Necip Tosun: İftar ve Sahur Bizim Evde Şenliktir

''Ramazan özelinde okumalarım tümüyle değişir. Edebiyat eserlerini daha az okuduğum bir aydır. Genel rutinim Sezai Karakoç okumaktır.'' Necip Tosun ile kısa bir Ramazan söyleşisi gerçekleştirdik.

Necip Tosun: İftar ve Sahur Bizim Evde Şenliktir

Dünyabizim’de birkaç senedir Ramazan ayına özel her gün Ramazan-ı Şerif yazıları ve alıntıları paylaştık. 2014’te birçok şair, yazar, ilim adamı Dünya Bizim için Ramazan-ı Şerif'e özel yazılar yazdılar: //www.dunyabizim.com/7541/dunya-bizim-icin-yazdi/tags 2015’te ise alıntılar yaptık://www.dunyabizim.com/8501/ramazana-dair/tags

Bu sene de ilim, kültür ve edebiyat dünyasında isimlerle kısa kısa Ramazan-ı Şerif söyleşileri yapalım dedik. Bu söyleşilerde bugünkü konuğumuz öykücü Necip Tosun

Ramazanınız genel itibariyle nasıl geçer? Öncesinde Ramazan'a dönük bir planlama yapar mısınız? Böylesine mübarek vakitleri nasıl değerlendirirsiniz?

Ramazan ayı benim için memuriyet izinlerini kullandığım bir aydır. Sabah namazına kadar oturmak, sonra geç vakitlerde kalkmak küçüklüğümden beri yaptığım bir şeydir. İftar ve sahur bizim evde şenliktir. Sahura kadar gezmeyi severim.

Ramazan'da okumalarınız da değişir mi? Neler okursunuz daha çok? Başucu eserim dediğiniz kitap ya da kitaplar var mı Ramazan özelinde?

Ramazan özelinde okumalarım tümüyle değişir. Edebiyat eserlerini daha az okuduğum bir aydır. Genel rutinim Sezai Karakoç okumaktır. İstisnasız her Ramazan ayında Sezai Karakoç’un eserlerini yeniden okurum.

Ramazan şu 3 şeyle ilişkinizi nasıl etkiliyor: Para, aile / dostlar, yemek?

Para: Hayatım boyunca cebimde kaç liram olduğunu bilmedim. Para ile aram hiç iyi değildir. Para biriktirmem. Evim, arabam, hayatta hiçbir şeyim yok. Elimdeki parayı harcarım, benim olmadığını bilirim. Ramazan ayında da bu değişmez.

Aile / Dostlar: Ramazan ayında tümüyle aile içi bir yaşantım olur.

Yemek: Çay dışında Ramazan’da hiçbir şeyi aramam.

 

Konuşan: Hatice Ebrar Akbulut

YORUM EKLE