Öğrencilere Edebiyatı Sevdirmek İçin Yola Koyulduk

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Yazarlığa İlk Adımlar' projejinde derslere devam eden öğrenciler, hocaları Şakir Kurtulmuş ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Öğrencilere Edebiyatı Sevdirmek İçin Yola Koyulduk

Üsküdar ilçesindeki okullarda öğrenim gören öğrencilere edebiyatı sevdirmek, öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmek, yazarlarla buluşmalarını sağlamak, öğrencilere yazdıkları metinleri paylaşma, okuma, değerlendirme fırsatı vermek, öğrencilerimizin yeteneklerini keşfedip paylaşmalarını sağlamak amacıyla Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Yazarlığa İlk Adımlar” projesi başlatıldı. “Yazarlığa İlk Adımlar” ile okumayı ve yazmayı seven öğrencilerimiz, Üsküdarımızın seçkin mekanlarından Abdulaziz Av Köşkü Edebiyat Evi’nde her hafta düzenli olarak yazarlık atölyesi derslerine katıldılar. Öykü, deneme, şiir, haber yazısı örnekleri yazan öğrencilerimiz, söyleşi yapmayı ve söyleşi metni yazmayı da öğrendiler.

Derslere devam eden öğrencilerimiz hikâyeci yazar Osman Koca ve şair Şakir Kurtulmuş’tan erken yaşlarda ders alabilmiş olmanın hakkının veriyorlar. Öğrencilerimizin ürünleri çeşitli dergilerde, edebiyat sitelerinde yayımlanıyor. Ayrıca öğrencilerimizin ürünlerinden oluşan bir eser de yayımlanacak yakın bir zamanda.

2016/ 2017 senesinin son dersleri yapılırken şair Şakir Kurtulmuş’u daha yakından tanımak istedik ve derslerin mahiyeti ve önemi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bize kendi yazmaya başlama serüveninizi anlatabilir misiniz?

Okuma serüvenimizle birlikte yol almaya başladık. İmam hatip yıllarında başladığımız okuma serüveninde yerli düşünceye ait yazarlarla başlayan beslenmemiz aynı çizgide gelişmeye devam etti. Şiirle olan ilgimizi geliştirmek için çok okumamız, şiir okumamız, şiir üzerine yoğunlaşmamız gerektiği düşüncesinden hiç uzaklaşmadan sürdürdük okumalarımızı. Geçmişle geleceği birbirine bağlayan köprüde medeniyetimizin değerlerini tanıma konusunda çok çaba sarf etmemiz gerektiğini gördük. Yazma düşüncesinin bitmek bilmeyen bir heyecanla sürdüğünü görmek ayrı bir coşku veriyordu. Bu coşku ve heyecanla başlayan yazı serüvenimiz aynı heyecanla devam ediyor. Yazmanın ruhu arındıran, insana huzur veren güzelliğini görmek artırıyor heyecanı.

Sizi en çok etkileyen isimler, yazarlar kimler oldu?

Okuma serüvenimizin başlangıcında yerli düşünceye ait yazarları okumaya başladığımızı söylemiştim. Bu bizim için büyük bir şans oldu. Savrulmadan, daha başlangıçta doğru eserlerle buluşmamız bizim doğru bir şekilde yol alışımıza imkan sağlamış oldu. İlk okuduğum şiir kitabı Sezai Karakoç’un ‘Gül Muştusu’ isimli kitabıdır. Üstad ‘gelin gülle başlayalım şiire atalara uyarak’ diyor ya, biz de öyle başlamış olduk. Sezai Karakoç okumaları bizi Necip Fazıl’la, Mehmet Akif’le, Yahya Kemal’le, Şeyh Galip’le, Fuzuli ile buluşturdu. Aynı dönemde tanıdık Diriliş dergisini, Edebiyat dergisini ve daha sonra da Mavera dergisini. Dergiler bizi yayınlara götürdü. Sezai Karakoç’un kitaplarını, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Akif İnan, Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören, Nazif Gürdoğan, Osman Sarı gibi büyüklerimizin yazılarını ve kitaplarını okumaya başladık. Bunlarla başlayan okuma serüvenimiz hızla gelişti.

Bir yandan bunları okurken bir yandan da klasik eserleri okumayı sürdürdük. Geçmiş dönemlerin edebiyatını, klasikleri okuyarak tanıdık. Günümüz edebiyatını da imkânlar ölçüsünde takip ettik. Dergiler bunun için çok uygundu. Dergileri takip ederek günümüz edebiyatına sürekli yakın durduk. Edebiyatı, kültürü yakından takip ediyor olmak çalışmalarımızın sağlıklı biçimde gelişmesine katkı sağlıyordu. Günümüzü tanımadan, okumadan yürüyüşümüzü nasıl sürdüremeyeceksek, geçmişimizi de okumanın zorunlu olduğunu görüp inandık ve hızla yol aldık.

Yazarlığa İlk Adımlar Atölyesi neyi amaçlıyor sizce? Gençlere yol gösterici olmak, ellerinden tutmak için bir fırsat mıdır yapılan bütün bu çalışmalar? 

Üsküdar Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde geçen yıl başlattığımız bir proje bu. İlçede, liselerde okuyan öğrenci arkadaşların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu proje ile öğrencilere edebiyatı sevdirmek, öğrencileri edebiyat ve sanat faaliyetlerine özendirmek ve öğrencilerin bu alandaki çalışmalarını sürdürmelerini sağlamak amaçlanmaktadır. Öğrencilere edebiyatı sevdirmenin yanında, yazma becerilerini geliştirmek, yazı örnekleri üzerinde çalışmak ve öğrencilerin bu alandaki çabalarının ortaya çıkmasını sağlamak, edebiyata ilgi duyan öğrencilerin bu ilgisini yazıyla buluşturmak, yazı denemelerini ortaya çıkarmak ve onlar üzerinde değerlendirmeler yapmak amacı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yetenekli öğrencilerimize şiir, öykü ve deneme çalışmalarında izlemeleri gereken yol noktasında yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Geçen yıl ikinci dönemde başladığımız bu çalışmayı bu yıl sene başından itibaren geçekleştiriyoruz. Öğrencilere okuma serüvenini de geliştirecek bir dizi kitap temin ediyoruz, bunları okumalarını sağlıyoruz ve bu okumalar üzerine tahliller yapıyoruz. Üretim noktasında güzel çalışmalar ortaya çıkacağını umuyoruz. Öğrencilerimiz kendi imkânlarıyla fanzin hazırlamaya başladı. Sene sonunda çok nitelikli yazılar, şiirler yazabildiklerini görecek katılan öğrencilerimiz.

Gençlere, özellikle kendilerini geliştirmek ve yenilemek hususunda neler söylemek istersiniz?

Öncelikle her zaman ve her yerde söylediğimiz gibi, çok okumalılar. Okumadan hiç bir şey yapmak mümkün olmuyor. Önce bunu iyi kavramalılar. İster yazı hayatıyla iç içe olsunlar ister olmasınlar, günlük hayatın içinde başarılı olmak için de okumak gerektiğini anlamalı gençlerimiz. Sadece yazı hayatı için gerekmiyor okumak. Kişinin kendini kültürel zenginlikle beslemesinin hayatta başarılı olmasını sağlayacağını bilerek okumalı gençlerimiz. Kendi değerlerimizi, medeniyetimizi, manevi önderlerimizi, büyüklerimizi tanımak, öğrenmek için okumalı. Kendi değerlerimizi bize anlatan yazarlarımızın eserlerini okuyarak zenginleştirmeli ufuklarını. Okullarından derslerinde üstün başarı gösteren öğrenciler olarak değil, kültürel anlamda kendisini okuyarak geliştirmiş öğrenciler olarak ayrılmaları, mezun olup, hayata bu şekilde atılmaları gerekir. Bunun yolu da okumaktan geçiyor. Gençlerimize okuma kültürünün önemini anlatabildiğimiz zaman biz de bir şey yaptığımıza sevinebiliriz. Ama asıl sevincimiz, mutluluğumuz gençlerimizin zengin kültürel kaynaklarımızdan beslenerek kendilerini yetiştirdiklerini gördüğümüzde bizi saracaktır. Umutlarımız büyüyecek, geleceğe doğru emin adımlarla yürüyor olmanın huzuru ile ışıyacaktır yolumuz…

 

Söyleşi: Yasemin Kapusuz / Mehmet Karslı / Hüseyin Sarraç

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 15:32

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eylül Binay
Eylül Binay - 3 yıl Önce

Bazen okumayı da tabulaştırıyor muyuz acaba, zaman değişti, okumanın sa şekli değişiyor hatta yerini başka unsurlara bırakacak, dediğim zamanlar oluyor. Bu söyleşi okumanın bazen kaybettiğim anlamlarını hatırlattı bana. İzleyerek, yaşayarak da öğreniriz ama okumak, kişisel, yoğun, kalıcı bir değişim sürecidir.

banner19

banner13

banner26