Mısırlı gençlerin gözünden Hasan el Benna

Deniz Baran, farklı kültürel veya sosyal arka planlardan gelen, farklı hareketler içinde aktivite gösteren Mısırlı dostlarına 'Hasan El Benna ismi bugün bir Mısırlı genç olarak sana ne ifade ediyor?' diye sordu.

Mısırlı gençlerin gözünden Hasan el Benna

67 yıl önce bugün (12 Şubat) aramızdan ayrılan büyük Müslüman fikir ve eylem adamı Hasan El Benna, aradan geçen yıllara rağmen hem Mısır’da hem tüm Müslüman dünyada güncelliğini muhafaza eden bir öncü. Peki ülkemizde de adını sıkça andığımız, eserlerini okuduğumuz Benna ve öncüsü olduğu hareket, kendi toplumunun gençleri üzerinde nasıl bir etkiye sahip?

Benna’nın ölüm yıldönümünde bunu anlamak için rastgele seçtiğim birkaç Mısırlı dostuma aynı iki soruyu sordum. Elbette sohbet tarzında yapılmış bu kısa çalışma kesin hakikatı ortaya koyar gibi bir iddiaya sahip değil ancak biraz fikir verebilecek bir yazı olması için farklı kültürel veya sosyal arka planlardan gelen, farklı hareketler içinde aktivite gösteren dostlarımı seçmeye çalıştım.

#Hasan El Benna ismi bugün bir Mısırlı genç olarak sana ne ifade ediyor?

#Sizce bugün Müslüman Kardeşler, Hasan el Benna'nın mirasını ne kadar taşıyor?

Mustafa:

#Hasan El Benna, İslami model öngören bir sosyal düzenleyicidir. İslami prensipler üzerine kurulu bir sosyal hareket kurmakta başarılı olup yeni doğan jenerasyonun olumlu değerlerle yetişmesine yol açtı.

#Müslüman Kardeşler, son 3 jenerasyonu etkilemeyi başarabilmiş tek hareket. Bana kalırsa başkanlık seçimine girmeyi kararlaştırdıklarından beri bir düşüşe girdiler. Mısır’da en azından bir süre gözden kaybolacaklar artık. Şu anki yönetim zayıf, kapasitesi olan kimseler ayrıldılar. Fakat umuyorum ki yine de ilerisi için bir potansiyel mevcuttur.

Shehab:

#Ah suphanallah! Benna’nın oğlu daha bugün vefat etti ve bu hepimizi yaraladı. Allah, baba ve oğulun ikisini de en elit ve önde giden Müslümanlar’dan, şehitlerden eylesin. Hz. Muhammed (SAV) her asırda birinin gelip İslami pratiklere can vereceğini bizlere haber vermişti. Ben Benna’nın bu asrın adamı olduğuna inanıyorum. ah subhan Allah

#Müslüman Kardeşler’in mesajı, günümüzdeki en iyi mesajdır ancak İhvan da diğer gruplar gibi bir gruptur; içinde iyiler de kötüler de mevcuttur. Elhamdulillah onlardan bazıları hâlâ El Benna’nın hakiki mirasını taşımaktadır ve umuyorum ki öyleleri hep burada olur. Bizim gibi aciz genç İhvanlılar’ın fitne zamanı dayanabilmesi için…

Basma:

#Problem şu ki Hasan El Benna hakkında bildiklerim doğru mu yanlış mı emin değilim çünkü insanlar onun hakkında konuştuklarında çok uçlardan yorum yapıyorlar! Yani ondan modern Mısır tarihindeki en iyi Müslüman şahıs olarak bahsedecek insanlara da, onu en kötüsü olarak niteleyeceklere de rastlayabilirsin. Bazı din araştırmacıları onu İslami inşa faaliyetlerinde bulunan bir kimse olarak tanımlıyor. Onun, İslami kurallar ile modern yaşamın bağını hayatımızın birçok alanında sağlamayı başardığını söylüyorlar. Esasında ben de öyle düşünüyorum. Bana kalırsa o, ümmeti yükseltmek için elinden geleni yapmış biri. Bir müfredat geliştirmede başarılı oldu. Ancak belki de uygun bir strateji ortaya koymada başarısızdı ya da belki de problem onu takip edenlerdeydi.

#İkinci soruya geçersek ilk belirteceğim şey sosyal hareketlilik olurdu. Hasan El Benna sosyal bir hareketlilik yaratmada başarılıydı, başladığı andan bu an'a kadar! Birçok meselede, İslami bir vizyon oluşturmada çok başarılıydı. Ve bu, beni derinden etkiliyor; bir yol bulmak ve İslami bir projeyi seçip sonuna kadar mücadele etmek mümkün. Ancak iş Müslüman Kardeşler’e gelince, onların şu anki tavrı, Hasan El Benna’nın fikirlerinin deformasyona uğramasının en büyük sebebi. Onun ne söylediğini düşünmeden, sonuçlarını gözetmeden veya geliştirmeden körce uygulayageldiler, hem de Benna’nın en büyük hedefi gelişimken! Yeni gelen nesillere, Mısırlılar’a yahut genel olarak Müslümanlar’a dair zihinsel değişimlere dair bir esneklikleri yok. Mesela hiçbir zaman teorideki İslami politik prensipleri pratiğe taşımayı denemediler ki dünya görebilsin. Bu yüzden, kısaca, hayır Benna’nın mirasını taşıyamıyorlar. Sadece yapıyı korumaktalar, fikirleri değil. Sadece gerçek olmayan bir iktidar ve makam için mücadele ediyorlar ki bu, Benna’nın fikirlerini taşımak için bir çözüm değil.

Tarek:

#19-20 yaşlarındayken Hasan El Benna benim için çok ilham verici bir karakterdi. Onun fikirlerinden ve davasından çok etkilenmiştim çünkü o, Müslüman dünyanın yeniden tekrar bir bayrak altında toplanması ve toplumdaki dini veya edebi bozulmaların düzelmesi için uğraşıyordu.

#Yukarıdaki düşüncelerden ötürü Benna’nın kurduğu hareket olan Müslüman Kardeşler’e dair “ütopik” düşüncelerim vardı. Onlara ve Benna’nın hedefi için yaptıkları çalışmalara inandım. Ancak devrim yıllarında İhvan’a çok yakınken temel hedefte bazı sapmalar hissettim. Devrim yolundan ve hatta devrimin Mısır’daki kısa hakimiyetinin çöküşünden etkilenmiş hatalar… Kibir ve dar görüşlülük, plansızlık ve vizyonsuzluk temelli hatalar… Bu yüzden geldiğimiz noktada, eğer Müslüman Kardeşler durumu yönetme yöntemlerinde bir değişiklik yapmazsa, olagelen hadiseleri daha derinlemesine ve daha esnek bir şekilde okuma çabasına girmezse, onların Benna’ın mirasını taşımalarından şüphe edeceğim.

Radwa:

#Hızlıca bir şeyler söyleyebilirim. Ailem, muhafazakâr olsa da Mısır’ın İslami kesiminden olmadığı için Hasan El Benna ile 2011 Devrimi’nden sonra düzgün bir şekilde tanıştım. Devrimden sonra Hasan El Benna okumaya başladım. Onu Mısır’a İslam’ı idrak edip İslam’ın kurallarını işletmede daha net yol çizen biri olarak düşünüyorum. Hayatımda doğrudan etkisi olduğuna inanmıyorum ancak Mısır’daki genel İslami manzaraya tesiri önemli.

#İkinci soruya geçersek, Müslüman Kardeşler üyelerinin onun mirasını net bir şekilde taşıdığını düşünmüyorum. (Aslında genelleme yapmak istemem ama bu soruyu cevaplamanın yolu bu.) Bunun arkasında iki sebep var: Birincisi devrim sırasında ve 2013 darbesinden önce organizasyon olarak sadece politikaya odaklanıp asıl temel aldıkları alanlar olan sosyal ve dini alanlara odaklanmamaları. Bu onları daha az örgütlü ve yaygın hâle getirdi. İkinci sebep ise ordunun ve cuntanın Müslüman Kardeşler ve devrimin tüm bileşenlerini sokaklardan silmek istemesi. Müslüman Kardeşler’in son 4 yılda üst üste yaşadığı başarısızlıklar ve devasa sayıda şehitleri ile mahkumları, onların Hasan El Benna’nın mirasını taşımasına müsaade etmiyor. Tabi Mısır toplumunun şu an onları kendi içine kabul etmemesi de bunun cabası.

 

Deniz Baran konuştu

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2016, 16:45
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13