Önceliğimiz aile kurumu ve imam hatip öğrencileri

'Aile Mektebi ve Benim Ailem projemizle aileye ayrı bir önem veriyoruz.' Sivas İmam Hatipliler Derneği'nden Hüseyin Emre Aktaş ile konuştuk.

Önceliğimiz aile kurumu ve imam hatip öğrencileri

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: http://www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Söyleşilerimize Sivas'ta faaliyet gösteren Sivas İmam Hatipliler Derneği ile devam ediyoruz. Derneğin tanıtım ve halkla ilşkiler başkanı Hüseyin Emre Aktaş ile konuştuk.

Derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Derneğimiz Sivas’ta imam hatip liselerinde bazı yıllarını birlikte geçirmiş dönem arkadaşlarını bir araya getirmek, diğer mezunlarla kaynaşmayı sağlamak ve hâlihazırda imam hatiplerde okuyan öğrenci kardeşlerimize eğitim hayatları boyunca nitelikli faaliyetler düzenleyerek sosyal ve akademik anlamda öğrencileri geliştirmek ve okuldaki eğitimin yanında hayatın belli noktalarındaki etkileşimlerle olumlu katkılar yapmak üzere bir grup imam hatip lisesi mezunu tarafından 2006 yılında kurulmuştur.

Kurumunuzda ne tür kültürel/ sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Gençlik faaliyetleri bizim için çok önemli. Öncü Gençlik adı altında oluşturduğumuz komisyonla imam hatip liselerinde okuyan genç kardeşlerimiz için her hafta Salı günü onları sosyal açıdan geliştirecek etkinlikler yapıyoruz. Her hafta ayrı bir program çıkarıyoruz. Kimi zaman öğrencilerimizi şehrin öncüleriyle buluşturuyor, kimi zaman onlarla huzurevi, hastane, kütüphane, şehit aileleri derneği ziyareti gibi ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Ramazan'da beraber kumanya dağıtıyoruz. Kendi hazırladıkları programları icra ettikleri aileler buluşması yapıyoruz. Halı saha maçlarımız, kamplarımız, pikniklerimiz, il dışı gezilerimiz oluyor. Ayda bir ödüllü bilgi yarışmaları yapıyoruz.

Yine Öncü Akademi oluşumumuzla öğrencilerimizi akademik açıdan da geliştirmeyi arzuluyoruz. İmam hatip liselerinde ve ortaokullarında okuyan başarılı öğrencilerimize alanında uzman öğretmenlerimiz tarafından hafta sonu derslere takviye kurslar veriliyor. Aynı zamanda bu öğrencilerimize yönelik “Hedef Belirleme”, “Anlayarak Hızlı Okuma”, “Liderlik” gibi seminerler veriyoruz.

Halka yönelik ise hemen her ay alanında uzman bir konuğumuzu şehrimizde ağırlayarak konferanslar verdiriyoruz. Konferanslarımızın konusu genelde aile oluyor. Özellikle Konya Ribat Vakfı ile işbirliği içinde yürüttüğümüz “Aile Mektebi” programını ilçelerimizde kurulu derneklerle işbirliği yaparak ilçelere de ulaştırıyoruz.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Erkek öğrencilere yönelik Öncü Gençlik faaliyetlerimize her hafta 100-120 civarı gencimiz katılıyor. Öncü Akademi’de ise 80 öğrencimize takviye kurslarla birlikte seminerler veriyoruz. Kız İmam Hatip Lisesi karşısında yer alan hanımlar komisyonumuzda ise kız öğrencilere yönelik 11 farklı alanda eğitimler veriliyor. Ayrıca kız ve erkek lokallerimiz haftanın 7 günü açık olup mezun buluşmaları da bu lokallerde gerçekleştirilebiliyor.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Tüm etkinliklerimizde sorumluluk noktasında gençleri de dahil ediyoruz. Mesela gerçekleştirdiğimiz programlarda fotoğraf ve kamera çekimini gençlerimiz yapıyor. Aileler buluşmasında sunuculuğa varıncaya kadar gençlerimiz kendileri yapıyor. Grup öncüleri belirliyoruz ve bu öncülere kendi gruplarını yönlendirme konusunda sorumluluklar yüklüyoruz.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Öncü Akademi grubumuzun bir dergi çalışması var ancak şu anda hazırlık aşamasında. Derneğimiz faaliyet bültenini dönem dönem yayınlıyoruz. Daha doğrusu faaliyet yapmaktan süreli yayın hazırlamaya fırsat bulamıyoruz desek yeridir. Bununla birlikte yaptığımız etkinlikler yerel medyada çokça yer buluyor.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Evet. www.sivasihldernegi.org adresiyle bir internet sitemiz var. Faaliyetlerimizi ve önemli duyurularımızı buradan yapıyoruz. Ayrıca sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Yaptığımız her faaliyet için afiş hazırlayarak facebook grubumuzda da paylaşıyoruz.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/ eksileri neler?

Taşrada faaliyet göstermeyi eksi olarak görmüyoruz. Hatta dernek faaliyetlerimizin şehre olumlu yönde katkıları olduğunu düşünüyoruz. Özellikle imam hatiplere halkımızın bakışı ve teveccühü bizleri daha da şevklendiriyor. Taşrada faaliyet gösteren bir dernek olarak imam hatip liselerinde ve ortaokullarında okuyan 480 ihtiyaç sahibi öğrencimize her gün öğlen sıcak yemek veriyoruz. 80 kadar üniversite öğrencimize burs veriyoruz. Toplam 30 kişinin barındığı 6 tane kız öğrenci evimiz var. Bununla birlikte kız ve erkek lokallerimiz tabiri caizse arı kovanı gibi işliyor.

Derneği dernek yapan biraz da ortaya koyduğunuz faaliyetlerdir. Derneğiniz var ve bir faaliyet ortaya koyamıyorsanız o dernek tabela derneği olarak kalıyor. Biz yönetim kurulu olarak da, mensuplarımız olarak da elhamdülillah boş durmayı seven insanlar değiliz. Bir kere mesai mefhumu gözetmeden çalışıyoruz. İnşirah suresinde emredildiği üzere boş kaldığımız zaman hemen başka bir işe koyuluyoruz. Allah da yaptığımız işleri bereketlendiriyor.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Kamu kurumlarıyla faaliyet yürütebilmek için zamanınızın bol olması ve bürokrasinin hızı kadar yavaşlamanız gerekiyor. Bu yüzden çoğu faaliyetlerimizi kendi imkanlarımızla yürütüyoruz. Bununla birlikte hazırlamış olduğumuz “Benim Ailem” projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklendi. Bu proje kapsamında Sivas’ta Cemil Paslı, Sait Çamlıca, Abdullah Büyük, Yusuf Özkan Özburun ve Sıtkı Arslanhan’ın katıldığı 5 konferans gerçekleştirdik.

Ortak projelerimiz olmasa da kimi zaman bazı kamu kurumlardan destek alıyoruz. Ancak büyük şehirlerdeki gibi yerel yönetimlerin desteğini yanımızda bulduğumuz da söylenemez.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Aile Mektebi” ve “Benim Ailem” projemizle aileye ayrı bir önem veriyoruz. Düzenlediğimiz aile seminerlerine katılarak dağılmak üzere olan yuvalarını kurtaran çok aile var. Ayrıca toplumsal gelişimin aileden başladığını düşünecek olursak bu yaptığımız programların yalnızca bugüne değil gelecek nesillere de iyi bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca şehrimizdeki imam hatipler konusunda inisiyatif alarak eğitim ve fiziki durumun takipçisi olarak karar verici makamlara raporlar sunuyoruz. Okullarımızdaki sorunların giderilmesi ve ihtiyaçlar konusunda takipçi oluyoruz.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: Medeniyetlere ev sahipliği yapabilmiş ve her daim medeniyet oluşturmaya aday birey ve toplumların bir arada yaşayabildiği ve birlikte üretmeyi başarabildiği alanlardır.

* Kültür: Bir milleti var eden, millete değer katan manevi genleridir.

* Gençlik: Asla ihmal edilmemesi gereken, yatırımların en büyük kısmının yapılması gerektiği kitlenin adıdır. Geleceğimizdir. Mirasımızı yaşatacak olan kesimdir. Bel bağladığımız, umut beslediğimiz ve güven duymamız gereken en dinamik, en üretken yapıdır.

 

Sefa Toprak konuştu

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 11:39
YORUM EKLE

banner19