Online edebiyat, şiir ve fikir dergisi Dilhâne 1 yaşında

Dilhâne, bir yıldır online ve ücretsiz olarak yayın yapan aylık edebiyat, şiir ve fikir dergisi. Derginin genel yayın yönetmeni Ahmet Hamdi Köksal ile bir yılın değerlendirmesini yaptık ve gelecek planları üzerine konuştuk.

Online edebiyat, şiir ve fikir dergisi Dilhâne 1 yaşında

Dilhâne 1 yaşında. Öncelikle tebrik etmek isterim. Dergi nasıl ortaya çıktı? Kuruluş aşamasından bahsedebilir misiniz?

Teşekkür ederim. Sosyal medyada şiir sayfaları açarak başladım bu işe. Şiir paylaşımları yapıyordum. Daha sonra bir internet sitesi kurma kararı aldım. Web tasarım üzerine tecrübelerim olduğu için pek zor olmadı bu fikri düşünmek ve gerçekleştirmek. Dilhâne'nin internet sitesinde yazılar yayınlamaya başladık. Yazıların ve şiirlerin hepsi özgün içerikler oldu. Kadro bir, iki, üç derken an itibariyle 50 kişiyi buldu. Aramıza bir arkadaş katıldı ve bize online dergi önerisini sundu. Araştırdım nasıl yapabiliriz, neler yapabiliriz diye. Kafama yatınca hemen giriştim bu işe ve bugünlere kadar geldik elhamdülillah.

Neden dijital yayını tercih ettiniz? Bazen dergi çıkarmak isteyen genç arkadaşlardan bu konuda sorular geliyor. Onların merakını da gidermiş olalım böylelikle: Matbu ile kıyaslandığında sizce dijital yayının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Dijital yayını tercih etmemizin ilk sebebi maddiyat oldu aslında. Her ay matbu yayın bizi zorlayacağı için dijital yayını tercih ettik. Matbu ile kıyaslama yaparsak; online dergi kolay ulaşılır bir platform. Biz dergimizi ücretsiz olarak yayınlıyoruz. Online ve ücretsiz olması bizim için bir avantaj. Matbunun yeri tabii ki ayrı bizim için. O dergiyi elinize alıp okumak, sayfalarını koklamak ayrı bir duygu… Kim bilir, belki günü gelir biz de basılı yayını tercih ederiz.

Yine konuyla ilişkili olduğu için sormak istiyorum. Dijital yayın yapıyorsunuz, Dilhâne bir site veya blog da olabilirdi. Neden dergi?

Aslında Dilhâne ilk olarak internet sitesi ile çıktı bu yola. Ama dergi fikri daha mantıklı geldi bize. Ayrıca dergicilik bizim için bir sevda. Eski edebiyatçılar da dergicilik yapmış. Zaten aylık dergimizi yayınladıktan sonra tüm yazılarımızı ay sonunda internet sitemize ekliyoruz ve böylece bir arşiv oluşturuyoruz. Yahut yazarlarımız veya okurlarımız ay içinde bir çalışma hazırlayıp gönderince onu direkt internet sitemizde yayınlama fırsatı buluyoruz.

Dilhâne aylık edebiyat, şiir ve fikir dergisi olarak yayın yapıyor. Derginin genel yayın politikasından bahsedebilir misiniz?

Dilhâne, gönül evi demek. Bizler gönlümüzde olan tüm fikirleri okurlarımıza ulaştırma gayesindeyiz. Kimseyi desteklediği fikri ile suçlamaktan, ötekileştirmekten yana olmadık ve olmayacağız inşallah. Bizim edebiyatımız, şiirimiz ve fikrimiz; vatanımıza, milletimize ve Müslüman kardeşlerimize hizmet etmektir.

Mevcut edebiyat ve fikir dergileri içinde Dilhâne’yi nereye konumlandırıyorsunuz?

Benim konumlandırmam doğru olmaz diye düşünüyorum. Buna okurlarımız karar verir. Aramızda tatlı bir rekabet olabilir ama bu hırsa dönüşmeden tabii ki.

Kapak dosyalarını belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Şöyle bir sistemimiz var; yazarlarımızın bize gönderdiği çalışmaların konuları hangi yoğunlukta ise ona göre karar veriyoruz. "Bu ay falanca konu bizim dosyamız olsun" diye uğraşmıyoruz pek. Ara sıra böyle olabiliyor. Genel olarak ilk söylediğim gibi hangi konu daha çoksa o bizim dosyamız oluyor. Merhum Neşet Ertaş'ın "Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez" dediği o yolda toplandık hepimiz. Birbirimizden habersiz aynı konulara değinip onu kapak dosyası haline getiriyoruz. :)

Dilhâne’nin bir hedef kitlesi var mı?

Sevmeyi, sevilmeyi ve dünyayı değiştirmeyi isteyen herkes bizim hedef kitlemiz. Ama şunu unutmayalım; dünyanın değişmesi, kişinin kendi iç dünyasını değiştirip, düzeltmesiyle başlar…

Dergi ekibi ve yazar kadronuz hakkında bilgi almak isteriz sizden…

Mümin Numan Munis yayın danışmanlığımızı yapıyor. Editörlerimiz ise; Durmuş Ali Ertaş, İbrahim Hakkı Kaymak, Tâhir Ceyhun Yıldız. Kerem Rahmetullah ise idari işlerimize bakıyor. Yayın kurulumuzda bendeniz ve Canan Karahan yer alıyor. Şu meşhur ve birbirinden güzel grafiklerimizi ise Gamze Demirelli yapıyor. YouTube kanalımızda seslendirmelerimizi ise “Gönlün Sesi” mahlaslı arkadaşımız seslendiriyor. Röportörümüz Hasna Para Hanım ise söyleşi sorularımızı hazırlıyor. Yazarlarımız ile birlikte toplam 51 kişilik bir kadromuz var. 13. sayımızla birlikte sevgili Bestami Yazgan Hocamız da yazar kadromuza katıldı.

Dilhâne’nin gelecek planları hakkında okurlarımıza bilgi verebilir misiniz?

Matbu olarak senelik özel sayı çıkartmayı planlıyoruz. Nasip olursa Dilhâne kitap cafe, Dilhâne yayın evi gibi düşüncelerimiz var. Şuan için sadece düşünceden ibaret. Zaman ve şartlar bunlar için uygun olursa gelecek hedeflerimiz arasında. Dergimiz, internet sitemiz, YouTube kanalımız ve sosyal medya adreslerimiz gün geçtikçe büyüyor. Bu platformlar için ise sürekli çalışma halindeyiz. YouTube kanalımızda edebiyat üzerine sokak röportajları yapma fikrine sıcak bakıyoruz. İlerleyen zamanlarda belki bu da olabilir.

Online dergi Dilhâne’ye ulaşmak ve okumak isteyenler için:

www.dilhane.net

www.twitter.com/dilhanenet

www.instagram.com/dilhane_net

https://www.youtube.com/channel/UC8vTt4pVFpw6pcJecALNyQg

Röportaj: Nihan su

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 00:28
YORUM EKLE

banner19

banner13