Mehmet Ali Büyükkara: Akademik Kitaplarda 'İnce İşçilik' Gördüğümde Gıpta Ediyorum

‘’Bizzat ilgilendiğim akademik konularda yeni çıkan kitaplarda 'ince işçilik' gördüğümde tabii ki gıpta ediyorum. Sizin bildiğiniz, künhüne vakıf olduğunuz bir konu, öyle bir araştırmaya destek bulamadığınız için, sizden değil de örneğin genç bir oryantalistin kaleminden çıkıyor.’’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri’nde bugün misafirimiz Mehmet Ali Büyükkara.

Mehmet Ali Büyükkara: Akademik Kitaplarda 'İnce İşçilik' Gördüğümde Gıpta Ediyorum

Dünyabizim Kitap Söyleşileri’nde bugün Çağdaş İslami Akımlar, İhvan'dan Cüheyman'a: Suudi Arabistan ve Vehhabilik, İmamet Mücadelesi ve Haşimoğulları kitaplarından tanıdığımız Mehmet Ali Büyükkara’yı misafir ediyoruz. İslam mezhepleri, çağdaş İslami akımlar, Selefilik ve Şiilik gibi konular üzerine yaptığı araştırmalarla Türkiye’de önemli bir boşluğu dolduran Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, şu an İstanbul Şehir Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi’nde görev yapıyor.

Şu an başucu kitaplarınız hangileri? Döne döne okuduğunuz kitaplar var mı? Tabii niçin bunlar?

Şu sıra Bülent Tokgöz’ün Büyük Oyundan Dersler serisini bitirmeye çalışıyorum. Araya akademik çalışmalardan ötürü zorunlu başka okumalar girince bu iş epey uzadı ama şu an başucumda bu seri var. Sırasıyla okuyorum. Tokgöz, Afganistan-Pakistan-İran-Taliban-Kaide vs. ile ilgili bizzat yaşadıklarını roman tadında bize aktarıyor. Yerinden yaptığı tespit ve değerlendirmeler benim için önemli.

Üniversite hocası olduğum için, verdiğim bir dersin okuma metinlerini her yıl yeniden okurum. Aynı metin bir yıl sonra, yeni kazandığım bilgiler ve gelişen hadiselerle birlikte daha farklı boyutlarıyla anlaşılabiliyor ve bunun öğrenciye aktarımı tabii ki daha faydalı oluyor.

Çalışırken, yolculuk yaparken veya okurken ne tür müzikler dinlersiniz?

Çalışır ve okurken müzik dinleme alışkanlığım yok. Sessizliği tercih ederim. Yolculukta ise farketmez, bazen bir türkü, bazen Türk sanat müziği, hatta arabesk. Yeter ki beğendiğim bir parça olsun. Yaş ilerleyince nostaljik eserleri daha fazla dinler oldum. Etnik müzik denen türe ait parçalar da hoşuma gidiyor.

Nasıl okumayı severseniz? Sizin için ideal bir okuma biçimi ve ortamı var mı?

Genel olarak ev veya ofisimdeki koltuklarım veya yaz günü balkon ideal okuma mekanlarıdır benim için. Kitabın arasında bir kalem olur, çizer ve sayfa üstüne notlar alırım. Araç içinde veya yatarak okuyamıyorum. Okuyabilenlere gıpta ediyorum. Uykumu almış olmam lazım, yoksa dalmak kolay oluyor.

Arayıp da ulaşamadığınız veya çok zor bulduğunuz kitaplar var mı?

Bazen Arap dünyasında matbu olup da bakmamız gereken kitapları elde etmemiz zor olabiliyor. Gidip gelenlere rica ediyoruz, bulurlarsa getiriyorlar. Arap ülkelerinde çok zengin bir matbuat var ama mesela Amazon gibi bir dağıtım sistemi bulunmadığı için bundan haberdar olmamız ve istifademiz nispeten kısıtlı imkânlarla oluyor.

Okurken “bunu ben yazmalıydım” ya da “tam da beni anlatıyor” dediğiniz kitaplar oldu mu?

Bizzat ilgilendiğim akademik konulardaki yeni çıkan kitaplarda “ince işçilik” gördüğümde tabii ki gıpta ediyorum. Sizin bildiğiniz, künhüne vakıf olduğunuz bir konu, ama mesela asistan imkanınız, seyahat imkanınız olmadığı için veya öyle bir araştırmaya destek bulamadığınız için, o kitap veya makale sizden değil de örneğin genç bir oryantalistin kaleminden çıkıyor. Bu imkanlara ben sahip olsaydım daha güzel bir eser çıkardı diyorsunuz ve doğal olarak hayıflanıyorsunuz.

Filmi yapılsaydı mutlaka izlerdim dediğiniz roman, hikâye, tarihi olay ve şahsiyet var mı?

Mısır’da İhvân-ı Müslimin’in geçirdiği tarihi safahât, sıkıntılar, iç ihtilaflar vs. çok güzel filmlerin konusu olabilir mesela.

Ailece okuduğunuz veya bilhassa çocuklarınıza okuttuğunuz kitapları soralım bir de?

Onlara hatırât okumalarını tavsiye ederim. Yaşanmışlıklar zevkli bir dille okuyucuya aktarılır ve herkes kendince ondan bir ders alır. Gençler mutlaka bir akaid ve bir ilmihal kitabını baştan sona okumalı. Yanında, kısa bir tefsir ile Riyazü’s-Salihîn bitmiş olmalı. Bunlar temel okumalar.

Genellikle tatil nazarıyla bakılan yaz ayları başladı, siz nasıl dinlenmeyi tercih edersiniz?

Kitapların ve internetin olduğu gözlerden uzak yeşil veya mavi bir mekan tatil için idealdir. Buralarda hem şehrin yorgunluğunu bir nebze üzerinizden atarsınız hem de verimli bir okuma-yazma imkanı bulursunuz. Maalesef bu her zaman mümkün olmuyor, ya da çok kısa süreli oluyor.

Kitaplarınızı nereden temin edersiniz?

Daha çok online kitap satış sitelerini izliyor ve oralardan temin ediyorum. Kitapevlerini dolaşmak, kitap fuarlarına gitmek hususunda tembel sayılırım.

 

Röportaj: Munise Şimşek

Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2018 Pazartesi 10:46 Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 12:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26