Okumanın önemini gençlere aşılama gayretindeyiz

'Yaşadığımız yeri gül bahçesine çevirme gayreti içerisindeyiz.' Sivas'ta faaliyet gösteren Yedihilal Derneği Sivas Şubesi başkanı Ömer Fevzi Taşar ile konuştuk.

Okumanın önemini gençlere aşılama gayretindeyiz

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: http://www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Söyleşilerimize Sivas'ta faaliyet gösteren Yedihilal Derneği Sivas Şubesi ile devam ediyoruz. Şube başkanı Ömer Fevzi Taşar ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

YediHilal 2012 yılında kurulan bir dernek. 2010 yılında yapılan bir araştırmanın sonucu, göre gençlerin %85’inin aidiyet duydukları hiçbir dernek/vakıf olmadığı yönünde. Biz bunun eksikliğini gördüğümüz için çalışmaya başladık. Biz kimseye olduğunuz yeri bırakın demiyoruz, olduğunuz yerden ses verin diyoruz.

YediHilal Sivas Şubesi ise 2014 yılında çeşitli mesleklere sahip kişiler ve üniversite öğrencilerinin de katılımıyla kuruldu. Gençleri geleceğe hazırlamak için bu yola baş koyduk. Biz iman için imanla yürümeye çalışıyoruz bu yolu. En önemli faktörlerimizden üçü iman, istişare ve dert.

Kurumunuzda ne tür kültürel/ sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

YediHilal Sivas’ta okuma grupları, medeniyet dersleri, hadis, tefsir derslerinin yanısıra, sosyal faaliyetler, lise gençleri için ders çalışma grupları gibi faaliyetlerimiz var. Gençlerimiz camiyi merkezine alıp oralarda okumalar yapıyor. Sezai Karakoç’un “Diriliş Neslinin Amentüsü’’, Cahit Zarifoğlu’nun “Bir Değirmendir Bu Dünya’’, Seyyid Kutup’un “Yoldaki İşaretler’’ kitaplarını düzenli bir şekilde okudular.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

YediHilal Sivas yaklaşık 1 sene önce faaliyete geçti. Yeni bir dernek olmamız hasebiyle çalışmalarımız yeni başladı. Katılım ve destek yönünden elbette istediğimiz noktada değiliz. Fakat biz yavaş ama sağlam adımlarla yürümeyi yeğliyoruz. Yaptığımız çalışmalarla farkındalık oluşturma çabamız yerini buldu, ilgi her geçen gün artmaktadır.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

1960’lı yıllardan 1980’e kadar MTTB ve Akıncılar’ın, 1980’li yıllardan 2000’li yıllara kadar Milli Gençlik Vakfı’nın yürüttüğü, ümmetin derdiyle dertlenme, gençliğin geleceğine yön verme gibi düşüncelerle büyüdüğümüz için gençliği de bu tecrübelerle aktif hâle getirmeye çalışıyoruz. Yapılan programlarda onlara da görevler vererek onlar için kurulan bu derneğe aidiyet hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Üniversite teşkilatımız da okuma grupları oluşturuyor, çeşitli programlarda aktif olarak görev alıyorlar.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Matbu yayınlarımız yok.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

İnternet sitemiz yok, lakin sosyal medyadaki hesaplarımızda aktif bir şekilde güncelleme yapıyoruz.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/eksileri neler?

Eksiklik ister istemez oluyor tabii. Merkezde yapılacak faaliyetler için imkanlar daha fazla taşraya oranla. Okunacak kitaplar olsun, ders işlenecek hocalara ulaşmak olsun taşrada biraz daha düşük. Ama bizler bu eksikliği kapatmaya çalışma gayretindeyiz inşallah. Biz farklı çalışmalarla bu eksileri artıya dönüştürüyoruz Allah'ın izniyle. Müstakil bir dernek olsaydık tüm Türkiye’ye hitap etme sıkıntısı yaşayabilirdik; ama şube olduğumuz için merkezimiz bu görevini yerine getirme gayreti içerisinde.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Düzenli bir faaliyetimiz söz konusu değil. En son Nuri Pakdil üstadı ve Arif Ay’ı şehrimizde konuk ettik belediyemizin desteğiyle.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Yaşadığımız yeri gül bahçesine çevirme gayreti içerisindeyiz. Kadim bir şehrin tarihinden istifade ediyoruz. Bu şehrin maneviyatından nasiplenip bunu yeni nesillere aktarma gayreti içerisindeyiz. Okumanın önemi ve bilincini gençlere aşılama gayreti içerisinde projelerimiz var. Bireysel farklılıkları dikkate alıp farklı alanlarla okumalarını teşvik etmek için çalışmalar yapıyoruz.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: Medeniyetin bıraktığı iz.

* Kültür: Şehir ve medeniyetin ortaya çıkardığı malzeme.

* Gençlik: Rasim Özdenören’in ifadesiyle “gençlik statükoya karşı gelme bilincidir.”

 

Günay Turak konuştu

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 10:37
banner12
YORUM EKLE

banner19