Lübnan'da Ramazan ve Bayramda Neler Yapılır?

Ramazan’da 'Müslüman coğrafyanın başka köşelerinde Ramazan nasıl geçiyor?' sorusundan yola çıkan Deniz Baran, Lübnan’dan Omar Nassar ile Lübnan'da Ramazan ayına ve bayrama dair bir röportaj yaptı.

Lübnan'da Ramazan ve Bayramda Neler Yapılır?

Geçen Ramazan’da “Müslüman coğrafyanın başka köşelerinde Ramazan nasıl geçiyor?” sorusundan yola çıkıp Endonezya’da Ramazan ve bayramın nasıl olduğuna dair bir dostumuzla kısa bir röportaj yapmıştık. Bu Ramazan’da da bu halkaya iki ülke eklemek niyetindeyiz: Lübnan ve Irak.

Lübnan’dan Omar Nassar dostumuzla yaptığımız röportajla başlayalım.

Ülkende Ramazan nasıl geçiyor?

Benim için Ramazan, kutsal bir ay boyunca oruç tutmanın ötesinde ailenin bir araya geldiği ve aile bağlarının kuvvetlendiği bir ay anlamına geliyor.

Başlangıç olarak, niye bilmiyorum ama, diyebilirim ki Ramazan’da aile içinde asla kavga veya münakaşa yaşamayız. İnsanlar oruçluyken gergin ve sinirli olsa da biz aile olarak daha sakin ve anlayışlı oluyoruz. İftar vakti, yıl içinde ailemle hep beraber masaya oturduğumuz bir vakit oluyor. Normalde pek az vakitte aynı masaya oturabiliyoruz.

İftar: İftar sofrasının olağan üyeleri mercimek çorbası, fatoush (Lübnan’a has bir salata), limon ve portakal karışımı bir meyve suyu, patates kızartması, hurma ve ana yemek. Ramazan’ın en meşhur içecekleri arasında Jallab, Tamer Hindi ve Kamar Eldine var. En yaygın Ramazan tatlıları ise Kallaj (sadece Ramazan’da yapılır), shaybeyet ve Daoukeye’dir.

Sahur: Hafta içinde sahur bizim için uyumadan önce yediğimiz bir akşam yemeği niteliğindedir. Fakat hafta sonu arkadaşlar ve akrabalarla dışarı çıkıp ful (bir nevi barbunya), kruvasan, manakish, meyve suyu ve dondurma yer, içeriz.  

Teravih: Teravih namazı Lübnan’da çok önemlidir, bilhassa Sünni camilerinde. Şaşırtıcı bir şekilde, sünnet olan bir namaz olmasına rağmen, camilerde normal zamanlardan daha fazla insan görürsünüz. Sanırım insanlar gerçekten sevdikleri Ramazan ayına bu namazı bağladıkları için böyle oluyor, ayrıca Sünniler için bu bir nevi kimlik meselesi, çünkü Şiiler kılmıyor.  

Dini aktiviteler: Ramazan’ın son on günü “el ashra el awakher” yani “son on” diye adlandırılır. Bu dönemde her gün teravihten sonra sabah namazına kadar “kıyam” yapılır, neşidler okunur, zikir çekilir. Sahur da camide yapılır. Ramazan 26’yı 27’sine bağlayan gece yani Kadir Gecesi tüm sene namaz kılmayan insanlar dahi namaz kılar, tüm camiler dolar ve yollar insanlardan kapanır. Genel olarak Lübnan’da Ramazan geceleri çok güzel diyebilirim.

Ramazan’a dair bir diğer mesele de lehirdeki dekorasyonlar. Lübnan nüfusunun yarısına yakını Hristiyan olduğu için Noeller’de milyonlar harcanarak Noel dekorasyonu sergilenir. Bu sebeple de Ramazan sırasında şehri dekore etmek, süslemek iki dinin mensupları arasında bir rekabet gibidir. Müslümanlar etkileyici dekorasyonlar yapmak için çaba sarfederler ve bu sayede Lübnan, dünyadaki en güzel Ramazan dekorasyonlarına ev sahipliği yapar.

Peki, bayramı nasıl kutlarsınız?

Bayram, sabah erkenden bayram namazı ile başlar. Camiye namazdan bir saat önce gideriz ki bayram tekbirine (takberat el Eid) katılabilelim. Bayram namazına en güzel kıyafetlerle gitmek, cami kapısında tatlı dağıtmak bir ritüeldir. Camiler namazın dışında arkadaşlar ve aile mensuplarıyla buluşup muhabbet etmek için de bir mekân haline gelir.

Camide namazı bitirdikten sonra künefe alır ve eve gidip annelerimizi, kız kardeşlerimizi uyandırır, beraber kahvaltı yaparız. Günün kalanını da tüm ailenin toplandığı büyükanne-babamızın evinde geçiririz. Bayramın ikinci günü aile ile dışarı gezmesidir. Restoranlara veya Lübnan’ın tepelerine gideriz. Üçüncü gün de arkadaşlar içindir!

Ülkende büyük çoğunluk oruç tutuyor mu? Halka açık yerlerde Ramazan sırasında yiyip içen çok insan görebilir misin?

Ülkenin neredeyse yarısı zaten Müslüman değil. Müslümanların da üçte biri oruç tutmuyor. Bu yüzden evet, oruç tutmayan birçok insan görebilirsiniz.

Ramazan’da çalışanlar için kolaylıklar sağlanıyor mu?

Bazı şirketler çalışanlarına bir veya iki saat erken mesai bitirme izni veriyor ama genelde Ramazan’a özgü kurallar yok. Diğer günler gibi…

 

Deniz Baran

Yayın Tarihi: 20 Haziran 2016 Pazartesi 15:16 Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 13:53
banner25
YORUM EKLE

banner26