Mısırlılar duygusal ve coşkuludur, kolay etkilenir

Mısır’dan ailesi ile birlikte yakın geçmişte Türkiye’ye gelmek zorunda kalan ve üniversite eğitimini burada sürdüren Mohamad Gamal, Deniz Baran'ın Mısır'a ve Türkiye'ye dair sorularını cevapladı.

Mısırlılar duygusal ve coşkuludur, kolay etkilenir

Türkiye son yıllarda birçok ülkeden, özellikle de Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden yüzlerce genci barındırmaya başladı. Birçoğu da eğitim veya staj, kurs vb. olanaklar sebebiyle Türkiye’deler. Tabi ki değişen ilişkilerden politik meselelere kadar birçok sebebi var bu durumun. Ancak sebep ne olursa olsun bilhassa yakın coğrafyamızın gençleriyle eskiye nazaran daha iç içe yaşadığımız olgusu ortada.

Peki aramızda yaşayıp giden bu gençler ne düşünüyor, ne hissediyor, nerelerden geliyor…?Yanımızda olanı boşvermemek namına merak etmemiz gereken şeyler aslında bu sorular. Fakat İstanbul’un hızlı yaşantısında pek merak etmeye fırsatımız dahi olamıyor. Çok da ilgi alanımıza giremiyor aslında bu ilginç hayatlar. Biz de Harman Staj Programı’na gelen gençlerle başladığımız kısa röportajları biraz genişletmek istedik “aramızdaki” bu gençleri daha fazla fark edebilmek için. Biz kısa kısa başlarız, ilgi çekici ufak bir cevap duyarız da bir yere dokunup alakamızı cezbeder belki…

İlk etapta yakın coğrafyamızdaki ülkelerden birer genç ile konuşup farklı toplumların perspektifini almaya çalışacağız. Başlangıcı Mısır’dan ailesi ile birlikte yakın geçmişte Türkiye’ye gelmek zorunda kalan ve üniversite eğitimini Türkiye'de sürdüren Mohamad Gamal ile yapıyoruz.

Merhaba Mohamed. Bize ülkenden kısaca bahsedebilir misin? Nüfus kimlerden oluşuyor?

Ülkem Mısır, Afrika’da yer alan kadim medeniyetlerden. Geçmişini herkes biliyor. Ana dilimiz Arapça. Ülke nüfusu ağırlıklı olarak Müslümanlar’dan ve belli bir oranda Hristiyanlardan (Kıptiler) oluşmakta.

Kültürünü anlatan birkaç şeyi söyler misin?

1- Mısırlılar gerçekten dindar bir topluluktur, güçlü bir kader inancı vardır.

2- Çok derin ve yoğun bir tarihe sahibiz. Bu da şu anki kültürümüzü etkiliyor.

3- Mısırlılar oldukça duygusal ve coşkuludur; bu sebeple etkilenmeye yatkındır.

4- Futbol bizim için önemli!

Mısır gençliği tarafından takip edilen, oldukça popüler olan sanatçı, edebiyatçı vb. kişiler kimler?

Bu soruyu net olarak cevaplamak çok güç çünkü ilgi alanına göre değişiklik gösterebilir. Ancak garanti edebilirim ki Mısır gençliğinin ortak olarak takip ettiği isimler arasında meşhur futbolcumuz Mohamed Abu Treaka vardır.

Mısır’da yaygın olarak takip edilen herhangi bir İslami kültür yayını var mı?

Yukarıda belirttiğim gibi Mısır halkı dindar bir halk. Bu sebeple elbette var ve fazlaca var. Ancak El Ezher’e ait dergilerin bolca takip edildiğini söyleyebilirim.

Türkiye’ye neden geldin?

Babam zaten işlerinin bir kısmını burada yürütüyordu. Biz de ailece buraya taşındık. Ben de üniversite eğitimimi burada sürdürmek istedim ve şu an burada okuyorum.

Mısır’a dönmeyi düşünüyor musun?

Kim olsa oraya dönmek isterdi… Ancak şu an planlarım arasında maalesef yok.

Mısır’a dair en çok neyi özlüyorsun?

Tabi ki arkadaşlarımı ve akrabalarımı. Ve leziz yemeklerini… Aslında kısaca “orada olmayı” özlüyorum.

Buraya adaptasyon probemi yaşadın mı? Yabancı bir öğrenci olarak hangi zorluklarla karşılaştın?

Tabi ki Türkçe bilmeyen bir yabancı öğrenci olarak zorluklar yaşadım. En büyük problem insanlarla iletişim kurmak, bir şey danışmak oldu. Özellikle Türkiye'dekilerin İngilizce konusunda zayıf olması işimi çok zorlaştırdı.

Türkiye ile Mısır arasındaki en büyük kültürel fark ne?

Birçok fark sayabilirim ancak bunlar büyük farklar da diyemem. Ama şunu fark ettim. Mısırlılar bolca düşünüp pek uygulamaya geçmiyorlar. Türkiye’de ise insanlar düşündüklerini uygulama konusunda daha başarılılar. Lafta kalmıyor.

Türkiye’de sana kendini bu ülkeye ve insanına en yakın hissettiren şey nedir?

Aynı dine sahip olmamız ve her yerde camilerin olması.

Türkiye hakkında beklentilerinin çok uzağında kalan, seni hayal kırıklığına uğratan şeyler oldu mu?

Evet, üç tane hayal kırıklığım var. Birincisi, İngilizce konusunda bu kadar zayıf olunmasını beklemiyordum. İngilizce bilme oranı çok düşük. İkincisi, futbolla çok ilgili biri olarak futbol dünyasında gördüğüm kirli işler ve mafyatik ilişkiler. Bu durum adaletsiz ilişkilere fazlaca yol açıyor. Üçüncüsü bazı kesimlerin, hükümet iyi icraatler yapmaya çalıştığı zaman dahi çok büyük tepkiler gösterip köstek olmaya çalıştığını düşünüyorum.

Burada en çok nereyi seviyorsun?

Her yeri çok seviyorum. Şöyle sormak daha doğru, nereyi sevmiyorsun ki?

Ülkende İslami politik hareketlerin etkisi nedir?

Eskiden etkililerdi ve doğru bir duruş sergileniyordu. Fakat zamanla bazı şeyler değişti. Eski zamanlardaki kadar iyi işler yapıldığını söyleyemeyeceğim. Tabi bir yandan etkileri de son olaylarla düştü.

Ülkende dini hayatını, kültürünü yaşarken herhangi bir engelle karşılaşıyor musun?

Kesinlikle evet… Mısır’daki mevcut politik çatışmalar doğrudan yaşantınızı etkiliyor, yapacağınız hareketleri etkiliyor!

Mısır’da gençler temel dini eğitimi nasıl alıyor? Belli kurumlar var mı?

Sözkonusu Mısır olunca aslında çok da özel bir cevabı yok. Birçok şekilde öğreniliyor, zaten dini eğitim halk yaşantısının bir parçası. Bu sebeple birçok yolla öğrenilebilir. Aile, okul hatta sokakta… Camiler tabi yine önemli bir eğitim yeri.

Türkiye’deki üniversiteler hakkında ne düşünüyorsun?

Bence çok iyi üniversiteler var, genel olarak çok beğendim. Ancak müfredat ve sistem biraz daha canlı olabilir, bu doğrultuda bir gelişim lazım. Asıl eksikse İngilizce. İngilizce konusuna acilen üniversitelerin önemle eğilmesi lazım.

Türkiye’de dini yaşantıyı sürdürmek için herhangi bir engel gözlemledin mi?

Hayır, hiçbir zorluk dikkatimi çekmedi.

 

Deniz Baran sordu

Yayın Tarihi: 03 Şubat 2015 Salı 14:08 Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 14:34
banner25
YORUM EKLE

banner26