New York'ta Ramazan sabahı!

Gâvur memleketinde Ramazan nasıl oluyor diye merak ediyor insan. Biz de bunu New York'ta bir kardeşimize sorduk.

New York'ta Ramazan sabahı!

Necmettin Taşer genç  bir imam olarak Beylerbeyi Abdullahağa Camii önünde yolumu kestiğinde aramızda oluşacak muhabbetin ilk anıymış demek. Beni tanıyormuş. Şiire yakınmış. Arapça, İngilizce, Farsça, Osmanlıca, Türkçe ve Kürtçe biliyormuş. Maşallah demişim göğsümü kabartarak. Sevinmişim tabii. Sohbetlerimiz koyulaşırken bu yetenekli genç adamı İSAM’a yakın diye Kazdal Camiine verdiler. O da yetmedi bir de Msn’de karşıma çıktı. Hadi ben kaçıyorum hayırlı geceler deyince, size hayırlı geceler olsun burada ikindi vaktidir demesin mi. New York’taymış meğer. Uzun bir söyleşi yapmadan evvel ramazan üzerine konuşalım istedik. Mahcup bir şekilde peki dedi. Kırmadı beni bu kadar işi arasında. Haftaya İngiltere’de konferansı varmış ona hazırlanıyordu.

24967
Necmettin Taşer'in çalışma odası

Amerikanın neresinde yaşıyorsunuz?

Ben Amerika’nın New York Eyaletine bağlı New York şehrinde yaşıyorum.  

 

Malum Ramazan ayındayız. Oralarda ramazan nasıl geçiyor. 

İnsanoğlu her zaman dünyanın merkezinde kendisinin olduğunu zanneder. Galiba insanlardaki bu özellik ülkelere de sirayet etmiş ki her ülke dünyanın merkezinde olduğunu, jeopolitik ve jeostratejik öneme sahip olduğunu düşünür. Amerika’ya gitmeden önce Müslümanların çoğunlukta olmadığı bir memlekette Ramazan ayının bu kadar güzel olabileceğini hiç tahayyül etmemiştim. Amerika’da genel olarak iftarlar camilerde açılıyor ve Ramazan ayı insanların iftar sofralarında buluştuğu, kaynaştığı ve hasbıhal ettiği bir zaman dilimi oluyor. Aslında dinin daha çok bireyselleşen, birey merkezli bir dünyaya doğru giden modern hayata verdiği önemli bir cevabı canlı olarak müşahede etme imkânı buluyorum. New York gibi birçok öğrencinin ve fakir insanın bulunduğu şehirlerde özellikle iftar veren kişiler gerçek ihtiyaç sahiplerini bulmuş oluyor ve iftarlar sadece bir araya gelmenin ötesinde değişik tabakalardan insanların buluşması için bir fırsat oluyor. Bu arada camiler geçmişte icra ettikleri ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan sosyalleşme merkezleri olma fonksiyonunu da icra etmiş oluyorlar. Tabi insan sokakta Ramazan ayı olduğunu pek fark edemiyor. Bizdeki büyük şehirlerde de bazen bunu hissederdim. Özellikle lise yıllarımın geçtiği İzmir’de bazen Ramazan ayında dışarıya çıkmayı istemezdim; sanki şehirde oruç tutan bir benmişim gibi bir hisse kapılırdım. Bu biraz da oruçlu insan psikolojisidir galiba. Kısacası insanların bulundukları yer pek önemli değil; insanın bulunduğu yerde Rabbi ile kurduğu ilişki önemli. 

Iqra Mescit New York
Iqra Mescit New York

Cemaatle teravih namazları kılabiliyor musunuz? Camii, mescit veya dergâh gibi ibadet yeriniz var mı? 

İftarları beraber açtıktan sonra sohbet için biraz vakit kalıyor. Sohbetten sonra teravihleri cemaatle kılıyoruz. New York ve civarda bulunan birçok camide aynı durum söz konusu. Türklerin kurdukları camiler dışında kalan yerlerde çoğunlukla teravihler hatimle kılınıyor. New York’ta cami sayısı oldukça fazla ve bu sayı İslam dünyasının değişik yerlerinden gelen insanların yaşadığı bölgelerde daha da yoğunlaşıyor. Bu konuda Pakistanlılar Amerika’daki birçok dini faaliyette olduğu gibi başı çekiyor. New York’ta Türkiye’den gelen vatandaşlarımızın kurduğu on civarında cami bulunuyor.  

 

Yaşadığınız  şehirde Müslümanların durumu nedir. Nüfus, iş  hayatı, insanı ilişkiler, dayanışma, yardımlaşma gibi sosyal hayat içindeki konumları nedir? 

Müslümanlar, 19 milyon civarında nüfusa sahip olan New York eyaletinin yaklaşık %20’sini teşkil etmektedirler. New York eyaletine bağlı olan ve benim yaşadığım  şehir olan New York City’nin nüfusu ise 8 milyon civarında ve aynı  oran burası için de geçerli. Ancak nüfusun çokluğundan ziyade niteliği önemli... Buraya özellikle geçen yüzyılın başından itibaren İslam dünyasından gelen insanlar daha çok geçim vb. nedenlerle göç etmişler. Bu sebepten dolayı ilk kuşakların gerek eğitim düzeyi, gerekse yaşam standartları buradaki genel seviyenin altında kalmış. Ayrıca bulundukları ülkelerden yoksul olarak gelen bu kuşakların büyük çoğunluğu daha çok para kazanıp yaşam koşullarını düzeltme, iş kurma ve bazıları da para biriktirip kendi ülkelerine geri dönme amacıyla burada bulundukları için sağlıklı bir sosyal ortam oluşturamamışlar. Bunun değişik olumsuz etkileri olmuş: ilk olarak kendi çocuklarını, ailelerini ihmal etmişler ve eğitimsiz nesiller yetişmiş. İkinci olumsuz etkisi burada kalıcı dinî, sosyal ve kültürel kurumlar oluşturamamışlar. Bu durum onların buradaki sosyal hayata sürekli kenarından dâhil olmasını sağlamış ve birçok aile üzerinde olumsuz etkileri olmuş.

newyork.JPG
Islamic Cultural Center

Özellikle buradaki Türk ailelerden yaklaşık 40 yıldır burada yaşayıp her yıl Türkiye’ye dönme ümidi taşıyan birçok insan bulunmakta. Bu sebepten dolayı kalıcı kurumlar oluşturulamamış; buraya ve buradaki hayata geçici olarak bakılmış. Ancak günümüzde durum biraz daha farklı: gerek Üniversitelere eğitim amacıyla gelen insanlar ile buradaki bazı firmalara nitelikli eleman olarak gelenler ve gerekse burada yaşayan ailelerin çocuklarından eğitim almış olanlar, Müslümanların sosyal hayata daha aktif olarak katılımını sağlayarak daha düzeyli yaşam şartlarının oluşmasına yol açmaktadırlar. Bu durum hayatın her alanını olumlu yönde etkilemektedir. Örneğin bir müddet önce ilköğretim okullarında bulunan Müslüman çocukların derslerden geri kalmaması, ayırımcılığa tabi tutulmaması vb. gerekçelerden dolayı Müslümanların dinî bayramlarında okulların tatil edilmesi için kanun teklifi meclisten geçti. Bu tür girişimler insanların kendi kimliklerine sahip çıktığını gösterdiği gibi bazı kaygılar taşıdıklarını da göstermektedir. Bu aynı zamanda ortaya konulan politikalarda Müslümanların dikkate alınmasına da yol açıyor. 

Örneğin belediye başkanları  Müslümanlar için iftar yemekleri düzenliyor. Yanılmıyorsam geçen Ramazan bayramında New York’un meşhur en yüksek binası olan ve sembolik öneme sahip Empire State Building yeşil renklerle ışıklandırıldı. 

Burada özellikle camiler/mescitler kimliğin oluşumunda önemli bir rol oynamakta. Sadece beş vakit namaz kılınan kurumlar olmanın ötesinde, çocuk ve yetişkin eğitiminin yapıldığı, insanların adak, akika, iftar vb. toplu yemekler verdiği, bir araya geldiği merkezler olma özelliğine sahipler. Ancak üzülerek söylemek gerekir ki birçok camii bu tür faaliyetleri fonksiyonel olarak yerine getirebilecek fiziki şartlara sahip değil. Fakat biraz önce söylediğim gibi her geçen gün insanların keyfiyetindeki değişime paralel olarak Müslümanların oluşturduğu okul, cami ve kültür merkezlerinin niteliği de daha güzel bir hale gelmekte. 


 
 
Nureddin Durman
konuştu

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2009 Çarşamba 18:30 Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2011, 01:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saliha
Saliha - 13 yıl Önce

Aydinlatici bir mulakat... Muslumanin her imkani ve her mekani iyi degerlendirmesi gerektigine guzel bir ornek... Tesekkur ve basari dileklerimle...

Melih Koşucu
Melih Koşucu - 13 yıl Önce

Ben Chicago'da bulunduğum süre içerisinde hep böyle bir ortamı soluklamak ihtiyacı hissetmiştim. Kıldığım cuma'da bile o baskıcı amerikan havasını hissetmekten alıkoyamamıştım kendimi. İnsan kafir memleketinde daha iyi anlıyor vatanının kıymetini. Bu yazıda anlatılan ortamı bulmak da paha biçilemez bir şey benim kanaatimce.

DAVUT ÖZGÜL
DAVUT ÖZGÜL - 13 yıl Önce

Sevgili dostum Necmettin oralarda olduğundan dolayı uzun zamandır haberdar değildik.Bu mübarek ayda ağabeyimiz ve dostumuz olan Nurettin Durman bey'in Necmettin bey'i bizlere adeta bir misafir gibi ikramda bulunması,dostumuzun da o iklimden bizlere bir nefes sunması...cümlesi Ramazan'ın bereketindendir diye düşünüyorum.Ramazanınızı da tebrik ediyorum.Nuraddin abi! eline,yüreğine sağlık.Sevgili Necmettin hani bir şiirde terennüm edilirdi ya "Allah'ın güzel günleri ve gülleri yakanı bırakması

ATİLLA
ATİLLA - 13 yıl Önce

aydınlatıcı bilgi veren kardeşim Necmettine ve iletişimi sağlayan Nurettin Durman beye çok teşekkürler. Allaha emanet olun..

METİN DUMAN
METİN DUMAN - 13 yıl Önce

Çok değerli hocam sizin böyle güzel haberlerde anııldığınızı görmek bizi mutlu etti.Ramazan ayının sadece islam ülkelerinde değil Newyork gibi yerlerde de bu kadar güzel yaşandığını görmek bizi sevindirdi.

Mehtap YILDIRIM
Mehtap YILDIRIM - 13 yıl Önce

Bu güzel ayın yalnızca islamiyeti benimsemiş ülkelerde yaşanmadığını görmek beni mutlu etti.Haberi hazırlayanlara ve yardımcı olanlara teşekkür ederim.

elîyî bavo
elîyî bavo - 13 yıl Önce

Allah razı olsun necmettin.Böyle kutsal bir görev için binlerce kilometre ötede hak dini yaymak için yaptığınız mücadeleyi Allah mükafatlandırsın.Bu genç yaşta bu kültür ve birikime sahip olman ayrı bir güzellik ayrı bir sevinç.Allah yardımcın olsun:)))

ali aslan
ali aslan - 13 yıl Önce

Bu mübarak ayda ta Amerika dan sesini duyurman o topraklarda İslam için sen ve arkadaşlarının çabaları dayın olarak beni çok gururlandırdı ve sevindirdi .Bu din için çabanın ve faydanın daha fazla olması dileğiyle Allah a emanet olun ...


banner19

banner36