayret ve devam ediyor.

Ve bir cümleyi de sıkça tekrarlıyor: “Daha söyleyecek çok sözümüz var!”

Mehmet Kâmil Gelgör, İyi Şeyler, Özel Fm

Ebru Keskin sordu

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2010, 16:39
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
kübra
kübra - 9 yıl Önce

1994 radyo dinliyorum ismi özel fm çok beğeniyorum hakikaten güzel sonraları ne oluyor .özel fm kapanıyor.2010senesi duydumki özel fm var yine.içerigini gördügümde aynı ,seviniyorum .Allah yardımcınız olsun

banner19

banner13

banner20