Neşe Kutlutaş neler yapıyor?

Neşe Kutlutaş'a neler yaptığını, Gerçek Hayat yıllarını, alternatif tıbbı, neler okuduğunu ve daha bir sürü şeyi sorduk..

Neşe Kutlutaş neler yapıyor?

Birçokları gibi ben de sizi Gerçek Hayat’taki yazılarınızdan tanıyorum. Şu an nerelerdesiniz, nelerle meşgul oluyorsunuz?

Gerçek Hayat, düzenli yazı yazmaya başladığım ilk dergiydi. Kardeşim Hakan Albayrak ve Gökhan Özcan’ın tavassutu ile başlamıştım. İki sene kadar önce dergi yönetimi artık yazmamı istemeyince de bitti. Çok bereketli bir dönemdi Gerçek Hayat yılları. Söylemek istediklerimin çoğunu söyleme fırsatı buldum…Kayıp Topraklar, Neşe Kutlutaş

O süreç, benim için de bir mektep oldu. Okuyuculardan gelen dualar hayatımı bereketlendirdi. Ama özellikle Yaşar Kandemir Hocama bana verdiği katkılardan dolayı sizin aracılığınızla teşekkür etmeyi borç bilirim. Yanlış, eksik veya hatalı yazdığım her şeyi Allah Resulünün (Sallallahu aleyhi ve sellem) sünnetine uygun bir dil ve sonsuz nezaketle düzeltti.

Kurgusal tarih yazıcılığı bizi bir girdaba soktu

Gerçek Hayat’tan sonra senaryo çalışmalarına başladım. Belgesel senaryoları yazdım. Bunlardan Kafkas İslam Ordusu Belgeseli en çok haz alarak yaptığım çalışma oldu. Kafkasya ile olan gönül bağım, Allah’ın (c.c.) izniyle işimi kolaylaştırdı diyebilirim. Enver Paşa’nın, Nuri Paşa’nın -Allah (c.c.) ikisine ve Kafkas İslam Ordusuna hizmet etmiş bütün şehitlerimize gani gani rahmet etsin- dünyalarında gezinmek, mektuplarını, telgraflarını okumak, Cumhuriyet sonrası türeyen kurgusal tarih yazıcılığının bizi nasıl bir girdaba soktuğunu ve tarihimizi yeniden ihya etmenin ne kadar mühim olduğunu gösterdi.

Şu anda ise Optimar Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin öncülüğünde, birçok konuda derli toplu bilgilerin sunulduğu ve sunulacağı internet siteleri ile ilgili yoğun bir çalışmanın içindeyim.

Hangi internet siteleri bunlar?

www.nanelimonkabugu.org, www.herseykolay.net ve www.siviltoplumhaber bunlardan yayına geçenler. Esma-ül Hüsna dualarımla ilgili ve daha önce hem Gerçek Hayat’ta, hem de Mektup, Anadolu Gençlik ve Alperen dergilerinde yayımlanan yazılarımı da bir başka sitede -yine Optimar öncülüğünde- yayına sokmayı düşünüyoruz inşallah.

Asıl mesleği jeoloji mühendisliği olan, aynı zamanda çok farklı ilgi alanlarına ve bilgilere sahip olan arkadaşım Jale Ürün www.herseykolay.net’in asıl mimarı. Büyük bir heyecanla Türkiye’nin en sık güncellenen ve en zengin içerikli pratik bilgiler sitesini hazırlıyor.

www.siviltoplumhaber.com sitemiz ise Türkiye’de henüz çok dağınık bir görüntü veren sivil toplum örgütlerine internet aracılığı ile tek çatı altında hizmet vermek amacıyla kuruldu. Hukukçu, akademisyen, bürokrat ve iletişim uzmanı bir ekiple çok ciddi bir çalışma sürüyor. Sivil toplum örgütleri üyeleri ve sivil toplum örgütü kurmak isteyenler siteye girdiklerinde, STK istatistiklerine, bütün sivil toplum kuruluşlarının linklerine, Avrupa Birliği burs duyurularına, yine Avrupa Birliği hibe ve fonlarına, AB Bilgi Bankası’na, aile, sağlık, çevre ve kültür sanatla ilgili en zengin içeriğe ve kendilerini ilgilendiren daha pek çok konuda en yetkin güncel platforma ulaşmış olacaklar.

Ayrıca bir haber sitesi kurma çalışmalarımız da sürüyor.

Limon ağacı

Alternatif tıp kitapları ve edebî türler içerisinde görebileceğimiz kitaplarınız var. Medya ve ahlâk üzerine yoğunlaştınız. Gerçek Hayat’ta her hafta Allah’ın bir ismini işlediniz. Böyle birçok alanda yazmak zor olmuyor mu? Nasıl başarıyorsunuz bunu?

Alternatif tıpla ilgili yazmaya başlamam Gerçek Hayat’tan daha eskiye dayanır. Medya ve ahlâk alanlarında yazmak da… Gerçek Hayat sürecini başlatan, aslında Ankara’da yayın yapan Arifan Radyo’da hazırlayıp sevgili kardeşim Fevziye Kurban’la birlikte sunduğumuz “Külliye” adlı programdı. Daha önceki meşguliyetim ve şimdi de uğraştığım şey aynı: Alternatif Tıp.

Doğrusu farklı alanlarda çalışma yapmanın beni dinlendiren bir yanı var. Zorlandığım hiç aklıma gelmedi. Bu, ‘acaba bu gün ne yapayım’ diye kendime sorduğum bir sorunun cevabı olarak gelişmiyor. Ben böyle yaşıyorum. Farklı şeylerle uğraşarak yaşıyorum. Bundan da çok keyif alıyorum. Gerçek Hayat’taki Esma-ül Hüsna yazıları en bereketli yazılar oldu benim için. İnşallah Hesap Günü’nde hesabımı kolaylaştıran bir şey yapmış olmayı diliyorum Rabbimden.Açık Kitap, Neşe Kutlutaş

Bu arada merakımı gidereyim. Gerçek Hayat’taki 99 ismi tamamlayabildiniz mi? O yazılarla ilgili bir kitap düşüncesi doğmadı mı?

Allah’ın (azze ve celle) Esma-ül Hüsna’sı 99 ile sınırlı değil her şeyden önce. Kuran-ı Kerim’de ve Hadis-i Şeriflerde Rabbimizin birçok İsmi zikrediliyor ve Rabbimiz bizden kendisine kendi güzel isimleri ile dua etmemizi buyuruyor.

Kitap düşüncesi Esma-ül Hüsna’yı ilk yazmaya başladığımda yoktu. Ancak daha sonra bir takım teklifler oldu. Benim şartlarıma uymadığı için kabul etmedim. Sizin aracılığınızla duyurmuş olayım; Esma-ül Hüsna dualarımı yayınlayacak bir yayınevi çıkarsa bütün gelirini İHH’ya bağışlamak üzere kabul edeceğim.

“Nane limon kabuğu” ismindeki sitenizde alternatif tedavi yöntemleri sunuyorsunuz. Bir takım bitkisel ilaçlar vs. Son zamanlarda oldukça popüler bir alan bu. Bu alanın salahiyeti nedir, ne değildir size göre?

Benim bu alanla ilgilenmem iki sebepten oldu: Birincisi eşimin ailesi üzerinden gelen geleneksel bir anlayışı kitap aracılığı ile de olsa devam ettirmek isteği. İkincisi ise oğlumun alerjik astım hastası olması. Doğumundan sonra neredeyse bir yıl boyunca ayda birkaç kez acil servis hastası olmamıza rağmen teşhis koymaları bir yıl kadar sürdü. Bu zaman zarfındaki tedavi süreci -tabii olarak- şifalı bitkilerle tedaviye ilgi duymamı getirdi beraberinde. Bu alanda ulaşabildiğim bütün kaynakları okumaya ve ilgili insanlarla irtibat kurarak onların bilgilerinden istifade etmeye çalıştım.

Nane Limon Kabuğu, Neşe KutlutaşHastalanmadan yaşamayı kafayı takmış bir sapıklığın peşinde koşmamalı

Modern tıp ile ilgili söylenebilecek o kadar çok şey var ki. Daha geçen sene bütün dünyayı etkisi altına alan domuz gribi ve aşısıyla ilgili yaşananları hatırlamak bile olup biteni anlamak bakımından yeterli bence. Ama bitkilerle tedavi de bir sektör oldu ve burada olup bitenlere bakabilmek için elimizde doğru bir veri bile yok… Klinik tedavilerde alınan sonuçlara ilişkin Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı veriler dışında bir çalışma yok. Modernlik denilen şey, her yönelimi bir kâr-zarar-maliyet denklemi üzerinden para kazanmaya dönüştürüyor. Ben bunun dışındayım. Ben ilaç niyetine tarifler reçeteler vermeyi sevmiyorum ve buna mezun da değilim. Benim yapmaya çalıştığım şey şu: Yiyip içtiklerimize dikkat ederek daha az hasta olabiliriz ve yine yiyip içtiklerimize dikkat ederek iyileşebiliriz…

Bir yazar olarak okumaya zaman ayırdığınız muhakkak. Peki, son zamanlarda neler okuyorsunuz?

Okumak için özel zaman ayıran biri değilim. Okumak zaten yaşantımın temelini oluşturan meşguliyetlerimden biri. Nefes almaya nasıl zaman ayırmadan nefes alıp veriyorsam o şekilde okuyorum. Aylık ve haftalık dergiler var düzenli olarak okuduğum. Edebiyat, dekorasyon ve çevre ile ilgili. İsimleri bende kalsın. Elimin altında bulundurduğum kitaplar var. Bana kendimi güvende hissettiren, İbn Kayyim el-Cevziyye ve Şatibi’nin (Allah c.c. onlara rahmet etsin) Türkçe’ye çevrilen kitaplarını özellikle belirtmek isterim.  Recep Aykan’ın Kur’an Fihristi ve Mehmet Emin Akın tercümesiyle yayınlanan İmam eş-Şevkani’nin Mevzu Hadisler kitabı da buna dâhil. Ayrıca Eduardo Galeano, Halil Cibran ve Herman Hesse’nin kitaplarını şu sıralar yeniden okuyorum.

Geleceğe dönük planlarınız nelerdir. İlaç firmalarına savaş açmaya devam mı?

Böyle bir plânım yok. Bunu doğru da bulmam zaten. Takdir Aziz ve Celil Olan Allah’ındır her zaman. ‘Şu vakte kadar şunu yapayım, sonra şuna başlayayım’ gibi bir anlayış içinde değilim. Şu an elimde ne varsa onu en doğru biçimde devam ettirmek veya neticelendirmek gayretindeyim daha çok. Ama hevesim var doğrusu. Başladığım ve bilgisayarın çöken hard diskinde yitip giden bir romanım vardı. Babaannemin ve dedemin hayatı üzerinden 20. yüzyılın ilk yarısındaki Azeri göçünü anlatmaya çalıştığım ve Kayıp Topraklar kitabımda bir kısmını hikâyeleştirdiğim bir çalışma... Onu tekrar yazabilmeyi isterdim. Ve oradan bir film senaryosu yazabilmeyi…

İlaç firmalarıyla savaşmak… Böyle bir şey benim yapabileceğimin fevkinde… Buna kimsenin gücü de yetmez bana kalırsa. Ama o küçücük hayatlarımızda ilaçların tesirini en aza indirecek şeyler yapabiliriz. Bazen bir bitki çayıyla, bazen oruç tutarak, bazen dua ile bazen de mevsim sebze ve meyveleriyle beslenerek. Acıkmadan yemek, doymadan kalkmak ve helal yoldan kazanmak… Bunu yapabiliriz ama…    

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Son olarak, size ve www.dunyabizim.com ekibine çok teşekkür ederim, bana böyle bir fırsatı verdiğiniz için.

 

 

 

Besim Bal nane limon içti, konuştu

Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2010 Cumartesi 08:58 Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 12:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kadir türksoy
kadir türksoy - 6 yıl Önce

neşe kutlutaşlı yıllar ne yıllardı cebimizde paramız yoktu ama evde para toplar gerçek hayat dergisi alır gerçek hayatı son sayfasından okumaya başlardık. neşe kutlutaş en arka sayfadaydı çünkü. saygı duyduğum tek kadın yazardır. keşke diğer islami geçinen bayanlarda yazarlarda örnek alabilseler. ama alamazlar doyurulma süreçleri tamamlanmadı mesele artık tadına doymamaları. mücadeleye devam artık binlerce dergi alacak paramız var ama almıyoruz en arka sayfada neşe ablamız yok.

yasemin demir
yasemin demir - 11 yıl Önce

Teşekkürler,
Gerçek Hayatta yazdığınız Esma-i Hüsna yazılarını hala saklıyorum,her hafta Allah cc.bir ismini sizin dualarınızı okuyarak çekiyoruz.Sevgili Neşe Hanım size de dua ediyoruz.Sabırla kitabınızın ,çıkmasını bekliyoruz.

banner26