Kudüs'teki yazma eserler ne durumda?

Kudüs’ün üçüncü incisinde görevli el yazması eser uzmanı olan Semer Bükeyrat ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Kudüs'teki yazma eserler ne durumda?

 

Müslümanlar arasında irtibatı koparmamak, uzaktaki kardeşlerimizin kültür adına neler yaptığını öğrenmek amacıyla bu haberimizde Kudüs’e uzandık ve orada bulunan El Yazması Eserler Restorasyon Merkezi’yle irtibata geçtik. Merkezin müdürüyle röportaj yapmak istedik, fakat bu mümkün olmadı. Zira İsrailli otoriteler, yaklaşık 6 ay önce onun medyayla iletişim kurmasını, röportaj vermesini yasaklamış ne hikmetse! Bizde çare tükenmez deyû orada çalışmakta olan bir yazma eser uzmanıyla, Semer Bükeyrat ile konuştuk. Ne yaptıklarını ona sorduk.Kudüs El Yazması Eserler Restorasyon Merkezi

El Yazması Eserler Restorasyon Merkezi ne zaman kuruldu ve nerede faaliyet göstermektedir?

Merkezimiz 2001 yılında kuruldu. Ürdün Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakanlığı’na bağlı olan Kudüs Turizm ve İslami Eserler Müdürlüğü’ne bağlıdır. Merkez, Eşrefiyye Medresesi binasında bulunuyor. Kudüs tarihçisi Mücîrüddin el-Hanbelî, bu binayı Kubbetü’s-Sahrâ ve Mescid-i Aksâ’dan sonra Kudüs’ün üçüncü incisi olarak nitelemektedir. Bu medrese 550’yi aşkın yıl önce inşa edilmiştir. Mescid-i Aksa’nın batı revaklarının ortasında yer alır.

El yazması eserlerle ilgili ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Merkez, insanlara kültür bilincini aşılamaya çalışıyor ve İslam kimliğinin en önemli parçalarından biri olan el yazması eserlerle ilgileniyor. Merkezin en önemli faaliyetlerini şöyle sıralayabiliriz:

-Yazma eserleri korumak ve kalıcılığını sağlamak için uygun ortamı hazırlamak.

-Yazma eserlerin fihristlerini çıkartıp tasnif etmek ve fotoğraflarını çekmek.

-Yazmaları elektronik ortama aktararak araştırmacıların hizmetine sunmak.

-Yazmaların restorasyonuyla büyük bir titizlikle ilgilenmek.

Kudüs El Yazması Eserler Restorasyon MerkeziKudüs dışından araştırmacıların rahatlıkla ulaşabileceği elektronik katalogunuz var mı?

Elimizde elektronik kataloglar mevcut, ancak henüz internette yayınlanmadı. Önümüzdeki proje, bu katalogları tamamlayıp kontrol ederek internette yayınlamaktır.

Dünyadaki başka kütüphane veya kurumlarla işbirliğiniz var mı?

Merkezimizin hem Arap dünyasındaki hem de dünyanın diğer bölgelerindeki çeşitli kurumlarla işbirlikleri mevcut. Mesela Dubai’deki Cumâ el-Mâcid Yazma Eserler Merkezi ile ortak seminerler düzenledik. Yardım aldığımız kurumlardan bir diğeri de UNESCO. Restorasyon aletlerinin temininde, burada çalışan uzmanların yetiştirilmesinde UNESCO’nun çok katkısı oldu. Bağışlarla da merkezimizi desteklediler. Bunun yanında biz Arap Birliği Yazma Eserler Merkezi ve IRCICA gibi kuruluşlarla da yardımlaşmak istiyoruz.

Kütüphanenizde hangi konularda, kaç yazma eser bulunmaktadır?

Merkezimiz, Memluk ve Osmanlı dönemine dayanan 4.000 yazma eser ve deri üzerine yazılmış belgeler ihtiva etmektedir. Bu belgelerin çoğu akit, mülkiyet, vakıf kayıtları, yöneticilerin mektupları ve şer’î mahkeme kayıtlarından oluşuyor. Eserlerin konuları ise Kur’an ilimleri, akâid, arap edebiyatı, tefsir, tasavvuf, siyer, tarih ve tabakât, hadis, matematik, mantık ve diğer bazı ilimler üzerinedir.Kudüs El Yazması Eserler Restorasyon Merkezi

Kudüs’teki el yazmalarının durumu nedir? Bu yazmalardan tahrip edilen, çalınan var mı?

Kudüs’teki el yazması eserler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Aslında Mescid-i Aksâ tarih boyunca ilim halkalarıyla, medreseleriyle ve orada kitap yazan âlimlerle meşhur olmuştur. Mesela İmam Gazâlî, İhyâu Ulûmi’d-din’i burada yazmıştır. Burada 60.000’den fazla yazma bulunuyordu zamanında. Ancak pek çoğu tahribe ve hırsızlığa kurban gitti. Şu an Mescid-i Aksâ’da kalan yazma eser sayısı 4.000’den ibaret. Biz burada, elde kalan yazmaları korumaya çalışıyoruz. Ne yazık ki merkezimiz, bir yandan da işgal güçlerinin baskılarına maruz kalıyor. En önemli baskılardan birisi, merkezin kurulduğu dönemde 3 sene boyunca Eştut limanında bekletilen restorasyon malzemeleridir. Merkezimize restorasyon malzemeleri almak istediğimizde çeşitli baskı ve engellemelerle karşılaşıyoruz.

 

Şeyma Benli konuştu

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2012, 23:12
YORUM EKLE

banner19

banner13