Orada evlenmek izne tâbi ama izin çıkmıyor

Arakan’da, geçmişindeki 350 yıllık İslam sultanlığından bugünki kan, kıyım ve gözyaşına nasıl gelindi. Burma yönetiminin derdi ne, on yıldır Arakan üzerine çalışan Said Demir'e sorduk.

Orada evlenmek izne tâbi ama izin çıkmıyor

 

Sait DemirSaid Demir, İHH Arakan Koordinatörü. Uzun süredir bölgeye gidip geliyor. Türkiye’deki Müslümanlara uzakları yakın eden isimlerden. Birçok haber sitesi ve gazetenin haber kaynaklarından biri aynı zamanda. Sosyal medyada ve kamuoyunda Arakan bilincinin uyanması için çağrılarda bulundu. Çağrısı ses getirdi. Ayağının tozuyla Arakan bölgesinde olup bitenleri Dünyabizim okurları için anlattı.

Öncelikle, Arakan dünyanın neresine düşer, diye sormak istiyorum. Müslümanların dertlerinden uzak yaşayan bizler için Arakanlılar bizim neyimiz olur sorusunu cevaplar mısınız?

Arakan’a, Hindistan’ın öteki tarafında, Güney Asya’da, Doğu Türkistan’ın hemen altında Myammar’ın işgali altındaki Müslüman toprakları desek doğru olur. Arakan bizim neyimiz olur sorunuza da en güzel cevap bir hadis olur kanaatindeyim. Numan ibni Beşir radıyallahu anhüma'dan rivayet edildiğine göre, Rasülullah salallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” Kısaca söyleyecek olursak Arakanlılar Müslüman vücudunu oluşturan azalardan biridir.

Birkaç hafta önce Arakan’daydınız? Kötü haberler geliyor oralardan. Budistlerin ve oradaki yönetimin Müslüman avına çıktıkları, mescitlere zarar verdikleri ifade ediliyordu. Oradaki ahvali bize anlatır mısınız?Arakan

Arakan’ın başkenti Akyab’dan Maungdav şehrine gitmekte olan 10 Müslüman, Budist fanatiklerce şehit edilince bu durumu protesto etmek için Maungdav şehrindeki merkez camiinde yüzlerce Müslüman toplandı. Bu durumu kendi varlıklarına tehdit gören Budist fanatikler ve Burma polisi Müslümanlara saldırınca yüzlerce Müslüman yaralandı ya da şehit edildi. Burma polisi bu gösteriyi devlete karşı ayaklanma olarak nitelendirdi ve olaya karışan Müslümanların cezalandırılması emri verildi. Budist fanatikler ve Burma polisi Müslüman avına çıktı. Müslüman köy ve kasabalarına baskınlar düzenlemeye başladılar. Çoğu Müslüman köy, suçluları barındırdıkları gerekçesiyle ateşe verildi. Üç yüzün üzerinde Müslüman köy tamamen yakıldı. Cami ve medreseler ateşe verildi, Cuma namazlarında Müslümanların camiye girmemeleri için Budist fanatiklerce kuşatıldı.

Bağımsız insan hakları kuruluşlarına göre 1000 civarı Müslüman bu son olaylarda katledildi. Binlerce Müslüman evlerinden ve köylerinden sürülerek ormanlarda yaşamaya başladı. Binlerce Müslüman, komşu Bangladeş’e sığınmak için teknelerle Naf nehri ve Hint Okyanusu’na açıldı. Bangladeş hükümetinin mültecileri kabul etmemesi sonucu yüzlerce Müslüman nehirde ve okyanusta boğularak öldü. Bazı yaralılar kendi imkânlarıyla gizlice Bangladeş’e geçerek tedavi olmaya çalışıyor.

Akif Emre, “Arakanlı Müslümanlar, farklı etnik ve dinî kimlikleri inkâr edildiği için hem sosyal olarak hem siyasal ve ekonomik anlamda tam bir dışlanmaya tâbi tutuluyorlar. Arakan ismini bile kullanmak her türlü belayı davet etmek anlamına geliyor!” demişti bir yazısında. Bu ne anlama geliyor?

Akif Emre Bey’in de ifade ettiği gibi Arakan Müslümanları Burma’nın hâkim etnik yapısına göre farklı olmakla beraber maalesef Burma’da Arakan Müslümanlarına bu katliamı yapanlar Arakanlılarla aynı ırktan olan Rahkineler. Rahkinelere Magh da deniyor. Arakan’ın en önemli iki etnik grubu olan Rohingyalar ve Rahkineler aynı ırktan olmakla birlikte din olarak Rohingyalar Müslüman, Rahkineler ise Budist. Katliamı gerçekleştirenler, Burma asker ve polisinin desteğini alan Arakanlı Rahkineler.

ArakanAslında buradaki katliamın asıl sebebi Arakanlı olan Rohingyaların Müslüman olması. Arakan ismini bu bölgeye verenler Müslüman olduğu için Rahkinler bu bölgeye Rahkine Eyaleti denmesini istiyorlar. Arakan ismi bir nevi bu bölgenin tarihî arka planını hatırlatan bir isim. Çünkü 1430 yılından 1784 yılına kadar devam eden Arakan İslam Sultanlığı var. Myammar hükümeti de son dönemde bu bölgenin adını Rahkine Eyaleti olarak değiştirdi. Yine Müslümanların çoğunlukta yaşadığı eyaletin başkentinin Akyab olan adını da Sittwe olarak değiştirdi.

Sorunuz çok geniş cevap içerdiğinden biraz kısa geçiştireceğim. Bu bölgede Müslümanlar uzun yıllardır zulüm ve katliama maruz kalıyorlar. Akla ve hayale gelmeyen türde Müslümanlara zulüm yapılıyor. Ben size bu zulüm ve katliamları madde madde sıralamak isterim.

1.Mescit ve medreselerin resimleri yılda üç defa çekilir, devletten izinsiz mescit ve medresenin tamiri yapılamaz; eğer izinsiz bir tadilat yapılmışsa altı aydan altı yıla kadar hapis cezası ve para cezası uygulanır. Son yirmi yılda yeni cami ve medrese yapımına asla izin verilmemiştir.

2.Tüm aile bireylerinin tamamının olduğu bir resim her yıl devlete verilmek zorundadır. Doğan her çocuk için ve ölen her aile bireyi için devlete vergi verilmek zorundadır.

3.Müslümanların seyahat özgürlüğü yoktur. Bir Müslüman, köyünden başka bir köye gitmek için devlete vergi verip izin almak zorundadır.

4.Müslümanlar beton ev yapamaz. Bir ev yapmak istediğinde evi ahşaptan yapmak zorundadır. Bu ev devletin evi sayılır; eğer ev yanlışlıkla yanarsa ev sahibi devletin evini yakmaktan altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılır.

5.Bir Müslüman, iş yeri açabilmek için bir Budist’i ortak yapmak zorundadır. Budist sermaye koymadan işletmenin yarısına ortak olur.

6. Müslümanlar hayvanlar için her yıl devlete vergi ödemek zorundadır.

7.Müslümanların evlenmesi izne tâbidir. Evlenmek isteyen Müslüman kadın ve erkekler devlete ayrıca vergi öder. Eğer devlet izin vermezse evlenemezler.

8.Müslümanlar devletin hiçbir imkânından faydalanamazlar. Örneğin Müslümanlar hastalandıklarında devlete ait hastaneye gidemezler.

9.Müslümanlar liseye kadar okuyabilir.

10.Devlet dairelerinde çalışmaları yasaktır. Bugün Arakan’da bir tane bile Müslüman devlet memuru yoktur.

11.Müslümanlar sabit telefon ya da cep telefonu sahibi olamaz.

12. Müslümanların motorlu taşıt sahibi olması yasaktır.

13.Bir Müslüman’a bir suç isnat edildiğinde kendisini savunma hakkı verilmez, derhal hapsedilir. Gece polis ya da asker sebepsiz yere bir Müslümanın evine baskın yapabilir, Müslüman’a herhangi bir suçlamada bulunur, rüşvet ister ve eğer rüşvet alamazsa Müslüman hapsedilir.Arakan

14.Müslümanların saat dokuzdan sonra sokağa çıkması yasaktır. Polisten izinsiz akraba ya da komşu ziyareti yapılamaz.

15.Müslümanlar hiçbir ücret ödemeden devlet ya da Budistlerin işlerinde çalıştırılır.

16.Müslümanların vatandaşlık hakları yoktur. Müslümanlara özel ‘yabancılara aittir’ diye yazan beyaz bir kimlik verilir. Bu kimlik sadece bilgi amaçlıdır. Hiçbir geçerliliği yoktur.

17.Müslümanlara pasaport verilmez. Komşu Bangladeş’e geçmek için geçerli bir belge düzenlenir. Bu belge bazen geri dönüşte kabul edilmez. Müslüman, kendi ülkesine giremez.

BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ya da başka kuruluşların ve Müslüman kuruluşların son zamanlarda içimiz yanarak duyduğumuz bu yakma, öldürme ve tecavüz olaylarına karşı bir girişimi oluyor mu? Varsa nelerdir?

BM, maalesef Arakan konusunda çok pasif kaldı. İslam İşbirliği Teşkilatı ise sanki kutuplarda fok katliamına tepki gösterir gibi cılız bir kınama yayınladı, o kadar. BM ne zaman Müslümanların derdine derman oldu ki bu olaylarda Müslüman katliamına ses çıkartsın. Eğer bu bölgede yaşananlar bir Hıristiyan toplumuna yapılsaydı AB, BM ne kadar uluslararası kuruluş varsa eminim bugün Burma’ya ya da yeni adıyla Myammar’a hadlerini bildirirlerdi.

Bu minvalde oradaki yardım faaliyetleri konusunda bizi bilgilendirir misiniz?

Yardım kuruluşları olarak Arakan’ın içlerinde çalışma yapamıyoruz maalesef. Çünkü Myammar hükümeti Arakan’a hiçbir uluslararası kuruluşun girmesine izin vermiyor. Biz Arakanlılarla ilgili çalışmalarımızı daha çok Bangladeş’teki Arakanlı mülteci ve yaralılara yönelik yapıyoruz. Burada ifade etmek istediğim bir husus daha var: İHH’nın Arakanla ilgili arakan.ihh.org.tr sitesi var. Burada Arakan’a dair her şeyi bulabilirsiniz.Yekta Emir Güven sordu

Yayın Tarihi: 24 Temmuz 2012 Salı 14:03 Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 12:01
banner25
YORUM EKLE

banner26