Neden Tütün? Niye Tütün?

Onlar, aç kaldılar, açıkta kaldılar, hastalandılar, geçinmek için boyacılık yaptılar, bakkallık yaptılar. Fakat Tütün'den biran olsun sarf-ı nazar etmediler.

Neden Tütün? Niye Tütün?

16 yıldır yayınlanan kaç edebiyat dergisi var? / 16 yıldır tüten duman / Konformistlere ölüm!

Kimi okuyucularımız tanımıyor olabilirler. Bize kendinizden ve Tütün'den bahseder misiniz Sayın Ahmet Şimşek?Ahmet Şimşek

1970 doğumluyum. 6 yıl öğretmenlik yaptım. Şimdi eğitim yayıncılığı -yani ticaret- yapıyorum. 3 çocuğum var. Tütün'ü 1994 yılında çıkarmaya başladık. Lise arkadaşlıklarımızın ve heyecanımızın bir ömür boyu sürmesi için edilen duanın adıdır Tütün. Umuyoruz ki kabul olundu. İmam Hatip Lisesinde öğrendiklerimizi ciddiye aldık. Şiirin gençlik çağlarında uğraşılan bir şey olmayacağını anlayacak kadar ciddiye aldık. Şiir dolayısıyla hayatımızın anlam bulması ve bu insanlarla bir ömür böyle bir hayat sürmek istedik.

Lise bitince öğrendiklerimiz ve hayatın tezadı karşısında şok olduk. Bütün idealler birden gerçeğin, "sen bir hayata atıl bakalım"ın pençesine düştü. Ne olacak şimdi dedik. Bir yıl dershane bahanesiyle Samsun’da ev tuttuk. Sonra üniversite. Yaşama tarzımızın dağılmasını önleyecek, cemaatimizin damarlarına kan pompalayacak bir zemin lâzım dedik. Tabii şimdi bilinçle anlatıyoruz ama o zaman bunu çok da bilinçli yapmadık. Bizi bu işe bulaştıranların vebali büyük bu konuda. Onların bizi neden terk ettiğini hala anlayamayacak saflığı sağladı bize Tütün.Ve bize yazmak için bir zemin lazım dedik. Ancak böylece uzun yıllar okumayı ve yazmayı teminat altına alacağımızı düşündük. Tütün de böyle doğdu.

Reklam almaz, parayla satılmaz ama isteyen herkese gönderilir!

Tütün bayilere dağıtılıyor mu, satışı var mı, reklam alır mı, hiç aldı mı? Dergi çıkarmanın keyfi nerede, zorlukları neler?

Tütün Düşünce Kültür ve Edebiyat Dergisi
Tütün Düşünce Kültür ve Edebiyat Dergisi
Tütün Düşünce Kültür ve Edebiyat Dergisi
Tütün Düşünce Kültür ve Edebiyat Dergisi
Tütün Düşünce Kültür ve Edebiyat Dergisi
Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Tütün bayilere dağıtılmıyor. Ancak Ankara Birleşik Kitabevine her sayıdan bırakıyoruz. Satışı yok. Ama isteyen herkese göndermeye çalışıyoruz. Buradan şunu da duyuralım: 'Şu şehre ya da şu kitabevine gönderin' diyen olursa göndeririz. (Yazışma: [email protected]) Tütün, reklam almaz. Hiç almadı. Tütün'e kim niye reklam versin ki? Ama biz derginin yaşaması için destek mahiyetinde de düşünmedik reklamı. İlk sayılarımızda ticaretle uğraşan bazı ağabeylerimiz sağ olsunlar bu teklifte bulundular. Biz de teşekkür ettik ama yarın desteğe devam edemezler, başkaları yüzünden yolda kalmış olmayalım diye bu yolu kullanmadık.

Dergi çıkarmanın keyfi, peşine düştüğün tutkunun gerçekleşmesindedir. Zorlukları bahse değecek şeyler değil. Yani bunlara zorluk dememeliyiz. Bir edebiyat dergisi reklama bulaşmadan yol alabilmenin bir yolunu bulmalıdır.

Peki, bu şartlarda dergiyi nasıl finanse ediyorsunuz? Dizgi, mizanpaj, baskı masraflarının yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanına yolladığınız dergilerin posta ücretlerini nasıl karşılıyorsunuz?

Dergiyi hep beraber finanse ediyoruz. Bunun için kendimizce bir mali durum oluşturduk. İyi de oldu. Eskiden dizmek zordu. Herkes yazılarını gönderir biz de daktiloda dizerdik. Şimdi kolay. Paramız kadar çıkarıyoruz. 300 okura ve dergiye gönderiyoruz. Bunların hepsi edebiyatla belli bir düzeyin üzerinde uğraşan insanlar. Bu açıdan bakınca Tütün'ün çok değerli bir muhatap kitlesi var. Para konusuna tekrar dönecek olursak, bu konuda ayrılmış bir bütçe var. Ben umuyorum ki Tütün, Türkiye’nin uzun soluklu edebiyat dergileri arasında yerini alacaktır.

"İyi bir şiirim yoksa kendi dergimde bile yayımlamam!"

Şair Orhan Tepebaş, Tütün üzerine yazdığı bir yazıda "Ahmet Şimşek'ten bahsetmek, birazdan da çok Tütün dergisinden bahsetmek demektir." diyor. Hiç, imzanızın olmadığı bir sayısı yayımlandı mı Tütün'ün?

Evet oldu. Sanırım iki sayı. Çok üzülmüştüm. İyi bir yazım ya da şiirim yoktu çünkü. Tütün gibi bir dergiyle özdeşleşmiş olmak benim için çok anlamlı. Bu hikâyenin içi çok anlamlı hatıralarla dolu çünkü. Ama burada asıl adı anılması gereken kişi Bayram Kılıç’tır. Bayram, işin ruhudur. Bir de Ahmet Budak. Bu ruh olmasa benim işçiliğimin anlamı kalmaz. Özellikle Bayram Kılıç bizim felsefemizin öncüsüdür. On Emir’i bile o kaleme almıştır. Bir de Orhan Tepebaş var tabii ki. O bize sonradan dahil oldu ancak hepimizden fazla emek sarf ediyor sağ olsun. Biz bazen birbirimizi kaldıramayacak derecede güçsüz düştüğümüz oldu, işte tam o zamanlarda Orhan Tepebaş bize el attı. O bir nevi Tütünün Nuh'udur. Abdullah Demirci, Rıza Budak, Ramazan Çadırcıoğlu, Yusuf Karaman, Özgür Demirtaş,Tuncay Büyükkayıkçı, İshak Kızılaslan bu yapının direkleri...

Çeşitli sebeplerden birkaç kent değiştirdiniz. Sizinle birlikte Tütün'ün adresi de değişti. Bu arada dergi kadrosu da değişiyor muydu sürekli?

Evet. Dergi de çoğunluk benimle gezdi memleketi. Kastamonu, Ankara, Konya, Bitlis, Boyabat ve sonunda artık tekrar Ankara. Ancak kadro pek değişmedi. Birkaç eksilen birkaç eklenen oldu. Ancak benim zorlandığımda arkadaşların çıkardıkları da olmuştu. Boyabat’ta Özgür ve Bayram, Giresun’da Mustafa Akar. Dergide çok farklı imzalar yer aldı. Ama derginin iskeleti hiçbir zaman değişmedi. Onlar aç kaldılar, açıkta kaldılar, hastalandılar, geçinmek için boyacılık yaptılar, bakkallık yaptılar, makasçılık yaptılar, muavinlik yaptılar ama Tütün’den bir an olsun sarf-ı nazar etmediler. Tütün onların yüzüsuyu hürmetine çıktı.

Yayın politikası dostluk, siyasal eğilimi Müslümanlık

Tütün dergisinin yayın politikasına yön veren eğilimler nelerdir? Neleri önceler, nasıl bir siyasal / toplumsal duruşu vardır Tütün'ün?

Dostluktur. Bu bize bazen olumlu bazen de olumsuz etki etmiştir. Bazen dergiyi eleştirmek dostluğu eleştirmek gibi görünmüştür. Kendine has bir dili vardır. Şiire yaslanmasına rağmen, hedefe yumuşak darbeler vuran bir dil. Emperyalizmin her türlüsüne karşıdır. Bir Kızılderili mağarasında savaş çubuğu tüttürür.

Tütün ilk sayısı logo altındaki yazı; ‘kişilik ticaretine hücum’ du. Sonra  ‘sarı dünya’  sonra  ‘kader a.ş; cins şairler yetiştirilir’ sonra  ‘çağa dil çıkaran kaplumbağa’  bunlar tütünün yayın politikalarına yön veren eğilimlerdir. Çoğunu Bayram Kılıç belirlemiştir. Hatta sonunda 10 Emir yayımladık. Bu da bizim ebedi yayın politikamız oldu.

Siyasal duruşumuz da var elbet. Şöyle özetleyeyim. Müslüman olduğumuz için bu topraklar bize vatan kılındı. Bu toprakların vatanımız olarak kalmasının tek şartı da bizim Müslüman olarak kalmamıza bağlıdır. İkincisi bu günkü hâkim dünya görüşünün insana bakışını kabul etmiyoruz. Yani Batı medeniyeti insanları evrimini tamamlamış uygar toplumlar ve gelişimini tamamlayamamış az gelişmiş toplumlar olarak tasnif ediyor. Bu da onlara her türlü kendi lehlerine olan cürümü işleme alanı açıyor. Ama hayat böyle değil. İki tür insan yoktur. Bütün insanlar insandır. Batı dünyası bu konuda fazla ileri giderek gelecekte muhtaç olacağı merhamet alanını daraltıyor. Bence bundan kaçınmalı.

Tütün, şiir ağırlıklı bir dergi mi? Ne tür şiirler yayımlanır dergide? Öykü, deneme, inceleme metinlerinde temel ölçütleriniz var mı, neler? Amatör, profesyonel; herkes yazabilir mi Tütün'de?

Evet, Tütün şiir ağırlıklı bir dergi. Her tür şiir yayımlanır. Aklımız erdiğince şiirin de, diğer yazı türlerinin de kendine has nitelikte olmasını önemseriz, o kadar. Tütün'de amaçladığımız iyi bir şiir damarı yakalamak. Bunun da kokusunu alıyoruz bazen. Bu iş gerçekten sabır, çaba ve işçilik gerektiren bir iş. Belki bu iş için bir ömür çalışacağız. Ama inanıyorum ki güzel şeyler olacak. Herkes yazamaz, her yollayanın yolladığı yayınlanmaz. Ama edebi bir ünsiyet kurabildiğimiz herkes yazabilir. Bir keresinde bir hapishaneden bir şiir geldi. Oğluna bir iyilik yapabilmeyi, bir hediye alabilmeyi bütün her şeyiyle değişebilecek bir babanın duygularını anlatıyordu. Çok etkilendim. Çok yıkıldım. Yayınladık. Bir daha da irtibat kuramadık. Nihayetinde Tütün şiir ağırlıklı bir dergidir ve Tütüncüler her şeyden önce şairdir.

"Kesinlikle yayımlamayız" diyebileceğiniz bir edebi tür var mı?

Hayır, ama zaten böyle bir dergide yayımlanabilecek tür sınırlıdır.

"Hak ettiğimizden fazla ilgi görüyoruz."

Tütün yeterince tanınıyor mu? 70 sayı, bir edebiyat dergisi için sağlam bir istikrar göstergesi. Hak ettiği ilgiyi görüyor mu dergi?

Tütün yeterince tanınıyor tabii ki. Şöhreti var mı derseniz, hayır yok. Buna gerek de yok. Hak ettiği ilgiyi de gördüğüne inanıyorum. Bu konularda bizim attığımız adımlardan fazla yankı gördük açıkçası. Ama şöyle bir şey var. Edebiyat ortamı belli bir sesler yığını yani bir nevi gürültü ortamı.  Burada ses duyurabilmek için  daha fazla sesimizin çıkması gerekiyor. Ya da öbür taraftan, ben bir dergi çıkardım da kimse neden ilgilenmiyor, diyemeyiz. İlgilensinler diye saçma sapan bir şekilde sağa sola saldıramayız. Bir kervan gibi yürürüz. Ben hep şunu dedim; biz hep böyle yürüsek... İnsanlar bu yürüyüşü bir gün hikâye olarak anlatacaktır zaten. “Biz birbirimizin meşhurlarıyız.” Birbirimizden yeterli ilgiyi gördüğümüzde, birbirimizin ağzında ve elinde dolaştığımızda çok güzel dergiler çıkardık. Birbirimizin şöhreti olduğumuzda yeterli ilgiyi gördük.

Hüsn-i hatime niyetine, editörlüğün zorlukları üzerine birkaç cümle alsak sizden?

Benim hayatımda edebiyatın en büyük zorluğu tembel yazarlıklardır. Her şeyi kurgularsın ama birkaç tembel yazar sayının çıkmasını zorlaştırır. Ben de zaman zaman bu grupta hissederim kendimi. Başkaca da bir zorluğunu görmedim. Aslında sayılabilecek bir sürü zorluk var ancak kimse bize dergi çıkarın demedi ki, onları zorluk olarak görürsek kendimizi inkâr etmiş oluruz.

Biz birbirinden çok etkilenen yazın cemaatiyiz. Bizim dergimizde editör, yürek işlevi görür. Ve biliyorsunuz Müslümanlar yürekleriyle düşünürler. En çok üzerine yük binen, en çok sorumlu tutulan yürektir. Editör devamlı salim olmak zorundadır. Zorluk varsa budur. Kapitalizm kışı her yeri öyle kaplamış ki, yanımızda dostun sıcaklığı olmazsa işimiz zor. Ama sonuç olarak editörlük tarif edilemeyecek kadar özel bir duygu. En iyi dostların hayata bir şeyler söylemiş ve editör onları bir arada toplayıp karşısına geçer ve; ‘İşte bizim ortak aşkımız’ der.

Dergiye ulaşmak için: www.tutundergisi.com

Tütün'ün son parolası: "ON EMİR"

1- Ve yetinmek. Yetineceksin.

2- Ve beklenti içine girmemek. Beklenti içine girmeyeceksin.

3- Ama beklemek. Nasıl beklememiz isteniyorsa öylece.

4- Ve normalleşmeyeceksin. Kasların cılızlaşmayacak. Konformist insanlar gibi erimeyecek. Yani devamlı savaşa hazır olacaksın.

5- Aklı ilahlaştırmayacaksın. Yani şiirle aranı açmayacaksın. Bilimi kutsallaştırmayacaksın.

6- Kader A.Ş.'deki hisselerini çoğaltacaksın. Devamlı kaderi okuyacaksın.

7- Dostunu hiçbir zaman unutmayacaksın. Yani komşunun tavuğuna "kışt!" demeyeceksin. Ya da sayılarla zina etmeyeceksin.

8- Rüyaya açılacaksın. Hayatınla şiiri koşut hale getireceksin.

9- Yoldan çıkmayacaksın. Yani Tütün'ü hep çıkaracak, yapacağın her şeyi Tütün için yapacaksın. Yoksa sen diğer yollardan çıkarsın. Sen bir Mutezili'sin.

10- Ve zamanı gelince de öleceksin.

 

 

 

Mehmet Sait Çakar, son sayısında Tütün ailesine dâhil olmanın sevinciyle yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2010, 20:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sonsuzlukvebirgün_
sonsuzlukvebirgün_ - 10 yıl Önce

Geçenlerde yine bu sayfalarda Tütün'ün kapanacağı haberini okumuş ve üzülmüştüm.(Bir Entellektüel Tütün Vardı)Bu arkadaşlar başında bir hâleyle gezen,egosu tavan yapmış edebiyatcı arkadaşlara da iyi bir cevap aslında.Kalp kırmadan sadece yolunda olmak.Bunlar özlediğimiz hareketler

Mustafa Akar
Mustafa Akar - 10 yıl Önce

Tütün dergisi inat dergisidir, derdidir. Tütün insanda müptelalık yapar, Tütün dergisi ise kalbinizdeki inadı biraz daha ateşler, yanıp yanmamak size kalmış...

Esad Eseoğlu
Esad Eseoğlu - 10 yıl Önce

Ne yalan söyliyim, haber başlığını görünce başlıkta yazdığım kelimeler geldi aklıma ve o merakla tık'ladım başlığa: yeni bir dergiyi daha tanımış oldum. Bana göre yeni; yoksa baksanıza 70 sayı olmuş. Merak ettim Tütün'ü açıkçası. İrtibata geçip temin etmeli. Haber için teşekkürler.

mustafa nezihi
mustafa nezihi - 10 yıl Önce

bayram kılıç'ı yazmak vacip oldu

güner
güner - 10 yıl Önce

tütün tütsün.
dertler tütsün.
şiir tütsün.
hayat tütsün.
insan tütsün.
işte böyle..

banner19

banner13

banner26