Önemli olan insanlarla doğruyu paylaşabilmek

Ensar TV, başta Ensar Vakfı’ndaki seminerler olmak üzere, İstanbul Tasarım Merkezi’ndeki derslerin de canlı ve bant kayıtlarının olduğu Ensar Vakfı’nın yayın organı. Ensar TV’nin kuruluş hikâyesini ve gelecekte yapmak istediklerini Cüneyd Can’a sorduk. Harun Doyran konuştu.

Önemli olan insanlarla doğruyu paylaşabilmek

 

Tarihi ismi Kadırga Özbekler Tekkesi olan, Kadırga ve Sultanahmet semtleri arasında ve Sokullu Mehmed Paşa Camii karşısında yer alan tarihi Buhara Özbekler Tekkesi, 2006-2008 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilip bir tasarım merkezi olarak kullanıma açılmıştır.

Ensar Vakfı'nın bir kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi, 2008 yılında kurulmuş bir tasarım eğitim kurumudur. İstanbul'da tasarım konusunda farklı eğitim anlaşıyı ile yeni tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Kayıtlı öğrencilerini yetiştiren EĞİTİM PROGRAMI dışında, merkeze gelen tasarımcıların faydalanması için SEMİNER PROGAMLARI ve TOPLU GÖSTERİM PROGRAMLARI, bütün tasarımcıların faydalanması için de bir tasarım YAYINEVİ kurmuştur. Bir ulusal, bir de uluslararası tasarım portalını desteklemektedir.

 

Ensar TV ne zaman ve hangi misyonla kuruldu?

Ensar Tv Ensar Vakfı’nın kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezimiz’deki faaliyetleri ve Ensar Vakfı bünyesindeki çalışmaları görsel olarak belgeleme adına, 2010 yılında internetten yayına başladı. Başta seminer programları ve etkinlikler olmak üzere çalışmalarımızı kayıt altına alarak, daha sonra da izlenebilir vaziyette Ensar TV portalına arşivleme yaptık. Ensar Vakfı’nın 30 yıldır üstlendiği misyon ve vizyon ile yaptığı sayısız örnek çalışmanın, daha fazla kitleye ulaşması için atılmış önemli adımlardan biri olarak görüyoruz Ensar TV’yi. Çağın gerektirdiği şekilde teknolojiyi doğru kullanarak, bu emelimizi sağlıklı bir şekilde devam ettirdiğimize inanıyoruz. Yediden yetmişe insanlara ulaşmak için kaliteli programlar yapmak, izleyicilere sunmak ve daha doğrusu doğru insanlarla doğruyu paylaşabilmek en öncelikli idealimiz.

Şu an hangi programlar izlenebiliyor?

Birbirinden kıymetli eğitmenlerimiz ile gerçekleştirilen seminerlerimiz, her ay düzenli olarak devam ediyor. İfade etmekte yarar gördüğüm bazı seminer ve seminercilerimizin isimleri ise şöyle:  “Sanatta Desen”, Reza Hemmatirad; “Tasavvuf”, Prof. Dr. Ali Hüsrevoğlu; “İnsan Merkezli Hayat”, Yusuf Alan; “Ahlak Dindarlık İlişkisi”, Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı; “İslam Medeniyetindeki Mimari Eserler Ve Geometrik Süsleme Unsurları”, Serap Ekizler Sönmez;  “Modern Dünyada İslam’ı Anlamak”, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu.Zikrettiğimiz isimler, şu an için her ay düzenli olarak seminerlere devam etmektedirler. Bu seminerleri canlı olarak yayınladığımız gibi, videolarını da daha sonra kategorilerine göre siteye koymaktayız.

Bir de daha evvelden yaptığımız seminerler, sempozyumlar, akademik söyleşiler ve ilitam dersleri videoları, herkesin istifadesine açık şekilde sitemizde yer almaktadır. Özellikle ilitam öğrencileri Arapça dersleri, tefsir dersleri gibi kendi başlarına zorlandıkları bu derslerin videolarını izleyerek sınavlarında başarılı olmaktalar. Biz de onlara faydalı olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Değerler Eğitim Merkezi seminerleri ve DEM Akademik Söyleşileri de kültür hizmeti olarak Ensar TV’de yer almaktadır. Burada ismini zikretmediğimiz daha pek çok seminer de, arşivimize www.ensar.tv sitemizden ulaşılabilir.

Şimdilik gördüğümüz kadarıyla Ensar Vakfı, Değerler Eğitim Merkezi ve İstanbul Tasarım Merkezi’ndeki çeşitli programların videoları mevcut bu internet üzerinden yayın yapan tv’de. İlerde başka neler düşünülüyor? Mesela eğitim ve kültür-sanat haberleri, çizgi-animasyon filmler, yarışmalar, tartışma programları da olacak mı?

 

Aslında birçok farklı dal oluşturmak mümkün. Bizim yaptığımız çalışmaların birçoğu, bahsettiğimiz alanları kapsıyor. Bizim çok yakın gelecekte yapmak istediğimiz çalışmalardan birisi de, Prof. Dr. Hayreddin Karaman Hocamız ile fıkıh sohbetleri. Bu derslerin tamamı, video kayıt altına alınarak Ensar TV internet sayfasından istenildiği zaman izlenebilecek. Ayrıca Ensar TV’yi akıllı cep telefonlarından ve tabletlerden takip edilebilecek şekilde bir yazılım üzerinde çalışıyoruz. Çocuklara yönelik programları da planlarımıza aldık.

Gelecekte karasal yayın ya da uydudan yayın da düşünülüyor mu?

 

Kısa zamanda çok güzel işler yapmak kısmet oldu. Geri dönüşleri çok olumlu. Farklı talepler de gelmiyor değil. Karasal yayına geçmeyi düşünmediğimizi ifade etmek isterim. İnternetten yayın yapmaya devam edeceğiz.

 

Harun Doyran sordu.

YORUM EKLE

banner36