Özel FM ümmetin sesi olma çabasında

Özel FM, ümmetin derdiyle dertlenen ve ümmet bilinci ile yayın yapma gayretinde olan bir radyo... Ahmed Öztürk, yayın hayatının 19. yılına giren Özel FM'in Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Taha ile radyoyu ve yayın prensiplerini konuştu.

Özel FM ümmetin sesi olma çabasında

Müslümanca yayın yapma gayretinde olan medya kuruluşlarımızdan biri olan ve gündemin dayattıklarına pek iltifat etmeyen bir radyo Özel FM. İstanbul'da 103.2 frekansında yayın yapan Özel FM, yeni yeni Anadolu coğrafyasına da yayın yapmaya başladı. Yayınladığı programlar ve çaldığı ezgilerle “bizim radyomuz” şeklinde anılmayı çokça hak eden radyonun Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Taha ile, bugünlerde 19. yaşını idrak eden Özel Fm'i konuştuk.

Özel FM hangi amaçlarla yayın hayatına başladı?

Hamd bizleri bu günlere getiren âlemlerin yaratıcısı Allah’a mahsustur. “Allah'a davet eden ve gerçekten ben Müslümanlardanım diyenden daha güzel sözlü kim olabilir.” (Fussilet / 33) Bu ayeti kerimeYİ kendine şiar edinen radyomuz Özel FM, 1995 yılında yayın hayatına popüler kimlikten uzak, Müslümanlar arasında kardeşçe duyguları yeniden canlandırmak, onların üzerine farz-ı ayn olan ilimleri öğretmek ve beraberliklerini sağlamak üzere yayın hayatına başladı.

Özel FM'i diğer radyolardan (buna Müslüman duyarlığı ile yayın yapan diğer radyolar da dahil) ayıran hususiyetleri neler?

Şöyle diyelim: İlim olmadan iman olmaz, iman olmadan da amel olmaz. Kardeşlik hukuku, ümmet bilinci, vahdeti oluşturmak... Temelde bu 3 husus ile; devamında ise İslam ümmetinin dertleriyle yani; ilim, ahlak, edep, huzur, mutluluk, ferah, basiret, direniş, mazlum... başlıklarıyla ifade edebileceğimiz konularla ilgileniyoruz, hem yaşadığımız bu toplum, hem de İslam coğrafyası bazında.

Yayınlarınızda müziğe mi, yoksa programlara mı daha öncelikli yer veriyorsunuz?

Yayınlarımızda müzik ve sohbet genellikle orantılıdır. Türkiye'de yayınlarının yüzde 90'nında ezgi ve marş çalan tek radyoyuz. Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Arapça, Farsça, Hince, Malayca, Boşnakça, İngilizce, Almanca, Portekizce, Rusça ve bazı Afrika dillerince söylenen, içinde Müslümanca sözler barındıran eserler yayınlıyoruz. Sadece ezgi ve marşlar değil, ilahi, halk müziği ve enstrumantal eserler de müzik yayınlarımıza dahil...

Mesaj verme kaygısı neticesinde zaman zaman seviyesizliğe kayıldığına şahit oluyoruz. Siz bu durumdan nasıl uzak duruyorsunuz?

Amacımız İslami ilimleri sahih kaynaklara dayandırarak Ehl-i Sünnet inancının temel esaslarını yaşadığımız topluma, konusunda uzman kişilerce en iyi şekilde aktarmaktır.

Daha söyleyecek çok sözümüz var diyorsunuz mottonuzda. 1995'ten bu yana yayın yapıyorsunuz. Nelere dikkat çektiniz ve bundan sonra, eksik bırakıldığını düşündüğünüz ve dile getirmek istediğiniz neler var?

1443 sene önce Hz. Peygamber (s.a.v) Mekke şirk toplumuna geldiğinde, onların dikkatini bir konuda çokça çekti. Bu dikkatlerini çektiği şey; kıyamete kadar da önce müşrik ve kafirlerin, sonra iman edip salih amel işleyen Müslümanların yegane sözü olan “La ilahe illallah Muhammedü'r Rasulullah” kelime-i tayyibesidir. Yaşadığımız asırda elimizdeki imkanlarla bu söze dikkat çekmek ve bir kez daha hatırlatmak üzere yayınlarımıza devam ediyoruz.

Popüler kültür ve ilgilerden uzak durma gayretindesiniz. Bu, reytingi çok önemsemediğiniz anlamına da geliyor mu? Dinlenme oranlarınız ne durumda?

Konuşmamızda bahsettiğim gibi, gündemi Allah ve Rasûlü'ne bırakan, ilkelerini Kur'an-ı Kerim ve sünnet-i seniyyeye dayandıran bir kurum olduğumuz için, reyting kaygısı taşımamaktayız. Ama ümmetin meselelerini gündeminden uzak tutmayan bir yayın da izlemekteyiz.

19 yılı bitmek üzere olan bir radyo olmak kolay bir durum değil. Türkiye'nin değişik dönemlerinde farklı baskıcı politikalardan nasibini en ağır bir şekilde 2 yıl kapatılarak alan bir radyoyuz. Ama hiç bir zaman bulunduğumuz devire göre hareket etmedik. Yani ilkelerimizden taviz vermedik. Mesela bizim reklamlarımızda aldatıcılık, yanıltıcılık olmaz. Hani gözden kaçan bir durum olursa ne pahasına olursa olsun o hatayı düzeltiriz.

Kadın programcımız yok ve kadın sesiyle reklam yayınlamıyoruz. Finans ve banka reklamları da yapmıyoruz. Kapital düzene hizmet eden emperyalist firmaların reklamlarını yapmıyoruz. Daha açık bir ifadeyle, ahiret günü hesabını verebileceğimiz işler yapmaya çalışıyoruz. Herhangi bir cemaat veya bir gruba bağlı olmayan radyomuz, kurulduğundan beri ümmetin sesi olmayı hedeflemekte. Bize gelen telefon, mail ve diğer yollardan gelen mesajlardan anladığımız kadarıyla, dinlenilir bir radyoyuz.

Benim asıl sormam gerektiğini düşündüğünüz ve eklemek istedikleriniz neler var?

Yayınlarımız ağırlıklı olarak kendi alanlarında uzman kişilerin sunumlarıyla ilmi ve akademik sohbetler içermektedir. Mesela radyo programcılarımızı şöyle sınıflandırabiliriz. İlmi sohbetleriyle Ramazan Kayan, Abdullah Yıldız, Mehmet Bakırcı, Ali Küçük, Dr. Şerafettin Kalay, İbrahim Cücük, Dr. Saffet Bakırcı, Ebubekir Yaşa, Nurettin Yıldız, Mahmut Toptaş, Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay, Dr. Ebubekir Sifil, Abdullah Dai, Semih Duman, Abdulhamid Kahraman, Muhammed Emin Yıldırım, Abdullah Parlayan, Prof. Dr. Abdurrahman Ateş, Adnan Şensoy, Kemal Akın, Abdülmetin Balkanlıoğlu, Recep Arslan ve Muhammed Emin Genç radyomuzda programlar yapıyor.

Sağlık programlarıyla Doç. Dr. Ali Akben, Kenan Sakin, Yunus Ersin, Vahit Aytekin, Dr. Abdullah Erkam, Dr. Dinçer Akın; aile ve psikoloji programlarıyla psikiyatr Ramazan Boyacıoğlu, Doç. Dr. Süleyman Karacelil, Süleyman Gülek; tarih, kültür ve sanat programlarıyla Mehmet Kamil, Yakup Paslı, Ümit Sönmez, Muhammed Kalaycı, Nevzat Doğru,Yusuf Üzümcü, Kemal Türmen, Aydın Talay, Seyfullah Kartal; dünya gündemi programlarıyla Servet Nacar, Ahmet Varol; Kur'an talimi programıyla Ali Çatalyürek; çocuk programıyla Halil Tuzan, Serdar Koçak; Arapça eğitim programıyla Salih Zeki Keş radyomuza katkı sağlıyorlar.

Sesli kitap kuşağında ise, Şeyh Muhammed Ali Sabuni'nin kaleme aldığı Ahkam Tefsiri, Mustafa Çelik'in kaleme aldığı Mekarim-i Ahlak, Yusuf Kerimoğlu'nun kaleme aldığı Emanet ve Ehliyet ve Kelimeler-Kavramlar, İbn-i Hacer Askalani'nin kaleme aldığı Fethu'l Bari, İsmail Kaya'nın kaleme aldığı İslam İlmihali, Halid Muhammed Halid'in kaleme aldığı 5 Raşid Halife ve Yeryüzü Yıldızları, İmam Gazali'nin İhya-yı Ulumi'd Din'i, İmam Kurtubi'nin Camii'l Ahkamu'l Kuran'ı, İmam İbn-i Kesir'in kaleme aldığı tefsiri, İmam Nevevi'nin Riyazü's Salihin'i, M.Yusuf Kandehlevi'nin Muhtasar Hayatu's Sahabe'si, yine İmam Nevevi'nin Sahih-i Müslim şerhi El-Minhac'ı, İmam Şatıbi'nin El- İtisam'ı, İmam Tahavi'nin Hadislerle İslam Fıkhı isimli kitabı, İmam Beyhaki'nin El-Adab'ı, Hatib Eş-Şirbini ve İmam Nevevi'nin kaleme aldığı Muğnil Muhtac radyomuzda okunuyor.

 

Ahmed Öztürk konuştu

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 16:19
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah S
Abdullah S - 7 yıl Önce

Hakiakten özel bir rayolculuk yapıyor Özel Fm...Yolunuz açık,dinleyiciniz bol olsun!

mehmet akgöz
mehmet akgöz - 6 yıl Önce

her şeyi ile cok güzel ve özel bir radyo severek ilgi ile ailecek takip ediyoruz allah yolunuzu acık eylesin

HÜSEYİN ÜNER
HÜSEYİN ÜNER - 10 ay Önce

Yaklaşık 7 veya 8 aydır Takip ediyorum hep şüphe ile yaklaştım bu hangi cemaatin acaba dedim dinlesem beni her hangi konuda farklı bir istigamet e sevk edermi ama şunu gôrdüm ALLAHHIMIZI ve RESULULLAH hımızı en iyi anlatan insanlardan oluşuyor bana yakın olsa idiler her gün Sohbetlerine katılmak isterdim ve rica ederdim Dünyaya meyletmesinler Dünya malına tamah etmesinler CENNETTE buluşa bilmeyi ve ALLAHIMIZA YA RABBİM BU KULLARIN Bana İslam'ı en iyi şekilde öğrenmem için çok yardımcı oldular SEN ONLARDAN RAZI OL DİYE BİLMEYİ NASİP ETSİN AMİN

Ertuğrul
Ertuğrul - 1 yıl Önce

İslami radyolar içinde kültürel olarak ikinci çeşitlilik ve bilgi verme açısından en güzel radyo. 1998 den beri dinliyorum. Yolunuz açık olsun.

banner19

banner13

banner26