Mustafa Özdamar'ın 2 kitabı çıkıyor!

11 yıldır gönüllerde kandiller yakan bir yayınevi Kırk Kandil Yayınları... Barbaros Özdamar ile söyleştik.

Mustafa Özdamar'ın 2 kitabı çıkıyor!


Bir amaca hizmet etmeli yayınevi. Bir yön vermeli insan hayatına. Kendini bu yolda hissetmeli hissettirmeli. Kendini bu yola adamış bir yayınevi Kırk Kandil. Her kandili gönüllerin derinliklerine işlemek için yol dokuyor. Her dokuduğunu O’nun rızası için dokuyor. Her kat ettiği yolda O’nun rızasını gözetiyor. Kalplere seslenmeye çalışan Kırk Kandil yayınevinden Barbaros Özdamar ile zevkli ve güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kırk Kandil ismi nereden zuhur etti?

Yayınevimizin ismi Mustafa Özdamar'a aittir. Allah Dostları, Evliyaları kandil gibi görüyor insanlığa ışık tutan, ışık saçan, hatta kendi ifadesiyle; “Kandil, kendi iç varlığını yakarak, dışına, etrafına, göz ve gönül yormayan tatlı ve yumuşak ışıklar sunar. Allah'ın yarattığı her şeye ve herkese hoş bakan bilgeler de böyledir. Onlar da kandil gibi varlıktan soyunarak, gönül yormayan ve zihin bulandırmayan arı ve duru duruşlar sunar.” Kırk kitap yazmaktı amacı Mustafa Özdamar'ın ve bunu kendine vird edindi, görev bildi Allah razı olsun.

Bize de düşen yayımlamaktı. Kırk kitabı geçtik elhamdülillah.
 

Kırk Kandil Yayınlarının çıkış amacı neydi?Mustafa Özdamar
 

Kırk Kandil Yayınlarının amacı, büyük insanlık ailesini hayatın hem bu yakasında hem öte yakasında azîz edecek tek sistem olan güzelim İslâm’ı tam yaşayan özel ve güzel insanları sürekli gündemde tutmaktır. Bu amaçla yola çıkıldı.

Kırk Kandil Yayınları nasıl yola çıktı?

Aşkla yola çıktı. Aşk ile ve aşk olsun diyerek. Hayatın iki yakasını bir araya getirebilmenin aşk ile mümkün olduğuna inananlardanız. Emek ve gayret aşk olduğunda can buluyor. Niyet aşk ve akıbet aşk diyoruz kısacası.

Kısıtlı imkânlarla mı başladı?
 

Evet tabi. Halen de öyle kastınız maddi ise.

Yayınevi bir işletme olduğuna göre tabi ki kastımız bu.

Cağaloğlu'nda Üretmen Han birinci katındayız. Mütevazı bir yayıneviyiz. Göz kamaştıran bir yayınevi değiliz ama yayınlarımızla 11 yıldır gönül kamaştırmayı sürdürüyoruz elhamdülillâh…

Biraz açmanız mümkün mü? Gönül kamaşmasından kastınız nedir?

Efendim kastımız şudur. Kırk Kandil Yayınları gönüllerde kandil yakmak üzere yola çıktı ve çok şükür her eserle bu kandilin ışığı biraz daha parlak oldu. Her yeni kandil insanın iç uzayını aydınlattı. Okuyucularının kendinden kendine olan yolculuklarını başlattı, tetikledi. Yaşanan keşmekeş bir hayattan, sadece dünya ve menfaat üzerine kurulu bir dünya tasavvurundan kurtarmaya yönelik bir fren basma eylemidir kitaplarımız. Özellikle Mustafa
Özdamar’ın kitapları okuyanları dinlendirir. Bu bizim kendi fikrimiz değil, okuyucuların hem fikridir.

Nasıl bir frene basış bu?

Yoğun bir tempo ile akıyor hayat. Bir alabora oluş adeta. Göz gözü görmez durumda. Hepimiz bir yerinden yapışmışız ve tutunmaya çalışıyoruz. Olması gerektiği gibi mi? Hayır. Erdemli mi peki? Hayır. Kurtarıcı mı? Asla. İşte bu noktada Kırk Kandil yayınlarının misyonu ortaya çıkıyor. O misyon gönül kamaştırmak. Yukarıda ifade etmeye çalıştığım tabloya baktığımızda mütevazı bir çıra da olsak, kırk kandilden de oluşsak sade misyonumuz gönül kamaştırmak. Ancak bu şekilde dünya hırslarına bir mola, bir fren mümkün. Bu freni mana göğünün parlayan ve hiç sönmeyen yıldızlarıyla yapıyoruz.

Genel yayın profilinizi bu tür eserler teşkil ediyor değil mi?

Evet, ilk eserimiz mana sultanlarının hayatları, nutuklarından oluşuyor. Allah’ın sevip, sevdirdiği bu yüce insanları tanımak, İslam’ın nasıl yaşanabileceği, hayata nasıl yansıtılacağını gösteriyor. Laftan uzak halin nasıl giyileceğini gösteriyor. Yaktıkları kandiller sönmeyen bu kişiler. O ışıkların altında binler, on binler, hatta milyonlar var. Işıkları çoğalıyor sürekli. Onların hikmet pınarları çağladıkça çağlıyor ve onlara bağlı olanlar o kevserden içtikçe içiyorlar ve İslam’ı onların izinden giderek yaşıyorlar.

Mustafa Özdamar, Mehmet Zahid KotkuMustafa Özdamar'ın kitaplarını sanırım kast ediyorsunuz?
 

Evet, Mustafa Özdamar İslam Yücelerinin hayatlarını kaleme alan ilk usta kalemlerden. Hayatın öte yakasına geçen sultanların çalışmalarını uzun arşiv ve kütüphane çalışmaları, divanlarını kılı kırk yararak yapılan incelemeler sonunda oluşturdu. Hatta bazıları epeyce de demlendikten sonra.

Demlenme derken?
 

Mana büyükleriyle ilgili yazı yazmak ilginç oluyor. Bazen çok büyük bir coşku ile akıyor. Tam bitti bitiyor derken birden bir durum oluyor. Belki sultan gönül koyuyor. Belki zamanını bekletiyor. Belki tamamlanması gereken bir nokta var ama henüz ona ulaşılamamış oluyor. O haliyle yayınlansa belki eksik olacak. Bir nevi müdahale yani. Ya da bana öyle geliyor.

Sanırım yaşayan sultanları anlatan kitaplar da var değil mi?
 

Evet, Mustafa Özdamar görüşerek sohbetlerinde bulunarak oluşturduğu kitaplar var. Onların sohbetlerini dinliyor, o ortamlarda bulunuyor, ihvanıyla halvetlerine tanık oluyor. Yaşanarak yazılıyor kısaca. Hayatın öte yakasına geçmiş, Âlemi Cemale yürüyen sultanlar ise eserlerinden, sohbetlerinden, nutuklarından yararlanıyor. Talebelerini dinliyor, hatıralarını topluyor. Uzun ve zahmetli emekler sonrasında oluşuyor kitaplar.

Mustafa Özdamar'a ait kitapların sayısı kaç oldu?

Elli bir oldu. Bunların çoğu Sultanlara ait. Dersadet Dergâhları (14 yıl araştırma yapılmış bir kitap İstanbul’da bulunan 491 Dergâhın adresleri ve haklarında merak edilen her şey). Bir Dervişin Seyir Defteri (Mustafa Özdamar’ın 56 yaşına gelene kadar kendine ait tuttuğu notlar) gibi kendi deneyimleri de var tabi. Seyir Defteri adlı kitabı kendisinin değil, benim yoğun baskımla, tasavvufla hemhâl olan insanların ve daha doğrusu meraklısının okumasını istediğim bir kitaptır.

Biraz örnekler misiniz? Birkaç kitap ismi alabilir miyiz?

Gönenli Mehmed Efendi, Süleyman Hilmi Tunahan, Ladikli Ahmed Ağa, Ehli Beyt, Gönül Cerrahı Nureddiin Cerrahi, Hacı Veyiszade, Mehmed Zahid Kotku, Ramazanoğlu Mahmud Sami Efendi, Abdülkadir Geylani, Niyazi Misri, Yunuslar Deryası (Yunus Emre), Hazreti Mevlana, Hazreti Şems ilk aklıma gelenler.

Yayınevinizin başka yıldızları da var. Mesela Oktan Keleş.Oktan Keleş

Evet, gerçekten yıldız bir yazarımız. Araştırmacı yazar. Sıkı konularda çok titiz araştırmaları var ve biz dâhil çoğumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Yazdığı 3 kitabı var inananları aydınlattığı gibi, inanmayanları da şaşırtıp epey panikletti. Mütevazı bir yaklaşımla söyler gibi yapıyor ama satırlar arasında ilerledikçe gözleriniz açılıyor. Çok mühim iddiaları
var. Abartarak söylemediği için yeterince büyük basının ilgisi yok sanılabilir ama çok ciddi takipçileri var. Ve sürekli izliyorlar ve çok dikkatliler. Kitaplarının ne zaman çıkacağını izleyecek kadar yakın takipteler. Yayınevimiz için Oktan Keleş çok önemli bir kazanç ve şanstır. Kitapları mutlaka okunmalı, okutulmalı.

Oktan Keleş'in kitapları hangileri?


Bir Meczubun Rüyası kitabı bizde çıkan ilk kitabı. Çok ilginç bir çalışma. Tasavvuf ve duygu durumları açısından çok mühim. Yine Melami Savaşları kitabı çok dikkat çekici ve önemli gerçeklerle dolu. Son ve ilginin artarak devam ettiği kitabı Melekler Ağlarken.

Oktan Keleş'in kitapları diğer kitaplara da bir bereket getirdi mi?
 

Evet, hem de çok. Okuyucu kitlesinin kimyası uydu. Hareket sağladığını da söyleyebilirim. Mesela Mustafa Özdamar’ın "Meczublar Kitabı, Ladikli Ahmed Ağa kitabı, Hacı Veyiszade kitabı, Ehli Beyt kitabı daha çok istenir oldu.

Ramazan Hub'un kitapları hangileri?
 

Yayınevimize ilk gelen, Hızır Aleyhisselam kitabıydı. Çok enteresandır. Malûm, konu Hızır aleyhisselam olunca inanmayanını bile dikkat kesen bir konudur. Ramazan Bey araştırmacı hem de çok sıkı bir araştırmacıdır. Hızır aleyhisselam konusunu merak ederken ve araştırmalarına devam ederken bir rüya görüyor hazreti Hızır ile ilgili, rüyasında görüyor. Ondan sonra tam 16 yıl bu konuyla hemhâl oluyorlar ve ortaya tam 432 sayfalık alanında ilk kitap olan Hızır aleyhisselam kitabı meydana geliyor. Bu kitaptan sonra Hızır Aleyhisselam ile alâkalı 3 kitap daha çıktı ama maalesef üçü de Ramazan Hub'un kitabından alıntılarla seyir ediyor. Yeni bir şey yok yani.

Hazreti DanyalRamazan Hub'un diğer kitapları hangileri peki?
 

Tarihte Yaşanmış Sırlı Olaylar ve Hazreti Danyal Peygamberin hayatını anlatan 2 kitabı daha var.

Peki kitapların genel olarak gidişatı nasıl?
 

Şöyle ki, Ramazan hocamızın kitapları, Oktan Keleş hocamızın kitaplarından sonra satışları daha da arttı. Mesela Hızır aleyhisselam kitabı, Oktan Keleşin Bir Meczubun Rüyası
kitabından sonra daha da istenir ve okunur oldu. Aynı şekilde Tarihte Yaşanmış Sırlı Olaylar kitabı ve Hazreti Danyal kitabı da öyle, daha çok istenir ve okunur hale geldi.

Ya Mustafa Özdamar’ın kitapları?
 

Mustafa Özdamar bizim yayınevinin her şeyi. Her şey onunla başladı, zaten yayımcılığa başlamamın ana sebebidir. 51 kitabı var yayınevimizde çıkan 11 kitabı daha var geçmiş dönemlerde muhtelif yayınevlerinde çıkan. 65 yaşında, 62 çıkmış kitabı var ve çok yakında basılmayı bekleyen 2 kitabı daha var.

Hangi kitaplar öğrenebilir miyiz acaba?

Hasan Sezai hazretleriyle ilgili bir kitabı ve Tasavvuf da Temel Kavramlar Sözlüğü yayınevinde hazır basılacak inşallah..

Neler hedefliyorsunuz bundan sonra?
 

Kandilimizin ışığının artmasını hedefliyoruz. Okuyucunun beklentisi istikametinde ve biraz da onları şaşırtarak yayına devam etme amacındayız. Kitaplarımıza ulaşmayı kolaylaştırmak istiyoruz. Bu konuda çok şikâyet alıyoruz maalesef. İnternet üzerinden temin edinilmesini daha fazla sağlamak amacındayız. Amacındayız derken kitapçılarda bulamayanlar için yani. İnternet sitemiz //www.kirkkandil.com’u daha aktif kullanmak ve güncellemek de hedeflerimiz arasında. Bize ulaşmak isteyen kitap dostları da [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler.
 

Abdurrahman Oğuz konuştu

Yayın Tarihi: 06 Ekim 2011 Perşembe 00:00 Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 13:53
banner25
YORUM EKLE

banner26