Kutlu izin peşinde bir yayınevi!

Hamdi Akyol ile İz Yayıncılık hakkında kısa bir konuşma yaptık..

Kutlu izin peşinde bir yayınevi!

11500Öncelikle yayınevinizin ismi nereden geliyor?

Yayınevinin adı konmadan önce, sloganı belirlenmişti: “Kutlu izin peşinde bir iz bırakmak” Bu slogandan yola çıkılarak, yayınevinin adı “İz” olarak belirlendi.

Bir yayınevi olarak amacınız nelerdir ve bu amaçlardan hangilerine ulaştınız?

İz Yayıncılık kuruluş döneminde, kimsenin yayınlamaya cesaret edemediği önemli eserleri dilimize kazandırmayı amaçlamıştı. Bunu gerçekleştirirken gösterdiği titizlik ve özen, gerek okurların gerekse eser üretenlerin teveccühüne mazhar olunca yelpaze genişledi ve sanattan edebiyata, iktisattan tarihe ve daha nice alanda başkaca kitapların doğmasına vesile oldu. Bu anlamda başarılı olduğumuz düşüncesindeyiz. Ancak durduğumuz yeri yeterli görmüyor ve çıkardığımız kitaplara sürekli yenilerini ekliyoruz.

11501Yayınevinizin bünyesinde Bilgi ve Hikmet, İzlenim ve Kitap Postası gibi dergiler çıktı. Yayınevlerinin dergi çıkarması pek rastladığımız bir durum değildir. Siz bu dergileri çıkartırken neleri amaçladınız. Buna benzer bir faaliyet gündeminizde var mıdır?

Yeni değerlerin ortaya çıkışı bakımından dergi/süreli yayıncılık en önemli ve büyük imkân. Günümüz iletişim araçlarının zenginleşmesiyle popülerliğini ciddi şekilde kaybettiyse de, geçmişte durum daha farklı idi. O zamanlar, ülkenin düşünen, dirsek çürüten, zihnî faaliyet içinde olan entelektüelleri için bir imkân sağlama adına çıkarılmış olan yayınlar, bir önceki cümlede bahsettiğimiz gelişmeler sonucu ömürlerini tamamladı ve yayın hayatına son verdi. Ancak bu, ilânihaye böyle devam edecek diye bir durum sözkonusu değil. Günün şartlarına uygun, karşılık bulabileceğine inandığımız projeler üretmemiz halinde, eskiden olduğu gibi süreli yayıncılık yapmaktan çekinmeyiz.

İz yayıncılığın çıkardığı kitaplara baktığımızda felsefeden iktisada, edebiyattan dinler tarihine kadar birçok farklı alanla karşılaşıyoruz. Yayınevi editörleri arasında bu anlamda bir iş bölümü var mıdır?

İz Yayıncılık editöryal bakımdan yayın dünyasında kalite çizgisini yukarı taşımış bir kurumdur. Bizler bu düşüncedeyiz. Kurulduğu dönemden ki 20. Senemiz içindeyiz günümüze kadar bu anlamda bir gelenek oturttu ve nesiller arasında da bir kopukluk sözkonusu olmadı. Çok spesifik eserler dışında, editöryal servisimiz kendi bünyesinde iş akışını zamanı maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanmış ve iş bölüşümü yapmıştır.

İslam geleneğinden ve Batı düşüncesinden birçok kitap çeviri eser yayınladınız. Yayınevinizin çeviri kriterleri nelerdir?

Türk okuyucusunun okuması gerektiğini düşündüğümüz, diğer dillerde yayınlanmış eserler bizim için potansiyeldir. Bu noktadan hareketle, sözkonusu eserleri okurun en doğru şekilde anlamasına yönelik çeviri faaliyetleri, bizim için kriterdir. Anlam bakımından doğru, anlatım bakımından güçlü cümlelerle yapılmış çeviri, zaten işin doğası gereği oluşmuş kriterdir ve yayınevimiz için de geçerlidir. Bu kriter ölçü kabul edildiğinde kimi kitaplar için “aslına sadakat”, kimileri için de “serbest” tavır alınması icap eder. Bu noktaya azami dikkat gösterdiğimiz düşüncesindeyiz...

 

Taner Sabancı kısa kısa sordu

sbnctaner[at]hotmail.com

Yayın Tarihi: 05 Şubat 2010 Cuma 19:18 Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 11:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
serdar
serdar - 12 yıl Önce

1990ların yıldız yayınevlerinden birisidir İZ....

banner26